Skocz do zawartości
Rhai

Chelmon chory na ospę...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po pierwsze chce się przywitać gdyż, to mój pierwszy post na tym forum :)

Po drugie - w tej chwili najważniejsze, 3 dni temu kupiłem Chelmona Rostratusa i na drugi dzień dostał wysypki białych kropek ( wnioskuje, iż to ospa). Wczoraj normalnie pływał, skubał sobie skałę ( wpylił mi rurówkę) natomiast dzisiaj wygląda już gorzej.. jedyne co zjadł to jeden kawałek mrożonej artemi. Z wyglądu tez wygląda gorzej tj, ma więcej białych kropek, postrzępioną płetwę piersiową i jest mniej ruchliwy. Do tej pory zastosowałem Preis Neosal - 4 dawki, dodałem dodatkową kostkę napowietrzającą, próbowałem karmić mrożonką nasączoną czosnkiem - ale nie chce jeść skubaniec. Przeglądałem forum i zastanawiam się nad kwarantanną tylko pytanie co stosować, jedni proponują miedź inni błękit i gdzieś, ktoś jeszcze proponował rivanol. Pytanie co proponujecie, czym go ratować? ...Zawsze warto spróbować....

Akwa: 5 miesięcy, 400L, parametry w normie, NO3=0, zasolenie 1019

A może zastosować kąpiel w RO z jakimś dodatkiem?

Pozdrawiam

Rhai

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rób nic, kwarantanna nic nie da oprócz zestresowania wszystkich ryb.Póki je , nawe mało jest szansa. Możesz odrobinę podnieść temperaturę w akwarium, przyspiesza to cykl rozwojowy pasożyta i szybciej opuszcza ryby. A dalej to duza lampa UV i trochę cierpliwosci.


600 litrów , w obiegu 750 l, , LR 70 kg, PS Hyperion , Franek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetka czysczacea i wargatek sanitarnik to nieodlaczni towazysze tej ryby. Najwazniejsze zeby zaczela jesc.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem doktorka ale jak zaczął skubać Zółtka (zebrasoma) jak dostał kolcem.. tak odpłynął na Wielka Rafę... krewetek mam 3 i to jakieś leniwe egzemplarze czekające tylko na kawałeczki artemi... UV załączyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości, na Szafirowej kupiłeś ??. Ja kupiłem w piątek a w sobote już miał kropki, ale dziś zostało mu kilka tylko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na Szafirowej :) , sklep jest w porzo- ufam gościowi :) a cos dodawałeś do wody? czosnek? FMC, Herbatana?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisząc że parametry są w normie , albo się pomyliłeś , albo nie jesteś zorientowany jaka powinna być norma zasolenia. Jeżeli faktycznie masz 1019 to nie utrzymasz dłuższy czas żadnego zwierzaka w dobrej kondycji. Koniecznie podnieś zasolenie do 1023-1024. :question: :question:


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisząc że parametry są w normie , albo się pomyliłeś , albo nie jesteś zorientowany jaka powinna być norma zasolenia. Jeżeli faktycznie masz 1019 to nie utrzymasz dłuższy czas żadnego zwierzaka w dobrej kondycji. Koniecznie podnieś zasolenie do 1023-1024. :question: :question:

Wręcz przeciwnie jeżeli niema korali to niech spuści do 1015 na czas leczenia. Ryby spokojnie to wytrzymają ospa nie.


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, że zasolenie powinno oscylować w tych granicach.. ale ponoć obniżenie zasolenia pomaga przy ospie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wręcz przeciwnie jeżeli niema korali to niech spuści do 1015 na czas leczenia. Ryby spokojnie to wytrzymają ospa nie.

o.k. ale Rhai pisząc o problemie nic nie wspomina o obsadzie zbiornika ani czy podana wartość zasolenia 1019 to stan po zaaplikowaniu medykamentu ,czy może na taki parametr trzy dni temu wpuścił nową rybke ????


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla ryb zasolenie dobre ,dla korali faktycznie lepiej wyższe.W tym sklepie na Szafirowej chelmon pływał jak długo ?


