Skocz do zawartości
makok

zapalony sześciolatek - uległem - pytania :P

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, to mój drugi post na tym forum. Kilka słów o mnie... od 5 lat akwarystyki, przechodząc przez 5 zbiorników, 3 biotopy, budując niezliczona ilość projektów DIY (głównie na forum klubu malawi), popełniłem dzisiaj jeden błąd wychowawczy. :thumbsup:

Otóż po odwiedzeniu naszego ulubionego, zaprzyjaźnionego sklepu akwarystycznego z 6-letnim synkiem, trafiając akurat na dostawę słonego życia i później na pytanie, czy po pół roku proszenia założę wreszcie morskie, chciałem zyskać godzinę stosując spychologię. I odpowiedziałem, synu chcesz akwarium, to możesz założyć, ale tu są płyty akrylu, wyszlifuj krawędzie, tak jak ja robiłem przy zbiornikach które kleiłem niedawno to Ci takie małe założę. Myślałem że to będzie tyle. Okazało się że jak nigdy siedział 90min i oszlifował. W takim wypadku nie pozostaje mi nic innego jak powiedzieć B. :lol:

Akwarium zostało złożone i sklejone. Ma wymiary 50 x 24.6 x 25.4h cm brutto z 8mm akylu wylewanego. Akwa 31l, netto wody 25l.

Wiem że wąskie, ale taki "odpad" miałem po klejeniu zbiorników większych (jak w stopce). Pewnie jest to tylko na start - 4-5 miechów, a potem po prostu podmienię mu baniak na 75l. Na razie musi być lowcost.

Jako że mam sumpa 25l, mam pompe aquabee up 3000 na obiegówkę, mam hydraulikę, przeloty, zawory, to będzie sump. Łatwiej potem będzie podmienic baniak na większy.

Teraz pytania startowe:

1. nie chcę zabierać miejsca kominem, durso prosto z dna nie zbierze filmu z tafli, więc wybrałem Hofer Gurgle Buster prosto z dna - co o tym sądzicie?

2. odpieniek będzie z akrylu DIY - projektów jest masa - prawdopodobnie na zwężce venturiego - częśc wody z obiegowej na rozwidleniu przez zwężkę do odpieńka resztę na obieg - co o tym sądzicie?

3. mam na start T5 24W 55cm AM blue + 2x PC 11W Narva 10kK + PC 11W Narva blue - w miarę niezużyte - będą w pokrywie - co o tym sądzicie?

4. akwa i sump szczelne, żeby zminimalizować parowanie, ale nie wykluczam autodolewki na zaworze spłuczkowym - coment plizz

5. czy 5kg odgazowanej lekkiej skały starczy?

6. czy po ustabilizowaniu i dojrzeniu, po 2-3 miesiącach, można dać krewetke boksującą i błazna na 2-3 miechy przed przeprowadzką do 75l?

7. jakie korale byście proponowali na start? tak żeby musiał od czasu do czasu dokarmić, żeby były kolory, żeby cos się ruszało... żeby zachęcić dziecko? - ogólnie wiadomo że to ja będę na to chuchał dmuchał... mimo że będzie stało u niego... ;)

Jeśli ten wątek możnaby potraktować jako "nasze akwaria" to prosze o przeniesienie, będę zarazem uzupełniał o liczne foty i progress. :) Nie chciałem sam się pchać na siłę, nie do końca wiem jakie panują tu zasady. B)

Dzięki


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

generalnie na tym co piszesz można założyć ładny zbiorniczek dokładając jakąś cyrkulacje, jednak (przepraszam jeżeli się mylę) zwracając uwagę na Twoje stopki i ich zawartość, coś mi tu pachnie bardziej marketingiem niż tylko A i B.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

generalnie na tym co piszesz można założyć ładny zbiorniczek dokładając jakąś cyrkulacje, jednak (przepraszam jeżeli się mylę) zwracając uwagę na Twoje stopki i ich zawartość, coś mi tu pachnie bardziej marketingiem niż tylko A i B.....

