Skocz do zawartości
Pietrek

algaescrubber DIY

Rekomendowane odpowiedzi

Chce przedstawić swój Algaescrubber, pomysł zaczerpnąłem z zagranicznego forum, gdzie autor chwalił sobie takie rozwiązanie i udokumentował je zdjęciami.

dscf2997j.jpg

Wszystko jest podłączone na bajpasie do pompy obiegowej NJ2300 przy wielkości mojego zbiornika i tak mocnej pompie założenie takiego bajpasu nie powinno stać się żadnym problemem.

Przepływ wody mogę regulować zaworkiem stosowanym przy filtrach RO.

Ekran założony na hydraulice 16 mm.

Powierzchnia ekranu około 200 cm2

Obecne oświetlenie to żarówka LED 6W barwa 2900K założona tylko po to, żeby sprawdzić efekt świecenia, od jutra jej miejsce zastąpi 11W energooszczędna 2700K

Ekran przetarty papierem ściernym i postrzępiony, jeżeli wszystko będzie działać jak należy i okaże się, że przepływ jak i oświetlenie jest dobrze dobrane, a sam filtr faktycznie działa, powiększę ekran. Na razie jest taki tylko po to, żeby sprawdzić czy to faktycznie może działać.

Woda rozchodzi się w miarę równomiernie po całym ekranie delikatnie mocniej po środku.

Z ciekawych rzeczy które zaobserwowałem, to głośność takiego filtra, przy wyłączonym odpieniaczu (na razie będzie chodził cały czas) i zamkniętej szafce jest praktycznie niesłyszalny, jedynym dźwiękiem jest delikatne brzęczenie pompy obiegowej które i tak zawsze było. Zanurzenie ekranu na 2 cm w wodzie sprawia, że nie ma żadnego kapania, brzdękania ect.

Koszty takiego filtra:

zakładając, że pompę już miałem to hydraulika (trójnik redukcyjny, szybko złączki, zaślepka, zawór, kolanko rura 16mm) 45 zł

ekran z pasmanterii 11 zł

lampka z Castoramy 25 zł

żarówka energooszczędna 11 zł

w sumie: niecałe 100 zł

dscf3000j.jpg

Pozdrawiam

Piotr


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna sprawa , chociaż ja mam inny - poziomy.

Myślę że na 200 cm2 siatki , światło 11W to trochę mało . Na Twoim miejscu nie usuwał bym tej 6 W tylko zainstalował je obydwie, np. drugą z drugiej strony siatki.

Przy okazji tą drugą może o innej ciepłocie np. 6000K.

Właściwie lepiej operować Lumenami daje to lepsze pojęcie o mocy światła.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajne i teoretyczne proste. Planujesz to rozwiązanie jako główną metodę filtracji? czy w połączeniu z odpieniaczem?


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powodzonka i daj znać jak się sprawuje po jakimś czasie będę obserwował twój wątek bo też mi się marzy algaescrubber


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

godeusz spróbuje zrobić tak jak mówisz, dołożę z drugiej strony bo akurat mam 9W 6500K. Żarówka LED którą zastosowałem ma parametry:

Temperatura barwowa: 2988K

Współczynnik CRI: Ra=77

Strumień świetlny: 345 lumenów

Moc znamionowa: 5W

twistman na razie chce zobaczyć jak działa, jeżeli będzie "produkować" glony, to na początku pomyśle o wyłączaniu odpieniacza na noc i włączania oświetlenia nad algaescrubber tak, żeby świecił w nocy. Niewątpliwie cisza jaka nastała u mnie w mieszkaniu po wyłączeniu odpieniacza i włączeniu samego algaescrubber jest kusząca :)


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Scrubber najlepiej swiecic 18 godz. najlepiej cala akwariowa noc. nie ma prawa nie dzialac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taka nadzieję :) dokładnie tak zrobię będzie się świecił 18 godzin. Przerwa w świeceniu będzie od 11 do 17.


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 4 dniach świecenia po 18 godzin na dobę i oświetlania na razie jedna żarówka LED 8W 2988K 504lm ekran wygląda tak:

dscf3010j.jpg

dscf3012v.jpg

Szału nie ma, ale chyba tak to właśnie powinno wyglądać. Cały czas nie mogę się wybrać do castoramy po druga lampkę żeby z drugiej strony tez świecić taka sama 8W żarówką LED. Jak przetestuje świecenie dwiema żarówkami na raz to potem sprawdzę tez efekt na żarówkach energooszczędnych.

