Skocz do zawartości
Sting

Jaką sól na dzień dobry polecanie ?

Rekomendowane odpowiedzi

A ja napiszę przekornie, że właśnie ta "nowa sól" się nadaje na start.harhar.gif

PO4 - 0,06 w świeżej solance, d = 1,0233


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

A ja napiszę przekornie, że właśnie ta "nowa sól" się nadaje na start.harhar.gif

PO4 - 0,06 w świeżej solance, d = 1,0233

i ty przeciwko reszcie :whistle: i na Milówkę jedziesz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ze względu na parametry przy d = 1,0233 i cenę jest idealna na start. Do Milówki jadęthumbsup.gif


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@EJerzyk

nie jestem przeciwnikiem ani ReefCrystals, ani żadnej innej. To Wasze baniaki i Wasza praktyka. Pytanie dotyczyło "na jakiej soli odpalać baniak" - moja odpowiedź - na ubogiej. RC to bogatsza sól w minerały. Pozdrawiam. Mariusz


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pozwole sobie na żarcik

IO + BioDigest + H2O (RO+DI) :)

Lufcik! :clap:


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żeby nie było tak różowo to dla nowicjuszy tylko skomentuję. Nie obawiałbyś sie na RC startować bo nie wystartowałeś na niej i nie masz niemiłych doświadczeń, które jak nic innego kreują poglądy :) Także młodzi adepci - czytajcie i sami wyciągajcie wnioski. Pozdrawiam posolonych. Mariusz

Luft-ja nie mam nic przeciwko soli IO, wielu ludzi ją stosuje i jest dobrze.

Ja piszę jak było w moim przypadku a startowałem jak napisałem na soli Kent, a ona wcale nie jest mniej bogata niż Reef-Cristals.

Pozdrawiam :welcome:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam jak dla mnie na start powinna być sól uboga i tak ją systematycznie wylewasz w podmiankach za nim nastąpi stabilizacja parametrów po około 2-3 miesiącach i zapuszczeniu 1 życia obserwacje i pomiary i sam dojdziesz do wniaosu jakiej soli będziesz potrzebował , ja wystartowałem na kencie i było oki potem zmieniłem na reff cristal, i teraz mam na oku następną , tak że nie ma co za bardzo szaleć jeśli chodzi o firmę ,podstawa to skała i dobry odpieniek,cyrkulacja światło ,pomiary i 0 piśpiechu reszta dojdzie sama oj zapomniał bym czytanie forum powodzenia


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wiec wiesz ze jak masz większa ilość bakterii w soli to po4 wyjdzie większe - co ? -dziwne ?

dzięki temu mamy mniejsze możliwości przewidzenia parametrów, ale moim zdaniem to tutaj akurat nie mamy do czynienia z zagrożeniem życia dla zwierząt. Tu na pierwsze miejsce wysuwa się akwarysta i sam start zbiornika.

Należałoby sobie znaleźć akredytowane laboratorium badania wody w okolicy i wysłać tam swoją wode bez solanki i po zasoleniu. Co nam to da? nic, a dlaczego? sól nie ma stałych parametrów. Ale wahania nie są istotne. I tak jeżeli startujesz na soli to na najuboższej a potem w miare zapotrzebowania i życia zbiornika dokładaj soli bogatszych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam mam już zapas IO , a dlaczego ?

Porady na forum, własna niewiedza - z czasem może i zmienię zdanie, ale na razie mogę się opierać tylko na sukcesach i porażkach `doświadczonych morszczakach` :p


Pandora 224 - -zlikwidowane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozpoczynalem na soli RC i jechalem na niej 2 lata sam start jak i reszta przebiegaly bez jakis wiekszych problemow typu glony, rozpuszcza sie super nawet lepiej niz TM jest krysztal juz po godzinie mieszania lecz teraz kupilem TMBA i chyba przy tej zostane (widac roznice w akwa) :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

pierwsze akwarium startowałem na TMBA drugie na IO a teraz trzecie startuję na TMBA.Bardzo bogata sól ale rewelacyjna.

Kiedyś bardzo chwalony preis potem TMBA a teraz gdzie nie popatrzę to każdy chwali IO może jest dobra może nie ale osobiście wolę TMBA:thumbup:

Może jednak spróbuję na start coralfish sea miałem i lepsze parametry jak IO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@luft

Ja 4lata temu startowałem na kencie i wystartowałem,później RC i pięknie,teraz od miesiąca znowu na kencie bo chwilowo nie miałem RC i wielkie cyjano.Już po pladze i spowrotem RC. :thumbup:


400l,cyrkulacja 14000l/h,oświetlenie Led no i reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co jak się czasami wpisy czyta to... szczęka opada... albo kłótnie i spory, albo kadzenie nieustanne.

Ulegacie modom i traktujecie plotki i "niedomówienia" czasami jak jedną jedyną i słuszną "prawdę". Wiele złego pisano o różnych solach, były mody... rady powinny być uniwersalne pokazywać zalety i wady danego rozwiązania. Jeżeli ktoś ma coś do powiedzenia w danym temacie i nie jest to pokrzykiwanie sfrustrowanego gościa, który dzięki własnym pomyłkom i fuszerce oczernia wszystko dookoła - tu np producenta soli, to ok niech to powie i uszanujcie to co ma do przekazania!

