Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Oswietlenie zieleniaka nie korali

Rekomendowane odpowiedzi

Czym najefektywniej oswietlic akwarium z glonami? Patrzac na zdjecia w sieci, wiekszosc akwarystow uzywa tradycyjnych swietlowek lub kompaktowych CFL. Powoli wchodza ledy wiec i ja chcialbym pojsc na ergonomie. ALE znalesc oswietlenie ktore iloscia lumenow z wata pobije CFL nie jest latwo. Dotychczas CREE pobilo wszelkie rekordy wyciagajac 231 Lumenow z wata, ale zanim takie swiatelko trafi pod strzechy trzeba bedzie dlugo czekac.

Czy jest sens bawic sie w robienie lampy do morskiego holendra? Spektrum 5000-6000K co nie stanowi wysokiej poprzeczki, ale po przeszukaniu kilku stron stracilem rachube ktore cree wyszlyby najkorzystniej. Czy jest wogole sems patrzec na lumeny czy kupic gotowca np takiego 400lumenow z 6W

Czym swiecicie? I jakie widzicie slabe i mocne strony swoich rozwiazan.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat mnie ciekawi bo na pewno bede robil jakas forme zieleniaka w nowym. Daje zbyt uzo benefitow zeby go zignorowac. Nie rozwazalem jeszcze technicznego rozwiazania ale wstepnie kombinowalem zarowke LED w oprawce GU10 . Takimi swiece w domu. Pobor mocy 2,3w a swieca tak sami jak ich halogenowe odpowiedniki 50watowe. Zasilanie 240v , lekko cieple i daja ciepla biel. Zastanawia mnie tylko czy spektrum takiej LEDowki rozkreci fotosynteze tak jak swiatlo dzienne

Wysłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja refugium oświetlam taką żarówką: http://www.sklep.lum...5-8W-504lm.html sorry za reklamę, ale w żaden sposób nie jestem powiązany z ta firmą, wiem tylko, że żarówki LED maja świetne bo sam kupiłem kilka. Świecę od miesiąca i przyrost mam spory samych glonów.


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek kupisz takie spot light-y ze spektrum dziennym. Ja wczoraj zrobilem piersze proby na 7W 3000K i takich oprawkach. Swiatla daje mnostwo, tylko wiadomo zbyt zolto, wiec konieczna zmiana na cos bardziej bialego.

Warto przy zakupie sprwdzic jaki jest kat swiecenia by nie swiecic po calej szawce. U mnie przy kacie 35' i wysokosci 60cm sumpie 30 x 60 bylo idealnie. Napewno bede rozwazal jeszcze cos takiego


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja myslalem o takich zarowkach Mój odnośnik

Mam u siebie w Refegium podobną 4W ( zimny biały ) z trzonkiem GU10, świecę nią 14 godzin dziennie i Caulerpa taxifolia ładnie się rozrasta.

Sebastiann2, mam nadzieję że twoje spagetti teraz ruszy pod tą żarówką :)


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy jakiej powierzchni dna czy objetosci komory refugium swiecicie tymi LEDami ?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy jakiej powierzchni dna czy objetosci komory refugium swiecicie tymi LEDami ?

Refegium mam 35x40, poziom wody w komorze 25. lampa wisi jakieś 7-10 cm nad lustrem wody.

Przymierzałem się do zrobienia lampki na Cree, ale jak widzę że gloniki ładnie rosną to trochę zapał mi minął.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś oświetlałem glonarium ledami od Sławka Dyla i wszystko rosło idealnie- imho nie ma co patrzeć na lumeny, caulerpa rosła w szklance na oknie więc zbyt wymagająca nie jest :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to jestem ciekawy, jakby reagowały glony, jakby oświetlać refugium światłem wyłącznie czerwonym lub mieszanką czerwono - niebieską. W hodowli roślin bardzo często wykorzystuje się takie światło. Poza tym znalazłem w necie ciekawe opracowanie dotyczące wpływu zielonego (i po części niebieskiego i czerwonego) światła. Wprawdzie nie dotyczy ono glonów z morszczyzny, ale daje się to odnieść na tę płaszczyznę.

