Skocz do zawartości
Gość AnT

Sera Siporax - ile litrów etc...

Rekomendowane odpowiedzi

A używacie ich w stałym obiegu, czy okazyjnie przy jakichś pracach w zbiorniku?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem okazjonalnie,przy większym czyszczeniu.Kupione było z myślą o stałym użytkowaniu,ale szybko się zapychały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam co do ilości siporaxu na litr .

Przyszła do mnie paczka 50 litrów 25 mm ,waga jej 11 kg w sumie jak jest napisane na kartonie tak jest dla pewności zważyłem faktycznie bez opakowania 11 kg :) co daje nam 0,22 na litr przeliczyłem ilośc na sztuki i wyszło mi 44 szt


akwa 230x180x80x80h 2500 litra w obiegu skała ok 400kg. 2x GIESEMANN 12x54w i 12x80w Royal Exclusiv Bubble King 500 intern i wszystkie zabawki co potrzeba :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W coral house jak kupilem 3litry to dostalem 46-47 szt jako jeden litr co realnie jak pamietam daje 0,6-0,7l

Robert jak zamierzasz dodac 50l siporaxu do akwa? Jakos etapami czy na raz? Ja jak dalem 2l na 130l wody to mi lekkie dojrzewanie przyszlo od nowa ;)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez Coltrane (wyświetl historię edycji)

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Już dodałem wyjąłem skałę a w to miejsce Siporax. Jestem jeszcze na etapie przebudowy sumpa wstawiam 6 przegród aby przez Siporax był lepszy przepływ

Edytowane przez tylna3c (wyświetl historię edycji)

akwa 230x180x80x80h 2500 litra w obiegu skała ok 400kg. 2x GIESEMANN 12x54w i 12x80w Royal Exclusiv Bubble King 500 intern i wszystkie zabawki co potrzeba :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy któryś z kolegów zna skuteczną metodę czyszczenia siporaxu? Chodzi mi o takie czyszczenie które wyeliminuję częściowe podmiany na nowy. Podobno można wybielaczem, ktoś tego jeszcze próbował?:

http://nano-reef.pl/...zenie-siporaxu/

U mnie to medium sprawowało się świetnie i wybaczało wiele błędów dopóki się nie zasyfiło. Mam 10l, mogłem kiedyś mieszać skałami, piaskiem, robić różne rewolucje i normalnie karmić rybska a NO3 i PO4 było zerowe. Z czasem jednak (nie zwiększając obsady i karmienia) pojawiały się problemy z NO3 i PO4. Obecnie walczę z PO4.

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam odpowiedzi na Twoje pytanie, ale chciałbym zadać inne: po jakim czasie pojawiły się te objawy?

...

A może znam odpowiedź, tzw. gotowanie skały, czyli skała/siporax do ciemnego wiadra na 4 tygodnie z mocną cyrkulacją i wodą(solanką) podmienianą co tydzień - taki zabieg skałę czyści "na błysk", więc czemu nie siporax. Tym bardziej, że od razu będzie zasiedlony bakteriami... Jakby co to uskuteczniałem to ze skałą i działa :)


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam odpowiedzi na Twoje pytanie, ale chciałbym zadać inne: po jakim czasie pojawiły się te objawy?

...

A może znam odpowiedź, tzw. gotowanie skały, czyli skała/siporax do ciemnego wiadra na 4 tygodnie z mocną cyrkulacją i wodą(solanką) podmienianą co tydzień - taki zabieg skałę czyści "na błysk", więc czemu nie siporax. Tym bardziej, że od razu będzie zasiedlony bakteriami... Jakby co to uskuteczniałem to ze skałą i działa :)

Problem z NO3 po ponad roku (zlikwidowany) z PO4 po prawie dwóch latach i trwa Niestety nie prowadzę notatek. To jest duży błąd bo nie zawszę potrafię dobrze uchwycić przyczynę problemów.


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy nie jest tak że przy braku no3 zbicie fosforanów jest trudne? Czyli przyczyna byłaby w braku fosforanów. Ile PO4 wychodzi w testach?

Edytowane przez nanorafa (wyświetl historię edycji)

Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy któryś z kolegów zna skuteczną metodę czyszczenia siporaxu? Chodzi mi o takie czyszczenie które wyeliminuję częściowe podmiany na nowy. Podobno można wybielaczem, ktoś tego jeszcze próbował?:

http://nano-reef.pl/...zenie-siporaxu/

U mnie to medium sprawowało się świetnie i wybaczało wiele błędów dopóki się nie zasyfiło. Mam 10l, mogłem kiedyś mieszać skałami, piaskiem, robić różne rewolucje i normalnie karmić rybska a NO3 i PO4 było zerowe. Z czasem jednak (nie zwiększając obsady i karmienia) pojawiały się problemy z NO3 i PO4. Obecnie walczę z PO4.

Ja bym go wpakował w chlor.

Skałe chlorowałem już dwa razy po przesiadkach.

