Skocz do zawartości
markus892

brązowiejące końcówki korali

Rekomendowane odpowiedzi

ostatnio zauważyłem w zbiorniku takie objawy,otóż końcówki niektórych korali tak jakby tracą tkankę i w tym miejscu robią się brązowe i już nie odrasta tkanka w tych miejscach,problem dotyczy korali sps jak i niektórych miękkich,byłem przekonany,że to okrzemki ale po przeczytaniu kilkunastu postów na temat okrzemek mam coraz więcej wątpliwości,brązowienie dotyczy tylko niektórych korali ,piasek i skała są czyste

filtr ro/di-wkłady wymieniam co ok,6 miesięcy,ostatnia w sobotę

mg-1460

ca-425

ph-7,6

kh-7,7

po4-0,0(mała hanka)od tygodnia eco phos(poprzednio 0,05)

chciałbym się upewnić zanim zacznę coś działać


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co lejesz do akwa. Wygląda na glony z przedawkowania mikroelementow. Wrzuć zdjęcie.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdajesz sobie sprawę że w sytuacji gdy mało jest informacji to odpowiedzi mogą być nieprecyzyjne.

Próbujemy.

Są takie przypadki że jeśli w pobliżu uszkodzonego koralowca znajduje się koral agresywny to może on szczególnie nocą wypuszczać parzydełka i uszkadzać zewnętrzne części innych korali.

Są to często właśnie końcówki koralowca. Na końcówkach tych pozbawionych tkanki, często potem pojawiają się cyjanobakterie mimo że w akwarium generalnie cyjano brak.

Końcówki mają wtedy puszek o brązowym zabarwieniu .

Może to być jednak coś innego.

Sprawdź w nocy przy latarce czy coś się dzieje.

Pozdrawiam. :welcome:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

leję ca i kh,sporadycznie mniej więcej raz w tygodniu jbl coral fluid,teraz rzadziej,bo szyby dość szybko zachodzą zielonym nalotem i tęż pomyślałem o nadmiarze

parzenie przez inne korale też bym wykluczył,ponieważ objawy występują na kilku koralach,niektóre są zdecydowanie poza zasięgiem innych

jakie jeszcze informacje by się przydały


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nikt nie ma pomysłu,co jest nie tak?


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam

ostatnio zauważyłem w zbiorniku takie objawy,otóż końcówki niektórych korali tak jakby tracą tkankę i w tym miejscu robią się brązowe i już nie odrasta tkanka w tych miejscach,problem dotyczy korali sps....

Mam podobną sytuację. Z mikroelementów tylko to co daje reaktor. Parametry stabilne, kulki się kręcą, PO4=0.07 szału nie ma ale też to nie tragedia.

Z tego co zaobserwowałem to intensywność jest zmienna i nie wszystkie korale są atakowane.

Jakieś pomysły?


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro końcówki tylko to może coś je popaliło ? A glon się osadza po prostu na martwej tkance

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeżeli w akwarium jest adsorbent fosforanów "na bazie żelaza" to w wodzie nie ma krzemianów. Jeżeli nie ma krzemianów to okrzemki nie będą rosły bo okrzemki to glony które budują pancerzyki z krzemianów. Z drugiej strony okrzemki w stabilnym zbiorniku z dużą ilością ślimaków nie stanowią problemu - są raczej rodzajem filtracji przyczyniającym się między innymi do obniżenia stężenia fosforanów [jest o tym artykuł na Advanced Aquarist]. Adsorbent fosforanów adsorbuje nie tylko fosforany ale także krzemiany i wiele innych pierwiastków. Użycie zbyt dużej ilości tego adsorbentu może prowadzić do wyjałowienia wody. Do zbijania fosforanów lepiej stosować inne metody. Jest o tym artykuł na Advanced Aquarist. Jest w nim opisany wpływ tej metody filtracji na stężenie różnych pierwiastków. Nie chodzi o to żeby wyjałowić wodę. Chodzi o to żeby korale rosły i ładnie wyglądały.

Ja bym obstawiał że to są jakieś bakterie które rozkładają tkankę zdychającego korala.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje zmierzyć potas, powyżej 430 potrafi palić czubki korali.


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w akwarium jest adsorbent fosforanów "na bazie żelaza" to w wodzie nie ma krzemianów. Jeżeli nie ma krzemianów to okrzemki nie będą rosły bo okrzemki to glony które budują pancerzyki z krzemianów. Z drugiej strony okrzemki w stabilnym zbiorniku z dużą ilością ślimaków nie stanowią problemu - są raczej rodzajem filtracji przyczyniającym się między innymi do obniżenia stężenia fosforanów [jest o tym artykuł na Advanced Aquarist]. Adsorbent fosforanów adsorbuje nie tylko fosforany ale także krzemiany i wiele innych pierwiastków. Użycie zbyt dużej ilości tego adsorbentu może prowadzić do wyjałowienia wody. Do zbijania fosforanów lepiej stosować inne metody. Jest o tym artykuł na Advanced Aquarist. Jest w nim opisany wpływ tej metody filtracji na stężenie różnych pierwiastków. Nie chodzi o to żeby wyjałowić wodę. Chodzi o to żeby korale rosły i ładnie wyglądały.

Ja bym obstawiał że to są jakieś bakterie które rozkładają tkankę zdychającego korala.

Mam symboliczną ilość adsorbenta 400ml PO4x4.

Tak to wygląda

14920568535_6e5e9124a8_b.jpgIMG_20140621_114257 by jacekkowalski56, on Flickr

Jak się tych bakterii pozbyć?

Proponuje zmierzyć potas, powyżej 430 potrafi palić czubki korali.

Mierzyłem i jest 380-400. Nawet świeży test zakupiłem w tym celu.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Bakterie są efektem a nie przyczyną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak zbyt duża zawartość potasu lub np: glinu ,ołowiu ,rtęci ,cynku, arsenu czy kadmu . Może też być spowodowane szybkim spadkiem ph .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak zbyt duża zawartość potasu lub np: glinu ,ołowiu ,rtęci ,cynku, arsenu czy kadmu . Może też być spowodowane szybkim spadkiem ph .

Potas mierzyłem i według testu jest w normie. Nie mam spadków PH, utrzymuje się w granicach 8.1-8.3 Podmiany robię na soli RS (niebieskie opakowanie).


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyglądają jak lekko przypalone. Od potasu za wysokiego co już przerabiałem to prócz Twojego problemu korale byłby takie nie za ładne jakby lekko wymęczone. Używasz węgiel ? U mnie węgla dałem za dużo i za szybko wyklarowało wodę to miałem podobny efekt popalone końcówki i od razu jakiś glon się ich czepiał,ba powiem więcej,ślimaki próbowały się do tego dostać i włażąc stresowały mi cały czas Acropore. Faktycznie 400ml po4x4 w Twoim litrażu to symboliczna ilość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to ująłeś, korale nie za ładne, lekko wymęczone. Zgadzam się z tym, wszystko rośnie, polipuje ale to nie to jak u Seba, Pawła Fox-a czy Noa. Węgiel używam, 250-300ml wymieniam co 7 dni. Co jeszcze zauważyłem, wszystkie acropory (staghorn) rosną ale są cienkie i kruche.

Dzisiejszy pomiar potasu to 390.

Może profilaktycznie Aqua-Crobes podać???

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.