Skocz do zawartości
spirou

Przetarty kabel pompy

Rekomendowane odpowiedzi

Przecież pompy są właśnie zalewane żywicami epoksydowymi i nikt się nie pyta czy te mogą coś wydzielać do wody. Pompa i tak ma już uszkodzony kabel więc warto spróbować czy po wydłubaniu żywicy jest dostęp na bezpiecznie polutowanie przewodu i ponowne zalanie miejsca żywicą.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mialem przetarty kabel,kombinowalem az wkoncu kupilem nowa pompe.Przez okolo miesiac walil prad do akwarium zawsze jak wity moczylem to kopalo.Myslalem ,ze od lampy strat w zwierzakach nie bylo.Zawsze pompe mozesz do fontanny urzyc.


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywica tak, ale pod warunkiem,że dobrze wymieszana, taka jak pierwotna i bez powietrza w środku czyli sprawa nieosiągalna w domowych warunkach.

Silikon nie. Silikon jest na bazie octu czy jego pochodnych. Jak zalejesz przewód miedziany silikonem to natychmiast tworzy się sól. Mam taka instalację w ogrodzie. Uszkodziłem przewód od lamp szpadlem. "Zaizolowałem" w rurce PCv własnie silikonem. Było dobrze przez rok. Jak rozerwałem rurkę - zielono ! A to tylko była "słodka" woda.

Stani ma rację! Śmietnik !!!

VDR! Wykształcenie mam podobne. Elektronik-pomiarowiec. Niestety na naszych kierunkach słabo uczyli nas elektryki.

Tzn teoria pasuje natomiast zagrozenia i BHP jakby inne. Życie i praca pokierowały mnie w kierunku wyższych napieć i mocy. Serwisuje i naprawiam UPS'y. Dopiero szkolenie, kursy i egzaminy na uprawnienia elektryczne otworzyły mi oczy na wszystkie problemy związane z prostym 230V w gniazdku. W miedzyczasie na własnej skórze odczułem że 230V to nie 24V.

Między innymi nie nosze np. zegarka, obrączki ślubnej choć powinienem.

Dlatego NIE NAPRAWIAMY ZEPSUTYCH POMP, GRZAŁEK ITP. jeśli chcemy aby nasze kobiety miały swoich chłopów, dzieci ojców, matki synów, szwagry szwagrów, teściowie zięciów, a co najważniejsze korale i ryby swoich Panów !


180 l. 2 x JVP-101. Led DIY 90W. LPS, SPS. Całość obecnie (jak jest słońce) napędzana z fotovoltaiki.

60 l. Ocellarisy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serwisuje i naprawiam UPS'y. Dopiero szkolenie, kursy i egzaminy na uprawnienia elektryczne otworzyły mi oczy na wszystkie problemy związane z prostym 230V w gniazdku. W miedzyczasie na własnej skórze odczułem że 230V to nie 24V. Między innymi nie nosze np. zegarka, obrączki ślubnej choć powinienem.

Uprawnien SEP "nie zrobilem" bo nie pojechalem na egzamin :/ Ale udzial w kursie byl. 230V tez przetestowalem - jak czlowiek z pradem/napieciem ma do czynienia to nie ma sily aby nie "sprawdzil" jak to jest :/

Dlatego NIE NAPRAWIAMY ZEPSUTYCH POMP, GRZAŁEK ITP. jeśli chcemy aby nasze kobiety miały swoich chłopów, dzieci ojców, matki synów, szwagry szwagrów, teściowie zięciów, a co najważniejsze korale i ryby swoich Panów !

Nie zgodze sie :) W Polsce sa setki firm ktore naprawiaja pompy wody obiegowe, hydroforowe, glebinowe itd. Wiele z nich pracuje rowniez w calkowitym zanurzeniu.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka stówek czy pieszczoty albo nawet życie ,wybieraj sam...