Czysta i "nufka"

Teź mam siporax ale póki co trzyma parametry wiec nic nie będe kombinować :-)


7718_7930.png

250L + 120L sump wystartował 13.9.2016

Ok 20kg skały

Siporax 13L

Szkło 100x50x50 przód i boki opti

Obieg Jebao Dct 6000 odpieniacz DIY na pompie New Jet 6000 i meshu made by Robas78 lampa 6x39 1xJebao rw-15

Dozownik Jebao dp-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy nie jest tak że przy braku no3 zbicie fosforanów jest trudne? Czyli przyczyna byłaby w braku fosforanów. Ile PO4 wychodzi w testach?

Znam te zależności. NO3 nie jest zerowe. Kiedy miałem zerowe PO4 to nie mogłem poradzić sobie z NO3 i podnosiłem trochę PO4.

Teraz dopiero zobaczyłem moją stopke z początku roku i widzę, że kończył się problem NO3 a zaczynało rosnąć PO4. W tej chwili NO3 między 2-3, PO4 między 0.1-0.2 (ciężko dokładnie mi odczytać saliferta ale po akrach widzę, że jest poprostu za wysoko). Hanka zamówiona więc będę wiedział coś więcej.

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do siporaxiarzy z doświadczeniem: po jakim czasie od włożenia go do dojrzałego akwarium przejmuje swoje funkcje, tzn. zasiedla się bakteriami? Załóżmy, że wymieniam jakąś zwykła ceramikę (25%) na siporax, to +/- po jakim czasie siporax zacznie "działać" i nadrobi to co wyjąłem?czyli innymi słowy - po jakim czasie mogę podmienić kolejne 25%, aby nie zmieniać parametrów?bo wiem ze całości nie można na raz wymienić.

Edytowane przez kapitan nemo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ja mam pytanie.

Czy siporax musi być zanurzony w wodzie, czy może być "opłukiwany"?

Zastanawiam się gdzie go umieścić w sumpie i idealnie pasowałby mi na spływie z refugium do ostatniej komory.

Czy to w ogolę ma sens?


150x60x65 + SUMP, 8x54W T5, WhiteSkim 250, DCT12000, Gyre XF250 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś widziałem a nie mogę teraz wygoglować, możecie podać wysokość walców 25 mm i 15 mm ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wysokość: 27mm i 15 mm


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy siporax trzeba jakoś przygotować przed wsadzeniem do akwa ? Kupiony nowy. Trzymać go luzem czy w koszykach ? Macie jakieś patenty ? Chcę go umieścić w komorze sumpa , przepływ od dołu ku górze.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

możesz przepłukać bo w transporcie się ociera i trochę "piachu" może być (w niczym nie przeszkadza)

koszyk czy siatkę łatwiej wyjąć do przepłukania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz też włożyć go na noc zalanego w misce wody RO zmieszanej z bakteriami.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Możesz też włożyć go na noc zalanego w misce wody RO zmieszanej z bakteriami.

Woda RO? Ja osobiście chciałem i planuję przygotować sobie ze 2-3 litry solanki, wlać bakterie, kropelkę papu dla bakterii (mam wodę amoniakalną), grzałkę, cyrkulator i tak ze 2 doby niech się młóci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopię temat, bo nie widzę sensu zakładania kolejnego.

Ja zadam inne pytanie. Zarżnąłem swój siporax, gdyż wyciągnąłem go z wody jakieś 2-3 miesiące temu i osuszyłem bez opłukiwania. Teraz chciałbym go użyc ponownie. Czy mam go wypłukać w wodzie z domestosie i potem wymoczyć w RO? Wystarczy, by nadawał się spowrotem do zbiornika?

Edytowane przez Nuclear1991 (wyświetl historię edycji)

"Uśmiech bogaci obdarzonego, nie zubożając dającego."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Nuclear1991 napisał:

Odkopię temat, bo nie widzę sensu zakładania kolejnego.

Ja zadam inne pytanie. Zarżnąłem swój siporax, gdyż wyciągnąłem go z wody jakieś 2-3 miesiące temu i osuszyłem bez opłukiwania. Teraz chciałbym go użyc ponownie. Czy mam go wypłukać w wodzie z domestosie i potem wymoczyć w RO? Wystarczy, by nadawał się spowrotem do zbiornika?

Ile masz tego siporaxu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Około 1l... spokojnie by starczyło, a nie widzę sensu kupowania nowego, o ile udałoby się odnowić ten, co mam :( 


"Uśmiech bogaci obdarzonego, nie zubożając dającego."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Nuclear1991 napisał:

Około 1l... spokojnie by starczyło, a nie widzę sensu kupowania nowego, o ile udałoby się odnowić ten, co mam :( 

moim zdaniem szkoda czasu, pracy i kasy na regenerację 1 litra. brak ekonomicznego uzasadnienia jak to mówią u mnie w firmie.

stary wyrzuć kup nowy, zaoszczędzisz więcej niż Ci się wydaje ;-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.