Zielone swiatlo moze byc podzielone na dwie odrebne kategorie: Te ktore maja wrogi wplyw na przyjmowanie normalnego swiatla i te ktore usprawniaja fotosynteze. Wczesniejszy dowod zostal zaprezentowany w roku 1957, w tekscie "Experimental Control of Plant Growth" (Esksperyment kontroli wzrostu roslin). W tej ksiazce Fritz Went opisal eksperyment potwierdzajacy, ze zielone swiatlo faktycznie opoznia wzrost sadzonek (pp 280-284). Sadzonki pomidorow rosnace pod czystym czerwonym oraz niebieskim swiatlem mialy lepsze wyniki (około 200% masy wiecej) niz te ktore rosly pod porownywalnym (lub lepszym) PPF stworzonym ze swiatla czerwonego i niebieskiego z domieszka zielonego. Fluencja zwiekszyla sie przy mieszaninie czerwonego, niebieskiego i zielonego ale sadzonki wystawione na jego dzialanie byly mniejsze. Wniosek byl taki "Zielone swiatlo aktywnie przeciwdziala czerwonemu i niebieskiemu"(Went 1957).

Temat zielonego swiatla doczekal sie kontynuacji w nastepnej dekadzie. Juz wczesniej w hodowli tkanek dowiedziono ze fluorescencyjne swiatlo tlumilo ich rozwoj. Srudiowanie zwiazku pomiedzy zrodlem swiatla a wzrostem kalafiora wykazalo silny zwiazek pomiedzy dlugoscia falia zahamowaniem wzrostu (Klein 1964). Przeprowadzona akcja wykazala, ze wzrost byl hamowany najbardziej przez fale UV (360 ± 40 nm dlugosci fali) i zielone swiatki (550 ± 30nm dlugosci fali) ktore ograniczyly mase do mniej niz 50% odcienie swiatla niebieskiego, czerwonego i pochodnych. Po usunieciu zrodla zielonego swiatla rosliny zaczely normalnie funkcjonowac. Slaby wzrost pod zielonym swiatlem zostal potwierdzony podkreslajac, ze zielone swiatko specyficznie i silnie tłumią wzrost roslin (Klein 1964).

Sporadyczne doniesienia ponownie poruszyly tematem wyplywu zielonego swiatla na tlumienie fotosyntezy. Klein (1979) dowiodło ze zielone swiatlo optymalnie zatrzymuje grawitropizm przy dlugosci fal swiatla 550nm ale pomaranczowe/czerwone swiatlo moze zneutralizowac ten proces. Sztuczne swiatlo z mniejsza czestotliwoscia (500-580 nm) wykazalo zatrzymanie efektow na specyficznym aspekcie stresu rosliny spowodowanym nizszemu stezeniu chlorofilu w lisciach i slabym rozwojem (Dougher and Bugbee 2001, Klein et al 1965). Fakt, ze to swiatlo negatywnie wplywa na zawartosc chlorofilu i wzrost lisci, wysunelo teze iz czerwone i niebieske sensory swietlne nie odczuwaja zadnego wplywu zielonego swiatla.

Przelon nadszedl od niezaleznych laboratoriów wykorzystujacych zielone swiatlo do kontrolowania aparatow szparkowych roslin. Fotochromy i fototropiny uczestniczace w odbieraniu swiatla niebieskiego i czerwonego byly w pelni kontrolowane (Talbott et al 2002). Dokladne studia nad otwieraniem aparatow w indywidualnych komorkach wykazaly, ze specyficzne niebieskie swiatlo (UV-A oraz UV-B) wywolaly bodzce u szparek ktore moga byc zneutralizowane przez zielone swiatlo. Impulsy niebieskiego swiatla prowadza do zwiekszenia aparatow szparkowych (Eisinger et al 2003, Frenchilla et al 2000). Jesli inpulsy niebiesiego swiatla sa polaczone z zielonym swiatlem w proporcji mocy 2:1 lub jesli zielone i niebieskie impulsy sa wydane jednoczesne otwieranie sie szparek nie nastepuje. Otwieranie szparek moze byc przywrocone poprzez dalsze traktowanie niebieskim swiatlem. Otwarcie szparek jest proporcjonalne do mocy swiatla (niebieskiego). Niebieskie swiatlo najaktywniej pobudza otwieranie sie aparatow szparkowych kiedydlugosc dali wynosi 540 nm podczas gdy czerwone dziala najlepiej przy 90nm (Frenchilla et al 2000). Te odkryci sugreuja istnienie przelacznika na niebiesko-zielone swiatlo, pokrewnych fotochromow. Otwieranie sie szparek jest stymulowane poprzez UV-B dopuki reakcja jeszcze niezidentyfikowanego fotoreceptora i wplyw na niego zielonego swiatla nie zostanie zbandana (Eisinger et al 2003). Brak odpowiedzi ze strony zmutowanych npql (skrót) (zawierajacych mniej zeaxantyny oraz de-epoxidazy i nieprawidlowo wytwarzajacych zeaxatyne) sugeruje, ze zielone i niebieskie swiatlo zindukowalo zmiany w ich aparatach szparkowych mogacych byc regulowane przez cis- trans- isomeryzacje zeaxatyny. (Frenchilla et al 1999, 2000). W tym scenariuszu izomeryzacja zeaxantyny w chloroplascie okresla stan gdy aparaty szparkowe przez osmoze moga zadzialac poprawnie na niebieskie swiatlo (Eisinger et al 2003, Frenchilla et al 1999, 2000). Efekt utrzymywal sie dopuki roslina rosla z dodatkiem zielonego swiatla oproporcjonalnie miejszym natezeniu (Kim et al 2004b).