580 L.panel.FO i 73 L.sump.rafa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba właśnie przyjąć opcje że właśnie w sklepie ryba pływała w wyższym zasoleni, a niekontrolowana szybka zmiana na 1019 mogla się odbić na zdrowiu chelmona (podobnie by zareagował hepatus i białobrody a także wiele innych gatunków)


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpuszczałem na normalnym o zasoleniu tj 1024,obniżyłem stopniowo ze względu na te ospę, korale tylko LPS-y, W sklepie ryba była 3 tyg i jej stan wizualny i zachowanie było bez zastrzeżen....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpuszczałem na normalnym o zasoleniu tj 1024,obniżyłem stopniowo ze względu na te ospę, korale tylko LPS-y, W sklepie ryba była 3 tyg i jej stan wizualny i zachowanie było bez zastrzeżen....

czy ty ja tam przez 3 tygodnie widziales czy tak ci powiedziano?bo to duza roznica..jak kupowalem hepatusa byly 2 do wyboru..jeden swiezak i drugi mieszkaniec od dluzszego czasu.sprzedawca od razu mnie powiadomil ze nie sprzeda mi tego nowego bo musi sie najpierw zaklimatyzowac u nich i odpoczac po transporcie.wzialem wiec tego drugiego..na drugi dzien tez wysypki dostal..ale sok z czosnku zalatwil sprawe..


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że ufasz gościowi w sklepie, ja nie do końca. Ostatnio często bywałem w tym sklepie i dopytywałem się o helmona i śledziłem co mają i co im schodzi. Konkretnie , te helmony przyleciały w poniedziałek (tydzeń temu)i miały przesiadkę w Niemczech i wszystko by było elegancko gdyby nie strajk Lufthansy i transport przedłużył się o prawie dobe. Ja kupiłem z pełną świadomością ale Tobie naściemmiali. Ja kupiłem w piątek były 3szt. i wybrałem myśle najładniejszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Mysle, ze akwarium jeszcze nie dojrzalo do tej ryby, ktora uwazam za jedna z trudniejszych. Zawsze mi sie podobala, ale mialem ja tylko raz, dosyc krotko  :crybaby:

Jesli Twoje akwarium ma 5-6 miesiecy i robisz takie zagrywki z zasoleniem to wydaje mi sie, ze chelmon rowniez w Twoim nie ma nic do szukania. On chcialby stabilne parametry, pokarm do jakiego sie przyzwyczail, zadnych stresujacych ryb, zadnych krotkich przerw miedzy etapami w transporcie. To jedna z bardziej wymagajacych ryb i ci, ktorzy ja zaaklimatyzowali i utrzymali ze 2 lata moga powiedziec, ze sa naprawde dobrzy. Niestety, te rybki placa wysoka cene za ich sliczny wyglad.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani zgadzam się z Tobą.... Niestety Chelmon dziś w nocy odpłynął na Wieczną Rafę :wallbash: ... także na razie odpuszczam sobie Chelmona :ouch: Niestety często człowieka zauroczy ryba i ją kupuje... nie do końca będącym do tego gotowym... Także dzięki za porady, załączam UV-kę ... Nie chce otwierać nowego tematu , to od razu zapytam ile wat najlepsza lampa UV? Czytałem, że w morskim im wyższa tym lepsza ale chyba jest jakaś granica, żeby nie zrobić resetu cyklu azotowego?

Rhai

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się stratą chelmona , każdy z Nas na początku płacił frycowe. Życze powodzenia i bardziej szczęśliwych zakupów.

Jeszcze mała rada: w przyszłości zachowaj trochę więcej zimnej krwi zanim zaczniesz szaleć zezmianą parametrów wody i podawaniem chemii . Co do twojego pytanie odnośnie UV - nie chcę się wypowiadać gdyż ja stosuje ozonizator.

pozdrawiam :thumbup:


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

A jak sprawdza się ten ozonizator?? Wg Ciebie lepszy efekt bakterio/pasożytniczobójczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

A jak sprawdza się ten ozonizator?? Wg Ciebie lepszy efekt bakterio/pasożytniczobójczy?

