Skocz do zawartości
Gawer

oświetlenie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!

Mam dylemat co do oswietlenia co byscie polecali mam akwarium 240l chcialbym miec rozmaite korale itp. Czy pokrywe sam moge sobie zrobic jak tak to z jakiego materialu i gdzie dostane lampki i co tam jeszcze potrzeba do lamek.

Dziekuje z góry za odpowiedz.


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszytsko dostaniesz na aqva-light.pl

rozwiązania są 3, z czego 1 od razu zapewne odrzucisz

HQL-lampy rtęciowe trudno dostępne i mało popularne ale tańsze od HQI

HQi lampy metalhalogenowe myślę że 1x250w lub 2x150w byłoby super, do tego 1-2 aktyniczne 54w T5, są one dość drogie taką lamp można zrobić samego wychodzi o wiele taniej, 1 lampa 150w DIY to 150zeta a nawet trochę mniej

T5-świetlówki T5, 5-6 świetlówek 54w powinno starczyć

oczywiście optimum to HQI

pokrywę można zrobić ze sklejki pokrytej np. zywicą epoksydową lub spienionego PCv albo plexy, choć przy HQI i HQL to rozwiązanie odpada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie podniecałbym sie tak że 150W-atową lampę HQI można stworzyć za 150 zł.

Oprawa + żarnik + elektronika, nie wiem jak to policzyłeś Adi chyba, że z jakiś urzywanych rupieci to złożyć.

Co do zestawu HQI 150W + 2xT5 aktynika to rozsądny wybór.

HQI musi (powinno) wisieć ok 40cm nad taflą wody więc pokrywa jest dość niepraktyczna - popatrz @Gawer jak to wygląda w akwariach klubowiczów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mysle , ze 250w HQI na 240 l to lekka przesada, majstrowanie samemu za 150zl jak mozna za tyle kupic na allegro to lipa.

pokrywa no coz jak zobaczysz slupek rteci na termometrze latem to wywalisz pokrywe do kata :)


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jak mamy temat o oswietleniu to sie przylacze - czy 5xT5 24W starczy na 120 litrowe akwarium? Niestety w sprawach elektryki (wstyd sie przyznac) mam 2 lewe rece i konstrukcja oswietlenia nastrecza (tudziez nastreczyla by bo poki co nie zamierzam z niczym ruszac) wiele klopotow. Bede wdzieczny jesli ktos napisze jakich elementow bym potrzebowal. Pozdrawiam,

Maciej Kawecki


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

150 W HQI to dla niektórych "rozmaitych" korali jak się wyraziłeś może być dużo za mało. Radzę 250 lub 2x 150 W co da Ci ładnie równomiernie oświetlone akwa.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ocelocik - spokojne wystarczy - a zmieścisz 5szt pod pokrywe do 120L? ja dlatego dalem 2x24W i 1x65W powercompact bo po prostu miejsca zabrakło


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez zastanawialem sie jak to zmiescic. I doszedlem do wniosku ze 60x45x45 poszerzamy o 10 cm (do 70). Swietlowki maja 55cm + obudowy od nich beda raczej krotsze od 70cm. A ze pokrywe mam byc DIY to raczej z upchaniem nie bedzie problemu. Ale zaciekawiles mnie ta Twoja 65W - jakiej jest dlugosci? Masz jakiegos linka do jakiegos sklepu gdzie jest dostepna? Dzieki za wszelka pomoc i pozdrawiam,

Maciej Kawecki


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam akwarium 55cm długości i upchałem tam 3x24w t5 i 1x18w t8


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na aqva-light.pl masz swietlowki PC 55W - ta sama dlugosc co 65W


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki. Znalazlem, musze przyznac ze wsrod swietlowek Philipsa nie szukalem ;] Rozumiem ze chodzi o te:

tutaj

Nadaly by sie 2 takie + jedna 18W niebiesko-swietlna? Nie za malo niebieskiego swiatla? Razem to daje 128W czyli tyle ile mialoby miec pojemnosci moje akwarium. Dziekuje i pozdrawiam,

Maciej Kawecki

P.S Znalazlem jeszcze:

tutaj

Lepsze czy gorsze od tyc wczesniejszych Philipsow?


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza odpada bo ma za mala temperature barwy. Druga jest ok ale przydalo by sie wtedy troche wiecej niebieskiego... sa kompakty 24W Osram L-67 niebieskie, jakbys 2 takie wcisnal....


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taki rofdzaj swietlowek - tak ale barwa powinna byc 10000K

ja mam akurat 65W pol na pol 10000K/aktynika


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak wroce do pomyslu 5x24 T5. Wydaje mi sie ze upchne je na przestrzeni 70x45. Babranie sie z kompaktami byloby chyba duzo kosztowniejsze. Przynajmniej mi tak wyszlo po podliczeniu.Dzieki i pozdrawiam,

Maciej Kawecki

P.S Tak z innej beczki - czy spienione PCV 10mm nada sie na pokrywe? I czy ulozone "na plask" na stelazu utrzyma oswietlenie czy trzeba bedzie zrobic jakies wzmocnienia?


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T5 sa moim zdaniem lepsze, przynajmniej pod tym wzgledem ze masz zrodel swiatla do wyboruu-do koloru. Compacty to tak naprawde T5 tylko troche inny ksztalt maja. W Polsce (generalnie w Europie) jest kiepsko z dospepnoscia PC w rozsadnych kolorach tak wiec moim zdaniem rob T5, powinienes jakos zmiescic. Ja na 30cm szerokosci zmiescilem 2xT5 i 1xT8 i nie ma nawet zbytniego tloku pod pokrywa.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.