Skocz do zawartości
Wieczny

Jaką skałe najlepiej wybrać.

Jaką skałe najlepiej wybrać.  

104 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki rodzaj ska?y by?cie wybrali do nowego zbiornika.

    • ?ywa ska?a ( prosto z frachu )
    • ?ywa ska?a ( odgazowana )
    • ?ywa ska?a ( z dzi?aj?cego zbiornika )
    • Sucha ska?a rafowa


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem jak się ma powierzchnia biologiczna biobali do siporeksu ale wydaje mi się że siporeks biją ją na łeb. Ja się "wychowałem" na biokulkach, pierwszy mój baniak tak miałem wspomagany. W tedy była moda dawać biobale do kominów, filtrów zraszających co powodowało z czasem zasyfienie i działanie wręcz odwrotne - dlatego dziś są tak mało popularne.

Siporex wrzucisz do baniaka - sampa jak skałę, z biokulkami to bym się zastanowił. Siporeks porównał bym do ceramiki ale bijącą ją w kwestii powierzchni czynnej biologicznie.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, ale sąsiedzi Cię wymeldują za smród tej skaływ00t.gif Jak Krzysiek ściągnął do sklepu skałę z frachtu, to sąsiedzi Sanepid na niego nasłalilol.gif


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek się nie martwi na smród w mieszkaniu, będzie ją moczył na korytarzu vava.gif


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak się ma powierzchnia biologiczna biobali do siporeksu ale wydaje mi się że siporeks biją ją na łeb. Ja się "wychowałem" na biokulkach, pierwszy mój baniak tak miałem wspomagany. W tedy była moda dawać biobale do kominów, filtrów zraszających co powodowało z czasem zasyfienie i działanie wręcz odwrotne - dlatego dziś są tak mało popularne.

Siporex wrzucisz do baniaka - sampa jak skałę, z biokulkami to bym się zastanowił. Siporeks porównał bym do ceramiki ale bijącą ją w kwestii powierzchni czynnej biologicznie.

Ale z biologicznego punktu widzenia i na biobalach i na siporaxie powstaje NO3. Więc zasada działania ta sama.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na siporaxie nie mozna dopuscic zeby osadzil sie na nim syf , dlatego najlepiej trzymac go w woreczkach o dobrym przeplywie i przemywac w wodzie z podmianki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na opakowaniu Filtus Ceram Bio 450m2 na litr powierzchni a na Siporax'e 270m na litr. Filtus zawyża czy jak to jest ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh tu mnie Włodek zażyłeś z tym NO3, zasada może ta sama ?!

Biokulki namnażały dużo bakterii tlenowych, przez to miały "gładkie' powierzchnie aby spływająca woda szybko ich nie syfiła, w siporeksie raczej trudno o warunki beztlenowe więc też bakterie tlenowe które usuwają azotyny tworząc no3 - koło się zamyka, cośw tym jest co piszesz Włodek, będzie cza to przy cytrynówce omówić ;)


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak żeby sobie nabić 700-tnego posta (10% normy Staniegosad.gif) i zadziałać wbrew regulaminowi rtfm.gif taka mała ogólna refleksja.

Wieczny, zastanawiasz się ile skały, jakiej itp. Według prawideł to potrzebujesz na tyle dużo skały aby była wytracająca ilość bakterii nitryfikacyjnych aby mogły one swobodnie rozłożyć amoniak tworzący się przez zacne planowane "ławice" ryb. Następnie potrzebujesz kolejnych bakterii tlenowych które rozłożą efekt nitryfikacji - azotyny na no3 i do pełni sukcesu na tyle dużo bakterii w wodzie aby spokojnie poradziły sobie z azotanami ;) To tak w najprostszym skrócie ;)

Niedawno było poruszany temat akwariów berlińskich - ilość skały prawdopodobnie nie przypadkowa. Dużo warunków beztlenowych, na powierzchni skał - tlenowych, z żywej skały bakterii w wodzie i to działało. Dziś jak sobie zrobisz super ustawienie skały z niewielkiej ilości kamoli, to niestety, planując dużo ryb, musisz czym te wszystkie procesy podgonić. Mamy dużo na rynku wspomagaczy i przy odpowiednim doborze wszytko super gra.

Niestety nie ma złotego środka który był by uniwersalny dla wszystkich.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siporax i biobale to dwa odmienne rozwiązania.

W ceramice są miejsca o małym ruchu wody, w głębi porów(kanaliki?) i w tych miejscach może zachodzić denitryfikacja. Biobale są przeznaczone do zraszania, projektowane tak by przerastający film bakteryjny mógł się odrywać i spływał nie zatykając złoża. IMHO jeśli zasilić złoże zraszane wodą np. z odpieniacza to nie ma ono większych wad, nitryfikacja i tak musi gdzieś zachodzić, czy to jest powierzchnia skały, szyb w akwarium czy plastikowych kulek to wsio rawno.


Keep an open mind, but not so open that your brain falls out

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beczkę postawię na warsztacie,niech moi stolarze się hartują.Czasem warunki w mieszkaniach są gorsze niż w beczce z skałą z frachtu :rofl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to skoro na Siporex nie może się osadzać syf to może by zrobić taką niby siatkę z tego wtedy nie będzie się nic osadzać a przepływ będzie dobry dobrze kombinuje czy się mylę???