Wiem też już jakie błędy popełniłem i w najbliższym czasie postaram się je wyeliminować, mianowicie: szpara w rurze powinna być szersza niż ekran, bo obecnie tworzy się margines po obu bokach.

Pozdrawiam

Piotr


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem szal jest. Jak po 4 dniach i na 8 watach, a pisali ze moc swiatla, ze przeplyw silny. Wg mnie jest git :thumbup:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz przepływ? Powinieneś mieć przynajmniej 130l /h na każde 2,5cm szerokości ekranu.

Światło najlepiej poniżej 3000K i dla Twojego ekranu, co najmniej 1300lm. Mam dla 300cm2 1000lm i jest to granica którą zmnieniam niebawem na 2000lm.

Nie zapomnij o dozowaniu żelaza >0,02 <0,05

Przy tym ekranie i oświetleniu jednostronnym możesz karmić góra 1 kostkę / dzień

Jak osiągniesz powyższe to:

Wyłącz odpieniacz.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie macie wrażenia że to strasznie upierdliwe rozwiązanie? Nie mówiąc już o prądzie na światło, obieg itp....

To nie lepiej odpieniacz?


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

sledzik - tak, masz rację i z ekonomicznego punktu widzenia odpieniacz wygrywa.

Wątek na temat wyższości jednego nad drugim już był. Można poszukać na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test JBL, a dawka <0,05 jest jeszcze bezpieczna dla korali, natomiast <0,02 bardzo słabo przyrastają glony na ekranie.

Od ponad roku podaję Florovit mikroelement - żelazo

Edytowane przez jaczal (wyświetl historię edycji)


140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaczal szczerze to nie wiem jak obliczyć przepływ jaki tam mam :) To jest bajpas na pompie powrotu NJ2300, a trójnik redukcyjny jest podłączony do wężyka takiego który stosuje się do filtrów RO. jak ktoś mi powie czy jest możliwość i jak obliczyć przepływ to to zrobię. Jak dołożę drugą żarówkę LED będzie 1000ml i 16W poboru energii.

sledzik to zależy moim zdaniem jak do tego podchodzisz, jeżeli masz to podłączone na bajpasie tak jak ja to praktycznie nie masz żadnego dodatkowego poboru energii, jeżeli wystarczą do oświetlenia dwie żarówki LED 8W to pobór będzie taki sam jak przy włączonym odpieniaczu, jeżeli okaże się, że wyłączenie odpieniacza nie zaburzy systemu to zużycie energii masz takie samo jak przy odpieniaczu, a zalety takiego filtra zamiast odpieniacza też są. Ja na razie nie mam obsady koralowców, która mógłbym stracić takimi eksperymentami więc mogę sobie na to pozwolić. Wiele rzeczy może sprawić, ze coś okaże się bez sensu i wtedy pozostanę przy odpieniaczu, ale jak wszystko pójdzie ok to będę miał filtr który niewątpliwie jest chociażby o wiele cichszy - praktycznie niesłyszalny - od odpieniacza.


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli podłączyłeś, zasilanie wężykiem od RO to zapomnij o przepływie - to jest sikanie. Podstaw pod ekran pustą miskę, weź w rękę stoper i włącz przepływ, wejdą Ci litry w czasie.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

he, faktycznie, nie wiem dlaczego sam na to nie wpadłem :D wyszło 150 l/h przepływ mały, oświetlenia mało, a glony rosną. Zobaczymy co będzie po 7 dniach i co będzie przy dwóch żarówkach.


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony będą Ci zawsze rosły. Pytanie tylko ile pobiorą P i N. No i co będzie po oskrobaniu ekranu, gdy praktycznie pozbędziesz się filtracji na kilka dni. Aby się nie rozczarować i nie głosić, że AlgaeScrubbers jest do bani, musisz trzymać się podstawowych zasad odkrytych przez innych i mieć dwa ekrany. Gdy jeden czyścisz, drugi jest już w pełnym cyklu rozwoju - zachowujesz ciągłość filtracji.

Potem udoskonalaj, co się da.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.