Skocz do zawartości
axel32

Jak sie ustrzec przed porysowaniem szyby?

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli bok nie będzie widoczny i nie będzie Cię wkurzać to ją olej.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm ... i tak zarosnie glonami wapiennymi ...


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm ... i tak zarosnie glonami wapiennymi ...

Ta rysa byłaby przykryta lewym kominem whistle.gif. Ale @DarekB30 mi jednak napędził pietra i nie wiem nadal co mam zrobić rant.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WYMIENIĆ !!!

Pozdrawiam

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy cieciu szkala rysa ma za zadanie kumulować naprezenia dzieki czemu peka wlasnie w ten sposób a nieinny.

jezeli ryse masz od srodka to nie pracuje ona na rozciaganie ale na sciskanie i dlatego pytalem bo w tym przypadku gra ona duzo mniejsza role.

dodatkowo z tego co widze rysa nie biegnie od krawedzi szkla a gdzies na srodku tafli i to tez ma znaczenie na twoja korzysc.

jeżeli bedzie dodatkowo komin naprawde spał bym spokojnie.


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam. Szklarz robi rysę i albo przy cienkiej szybie łamie ją, albo przy grubej ostukuje ją żeby pękła wzdłuż rysy.

Czy zamierzasz wykonywać którąś z tych rzeczy?

Poza tym szklarz łamie szybę w stronę przeciwną do rysy. Tak żeby materiał się rozchodził.

A tak na marginesie to akwarium działało z tą rysą i nic się nie działo.

Jeśli bardzo chcesz uspokoić własne sumienie to zaklej rysę paskiem szkła grubości 5 mm szerokości 5-7 cm na kleju do szkła albo silikonie akwarystycznym. :yes

Pozdrawiam

Roman

P.S. piotr-ek ma racje


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam. Szklarz robi rysę i albo przy cienkiej szybie łamie ją, albo przy grubej ostukuje ją żeby pękła wzdłuż rysy.

Czy zamierzasz wykonywać którąś z tych rzeczy?

Poza tym szklarz łamie szybę w stronę przeciwną do rysy. Tak żeby materiał się rozchodził.

A tak na marginesie to akwarium działało z tą rysą i nic się nie działo.

Jeśli bardzo chcesz uspokoić własne sumienie to zaklej rysę paskiem szkła grubości 5 mm szerokości 5-7 cm na kleju do szkła albo silikonie akwarystycznym. :yes

Pozdrawiam

Roman

P.S. piotr-ek ma racje

Zaraz wydrapię sobie dziurę w głowie ... czyli reasumując, dopuszczam wersję podklejenia dwoma paskami po jednej i drugiej stronie, bo i tak ich nie będzie widać. A wymiana szyby wiąże się z demontażem regału i wyciągnięciem 350 kilogramów szkła - operacja na conajmniej 4 osoby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tam ma być komin to nie będzie żadnego ciśnienia, parcia itp.

Wklejki to dla uspokojenia i komfortu psychicznego. Możesz od środka wkleić szkło szerokości komina i będziesz wtedy miał komin pudełko wzmacniający zarysowaną szybę :thumbup:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tam ma być komin to nie będzie żadnego ciśnienia, parcia itp.

Wklejki to dla uspokojenia i komfortu psychicznego. Możesz od środka wkleić szkło szerokości komina i będziesz wtedy miał komin pudełko wzmacniający zarysowaną szybę :thumbup:

No wiesz, lepsze to, niż półtorej tony solanki w pokoju thumbsup.gif

Wdepnij kiedyś, mamy do siebie nie daleko, zapraszam, a zobaczysz co wykleję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wam za posty i przesyłam w podziękowaniu link do informacji o nowym odkryciu zwierzaka do ekipy sprzątającej w akwarium... obejrzyj film.

PS. Solankowe hobby wymaga cierpliwości i poświęceń thumbsup.giflol.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdyby kazda rysa byla potencjalnym sprawca pekniecia baniaka to po kazdym czyszczeniu szyb nalezaloby szyby wymieniac..mialem kiedys akwa slodkie pelne rys przez kilka lat i nic sie nie stalo..a bylo tak porysowane ze az mleczne...nie wiem skad taka panika wsrod kolegow...obecne akwa ma rowniez rysy...ktorych niestety przy zakupie nie zauwazylem.jakos stoi...


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam.

Jesteśmy umówieni. :thumbup:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymien wystąpia napreżenia i moze ci pęknać to aqua za duze ryzyko.


