Skocz do zawartości
Mr_Garden

Skuteczny i szybki sposób na aiptasje

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Nie mam pojęcia czy ktoś już stosował tą metodę, więc postanowiłem opisać ją na forum :) Na wstępie przepraszam za jakość zdjęć (jedną ręką trzymałem aparat, a drugą strzykawkę- nie jest łatwo :thumbup: ). Teraz do rzeczy :) Przywlokłem do akwa na jednej ze skałek aiptasie, nistety rozpanoszyła się po zbiorniku z 2 ukwiałów zrobiło się 24... także sytuacja robiła się coraz gorsza... do akcji wkroczyła woda utleniona 3% oraz strzykawka 100ml z igłą :)

Tak wyglądała skałka z aiptasią przed zabiegiem który trwał 5 min ;)

08c05129851ab146.jpg

... i do dzieła ważne jest aby igłę wbić w stopę ukwiała (nie w mordkę), trzeba zrobić to ostrożnie, wtedy wpuszczamy wodę utelnioną i aiptasia dosłownie jest rozsadzana (nie pęka lecz pompuje się bardzo mocno i odrywa się momentalnie od skały)

facb75cbab492e13.jpg

oderwana aiptasia unosi się momentalnie ku górze (wyławiamy ją sobie wtedy siateczką)

0e0a75bff1334a92.jpg

tak wygląda po wyciągnięciu, zauważcie, że ukwiał jest cały i jest to bardzo istone (nie wywala nam zarodników bo nie jest uszkodzony mechanicznie)

ecba7b5b24a61917.jpg

tak wygląda skała po zabiegu (widać jeszcze ulatniające się bomelki powietrza, które dostały się między strukture skały)

e94595d2f92cb483.jpg

Plusy tej metody to na pewno szybkie wytępienie aiptasi bez ryzyka rozsiania jej po zbiorniku, ukwiał nie gnije nam w akwarium, minusów jak na razie nie zauważyłem... codziennie usuwam po 3 ukwiały, góra 4 (nie zauwayłem negatywnej reakcji korali lub ryb) odpianicz również pracuje stabilnie więc chyba jest ok :)

EDIT:

Nie mogę wstawić zdjęć na forum... ktoś może to poprawić aby było widać fotki :)

Da się zrobić :)

mintaj


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

minus - żmudna praca

Metoda dobra jeśli reagujemy od razu na pierwsze egzemplarze które pojawią się w baniaku.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostroznie z woda utleniona. Po pierwsze na pewno wystapi gwaltowny skok redox co samo w sobie nie jest zle o ile nie przekroczy 400mV po drugie nadtlenek wodoru jest po pierwsze mocno drazniacy dla organizmow morskich, po drugie ma silne dzialanie antyseptyczne co moze (choc nie musi) zachwiac cyklem N. Sugeruje rozkladac dawki na kilka dni i nie walczyc z cala aiptasia na raz zwlaszcza w malych zbiornikach.

Pozdro

Wysłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, u mnie jest problem bo wszystkie wyrastają z dziur i tylko macki widać.

Ale metoda fajna.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadtlkenek wodoru... Mam wprawdzie doczynienia na codzień z roztworem 34% i muszę przyznać , że trzeba z nim uważać . Moja ręka miała z nim kontakt . Efekt ? Całą skórę wybieliło :thumbdown: Zeszło po jakimś czasie . Organizmy wodne są szczególnie wrażliwe , nie ryzykowałbym .


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cenna uwaga Tester, dlatego ja usuwam max. 3-4 ukwiały dziennie, roztwór jest 3% także nie aż tak źle, no i w sumie u mnie w obiegu jest 600L, Kiflu jak dobrze trafisz w stopę to idzie szybko dziennie 5 min roboty ;)


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co to ryzyko brzydal zrobi dokladnie to samo.


4788_4801.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też stawiam na naturalnego predatora, bo walczy nawet gdy śpimy. woda utleniona dziala, ale aiptazja jest cwana i wypuszcza zarodniki przetrwalnikowe jak czuje zblizajaca sie igłe :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czadol81 mi się nie uśmiecha wpuszczać brzydala i poźniej manewrować siatką miedzy koralami i skałą, żeby go wyłapać lub bawić się w pułapki...

zacho wbijasz w stopę nie w mordkę - nic nie wypuszcza


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:clap::clap::clap:

widze że świetny sposób,jak jakąś u siebie zobaczę to ją "utlenie" bo chelmona juz nie mam :(


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czadol81 mi się nie uśmiecha wpuszczać brzydala i poźniej manewrować siatką miedzy koralami i skałą, żeby go wyłapać lub bawić się w pułapki...

zacho wbijasz w stopę nie w mordkę - nic nie wypuszcza

to wbij w stope takiej 3mm co parzy zoaski. :whistle:

dla mnie strzykawka to walka z wiatrakami.

:welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny patent ale raczej jako ciekawostka, bo mało jest miejsc, gdzie dojdziesz ze strzykawką. Wpuszczasz krewetę wundermani i aptasja sama znika, bo krewetki nawet nie widzisz, chowa się za dnia w skale a buszuje w nocy. Jak zrobi swoją robotę to nie trzeba jej odławiać, bo bez aptasji też przeżyje jedząc mrożonki czy kiełże ze skały.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystkie metody sa dobre,ale nie u kazdego sie sprawdzaja..brzydal-daje rade,ale lubi tez korale i trudno go potem zlapac,krewetka-jak ma ochote to zje a jak nie to jej nie zmusisz..mysle ze pomysl dobry.zawsze warto czegos nowego sprubowac..odemnie plusik


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W małym akwarium można zastosować niewielu z naturalnych predatorów. Mam krewetkę, która świetnie radzi sobie z malutkimi ukwiałami, ale dużych nie rusza. Właśnie te duże mam zamiar potraktować tym sposobem. Wydaje mi się, że woda ulteniona wcale nie musi wydostawać się na zewnątrz ukwiału... Ale tego pewnym być nie można, dlatego w tak małym akwarium jak moje (25 litrów) chyba najsensowniej usuwać po 1 szt raz na jakiś czas. Jeśli róża siedzi w dziurce (a przeważnie tak jest), to zauważyłem, że w nocy mają tendencję do wydłużania się i stopa wystaje nawet na kilka centów :)


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak siedzi w "dziurce" to wystarczy wyłączyć cyrkulację i po minucie wyłazi w całej okazałości. Fakt sposób ciekawy, ale ostrożnie z wodą utleniona. Ja również mam małą plagę i czekam na krewety - nigdzie ich nie ma- bo mój brzydal totalnie olewa aiptasie. Zastanawiam się czy nie zrobić mu urlopu w sumpie z dwa tygodnie.

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 64 litrowej kosteczce miałem 1 aiptasje. Po 6 miechach było już ich prawie 20 sztuk. Jedne malutkie inne "piękne, wyrośnięte".

Igły strzykawki itp. sposoby, nie pozbywały się problemu tylko rozsiewały go na inne skałki.

Kupiłem stadko l.wurdemanni. - 4 sztuki. Po tygodniu - zero aiptasji. Straty po bitwie: jedna wunderwafe " is down". Reszta stadka ma się dobrze i wcina mrożonki. Miękasków nie ruszają.

Jak dla mnie to najwygodniejszy sposób w malych zbiornikach, w których nie ma miejsca na innych zjadaczy szklanych różyczek.


[420L] by acezary - jest || Szkiełko 140x50x55h - 385l + sump 110l, 120W LED + 2xT5 54W, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, NJ2300

64l CUBE - było || Szkiełko 40x40x40 | światło - 2 x PC Aquael | kaskada FZN2 z Purigenem + Chemipure |Tunza Nanostream 6015 | 8kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak siedzi w "dziurce" to wystarczy wyłączyć cyrkulację i po minucie wyłazi w całej okazałości. Fakt sposób ciekawy, ale ostrożnie z wodą utleniona. Ja również mam małą plagę i czekam na krewety - nigdzie ich nie ma- bo mój brzydal totalnie olewa aiptasie. Zastanawiam się czy nie zrobić mu urlopu w sumpie z dwa tygodnie.

pozdro Grzegorz

Mój tez olewal, zabrał się za róże dopiero jak zniknęła xenia... Daj mu czas.

Testowalem wodę utleniona, red sea aiptasia x, wrzatek, kwasek , zasypywanie piachem i aip-zapper( elektrode). Wszystko działa, ale aiptasia się odradzala za każdym razem. JuZ myślałem nad paleniem jej laserem.... W tedy z pomocą przybył brzydal. Jak się przełamał to wyciągną wszystkie nosem :) teraz stoi na straży żeby to dziadostwo nie wróciło.

Raz kupiłem krewetke w. Zjadly ja blazenki :(

---

I am here: http://maps.google.com/maps?ll=53.026651,-2.134356

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój tez olewal, zabrał się za róże dopiero jak zniknęła aiptasia...

:smile_question:

Coś przekręciłeś ;)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta, pokrecilem .. juz poprawione

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie miałem krewetki ale nic z tego nie wyszło teraz mam brzydala i chełmona ale bez entuzjazmu. Myślałem o zastosowaniu takiego czegoś na podciśnienie i po prostu odstrzelić zassać w próżnie zwierza

http://marolex.pl/sklep/product_info.php?products_id=93

post-10476-0-24343800-1332444236_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój brzydal ma ponad rok.....i dalej jakoś nie smakują mu róże :wallbash: :wallbash: . Chyba pójdzie na służbę do sumpa, może głód przyjdzie z czasem :thumbup: :thumbup:

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ponoć tylko tym zielonym smakują różyczki a inne wybiórczo bardzo

post-10476-0-73845000-1332449853_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj jest piec razy dziennie zielony :)

Acreichthys tomentosus znany jest z tego ze potrafi bardzo szybko zmienic ubarwienie


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz wiec jest z tych bardziej zielonych a mój rożek jest khaki-oliwkowy i ma kamuflaż jak niemiecka armia.

Tez zmienia kolory ale nigdy nie był jak Lemonka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.