U mnie chodzi bez przerwy od ponad 4 lat.Nigdy nie stwierdziłem jakichkolwiek negatywnych skutków jego działania u moich ryb czy korali, choć w okresie kiedy zbiornik był jeszcze stosunkowo świeży miałem "przygodę" :thumbdown: z cyjano ,a także z zakupinym hepatusem którego opsypało podobnie jak Twojego chelmona, jednak w moim przypadku wysypka z ryby zniknęła sama po 2-dniach bez wspomagania się jakimikolwiek medykamentami :thumbsup: , ale podobno ten typ tak ma - i jest to bardzo powszechny objaw przy aklimatyzacji. Wracając do kwesti ozonizatora to jak pisałem u mnie od początku non stop (w obsadzie zbiornika ponad 50 korali jest wszystko miękasy, LPS i SPS , ale tylko 8 rybek na ok.1000 litrów w obiegu), nie mam problemu z utrzymaniem parametrów ani odpukać z żadnymi infekcjami bakteryjno-pasożytniczymi, pożyteczną florę bakteryjną regularnie wspomagam preparatem "BIO-DIGEST" co w pełni mi wystarcza na utrzymanie odpowiedniego poziomu azotanów. Nigdy nie używałem UV - więc nie mam porównania co do skuteczności działania obu urządzeń. Jednak wydaje mi się że UV jest chyba metodą bardziej popularną w akwarystyce więc jego skuteczność powinna być równie dobra.


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chelmon padł ale..... to nie koniec dziś po powrocie z pracy( godz. 15:30): żółtek w kropkach, mandaryn w kropkach ( myślałem, że to drobinki piasku-ale nie, to ospa), oba błazenki w białych kropkach... w tej chwili godz 18:20 dwa trupy..... Żółtek i mandaryn kaput... błazenki względnie przyjmują artemie z czosnkiem.... Masakra .... w takich chwilach człowiek czuje się totalnie bezsilny.....ehhhh... a UV-ka dopiero jutro dotrze..... :wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trza mieć UV, FMC i krewetki czysczące na podorędziu. I trochę szczęscia do nowych zakupów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...druid chyba masz racje, trzeba będzie się zaopatrzyć w FMC i zwiększyć obsadę krewetek czyszczących (oby były mniej leniwe niż te, które mam :/), Dziś nad ranem dwa kolejne zgony - błazenki. Wczoraj wieczorem jeszcze względnie normalnie wcinały czosnek a dziś jeden rano kaput a drugi dosłownie 20 minut później :crybaby: :crybaby: :crybaby: ... masakryczne tempo.... Jedynie odpukać, ostał się salarias.... ehhh.... Podłączyłem UV-kę... ile czasu powinna chodzić non stop? Wyłączać ją co jakiś czas i dodawać BioDigest?.. nie chcę restartu cyklu azotowego...

A może można dostać w aptece jakiś specyfik czy związek chemiczny przydatny w ospie vel kwarantannie nowych ryb?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakiej mocy masz lampę UV?

...druid chyba masz racje, trzeba będzie się zaopatrzyć w FMC i zwiększyć obsadę krewetek czyszczących (oby były mniej leniwe niż te, które mam :/), Dziś nad ranem dwa kolejne zgony - błazenki. Wczoraj wieczorem jeszcze względnie normalnie wcinały czosnek a dziś jeden rano kaput a drugi dosłownie 20 minut później :crybaby: :crybaby: :crybaby: ... masakryczne tempo.... Jedynie odpukać, ostał się salarias.... ehhh.... Podłączyłem UV-kę... ile czasu powinna chodzić non stop? Wyłączać ją co jakiś czas i dodawać BioDigest?.. nie chcę restartu cyklu azotowego...

A może można dostać w aptece jakiś specyfik czy związek chemiczny przydatny w ospie vel kwarantannie nowych ryb?


600 litrów , w obiegu 750 l, , LR 70 kg, PS Hyperion , Franek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostał się salarias.... ehhh....

Coś jest na rzeczy z tą rybką, ja myślałem że mój zdechł i wyrzuciła go moja żonka, a ona myślała że ja go usunąłem. Tymczasem po paru dniach wypłynął i nie ma objawów ospy. Cały czas leję Herbtanę, a siarczanu miedzi nigdzie nie mogę dostać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.