Skocz do zawartości
rpp

Dino czy cyjano

Rekomendowane odpowiedzi

To w takim razie dalej spaceruj po lesie i nie zakładaj tematów skoro z góry wiesz że odpowiedzi kolegów i tak masz w głębokim poważaniu.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie dalej spaceruj po lesie i nie zakładaj tematów skoro z góry wiesz że odpowiedzi kolegów i tak masz w głębokim poważaniu.

To w takim razie dalej spaceruj po lesie i nie odpowiadaj na tematy skoro Ci to nie pasuje.

Część osób napisała, że to dino, niektórzy sugerowali, że jednak cyjano.

Wiem, że pozjadałeś wszystkie rozumy i jesteś najlepszą forumową wyrocznią znającą się absolutnie na wszystkim ale ja nie potrafię jednoznacznie stwierdzić co mnie nawiedziło.

Twistman zasugerował (moim zdaniem słusznie) weryfikację problemu pod mikroskopem. Wczoraj napisałem, że będę miał dostęp - dzisiaj okazało się, że to jednak zabawka a nie mikroskop.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiste wycieczki to sobie daruj kolego. To że to jest dino lub cyjano to w swojej niewidzy wiedziałeś sam zanim założyłeś temat. To skoro dostałeś odpowiedź i masz ją w d..e to się mnie nie czepiaj, grzecznie proszę. Mogę się na niczym nie znać i pewnie tak jest, ale dino z cyjano pomyliłem dopiero raz a był to przypadek znacznie cięższy od twojego. Także wracaj do lasu i odetchnij pełną piersią, może ci ulży.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test nie wykryje Si w akwarium, bo jest ono z miejsca zagospodarowywane. Moze ewntualnie cos wykryc po RO i DI to by oznaczalo, ze cos jest nie tak z zywica. Moze masz nieodpowiednie weze w akwarium, plastikowy nurek sie rozpuszcza lub pojemnik na wode z GS-u ?

Moze uda Ci sie troche tych glutow wlozyc do kieliszka z alkoholem? Jak sie zabarwi na czerwono to bedziesz wiedzial, ze napewno masz cyano.

Prawdopodobnie masz tez okrzemki i kto wie czy nie dino.

Czy tego piachu zadna babka nie przekopuje ?

Odsysaj


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani - żywicę dałem świeżą pomimo, że TDS wskazywał 0.

Co do węży - trudno stwierdzić. Stosuję takie z Castoramy do spożywki. Pojemnika na RO nie mam bo dolewka idzie prosto z RO. Co prawda ma kilka metrów do pokonania ale tak było od początku (ponad 6m-cy) a problem występuje dopiero od trochę ponad 2 tygodni.

Beczka na podmianę solanki też jest od początku i też była przeznaczona do spożywki (nówka sztuka więc na pewno nic dziwnego wcześniej nie było w niej przechowywane).

Będę musiał przeprowadzić test z kieliszkiem wódki.

Piach jest przekopywany przez 2 rozgwiazdy piaskowe, sand dolara i różne ślimaki (łącznie z 5-8 sztuk z tego co pamiętam). Babki nie mam.

Tak czy siak muszę kupić test na Si i sprawdzę jak wygląda woda zarówno ta w akwarium jak i ta z RO. Zdecydowanie wole usunąć przyczynę a nie tylko skutek stosując czy to Chemiclean (cyjano) czy AlgeaX (dino).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest w Warszawie duzo morszczakow, moze ktorys Ci test pozyczy. W koncu potrzebujesz zrobic jedynie 2-3 pomiary zeby znalezc zrodlo.

Za zaoszczedzone pieniadze mialbys juz troche adsorbera Si...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ręce mi opadają.

Zrobiłem pełną kurację Algea X. Pod sam koniec dino pięknie zniknęło ale jeszcze w trakcie podawania Algea X pojawiły się zielone glony. Na szczęście łatwo dawało się je usunąć więc się tym za bardzo nie przejąłem.

Zresztą wystarczył tydzień żeby się tego zielonego świnstwa pozbyć.

Niestety zniknięcie zielonych glonów zbiegło się z czasem pojawienia się ponownie dino :-(

W tydzień po zakończeniu kuracji pojawiły się pierwsze objawy. Teraz w dwa tygodnie po ostatniej dawce Algea X mam zdecydowany nawrót dino.

Pytanie co może być przyczyną? Parametry wydają się poprawne:

pH: 8.1-8.2

kH: 9

Ca: 410

Mg: 1350

NO3: 0

PO4: 0.05

Dodatkowo zrobiłem test na krzemiany - Salifert pokazał 0.

TDS też pokazuje 0 - żywicę wymieniałem z 1.5 miesiąca temu a przy braku podmian w trakcie kuracji Algea X w zasadzie za dużo wody przez nią nie przepłynęło (tylko 2 podmiany i to co na bieżąco parowało).

