Skocz do zawartości
Jurque

Kostka OW 30l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od jakiegoś czasu chorowałem na solniczkę i w końcu zdecydowałem się odpalić swoją.

Trochę żałuję, że litraż nie jest większy, ale widziałem podobne projekty na forum i

jak widać: dla chcącego nic trudnego. Kupiłem kostkę OW 30x30x30cm, sprzęt podpatrzyłem

z postów nt aquael nano reef 30. A więc: oświetlenie duo light marine, grzałka elite 50W,

filtr FNZ-3, do którego lewej komory władowałem gąbkę, węgiel aktywny, purigen i phosguard.

W prawej komorze umieściłem grzałkę plus odpieniacz made in China, którego nazwy nie potrafiłbym

tu napisać. Dodatkową cyrkulację stanowi Koralia nano 900. Dołożyłem jeszcze lampkę nocną

aquael moonlight led, którą zamontowałem na zewnątrz zbiornika, bo szkoda mi miejsca w baniaku.

Skałę (ponad 3kg) dostałem z dojrzałego zbiornika; planuję dołożyć jeszcze trochę, żeby całość

kompozycji nie była taka "kwadratowa".Dostałem też trochę miękasów: zoa, pseudogorgonię, majano,

grzybowieńca, rurówki i coś malutkiego co widoczne jest na jednym ze zdjęć, a czego nie potrafię

zidentyfikować (xenia?). Będę wdzięczny za identyfikację:)Z innego zwierza mam jeszcze turbo i

rozgwiazdę, która na czas robienia zdjęć strzeliła focha i nie złaziła z cyrkulatora. Podstawowe

parametry wody są ok, a NO3 jest w granicach 5. Odpaliłem od razu odpieniacz, ale w kubku nie

zbiera się piana, tylko brudna woda. Nie wiem czy to dobrze. Tak czy siak zdjęcia przedstawiają

baniak dzień po zalaniu, więc cudów nie ma, poza tym przejdzie on jeszcze trochę zmian. Nowe fotki

postaram się dodawać na bieżąco.

DSC00548.jpg

DSC00553.jpg

DSC00552.jpg

DSC00524.jpg

DSC00539.jpg

DSC00538.jpg

DSC00525.jpg

DSC00532.jpg

DSC00536.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo fajna kosteczka :):thumbup:

daj tylko termometr na tyl bocznej szyby :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna kosteczka. Napisz gdzie kupiłeś ten odpieniacz i za ile, bo ja tez bym taki chciał do siebie. :unworthy:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyciągnij ten termometr, włóż do FZN. Cały nie musi byc w wodzie.

Za jakiś czas kontroluj czy 'woda' w kubku odpieniacza ma ciemniejszy kolor.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Namiar na odpieniacz poszedł na PW. Właśnie zauważyłem, że zaczął pienić jak należy:)

Termometr faktycznie schowam, ale póki co jeszcze minimalnie muszę skalibrować

grzałkę. A co to jest za mały stwór na 6 zdjęciu od góry?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładna kostka - ja również poproszę o namiar na odpieniacz -

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się kalibruje termometr ?

Mam dwa w sumpie, różnica pół stopnia. Stoją obok siebie.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się kalibruje termometr ?

Mam dwa w sumpie, różnica pół stopnia. Stoją obok siebie.

Raczej chodziło mi o to, żeby jekko grzałkę skręcić, bo widzę, że moduły też

swoje nieco dogrzeją przez dzień. Jakoś nie ufam temu termostatowi, więc

wolę na razie mieć termometr na widoku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ufałbym grzałkom.

Raz nastawiłem na 26 a miałem 23 przez dłuuuugi okres.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ufałbym grzałkom.

Raz nastawiłem na 26 a miałem 23 przez dłuuuugi okres.

Czysto teoretycznie mam rozrzut dobowy między 25 a 26,5`C, więc

niby wszystko w jak najlepszym porządku, ale jutro montujemy drugi

termometr. Teraz rodzi się pytanie: który będzie pokazywał właściwą

temperaturę? ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włóż trzy termometry. Najbardziej zbliżoną do prawdy temperaturą będzie tą środkowa... Albo inaczej..

Idź do sklepu, poproś pana o wyłożenie na ladę 9 termometrów i wybierz ten który będzie wskazywał pośrednią temperaturą tych pozostałych...