Adam, tak to jest komercja... :w00t:

Moje filmiki na YT opatrzone reklamami dały mi przez 3 miesiące zarobek wysokosci 3.34 euro. Miejmy nadzieję że moja wiedza i doświadczenie zaowocowały zaoszczędzeniem czasu przez kogoś - w końcu czas to pieniądz. :rofl:

Natomiast akryle... nie produkuję ich - skleiłem 7szt miesiąc temu - dwa zostawiam, reszta wisi i jak widac nie ma chętnych. Zapytaj Snocha, on śledził moje klejenie od początku.

Także bez obaw. Stopka jest zwyczajną kopią tej z klubu malawi. B)

EDIT

O i chyba mi się oberwało, bo nie ma stopki :thumbup:


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam, stopki już nie ma :welcome: Makok, Witaj :welcome: przykro mi, ale regulamin forum nie dopuszcza takich praktyk, ale nie zrażaj się, przeczytaj regulamin, oprócz niego, jest u nas fajnie :thumbsup:

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj makok .....makok.......... jeszcze ściągnij mi tu jeszcze StaregoKota, Aditu i Żyrafa i to forum już nigdy nie będzie takie jak kiedyś :)

Witaj po słonej stronie akwarystyki :coffee::welcome:


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W istocie regulaminu nie czytałem, sorry, choć mój YT komercyjny nie jest w żaden sposób. Ale skoro nie może to nie może, przeżyję. :harhar:

No dobra a co z moimi pytaniami? B)

Wiem że dużo było, ale wystarcza mi okejki ;)


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chłopaki... my tylko ściągamy najbardziej zakręconych... :)

Uwierz mi, Adi by nam się tu przydała :thumbup:


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwsza sprawa to taka ze nie doceniles syna, ale nie ma tego zlego - witaj w klubie :)

AB3000 - raczej za silna na 30L chyba ze musi wysoko dymac wode - ale to strata energii za to

1- nie znam - proponuje jednak (jesli chcesz oszczedzac na kominie) zrobic splyw kolankiem z tylnej scianki (2x)

2- odpieniek mozesz pominac - do 25 litrow i tak ryb nie wlozysz - ewentualnie jakiegos okinawe a do tego odpienika nie potrzeba

3 - 25W to max , a na poczatek to pewnie i 11 wystarczy - (wiecej w punkcie7)

4 - nie bardzo jest co komentowac - dolewka to dolewka - wazne zeby dzialala

5 - 5kg skaly - super - wazne zeby byla z dobrego zrodla

6 - po dojrzewaniu mozna wrzucic krewetke pare slimakow. Co do ryb, to moje zdanie jest takie ze do 30 L niewiele gatunkow sie nadaje. Co nie znaczy ze takowych nie ma. Pogoogluj o Gobiodon Okinawe. Co do blazna to rozumiem ze to marzenie dziecka :). Jednak Blazenki lubia byc w parach a takie akwarium na dwa blazny to juz za malo. Chyba ze kupilbys TB - dwucentymetrowe "szczeniaczki" z hodowli. Tylko ze wtedy koniecznie musialbys za max 6 miechow przeprowadzac.

7 - obsada - w 30 litrach to nie poszalejesz - w zasadzie grzybki i zoaski, tu jednak wybor dosc spory i moze byc kolorowo - zobacz zbiorniczek @KAWY. LPSy najwczesniej za 4-5 miesiecy a wtedy to juz bedzie wieksze. O ile zostaniesz przy miekkich to spokojnie Ci wystarczy 11W.

Czemu nie od razu 75L?

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe, ale łapki od mojego komercyjnego avatara :rofl:

tam już nie ma tego składu prawie - dużo się pozmieniało na przestrzeni lat na tamtym forum ;)

pierwsza sprawa to taka ze nie doceniles syna, ale nie ma tego zlego - witaj w klubie :)

AB3000 - raczej za silna na 30L chyba ze musi wysoko dymac wode - ale to strata energii za to

1- nie znam - proponuje jednak (jesli chcesz oszczedzac na kominie) zrobic splyw kolankiem z tylnej scianki (2x)

2- odpieniek mozesz pominac - do 25 litrow i tak ryb nie wlozysz - ewentualnie jakiegos okinawe a do tego odpienika nie potrzeba