Gdzie szukać przyczyny? Czy ryzykować kolejną kurację Algea X? Tylko patrząc na błyskawiczny nawrót nie mam do tego przekonania.

Doradzono mi zmianę bakterii na Biodigest - teraz raz w tygodniu dozuję te 3 składnikowe Biogro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem Ci szczerze że ten AlgeaX to jest może dobry... ale do czyszczenia basenów :-) Przynajniej u mnie się wogóle nie sprawdził.

Co się sprawdziło?:

- kontrola RO/DI pod kątem SI;

- absorber krzemianów;

- podniesienie KH;

- całkowite zaciemnienie na 72 godz. i odpieniacz na mokro.

- dołączona do obiegu lampa UV (w trakcie zaciemniania)

- całkowita zmiana postępowania pod kątem karmienia zwierząt (delikatnie mówiąc nie przekarmiam);

- brak podmianki przez prawie 4 tyg.

- nie dozowanie żadnych mikroelementów / tylko balling (aż do podmianki)

- zmiana na uboższą sól IO;

- po zaciemnieniu powolne dozowanie (bardzo powolne) światła. Najpierw zaczynałem od 1 godz. aktyniki i co dziennie o 1 h świecenia dłużej aż do 12h po tym okresie po 1 godz. dziennie światła białego.

Szczerze mówiąc teraz też świecę mało bo 12h niebieskimi i 7h białymi - tak już zostało i jest OK.

Aha...

Myślę że, ważne w moim przypadku jest to że nie pcham już łap do zbiornika... tylko jak muszę tzn co 2 tyg. przy podmiankach; oraz ustabilizowanie rozsądnych parametrów na dłuższą metę.

Takie "drobne zabiegi" i w moim przypadku zbiornik wyszedł na prostą a dziadostwo na razie nie powraca.

powodzenia.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ręce mi opadają.

Zrobiłem pełną kurację Algea X. Pod sam koniec dino pięknie zniknęło ale jeszcze w trakcie podawania Algea X pojawiły się zielone glony. Na szczęście łatwo dawało się je usunąć więc się tym za bardzo nie przejąłem.

Zresztą wystarczył tydzień żeby się tego zielonego świnstwa pozbyć.

Niestety zniknięcie zielonych glonów zbiegło się z czasem pojawienia się ponownie dino :-(

W tydzień po zakończeniu kuracji pojawiły się pierwsze objawy. Teraz w dwa tygodnie po ostatniej dawce Algea X mam zdecydowany nawrót dino.

Pytanie co może być przyczyną? Parametry wydają się poprawne:

pH: 8.1-8.2

kH: 9

Ca: 410

Mg: 1350

NO3: 0

PO4: 0.05

Dodatkowo zrobiłem test na krzemiany - Salifert pokazał 0.

TDS też pokazuje 0 - żywicę wymieniałem z 1.5 miesiąca temu a przy braku podmian w trakcie kuracji Algea X w zasadzie za dużo wody przez nią nie przepłynęło (tylko 2 podmiany i to co na bieżąco parowało).

Gdzie szukać przyczyny? Czy ryzykować kolejną kurację Algea X? Tylko patrząc na błyskawiczny nawrót nie mam do tego przekonania.

Doradzono mi zmianę bakterii na Biodigest - teraz raz w tygodniu dozuję te 3 składnikowe Biogro.

Biogro to mega dobre bakterie nie kombinuj tylko podawaj dwa razy w tygodniu,a zbiornik dojdzie do siebie.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jadę na tym samym wózku co kolega bo już od przeszło 2 mc walczę z dino. Stosowałem już prawie wszystko ale nic nie pomaga. Osobiście zastanawiam się nad wodka method i pytanie czy przy takich parametrach NO3 i PO4 warto ją stosować i czy to prawda że po prostu dino zjada azotany i fosforany dlatego pokazuje się zero na testach?


Zbiornik 250l + sump 40l, 35kg LR, 200W LED, Cyrkulacja 2x tunze6045. Algescurber, Odpieniacz Deltec APF600, OC3500, Reszta w budowie;-)

www.toronegro.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to teraz ja dodam małe co nie co - zamieniłem świetlówki mam PC 3sztuki w zestawie actynica , 10000k i ostatnia była 50/50 czyli actynika i 10000k w kolejności którą wymieniłem coś mnie tkneło i zamieniłem świetlówkę 50/50 zaraz za aktynicę a 10000k na koniec i dino w świetle bardziej actynicznym się cofa tak jak i glon który miałem zaczoł nagle bieleć jest tak od trzech dni a tam gdzie świetlówka o barwie 10000k jest bez większych zmian dodam jeszcze że parametry są ok


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.