Skocz do zawartości
Gość Mariusz Szramek

Co to jest ......... refugium.

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Mariusz Szramek

Jednak zaczynam zakładać akwarium morskie ale nie z moich 112l. tylko zrobię mniejsze około 60l. z panelem i miniflotorem.

Szkoda mi moich skalarów (może nie mi ale mojej żonie :( )

Odnośnie panela. Ciągle na formum słysze wyjęty z kontekstu wyraz "refugium"? CO TO WŁAŚCIWIE JEST?

Wydaje mi się (o ile się nie mylę) 1 z komór filtracyjnych.

ALe co dokładnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to filtr glonowy czyli inaczej mowiac przegroda w panelu lub sumpie gdzie wklada sie glony wyzsze nad nie oswietlenie i one poprzez wzrost usuwaja z wody zwiazki azotowe a przy okazji nie zasmiecaja nam glownego zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bart, niezbyt scisle to powiedziales.

refugium ?ac. 'schronienie' od refugere 'uciec; unikn??; uj?? ca?o' 'ostoja' biol. obszar

wydzielona czesc systemu (moze byc w zbiorniku, moze byc w sumpie lub panelu) w ktorej to czesci trzymamy organizmy ktorych z jakis wzgledow nie chcemy lub nie mozemy miec w akwarium.

Moga tam byc tez oczywiscie glony wyzsze.

Refugium moze byc miejscem gdzie umieszcza sie jakies ryby na czas rozrodu aby mialy "spokoj i cisze", albo organizmy ktorych nie chcemy sie pozbywac a w glownym zbiorniku moglyby narobic zamieszania.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale ta definicja sie chyba niezbyt sprawdzi w przypadku panelu poniewaz nie wiem gdzie tam chcesz trzymac jakies zwierzaki a co dopiero ryby. A poza tym wydaje mi sie ze wiekszosc z zalozenia robi refugium po to aby glony ktore tam sa pobieraly zw. azotowe a trafiaja tam zwierzaki ktore trafily nieprzewidzianie do akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poszukaj w archiwum , byl post gdzie dosyc dokladnie byl ten temat opisany

ps. ja w suppie trzymam rozgwiazde jest na wygnaniu bo w ciagu 3 dni w akwa pozarla 3 miekasy :(, laz wlazla macka w pompe i od tamtego czasu ma 1 mniej:)


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr Jan Rogalski :

@bart, niezbyt scisle to powiedziales.

refugium ?ac. 'schronienie' od refugere 'uciec; unikn??; uj?? ca?o' 'ostoja' biol. obszar

wydzielona czesc systemu (moze byc w zbiorniku, moze byc w sumpie lub panelu) w ktorej to czesci trzymamy organizmy ktorych z jakis wzgledow nie chcemy lub nie mozemy miec w akwarium.

Moga tam byc tez oczywiscie glony wyzsze.

Refugium moze byc miejscem gdzie umieszcza sie jakies ryby na czas rozrodu aby mialy "spokoj i cisze", albo organizmy ktorych nie chcemy sie pozbywac a w glownym zbiorniku moglyby narobic zamieszania.

To normalnie mnie rozbawi?es do ?ez REFUGIUM jest po to aby ph wody nie spada?o w nocy ..zapalaj?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to refugium jest po to aby PH wody w nocy nie spadało tam oswietlenie też jest potrzebne W dzien w akwa -noc refugium i czytać nie pieprzyć !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refugium to oczywiście schronienie, ja mam refugium w postaci plastykowego sitka zawieszonego an brzegu akwa i lądują tam np małe grzybowieńce :( Często refugium to zawieszany na brzegu akwa pojemnik z grawitacyjnym odpływem. Jego funkcja to namnażanie mikroplanktonu, czyli bez odpieniacza i drapieżników .Ważny jest wolny i delikatny przepływ wody.Filtr glonowy może spełniać pewne funkcje refugium, ale różni się zwykle sporo większym przepływem wody. Filtry glonowe wcale nie są wynalazkiem dla akwa morskiego. Wymyślone zostały dla akwariów słodkowodnych. Natomiast refugium jest przypisane do morskiego, ze wzgędu na olbrzymią różnorodność i skoki liczebności gatunków "ekosysytemu" akwarium morskiego.

Można by powiedzieć,że jest odpowiednikiem kotnika.

Sporo ludzi myli te dwa pojęcia, Bo oczywiście refugium z glonami trochę jest filtrem glonowym, ale klasyczne refugium chyba bedzie bardzo żadkie w Polsce


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jakie glony sie choduje w filtrach glonowych do akwariow slodkowodnych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mariusz Szramek

1171-akwa.jpg

Mam nadzieję że dobrze tp zaplanowałem

czym wypełnić refugium? (jaki wkład polecacie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponumerujmy miejsca w panelu od lewej do prawej (wychodzi 5 komór i 4 przegrody)

Pomyśl co się stanie z wodą która przechodzi przelewem - wypełnia komorę nr 1, po czym wierzchiem przelewa sie do komory odpieniacza - a woda która wlała sią na początku będzie stała w miejscu - brak ruchu.

Z kolei komora nr 4 będzie (bo pewnie w refugium zamierzasz trzymać glony) dawać zanieczyszczenia które od razu wchodzą do pompy.

Proponuję pozamieniać przegrody: nr 1 niech ma prześwit przy dnie, nr 2 prześwit przy górze, itd.

Zmodyfikuj tak i wtedy się pomysli ponownie.