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Kilka stówek czy pieszczoty albo nawet życie ,wybieraj sam...

ja bym wybrał pieszczoty :harhar:

a tak poważnie,

spiru nie kombinuj, kup inna pompę i nie będziesz musiał się zastanawiać co by było gdyby.......

są rzeczy/rozwiązania na których warto a nawet trzeba oszczędzać ale moim zdaniem pompa która ma przebicie do nich nie należy :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek ma racje pompa do naprawienia ale już nie do zanurzenia , na deszcz tak ,wilgoć itp ale pod wode !!! brrr :nuke:


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

decyzja zapadła, kupię nową pompę, poszukam tylko dobrej oferty ;)

a jeśli chodzi o naprawę - to spróbuję to zrobić, ot tak by się przekonać czy "da się" - właśnie na przekór. Sprzęt który kupujemy i używamy też nie daje nam 100% bezpieczeństwa, (tak jak to było w moim przypadku,czy Andrettiego) - więc jeśli naprawa da ponad 90% szans powodzenia, i jej koszty będą rozsądne - to ma zdecydowanie sens !

Dzięki za komentarze i rady, jak widać - skorzystałem niemal ze wszystkich thumbup.gif

Pompa znajduje się przy dnie odpieniacza, więc jest w pełni zanurzona, sumpa nie posiadam - za małe akwarium - filtrowania mieści się w panelu.

@Stani, Ty chyba też kiedyś byłeś Polakiem z Polski ? Jak nawalą, albo zaczną szwankować hamulce w aucie - też auto rozwalasz i kupujesz nowe ? Czy myślisz - jak my Polacy - o naprawie ? Pytam zupełnie szczerze - to bardzo ciekawe i miłe co napisałeś.

@VDR - zgadzam się, zaryzykuje stwierdzenie, że niemal wszyscy nie wyłączają wszystkich urządzeń z prądu przy wkładaniu rąk do akwa. Ja w zasadzie nic nie wyłączam - więc zgadzam się z Tobą :) będę pisał priv w sprawie konsultacji ;)

Jeśli chodzi o sprzęt używany - przed miesiącem padła mi koralia 900, niecały tydzień temu (!) koralia 2, a przed wczoraj AB.

Trochę sporo i trochę " na raz" - zraziłem się do sprzętu używanego w "dobrej cenie". Pompę potrzebuje pilnie, dlatego dziś będę kombinował, coby pompa jednak dotarła przed poniedziałkiem :/

Dzięki za tyle odpowiedzi, i sorki za kontrowersje i moje Polacken'owe podejście do tematu


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam taka zywice, nie toksyczna. Dwuskladnikowy dexbond. Nie koroduje zaden z metali przy bezposrednim kontakcie. Ogromna wytrzymalosc uszczelniajaca. Stosujemy ja w laczach telekomunikacyjnych. 100% nietoksyczna. Twardnieje w 10-15min od zalania. Stworzona do zabezpieczania przewodow szybko korodujacych przed wilgocia zwlaszcza miedzi, aluminium i polaczen lutowanych. Ewentualnosc to przesylka z UK jesli cie interesuje. Problemem moze byc koszt przesylki i nie jestem pewien czy wolno puscic droga lotnicza. Gdyby ktos z UK potrzebowal, to moge zalatwic.

pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś z Was od tego czasu naprawiał z powodzeniem przełamany/przetarty przewód zasilający? Awarii uległa pompa cyrkulacyjna JVP-102. Próbować ją reanimować, czy od razu kosz? Dodam tylko, że przetarcie przewodu jest ok 2-3cm od obudowy pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skutecznym sposobem jest rurka termokurczliwa ale z klejem stosuje takie w pompach głębinowych i nie ma najmniejszego problemu

Mufki żywiczne są znacznie większe i sztywniejsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś z Was od tego czasu naprawiał z powodzeniem przełamany/przetarty przewód zasilający? Awarii uległa pompa cyrkulacyjna JVP-102. Próbować ją reanimować, czy od razu kosz? Dodam tylko, że przetarcie przewodu jest ok 2-3cm od obudowy pompy.