Akwarium: 320x70x70+ sump niestety słodkie przymierzam się do morskiego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Ta rysa byłaby przykryta lewym kominem whistle.gif. Ale @DarekB30 mi jednak napędził pietra i nie wiem nadal co mam zrobić rant.gif

przepraszam, nikogo nie chciałem straszyć :welcome:

ja poprostu do pewnych tematów podchodzę bardzo praktycznie i zgodnie z zasadą biednego nie stać żeby "oszczędzać"

dla mnie rachunek jest bardzo prosty:

wartość/koszt szyby z wymianą to przykładowo 1000 zł

wartość życia w akwarium 10 - 15 tyś

jeżeli szyba wytrzyma zaoszczędzisz 1000 zł, jeżeli jednak nie wytrzyma to możesz stracić kilka/kilkanaście tysięcy

wybór należy do Ciebie :welcome:

My forumowicze możemy tylko podsuwać Ci swoje pomysły/spostrzeżenia/rozwiązania ale nikt z nas nie wykłada tej gotówki, to jest Twoje akwarium i Twoja decyzja

jak to mówią, wybór należy do ciebie :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@DarekB30 cenię twoje doświadczenie, ale ja naprawdę mam zgryz z powodu tej rysy. Dzisiaj cały dzień czyściłem baniak i zobaczyłem tę rysę. Wyjęcie baniaka to również rozmontowanie mebla i inne operacje. Interesuje mnie bardzo przyklejenie jednostronne łatki lub dwudtronne. Nie odbije się to na wizualnej stronie akwarium. Jeżeli proponowane rozwiązanie nie spełnia z punktu widzenia fizyki swojej roli to najwyżej miesiąc później uruchomię solniczkę i tyle.

A co do naprężeń, to ponieważ zbiornik stoi w biurze to niejednokrotnie opieprzałem co głupsze egzemlarze pukające w szybę, a jeden mądry Pan to nawet kluczykiem od stacyjki pukał w szybę i myślałem, że go ukatrupię, a on na to:

- No bo ja chciałem tego glonojada pobudzić, bo on wygląda na zaspanego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

adam_s

przykładów porysowanych bardziej lub mniej które funkcjonują pewnie można by było przytoczyc całe mnóstwo

ja miałem "okazję" w zeszłym roku z kolegą jjabłońskim ratować roszczelniony zbiornik morski 3000 litrów również w firmie - masakra :wallbash:

żeby nie wdawać się zbytnio w szczegóły, efekt końcowy - padło wszystko

od tamtej pory dmucham na zimne - bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mi przyszedł taki pomysł do głowy: Gdyby dociąć szybę o wymiarach takich żeby weszła w środek ? Nakleić ją wtedy na tą i do szyb przedniej i tylnej. Otrzymamy wtedy jakby nową ścianę akwarium :). Oszczędzisz rozbieranie mebla i rozklejanie szkła a efekt końcowy identyczny jak w przypadku wymiany starej szybki :thumbup:


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mi przyszedł taki pomysł do głowy: Gdyby dociąć szybę o wymiarach takich żeby weszła w środek ? Nakleić ją wtedy na tą i do szyb przedniej i tylnej. Otrzymamy wtedy jakby nową ścianę akwarium :). Oszczędzisz rozbieranie mebla i rozklejanie szkła a efekt końcowy identyczny jak w przypadku wymiany starej szybki :thumbup:

Mam 16 mm grubości szyby, zrobię pełną doklejkę i gdzie ja znajdę magnesy do dwóch Tunze. Czały czas mi te wklejki chodzą po głowie np 40 cm wysokości x 15 szerokości x 8 grubośći.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam,

Podobnie jak Darek zastanowiłbym się nad wymianą. Jeszcze przecież nie zalane a pośpiech jak sam wiesz to zły doradca. Koszt wymiany przy Twoim projekcie nie wielki, ale jak to mówią "Strzeżonego Pan Bóg Strzeże". Zobacz ile będziesz miał życia w baniaku ja bym nie ryzykował. Przyzwyczaisz się do zwierząt bardzo szybko a jak pie.... to sobie nie wybaczysz bo to nie będzie "tysiąc czy dwa tysiące złotych" tylko kilka ulubionych zwierzaków.

Przynajmniej ja to tak odbieram. Zrobisz jak uważasz, wszystko zależy od Ciebie.


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jeden z moich klientów namawiał mnie, abym podzielił się swoją wiedzą w zakresie klejenia zbiorników na forum.

Długo sie opierałem, ale w końcu założyłem konto i oto jestem :)

Kleje zbiorniki już ho, ho, ho a może i dłużej, więc co nieco postaram się pomóc.