3 - 25W to max , a na poczatek to pewnie i 11 wystarczy - (wiecej w punkcie7)

4 - nie bardzo jest co komentowac - dolewka to dolewka - wazne zeby dzialala

5 - 5kg skaly - super - wazne zeby byla z dobrego zrodla

6 - po dojrzewaniu mozna wrzucic krewetke pare slimakow. Co do ryb, to moje zdanie jest takie ze do 30 L niewiele gatunkow sie nadaje. Co nie znaczy ze takowych nie ma. Pogoogluj o Gobiodon Okinawe. Co do blazna to rozumiem ze to marzenie dziecka :). Jednak Blazenki lubia byc w parach a takie akwarium na dwa blazny to juz za malo. Chyba ze kupilbys TB - dwucentymetrowe "szczeniaczki" z hodowli. Tylko ze wtedy koniecznie musialbys za max 6 miechow przeprowadzac.

7 - obsada - w 30 litrach to nie poszalejesz - w zasadzie grzybki i zoaski, tu jednak wybor dosc spory i moze byc kolorowo - zobacz zbiorniczek @KAWY. LPSy najwczesniej za 4-5 miesiecy a wtedy to juz bedzie wieksze. O ile zostaniesz przy miekkich to spokojnie Ci wystarczy 11W.

Czemu nie od razu 75L?

Pozdro

ad 1 - tylko to będzie siorbać...

ad 6 - musowa przeprowadzka jak tylko uzbieram na sensowna lampę nieDIY, sensowną szafkę no i te 600zł na odpowiednią ilość skały - max 6 miechów od dziś

ad 7 - tu muszę postudiować - nie wykluczam SPSków stąd tyle światła, może jakiś kalkwasser... ale nie odrazu...

dzięki za odp


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad1

dobrze ustawisz - nie bedzie siorbac. Jak woda nie bedzie zaciagala powietrza bedzie cicho

ad 7

przez pol roku i tak SPSow nie wlozysz wiec nie masz co planowac silnego swiatla


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad1

dobrze ustawisz - nie bedzie siorbac. Jak woda nie bedzie zaciagala powietrza bedzie cicho

ad 7

przez pol roku i tak SPSow nie wlozysz wiec nie masz co planowac silnego swiatla

tylko właśnie to jest problematyczne do zaprojektowania, bo na rurze 25mm nie wiem w którym miejscu wiercić - w kominie w dużym akwa mam sitko na dnie, zrzut minimalnie przykręcony i strumyczek rewizją - cisza - ale w małym nie wiem czy ciśnienie np 3cm od tafli wystarczy żeby nie ssało powietrza.... ponadto w kominie nie mam fal :(

ad 2

a skoro tak, to nawet lepiej... będzie łatwiej to zmontować

do 75l później, myślę o lampię ledowej... bo baniaki mam 50x50x30h więc t5 24W za długie - poza tym tam będzie odkryte i lampa z sufitu

EDiT:

myślisz o takim zrzucie??

mój wzór :p


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorki za offtop, ale ciekaw jestem, a nie mam takiego telefonu - Twój avatar da się skanować :) ?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorki za offtop, ale ciekaw jestem, a nie mam takiego telefonu - Twój avatar da się skanować :) ?

Też się zastanawiałem,he,he...Ale chyba się nie da, jak próbuję telefon mi głupieje :p


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za mały jest ;)

ale da się jak jest większej rozdzielczości. EOT


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lewy górny brzmi jak Świnoujście, a tam jest SMK - masz info na miejscu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś ze Świnoujścia zapraszam do mnie - zobaczysz jaki cyrk robi pompa NJ 1700 w 112 L :) musiałem ja skręcić znacząco, więc myślę że AB 3000 to dużo za dużo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lewy górny brzmi jak Świnoujście, a tam jest SMK - masz info na miejscu

jeśli mówisz o osobie która akwarium ma w biurze podróży, to nawet wiem o której osobie mówisz ;)