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poproszę o namiar na odpieniacz


Akwarium: 40x30x25, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada HBL701 600L\H (purigen, żywa skała) Resun Waver-2000, Sól: Instant Ocean, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 07.03.2012

4629_4635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poproszę o namiar na odpieniacz

Nie można by go po prostu podac na forum?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium bardzo ładne, fajnie sie zapowiada. Co do grzalki to lepiej postawic na polskie produkty, co do odpieniacza to nie rozumiem czemu nie podzielic sie z tym na forum (jawnie) po to w koncu jest.


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium bardzo ładne, fajnie sie zapowiada. Co do grzalki to lepiej postawic na polskie produkty, co do odpieniacza to nie rozumiem czemu nie podzielic sie z tym na forum (jawnie) po to w koncu jest.

Link wygaśnie niebawem pewnie, ale dla zainteresowanych:

http://allegro.pl/nano-skimmer-usun-zbedne-bialka-i2199900511.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...wygaśnie ale znow sie pojawi. To nic innego jak obciety aquael PS300 albo miniflotor


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...wygaśnie ale znow sie pojawi. To nic innego jak obciety aquael PS300 albo miniflotor

Prawdę mówiąc kupiłem w ciemno, ale to coś idealnie pasuje do FZN-3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc kupiłem w ciemno, ale to coś idealnie pasuje do FZN-3

wazne zeby dzialal :thumbup:, co jest na zdjeciu nr 6, ja mam cos podobnego ale jeszcze bez "włosków"


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękna kosteczka,znając twoje aquascaperskie zdolności pewnie jeszcze nie raz nas zaskoczy :)

A co to jest za mały stwór na 6 zdjęciu od góry?

Też by mnie to ciekawiło ,może ktoś zidentyfikować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie Ci to wyszło. Też właśnie wystartowałem podobną kosteczkę tylko jednak z piaskiem na dnie. Patent z odpieniaczem świetny jeżeli działa. Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna kostka.

Aż jestem ciekaw co zrobisz jak się rozwiniesz w tym kierunku :)


pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie odpusciłem tematu:) Postanowiłem wrzucić mała aktualkę. Przez te niecałe 6 tygodni działo

się naprawdę wiele: od wysypu dino, cyjano na zielenicach i makroglonach kończąc. Oczywiście

nie wytrzymałem i musiałem zrobić podmiankę po jakchś 2 tygodniach co było karygodnym błędem.

O ile NO3 miałem zawsze na bardzo niskim poziomie to bardzo szybko skoczyło mi PO4. Na dzień

dzisiejszy oba stężenia są praktycznie niemierzalne. Ze skały powyłaziło troche ciekawego zwierza:

kielże, stomatelle, małż Muschel_unbekannt 01, drobne białe ślimaki przypominające slodkowdne zatoczki,

wieloszczety. Zamordowałem też jedną aiptasię, mam nadzieję, że więcej ich nie znajdę. W miedzyczasie

dostałem troche życia od zaprzyjaźnionego akwarysty, więc do mojego baniaka doszła xenia i bardzo

fajne zoanthusy. Niepotrzebnie brałem montiporę, która niestety mi szybko zmarniała :( Miękasy mają

się bardzo dobrze i szybko zwiększają swoją liczebność.Na skałach pojawiłosię dość dużo wiśńiowych

glonów wapiennych, co mnie bardzo cieszy. Rażą mnie jeszcze "dziury" w skale i brak podłoża, ale planuję

to w najbliższym czasie pouzupełniać. Chcę też powoli dodać trochę życia ,ale bez przesady i fajerwerków

- same proste w utrzymaniu korale miękkie. Na stan dzisiejszy trudno powiedzieć czy baniak jest już

stabilny, ale przy 10% podmiance nie ma już wysypu glonów, więc od 2 tygodni takowe przeprowadzam:)

Poniższa fota przedstawia aktualny stan mojej solniczki, niżej foty dojrzewającego baniaka i jego

mieszkańców. Szału nie ma, ale to dopiero początki.

2012-04-27114030.jpg

2012-04-27115429.jpg

DSC05290.jpg

DSC05274.jpg

2012-04-01113642.jpg

2012-03-25174752.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.