Co do soli to z dobrych praktyk wynika, że na start najlepiej nie używać soli, które są bogate w dodatki. Najlepiej wybrać sól dla tzw "fish only"! Bez względu już, czy jest to IO, czy coś innego! Na ubogich solach na pewno mamy mniejsze szanse na "zieleniak", jednak przy dłuższym użytkowaniu niezbędne staje się uzupełnianie ręcznie mikroelementów, makroelementów i innych tzw dopalaczy. Nieodzowne też jest stosowanie balinga lub czegoś do balinga podobnego! Jedni to chwalą inni leniwi, niedoświadczeni, itp mają z tym pod górkę.

W zasadzie to startowanie na wodzie z działającego zbiornika, czyli teoretycznie na start bogata woda, to nic innego jak start z pełną dawką mikro, makro, dużym poziomem Ca, Mg wysokim KH, no i czasami też z NO3 i PO4 na dzień dobry! Staramy się brać wodę z "dobrych" rąk, dobrych akwa i co powiecie mi, że te dobre akwa są prowadzone bez dodatków bez grotechów, KZtów, itd, itp??? Więc niektórzy nie przemyśleli tych swoich wpisów...

Ja startowałem na bogatej soli bo wodę w całości miałem z działającego SPS'owego akwa. Podmiany pierwsze robiłem na IO. Później próbowałem Preis'a. Teraz podmiany są na Kencie.

Z IO pomimo balinga, dopalaniu akwa ABC Grotech woda była wiecznie za uboga... największym problemem IO było w moim przypadku niskie KH. Preis nie wykazał się niczym specjalnym... też lałem sodę, a KH i PH leżało.

Kent wspaniale wyprostował w moim przypadku KH ale poziom Ca i MG to jest mocno odjechany. Ca 600 (dla 1,026) a Mg blisko 1500! Na wszystkich wymienionych solach nie miałem problemu z gloniskami, cyjano, dino... jeżlei coś się przypałętało to było raczej wynikiem czegoś innego, za każdym razem miałem jakieś 90% pewne strzały, co do przyczyn. Raczej nigdy nie obstawiałem soli. Jeżeli już jakąkolwiek sól miałbym za coś obwiniać to jedynie sól do balinga tzw sól bez NaCl... ona przy dużych ilościach powodowała leciutki nalocik cyjano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat założony przez kolegę niby na wskroś oczywisty, powielony, a jednak... burza myśli, że hej :thumbup: Nieutwierdzony w swoich przekonaniach morszczak jednoznacznego wniosku nie wyniesie z niego :) W sumie dzięki takim tematom szybko zdałem sobie sprawę, że kluczem do sukcesu własnego baniaka jest zdanie się przede wszystkim na samego siebie. Rady z boku dobre i szczere, ale niekoniecznie muszą być trafione dla twojego baniaka.

Sam nowy baniak będę odpalać w części na wodzie z podmiany, a część na fishcoral (wszystkich 460 litrów tachać na górę jednak nie będę mieć siły :) )


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Kubek napisał, nieważne jest jaka to jest sól, na start najlepsza nadaje się uboga sól bo po co dokarmiać gloniska mikro i makro i przecież podczas procesu dojrzewania i tak nie trzymamy żadnych zwierząt ( z małymi wyjątkami ) i nikt nam nie karze jechać na tej ubogiej soli cały czas. Jak planujemy Akwa z miękkimi to wystarczy zmienić sól na jakąś bogatszą i nawet już nie musimy lać żadnych Grotechów, KZ czy Balinga bo taka sól dostarczy nam tego co Miękkie potrzebują - wystarczy tylko dbać o podmiany.

I tak jak wywnioskowałem z wypowiedzi Lufta i innych przedmówców co i Ja podzielam - każdy mysi wypracować swój złoty środek bo to co dla jednego jest dobre i się sprawdza to u drugiego może być kompletna klapa. Nie ma jednego złotego środka, jednego przepisu dzięki któremu jeżeli będziemy się go trzymać otrzymamy piękne kolorki, a nasza rafa będzie tak wyglądać że każdy co ją zobaczy to mu szczęka opada. Do tego trzeba dojść ciężka pracą,determinacją systematycznością i przede wszystkim cierpliwością.

Może za bardzo odjechałem od tematu więc podsumowując:

Dużo czytać, słuchać rad, uczyć się na błędach innych i przede wszystkim wyciągać własne wnioski.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...podsumowując: Dużo czytać, słuchać rad, uczyć się na błędach innych i przede wszystkim wyciągać własne wnioski.

Dokładnie tak robię :)

Tak więc po przeczytaniu wszystkich za i przeciw doszedłem do wniosku, że będę startował na ubogiej soli (Instant Ocean), po pewnym czasie jak już życia zacznie przybywać i wytworzy się potrzeba większej ilości pierwiastków to ją zmienię na bogatszą. Jak to będzie to już wyjdzie w praniu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester jak zamówisz dwa wiaderka od różnych dostawców np jedno w hollandi drugie w polsce to parametry soli różnią się od siebie. Ja sprawdzałem, rezultatów dokładnych nie pamiętam ale polecam wypróbować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.