Co do tematu tej nieszczęsnej rysy, to większość właścicieli baniaków nawet nie wie, że takie rysy ma. I nic się nie dzieje. Przy czyszczeniu po klejeniu stalowym ostrzem np. nożyka do tapet takie ryski mogą się pojawić. I proszę mi wierzyć, że jeszcze nikomu nie udało się nożykiem do tapet tak naciąć szkła, żeby dało się ono odłamać. Kiedyś do cięcia szkła używano diamentu, obecnie węglików spiekanych lub stali HSS i dopiero te materiały o dużej twardości potrafią wykonać takie nacięcie, by po przyłożeniu odpowiednio skierowanej siły, tworzące się naprężenia rozładowały się właśnie na linii cięcia, doprowadzając do kontrolowanego pęknięcia.

Summa summarum - jeśli nie ma przeciwwskazań estetycznych, nie ma niebezpieczeństwa.

Na marginesie: nie ma szkła 16 mm. Standardowo jest to 15 mm.

Pozdrawiam.

greggal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jeden z moich klientów namawiał mnie, abym podzielił się swoją wiedzą w zakresie klejenia zbiorników na forum.

Długo sie opierałem, ale w końcu założyłem konto i oto jestem :)

Kleje zbiorniki już ho, ho, ho a może i dłużej, więc co nieco postaram się pomóc.

Co do tematu tej nieszczęsnej rysy, to większość właścicieli baniaków nawet nie wie, że takie rysy ma. I nic się nie dzieje. Przy czyszczeniu po klejeniu stalowym ostrzem np. nożyka do tapet takie ryski mogą się pojawić. I proszę mi wierzyć, że jeszcze nikomu nie udało się nożykiem do tapet tak naciąć szkła, żeby dało się ono odłamać. Kiedyś do cięcia szkła używano diamentu, obecnie węglików spiekanych lub stali HSS i dopiero te materiały o dużej twardości potrafią wykonać takie nacięcie, by po przyłożeniu odpowiednio skierowanej siły, tworzące się naprężenia rozładowały się właśnie na linii cięcia, doprowadzając do kontrolowanego pęknięcia.

Summa summarum - jeśli nie ma przeciwwskazań estetycznych, nie ma niebezpieczeństwa.

Na marginesie: nie ma szkła 16 mm. Standardowo jest to 15 mm.

Pozdrawiam.

greggal

Witam na forum. Dziękuję za wpis. Rzeczywiście ta rysa była już prawie dwa lata w baniaku. Trochę mnie uspokoiłeś. Czy w takim razie dokleić łatkę? A jeżeli tak to od wewnątrz czy od zewnątrz? unworthy.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam na forum. Dziękuję za wpis. Rzeczywiście ta rysa była już prawie dwa lata w baniaku. Trochę mnie uspokoiłeś. Czy w takim razie dokleić łatkę? A jeżeli tak to od wewnątrz czy od zewnątrz? unworthy.gif

Osłabienie szkła tego rodzaju rysą jest znikome zwłaszcza, że jak już ktoś napisał, kierunek siły jest od strony rysy (parcie wody). Nie ma sensu szpecenie zbiornika jakimiś łatkami. Byłoby to swojego rodzaju placebo, mogące jedynie poprawić samopoczucie właściciela.

greggal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wymieniał szybę.. nie ważne ile przy tym pracy... Chcesz potem kładąc się spać myśleć czy już czy jeszcze nie pękło.....?? Że byś nie żałował... to nie 250L że wystarczą dwie beczki na zlanie wody i przełożenie życia..


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak napisal greggal - rysy wewnatrz sa mniej grozne niz te zewnetrzne. Ja swego czasu rozmawialem z TheWaldem przy wyszczerbieniu rogu w moim baniaku. Suma sumarum przekleilem szybe mimo ze wszyscy ktorzy kleja zbiorniki powiedzieli ze mam zalewac. Tak dla swietego spokoju. Kwestia jak Ty sie bedziesz czul ze swiadomoscia o istnieniu tej rysy. Ja pamietam doswiadczenia Waldka na wytrzymalosc szkla, prawda jest taka ze wielokrotnie przesadzamy z ta dbaloscia o wytrzymalosc zbiornika, choc nie da sie ukryc ze majac tyle plnow w srodku ciezko nie chuchac na zimne. Latka IMHO wystarczy aby wzmocnic szklo w tym miejscu.

vdr by mobile


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w poniedziałek zbierałem 300l wody z pokoju bo dzieciaki czyściły szybę i ją porysowały od środka.... i się zrobiło pufff ... dodam że nikt nawet nie stał obok akwarium jak pękło...

raczej wymień...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.