Jeśli jesteś ze Świnoujścia zapraszam do mnie - zobaczysz jaki cyrk robi pompa NJ 1700 w 112 L :) musiałem ja skręcić znacząco, więc myślę że AB 3000 to dużo za dużo

od biedy mógłbym wywalić pompę na zewnątrz, rozdzielić na 3 wyloty:

- zawór, jeden do ruchu wody w sumpie,

- zawór, drugi przez venturiego do odpieńka,

- trzeci na obieg do góry - reszta wody bez zaworu

Ta pompa z moich szacunków na słodkich w których śmigała ma koło 2k l/h na wysokości 1.2m, więc tak rozdzielona i wyregulowana mogłaby być w sam raz. Ostatnią rzeczą jaką teraz chciałbym kupować to pompa. To już wolę pójść w więcej skały niż ładować 200-300 w pompę, mimo że takową mam. Szkoda że pół roku temu pogoniłem UP2000, no ale trudno. :/

Chodzi mi po głowie odpalenie jednak od razu 75-tki, pod warunkiem że mógłbym zacząć od 5kg skały, a potem dołożyć po czasie... Adam, w zaprzyjaźnionym akwarystyku na nowym rondzie (mieszkańcy wiedzą) stiwrdził że mógłbym potem odgazowanej dokupić po czasie. Co Wy na to?

EDIT:

Dzięki el_kocurro za zaproszenie, pokazanie, fajny baniaczek wyrzeźbiłeś ;) Wiktor u Ciebie był zawstydzony, ale jak wyszedł, to stwierdził: "widzisz tato, Twój nowy kolega miał więcej niż jedna rybkę, to ja też będę sobie dokupował" :D

i tyle w temacie niestawiania 75-tki :D


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że mogłem pomóc w podjęciu właściwej decyzji (czytaj 75L) :thumbsup:

Jeśli będziesz potrzebował jakichś informacji, pomocy śmiało pisz, wpadaj :) zawsze co dwie głowy to nie jedna. Na żywo wiele rozwiązań zupełnie inaczej wygląda :)

Pozdrowienia dla Wiktora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę to trwało - w wakacje jak to w kurorcie byłem zawalony pracą, ale dzisiaj nastąpił przełom - dostałem (nie kupiłem) odpieniek turboflotor blue 1000... więc nie mogąc się powstrzymać w godzinę przerobiłem pewną szafkę i już stoi w niej sump a akrylu 75l i na niej aakwa z akrylu 75l.... :thumbup:

w piątek wkleję w sumpa przegrody, a jak pogoda pozwoli to zmontuję hydraulikę... i będę gotowy do solenia :smiling:

Edytowane przez makok (wyświetl historię edycji)

takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ożesz.... siedem miesięcy wakacji... ;):smoke:

powodzenia

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pracy nie wakacji :D

u nas zimą zastój - i czas na akwarystykę - tym bardziej w mojej branży ;)

tymczasowo obiegówką będzie aquabee up 3000 - ktoś jakieś uwagi co do tego pomysłu?

sump nie odbiegnie projektem od mojego sumpa w malawi

z wyjątkiem że z pierwszej komory odpieniek będzie pobierał wodę, a między komora odpieńka i pompy obiegowej będzie bubble stop - uwagi?

Edytowane przez makok (wyświetl historię edycji)

takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

he he niezly jestes, jeszcze nie odpaliles pierwszego, a juz widze pojemnosc sie powiekszyla;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

he he niezly jestes, jeszcze nie odpaliles pierwszego, a juz widze pojemnosc sie powiekszyla;)

no tak, ale przyznasz że ten flotorek byłby za mocny do 32l akwa ;)

trzeba było iść za ciosem :D

pytanie - w akwarystyce słodkowodnej bez większego znaczenia, ale tu zapytam: jak się ma palenie papierosów w pokoju z odkrytym zbiornikiem morskim? ktoś ma jakieś doświadczenia? czy raczej bez znaczenia?

Edytowane przez makok (wyświetl historię edycji)

takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość edi

witam. wiem tylko tyle że odpieniek przestaje pienić jak się na niego dmucha,(były takie filmiki) a jak na dłuższą mete to nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.