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czy korzysta ktoś z Was może z Seachem Matrix? Link

Zastanawiam się jak on wypada w porównaniu z siporex'em. Zgodnie z danymi podanymi przez producenta Matrix jest bardziej wydajny. 0.5L do fitracji 200L i powierzchnia filtracji ponad 700m2 dla 1L Matrixa.

Czy ma ktoś baniak z Matrixem?

Pozdr,

JB


-----------------------------------------------------------------

110x60x50 330L + 70L sump; Jebao WP25 ; NJ2300; Reef Octopus 2000; lampa LED DIY 150W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem jak oni to licza.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek tylko uważaj żeby ci stolarze nie zaczeli sikać do beczki

bo fosforany nigdy nie spadną :w00t:


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Wlodek, chyba tylko my pozostaniemy bez Siporaxu :crybaby:

@Wieczny:

"no to skoro na Siporex nie może się osadzać syf to może by zrobić taką niby siatkę z tego wtedy nie będzie się nic osadzać a przepływ będzie dobry dobrze kombinuje czy się mylę???"

Masz piekny odpieniacz, ktory Twoj zbiornik wyczysci bez problemu. Po co dawac cos, co bedziesz myl, plukal, mieszal, a co moze dzialac przeciwko odpieniaczowi ? Nie zawsze "wiecej" znaczy "lepiej". :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani no tak masz racje z tym odpieniaczem tylko ten siporex miał być dodany za miast dużej ilości skały i dlatego głośno myślę bo już kilka osób pisało w tym wątku że lepiej dać mniej skały niż robić gruzowisko.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wloz troche skaly w to miejsce, gdzie bys wlozyl siporax... Poza tym, jesli pare kilo masz w akwarium i taki odpieniacz, to ze skala mozesz smialo oszczedniej sie obchodzic. Bedzie zle, to sobie dolozysz.

Wydaje mi sie, ze zamiast siporaxu, mozesz kupic dwa odpowiednie testy i troche wodki i miec parametry jakie tylko zechcesz :welcome:

Masz jakies specjalne problemy, ze chcesz rozbudowywac filtracje jak sprzed 15-tu lat ? Dasz sobie rade :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie....a może zamiast ceramicznych walców dać małe kawałki skały w siatce (aby się syf nie gromadził), podobno naturalne jest najlepsze. Aqua medic oferuje takie żywe kawałki po 17 zeta za kilo. Dodatkowo można taką siatkę powiesić w kominie.....Co jest lepsze ???..No chyba, że początkowo siporax jest martwy i dlatego.


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o takiej skale:

http://allegro.pl/show_item.php?item=2094132979

można ją wsadzić do akwarium jako martwą skałę koralową?? Czy to jakieś g...

specjalnie to go nie ozywisz a tak zeby rosl to juz na pewno nie. Ja mialem taki kawalek i po 3 miesiacach polecial do kosza bo strasznie polubilo go cyjano. Nigdzie indzie tylko na nim wciaz sie pojawialo. Nawet pompka skierowana na niego nie pomogla, ale to tylko moje doswiadczenie z czyms takim, moze byc inaczej. Nie wiem czy mozna go pokruszyc i wladowac do sumpa zamiast siporax. Osobiscie ja bym nie bral, chyba ze w celach dekoracyjnych, natomiast wolalbym 2 kg zywej skaly w tej cenie niz tego klumpa.

pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o takiej skale:

http://allegro.pl/sh...item=2094132979

można ją wsadzić do akwarium jako martwą skałę koralową?? Czy to jakieś g...

Ja mam od nich skałę, również tą ze zdjęcia. Normalny odrąbany kawałek skały rafowej. Żadnych nienaturalnych przebarwień. To nie jest martwy koral tylko skała wapienna. Co do wzrostu skały....to na pewno ci nie urośnie :rofl:.


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia postawienie całego baniaczka na suchej skale z Indonezji.Dłuższe dojrzewanie,ale żadnych plag i pewność,że mi fosforany nie będą dwa lata wyłazić.Ktoś tu postawił cały zbiornik tylko na takiej skale ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odnośnie ankiety, w ktorej wzialem wlasnie udział: pytanie jest troche nieszczesliwie zadane. Każda wybrana odpowiedz moze byc najlepsza :) w zależności od tego czego oczekujemy. Mocno subiektywna sprawa.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze zamiast siporaxu, mozesz kupic dwa odpowiednie testy i troche wodki i miec parametry jakie tylko zechcesz :welcome:

No właśnie bardzo bym chciał mieć parametry jakie bym tylko chciał :D

bo na razie no3 nie chce odejść odemnie :realmad:


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia postawienie całego baniaczka na suchej skale z Indonezji.Dłuższe dojrzewanie,ale żadnych plag i pewność,że mi fosforany nie będą dwa lata wyłazić.Ktoś tu postawił cały zbiornik tylko na takiej skale ?

Przegladałem forum.....ale chyba nikt się nie przyznał..............będę pierwszy :lol: . Za oceanem jest to często praktykowane z powodzeniem.

ps. kurcze jeśli na samym siporaxie jest to możliwe, to tym bardziej na martwej skale rafowej. Ale tak jak napisałeś start jest dłuższy.......ale w konsekwencji myślę, że prowadzenie baniaka przy zachowaniu zdrowego rozsądku moze być przyjemniejsze.


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.