Zależy co ma dla Ciebie większą wartość, koszt nowej pompy czy większy margines bezpieczeństwa.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

czy ktoś z Was od tego czasu naprawiał z powodzeniem przełamany/przetarty przewód zasilający? Awarii uległa pompa cyrkulacyjna JVP-102. Próbować ją reanimować, czy od razu kosz? Dodam tylko, że przetarcie przewodu jest ok 2-3cm od obudowy pompy.

Gdyby to był falownik albo jakaś wypasiona Tunze to można byloby coś porzeźbic ale nie pompka za 50zł.

Bez zastanowienia kosz! Nie zaryzykuję zdrowia a może i życia własnego lub kogoś z rodziny bo tez często maja styczność z akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę ogrzeję kotleta. Co w przypadku kiedy uszkodzeniu uległa tylko zewnętrza (ta czarna) izolacja na przewodzie? Niebieska i brązowa są w porządku?


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wyżej koledzy napisali , jeżeli uszkodzona izolacja jest poza woda min. 30cm to można zakleić taśma samowulkaniżującą nie mylić z izolacyjną . Jeżeli w wodzie lub na styku to chyba życie ludzkie jest wartością najwyższą . Nawet mając zabezpieczenie różnicowo-prądowe nieryzykowałbym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i sie zastanawiam czy tak samo bys(cie) pisali jakby Wam sie przetarl kabel w RD za kilka tys? Pompka za 300zl majatek nie jest, ale zawsze cos, no ale nie ma co kombinować. A co z RD? Jak kogos stac to wywali i kupi nowa, ale jak ktos oszczedzal pil roku zeby w koncu kupic upragniona pompe i po malym czasie bum... Nie kombinowal bys zeby w jakikolwiek mozliwy sposob ja naprawic???

Ja mialem podobnie z apfami, niby do uzytku w sumpie i poza nim, ale powinni napisac ze pompa nie powinna byc zalana, 3 odpieniacze i 3 pompy spalone, fakt nie kombinowalem, ale jakby mi padla od RD to bym kombinowal, w koncu jakos te pompy zalewaja...


Cross my path of life and you will find only DEATH...

6d169f8bf8373f2c26918ed260120659u191a864.png

270 + 154 + ATI 8x39w + BM 3.5 + DCT 6000 + 2x RW8 + RW8 (Tunze Rock) + WP25 + Dolewka TMC + Marine Doser ETC...

Aquaforest (PRS) + DSB + Refugium + LS 9kg + DR 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeżeli cie nie stać na drogi sprzęt to go nie kupuj. Polimerowe kable mają to do siebie że po pewnym czasie w wodzie morskiej trafia "degradują" - robia się kruche.

Lepiej kupić tańszą pompę i ją wywalić jak coś jest nie tak i żyć. Innym rozwiązaniem jest zapup pomp zasilanych prądem o napięciu 24V lub podobnych.

Z prądem o napięciu 240V nie ma żartów.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna i tak... Do mnie wlasnie dotarl bk 180 mini, pompa uszkodzona, po wlaczeniu kreci jakies 5sek i sie wylacza, jest glosna, tak jakby wirnik nie mial sily krecic, za 3x wyciagnalem pompe z odpieniacza i polozylem bokiem co nie powinno miec znaczenie, wlaczylem, 5sek i korek wywalilo, nie widac zeby kabel byl przetarty czy zlamany, co to moze byc? Sorka ze w Twoim temacie...

Edytowane przez agus25 (wyświetl historię edycji)

Cross my path of life and you will find only DEATH...

6d169f8bf8373f2c26918ed260120659u191a864.png

270 + 154 + ATI 8x39w + BM 3.5 + DCT 6000 + 2x RW8 + RW8 (Tunze Rock) + WP25 + Dolewka TMC + Marine Doser ETC...

Aquaforest (PRS) + DSB + Refugium + LS 9kg + DR 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

agus25 dobre podejście do tematu. Należy też pamiętać, że dla niektórych pompa za 300zł jest niczym RD :)


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sa specjalne izolacje które sie stosuje np w pompach głębinowych gdzie laczysz ze sobą przewody a następnie wkladasz do w plastikowy pojemnik w kształcie rurki i całość jest zalewana żywica taka sama jak masz w pompie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.