Waskie pasmo zielonego swiatla wplywa rowniez na sadzonki z niedoborem chlorofilu. Jak mowi zasada, w ciemnosci rdzen wydluza sie a wzrost jest stlumiony (parks et al 2001). Obecnosc zielonego swiatla jest wyjatkiem dla tej reguly. Analizy spektrum swiatla w zwiazku z zatrzymaniem wzrostu podliscieniowej czesci rosliny dowiodly ze slabe naswietlanie zielonym swiatlem wzmaga nieznacznie wzrost lodygi roslin w zacienionym miejscu niezaleznie od reakcji fotochromow (Goto et al 1993). Wyniki badan nad podliścieniowa częśća łodygi w zarodku roślinnym lub siewce, pomiędzy korzeniem zarodkowym a miejscem osadzenia liścieni wykazaly, ze pojedyncze i ktorkie sygnaly zielonego swiatla wspomagaja rozwoj lisci uprawianych w cieniu sadzonek Arabidopsisa (Rzodkiewnika) (Folta 2004). Zielone swiatlo odpowiada za twanie zmutowanych phy, cry i phot (?). Zielone swiatlo wywolalo wrost na tle czerwonego swiatla sugerujac ze fotochromu nie posredniczy przy odbieraniu zielonego swiatla. I znowu efekt waskiego pasma zielonego swiatla zaprzecza zwyklej roli swiatla dla roslin.

Srodkowa czesc widzianego swiatla nie byla odpowiedzialna za ksztaltowanie rozwoju roslin. Efekt ten zostal zamaskowany przez silne odzialowywanie fotochromow, kryptochromow i fototropin. W dzisiejszych czasach genetycznych przyzadow i wysoko rozwinietej technologi jasnym jest ze sygnaly zielonego swiatla kieruja wzrostem rosliny. Dowody pasuja do opisow sybtelnego wplywu swiatla na uklad nerwowy i ksztaltowania rozwoju roslinki. Teraz warunki, parametry czasowe i tkanki ulatwiaja obserwacje wplywu zielonego swiatla. Nowoczesna technologia taka jak Mikro fale moga byc uzyte do sondowania zmian transkrypcji (syntezy RNA i DNA) przy jednoczesnym naswietlaniu zielonym widmem, lepszym poznawaniem jakie roznorodne barwy swiatla daja fotomorfogeniczne odpowiedzi.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 130L musialbym takich trochu upakowac, przy 16-18 godzinach swiecenia wymiana co 4 miesiacee. Premiero material gruby warto postudiowac.

Szukalem dzis pobieznie o procesie fotosytezy i okazuje sie ze najwiecej w temacie pisza na forach o uprawie zielskathumbsup.gif


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grzegorz dyzma ja u siebie w komorze 40x26x18[wys] zastosowalem dwie ledowe zarowki o barwie 2700K-obie lacznie 9wat poboru,oczywiscie swiatelko mocno zolte[nie zwracam na to uwagi] ale czy dla zielska wystarczy?,czy raczej jeszcze dodac tylko o wyzszej barwie?,mam tez "luzem" dwie 6500K-dolorzyc ktoras czy raczej zdecydowanie inna barwa?,prosze o jakies sugestie,pozdrawiam grzegorz :welcome:


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Liczy się nie barwa ale widmo - sama barwa może się przydać jeśli chcemy oświetlić dom, warsztat, ulicę ale dla ogrodnika nie jest to zbyt przydatny parametr... To że nam się wydaje że jest jasno wcale nie oznacza że rośliny będą lepiej rosły. Oko ludzkie jest wrażliwe na światło żółte - zielone - słabiej reaguje na czerwone i niebieskie. