Skocz do zawartości
kpiotrek

akwarium morskie - lista zakupów

Rekomendowane odpowiedzi

Noszę się z zamiarem popełnienia akwarium. Od dłuższego czasu nic tylko liczę i liczę.

Sprzętu mam pół garażu po słodkich baniakach. Robię przegląd... I tu pierwsza niespodzianka - wszystko do kosza.

Początki są trudne i kosztowne, więc nie chcę się przeliczyć.

Akwarium zamierzam zamówić. Szukałem używanego ale albo za duże, albo za małe, albo za daleko, albo za drogo;)

Wymiary akwarium 70x70x50 (245l)do tego sump 55x45x45 (wody będzie w nim około 45l, zaplanowałem w nim komorę na dolewkę, tak na przyszłość, no i mam spory zapas na wodę jakby coś się zacięło).

Jestem po rozmowie ze szklarzem - powiedział 400zł

szkło float akwarium 10, sump 8

szafka+korona (stolarz) 700zł

Tu mi się wydaje drogo i chyba zamówię tylko pociętą płytę. Skręcę chałupniczo.

Stelaż zrobię z kantówki, drewniany.

pompa (NEW-JET NJ 1700) 176zł

odpieniacz (Aqua Medic - Turboflotor Blue 1000) 500zł

hydraulika (Aqua Medic spływ i rewizja 25 powrót 20) około 350zł

osmoza było (Filtr RO 03 100 GPD) 201zł

di za jakiś czas, chyba że trafię coś na targowisku.

jest RO+DI z allegro cena 336,80zł

belka t5 6x24W + świetlówki 10000K allegro od Salarias_pl (świetlówki wymienię po dojrzewaniu) 490zł

Trzeba ją przerobić, bo zapala się po dwie rury ale ręcznie, z tym sobie poradzę. Trochę przewodu i czasówki mam w garażu.

Oświetlenie 2 x Lampa NHT5-600 4x24W T5 310zł razem 610zł

cyrkulacja była(Koralia Evolution 4000) 255zł

zmiana na 2 x JVP-102 70zł

grzałka (Jager 150W) 82,50zł

W domu temperatura 22 stopnie, czy wystarczy te 150W?

Automatyczna dolewka (Levelautomatic) 189zł

Jaka pompka do tego?

areometr (AquaMedic - Salimeter) 29zł

Zaraz pewnie ktoś napisze - kup refraktometr, będziesz miał na lata.

Cóż, to będzie musiało zaczekać.

sól wybrałem (Tetra - Marine Seasalt 20kg) 190,60zł

po sugestiach zmieniam na (Aquarium Systems - Instant Ocean) cena na start wyszła by jakieś 123zł

test (Salifert NO2) 31,50zł

test (Salifert NO3) 40,40zł

skała na początek około 400zł

Razem: 4006,70zł

Liczyłem wydać 3000zł. Jakieś propozycje obniżenia ceny startowej?

Ceny są sklepowe. Sklep wiadomo - najlepszy ;)

Jak kupię szkło to zacznę bacznie śledzić targowisko. Może dam radę zjechać troszeczkę z kosztów.

I teraz najważniejsze... O czym zapomniałem? Czego mi brakuje? No i oczywiście proszę o słowo krytyki jak coś źle zaplanowałem.

Nie chcę się zatrzymać w połowie drogi i zastanawiać się co zrobić żeby ciąć koszty. Zapewne zgodzicie się ze mną, że suche akwarium to żadna ozdoba.

Zaznaczam, że to co chcę kupić - to tylko na start. Liczę się z tym, trzeba później zainwestować.

W takim stanie to ma działać przez czas dojrzewania, co dalej... to wyjdzie w praniu.


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja składam właśnie baniak 200l i powiem Ci że w tej kwocie się nie zamknąłem :whistle: . co do sprzętu to przypoluj na targowisku i można kupić większość trochę taniej. U mnie wyszły większe koszty np. akwarium i szafki. Proponował bym zainwestować w opti bo naprawdę jest różnica przy tak jasno oświetlonym akwarium jak morskie. Szafkę musiałem dobrać do istniejących mebli i robić na zamówienie płyty dębowe co troszkę mnie kosztowało.

1. odpieniacz - Porozmawiaj z kolegami z forum w podobnej cenie zrobią Ci coś znacznie lepszego. Ja kupiłem komplet sprzętu po likwidowanym zbiorniku i akurat też mam w nim Turboflotora, ale z czasem chyba będzie do wymiany.

2.Zapomniałeś o automatycznej dolewce, znacznie ułatwi Ci prowadzenie zbiornika.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

marcin


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem test na NO2 nie bedzie potrzebny. Masz czas, dasz zbiornikowi dojrzec przez 2 miesiace to NO2 juz sie tam nie pokaze. Testem na NO3 tez zlapiesz moment, kiedy NO2 bedzie spadac.

Odpieniacz bym jednak wzial inny...

Bez DI bym nie zalewal akwarium, bo od razu wprowadzisz silikaty i wszystko bedzie po kilku dniach brazowe. Po DI tez, ale wtedy jest pewnosc, ze okrzemki same zejda.

Piekne wymiary zbiornika, ale planowane oswietlenie uwazam za wiecej niz oszczedne. Wlasciwie z morskim nie ma nic wspolnego.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Sam nie mam (jeszcze) akwarium, ale planuję (czyt. "marzę o") coś ok 250l+ sump. Także życzę powodzenia i będę obserwował ten wątek z uwagą.

PS

Jakiś czas temu Żeglarz z Poznania sprzedawał kostkę o podobnych wymiarach (80x80x40= 256l)

Nie znam ani Żeglarza, ani nawet nie wiem, czy ogłoszeni jest nadal aktualne, ale może Cię zainteresuje

ogłoszenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do DI... Stani, masz rację.

Osmozę mam nadzieję upolować na targowisku i tak naprawdę zakładam że będzie.

Wkłady to już nie majątek.

Znalazłem coś takiego na allegro

Miał ktoś z tym do czynienia?

Jeżeli chodzi o lampy, tu się waham. Możliwe, że zamknę górę i wpakuję 10 t5 ale to znacznie podniesie cenę, bo dojdą jeszcze wentylatory. Żona mnie zabije ;)

Inne rozwiązanie. Mam 2x70 HQI od słodkiego, może poszukam żarników. dołożę dwie sekcje po 2x24W.

Jeżeli chodzi o używane z targowiska, to ceny lekko przesadzone.

Szczerze mówiąc, to tak jak napisał PawelL. Trzeba uważać. Ceny nieraz wyższe niż w sklepie.

Dolewka będzie. W przyszłości. Teraz jest to wersja ekonomiczna.

Test NO2 - faktycznie zbędny wydatek. 30 złotych zostanie w kieszeni.

A czy inne testy w chwili startu będą potrzebne?


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam osmozę z filtrwodu, jest ok (poza tym, że dostałem model 100 GPD zamiast 75 GPD).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Ja mam osmozę z filtrwodu, jest ok (poza tym, że dostałem model 100 GPD zamiast 75 GPD).

ja bym reklamował taką karygodną pomyłkę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do DI... Stani, masz rację.

Osmozę mam nadzieję upolować na targowisku i tak naprawdę zakładam że będzie.

Wkłady to już nie majątek.

Znalazłem coś takiego na allegro

Miał ktoś z tym do czynienia?

kup sobie lepiej na allegro RO+DI+TDS to nie kupisz wiele taniej na targowisku a wymiana może się okazać majątkiem jak będziesz musiał komplet wkładów wymienić

na allegro coś takiego dostaniesz za ok 300-400zł

RO5 do tego dokupisz TDS za ok 100 i masz już komplet

a za komplet wkładów zapłacisz do 200zł jak będziesz musiał wymienić wembrame w RO, i żywice w DI

Jeżeli chodzi o lampy, tu się waham. Możliwe, że zamknę górę i wpakuję 10 t5 ale to znacznie podniesie cenę, bo dojdą jeszcze wentylatory. Żona mnie zabije ;)

Inne rozwiązanie. Mam 2x70 HQI od słodkiego, może poszukam żarników. dołożę dwie sekcje po 2x24W.

Jeżeli chodzi o używane z targowiska, to ceny lekko przesadzone.

Szczerze mówiąc, to tak jak napisał PawelL. Trzeba uważać. Ceny nieraz wyższe niż w sklepie.

najlepiej nie zamykaj całkowicie góry, ponieważ będziesz miał problem z temperaturą i będziesz musiał zastosować chłodzenie, łatwiej jest podgrzać wodę niż ją ochłodzić

Dolewka będzie. W przyszłości. Teraz jest to wersja ekonomiczna.

Test NO2 - faktycznie zbędny wydatek. 30 złotych zostanie w kieszeni.

A czy inne testy w chwili startu będą potrzebne?

dolewka super sprawa warto zainsestować

co do samego allegro nie jest tam najtaniej teraz jeszcze szukam po sklepach internetowych

testy ostatnio kupowałem na morsikie.com po 100zł Ca+Mg+KH i dlatego czasami warto szukać w internecie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kpiotrek na start testy nie beda potrzebne bo zakładasz że jest źle. Testy sobie zakup 2-3 tg przed zamiarem wprowadzenia zwierząt.

Co do RODI to na allegro są komplety prawie w cenach membran - ja kupiłem za 130 zł

oświetlenie hmmm za dwa żarniki przy wymianie zapłacisz więcej niż za jeden 150 watowy.

Co do cyrkulacji ja mam i koralie i jvp i nie widze wielkiej różnicy.

Sól - startuj na wodzie z innych baniaków i polecam sól Instant Ocean.

pompa obiegowa. atman ph 2000 na ceramice chodzi cichutko, jvp są od niego głośniejsze. No i grzałka atmana.

tyle co moge doradzić z oszczędności.

wszystkie sprżety osobiście kupiłem i powiem że się pozytywnie zaskoczyłem i ceną i jakośćią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym reklamował taką karygodną pomyłkę :)

No jakoś im odpuściłem :) W drodze wyjątku :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

sól (Tetra - Marine Seasalt 20kg) 190,60zł

Ale sól weź sobie inną, bo ta to nie najlepszy wybór. Po rozpuszczeniu woda przybiera takie żółtawe czy brązowawe zabarwienie. Często w wiadrze widzisz takie posklejane grudki w podejrzanym kolorze.

No i wcale nie jest tania, jest wręcz najdroższa :)

A dlatego że jak rozrabiałem wodę na podmiankę w pojemniku 65l to żeby osiągnąć zasolenie 1,024

wsypuję 3 duże kubki soli, żeby to samo 1,024 osiągnąć na Tetra trzeba wsypać 6 kubków.

Zużyłem jej 3 wiadra do dosalania gdy bawiłem się w NSW,

więc to nie był problem jednej partii.

Weź lepiej... jakąkolwiek inną :D koledzy na forum chwalą Instant Ocean.

http://reefshop.pl/sklep/index.php?main_page=product_info&cPath=315&products_id=1850

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól już zmieniłem. Skoro przerobił już temat kapitan... co mam mu nie wierzyć.

Jeżeli chodzi o osmozę, to te 350 jest do przełknięcia. Faktycznie jak spojrzałem na ceny nowych i używanych + wymiana wkładów to wychodzę na zero. kiepska ta moja oszczędność. Nówka sztuka 336,80 z dostawą pod zlew ;)

używane chodzą po 150 - 200 i to też nie z jakiejś najwyższej półki, jak dodam nowe wkłady to przepłacę...

Dzięki za sugestie PawelL i boogiee.

Czekam na propozycję oświetlenia, bo zdaję sobie sprawę że te 6x24W to za mało.

Może ktoś zaproponuje coś fajnego i w przystępnej senie na taki litraż?


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do pompy korali ja bym sobie odpuścił i zakupił 4 szt jvp i jeszcze kasa zostanie ,i tak masz szanse że jak się popsuje to masz kilka a nie 1 sztukę i łatwiej ustawić cyrkulacje potem i tak kazdy prawie zmienia po 100 razy ,odpieniacz na pewno szukał bym innego


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Lampa może taka na taki baniak?

Lampa 4x39w


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie akvarius, ceny cyrkulacji jvp są bardzo dobre. Jakieś propozycje co do ich mocy? nie mam doświadczenia więc trochę strzelałem w ciemno.

Co do proponowanych lamp - Bartek Łódź. 39W - oprawa 90cm długości. zbiornik jest 70x70 i będzie stał w rogu pokoju, więc chyba nie da rady, bo 20cm oświetlać będzie podłogę a nie mam możliwości powieszenia jej tak aby proporcjonalnie wystawała z obu strom. chyba że się mylę.

Choć muszę przyznać, że Bartek mnie zainspirował.

a co by było jakbym powiesił takie lampy?

Lampa NHT5-600 4x24W T5 310 zł

i do tego dorzucił na przykład Lampa NLT5-600 2x24W T5 237zł

cena razem 547zł

Ewentualnie 2 x Lampa NHT5-600 4x24W T5 310 zł

razem 610zł


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8x24 to juz lepiej, ale ten super odblysnik to taki bajer. Gdybys na kazda rure zalozyl osobny odblysnik to byloby w miare dobrze.

Wtedy 610 zl bedzie za malo. Fajnie by bylo, gdybys gdzies trafil uzywana ATI Sunpower 8 lub 10 x 24 W.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie oświetlenie jak proponujesz w pierwszym zestawie to ja mam w 144 litrach. Rozumiem Twój problem bo też nie miałem jak podwiesić oświetlenia. Ten drugi pomysł ktory podajesz jest lepszy tylko skoro nie możesz podwiesic lamp to jak je umieścisz w 70 cm zbiorniku (lampy mają po 61) - rozumiem, że je osadzisz na koronie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tą lampkę(6x24W) w akwa 72x45x60(h) od startu zbiornika czyli jakieś pół roku. Po pierwsze te świetlówki 10000K nie mają za wiele wspólnego z morskim a to dlatego że tyle wcale IMHO nie mają, może jakieś 7000-8000K się wyciągnie do tego cos mi to światło nie pasi. Lampa ogólnie działa nie ma przebić nic nie słychać jest ok ale.. kolejny minus to przerabianie tych wyłączników też to miałem zrobić i do dzisiaj nie chce mi sie jej rozbebeszać.Do tego w tej lampce od razu wymieniałem 4 swietlówki(200pln:() bo inaczej niestety jest żółtko jajeczne (2x blue plus ati i 2x fiolet ati). No i mija pół roku i pasuje wymienić te 4x24 i 2x24(10000K) dwie 10000K niby są w zapasie ale czterech nie ma:( i co znowu 200pln. Czyli już 400pln. Zainwestuj w coś lepszego może poczytaj o ledach cree i zmajstrój coś DIY ponad 100W i masz z bańki na kilka lat, ja właśnie coś takiego robie narazie tylko okolo 50W cree jako pomoc dla tych 6x24 bo przy SPS-ach musisz coś więcej zapodać.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa ATI Sunpower to jak na razie poza zasięgiem cenowym. Chyba że trafię używaną za pół ceny a to raczej mało możliwe.

Jeżeli chodzi o zamontowanie lamp, to wymyśliłem dwa sposoby.

1) zamontuję na wysięgniku przymocowanym do ściany za akwarium

2) lub w koronie wstawię ze 4 pręty na których położę lampy, ale obawiam się ich ciężaru.

co o tym myślicie?

pogrzebałem i znalazłem coś takiego LED

ale to 1200 zł

coś mi się wydaje, że trzeba będzie dozbierać kasy nim wystartuję ;)

Chciałem wydać 3K choć mam na ten cel tysiąc w rezerwie ale to wszystko mało...


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie lampa stoi na dwóch paskach ze szkła o grubości 1,2 lub 1,4 (nie pamiętam ile dokładnie) i szerokości jakieś 8 cm. minus jest taki, że silnie grzeje powierzchnię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się ktoś wypowie na jakiej wysokości od lustra wody wiesza się lampy t5.

Chodzi mi o to aby nie grzały wody a i nie było dużych strat w oświetleniu. Taka optymalna wysokość.


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim akwa miałem T5 ~10 cm. od tafli wody. 8x 54W na 390 l. brutto objętości akwa. I woda w lato grzałasię do ~29*C bez wentylatora, który to musiałem założyć.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 14 cm, 8x54, ale w lampie sa wentylatory. Sluza one raczej chlodzeniu rur a nie wody.

Do chlodzenia wody uzywalem normalny, pokojowy, wlaczany termostatem.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalej mam wątpliwości co do:

Pompa - wystarczy?

Odpieniacz - podobno niespecjalny, jaki byłby lepszy w podobnej cenie?

Grzałka - czy 150w wystarczy by podnieść temperaturę o 4 stopnie w 300 litrach wody?

dodałem dolewkę - ale nie znam jej jakości - pewnie nie jest najwyższych lotów. jaką pompkę do niej podłączyć?

Zrodziło mi się w głowie jeszcze jedno pytanie... czy otwory w kominie 25 - spływ, rewizja i 20 powrót wystarczą?

Jakby mi ktoś rozjaśnił wątpliwości, to będę wdzięczny.


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.