BTW. Odwiedzałeś stronę o sumpach?http://www.melevsreef.com/links.html

naprawdę polecam

@Piona

Otóż refugium i filtr glonowy często są łączone. Twierdzenie że refugium jest jedynie po to aby niebyło skoków pH jest bzdetem, ponieważ wyobraż sobie refugium w którym, dajmy na to, hodujesz jedynie ocellarisa - i co, uzupełni pH jeśli będziesz miał tam tylko 1 rybkę, i kawałek rurki aby mogla sobie się schować?

Oczywiście że nie. Stąd sam mówisz bzdety.

I obrażasz ludzi.

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
TMK :

Refugium to oczywiście schronienie, ja mam refugium w postaci plastykowego sitka zawieszonego an brzegu akwa i lądują tam np małe grzybowieńce :( Często refugium to zawieszany na brzegu akwa pojemnik z grawitacyjnym odpływem. Jego funkcja to namnażanie mikroplanktonu, czyli bez odpieniacza i drapieżników .Ważny jest wolny i delikatny przepływ wody.Filtr glonowy może spełniać pewne funkcje refugium, ale różni się zwykle sporo większym przepływem wody. Filtry glonowe wcale nie są wynalazkiem dla akwa morskiego. Wymyślone zostały dla akwariów słodkowodnych. Natomiast refugium jest przypisane do morskiego, ze wzgędu na olbrzymią różnorodność i skoki liczebności gatunków "ekosysytemu" akwarium morskiego.

Można by powiedzieć,że jest odpowiednikiem kotnika.

Sporo ludzi myli te dwa pojęcia, Bo oczywiście refugium z glonami trochę jest filtrem glonowym, ale klasyczne refugium chyba bedzie bardzo żadkie w Polsce

Super wyjasnione.

Tutaj mozesz zobaczyc jak typowe refugim wyglada:

http://www.geocities.com/Heartland/Valley/3389/reeftank/refugium.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
piona :

REFUGIUM jest po to aby ph wody nie spadało w nocy

TY ROGALSKI ty nie radz bo wciskasz bzdety:D:D:D:D ludziom !!!!!!!!!!!!!

Widac, ze wyksztalcenie to towar niezwykle deficytowy.

Poza tym ... lapiesz roznice miedzy refugium a filtrem glonowym?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
piona :

To normalnie mnie rozbawiłes do łez REFUGIUM jest po to aby ph wody nie spadało w nocy ..zapalają

Gdy swiatlo w refugium jest 24/7 albo reverse w nocy, to bedzie pomagalo utrzymac stale ph- nie widze tutaj nic zabawnego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mariusz Szramek

A myślałem że poruszyłem taki prosty i niewinny TOPIC... :)

Dzięki mnowogro za sprostowania i link :(

Link jest po prostu niesamowity :)

Dzięki za pomoc.......... Zabieram się za zmianę panela.

Jeszce jedno. Czy wysokość przegród i ich szerokość ma duże znaczenia na przepływ wody? POZDRAWIAM awanturników :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że źle. Ten sam błąd popełniłeś w komorze z biobalami. Woda także będzie tam stała, pomijając już fakt że użycie ich jako medium zatopionego jest zupełnie bez sensu i będzie tylko miejscem gnicia brudów i infekcji wody.

Wogóle zastanawiam się po co celowo komplikujesz sobie życie robiąc panel, przegrody , pierdoły. Zauważ że nie spełnia on żadnej funkcji filtracyjnej (bo chyba nie masz na myśli tych 3 alg które tam posadzisz) a tylko dochodzi Ci kilka trudnodostępnych miejsc które trzeba utrzymać w czystości.

Moim zdaniem powiększ zbiornik o pojemność panela, zastosuj najmniejszy odpieniacz zewnętrzny, pompę umieść w pseudokominie z 2 szyb i zamaskuj skałą. A do tego jeszcze skała, dno lub nie - zależy od gustu, silna cyrkulacj i światło. Nic więcej nie jest potrzebne - a tym bardziej ten panel z "niczym" w środku.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mariusz Szramek

CZEMU NIE DOŁĄCZA MI RYSUNKW JPG KTÓRE WCZEŚNIEJ MI JE DOKLADAŁ A TEARZ NIE CHCE CHOCIAŻ MAJĄ po 20kb.? Ktoś wie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mariusz Szramek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aleś się przyssał do tych biobali. Poczytaj może literaturę jeśli nie chcesz słuchać tego co Ci piszemy. Jeśli maja być zanurzone to lepiej wcale. I jeszcze raz pytam: po co Ci ten panel?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie nie róbcie panelów to straszne badziewi ja sobie taki zrobiłem i mam problem bo akwarium zalane już od roku. pompa pow.Head 802 wciśnięta w panel jak coś sie zabrudzi ani wyjąć ani wywalić, zrobiłem sobie mały filtr glonowy (wiem że to śmieszne )w nim cały ten badziew oświetlałem i rosły glony tylko nie te co trzeba, teraz gąbki i biobale zaciemniam. Panel jest ciężki w czyszczeniu zabiera miejscze (więcej )miejsca w akwa niż komin jest znacznie mniej wydajny w filtracji niż sump a i kable dalej z nimi kłpotot (ph, czujnik temp, grzałki, ) Wiem że on mniej kosztuje ale gdy sie ma akw. więcej niż rok to jeszcze na sump-ie. zaoszczędzisz.


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.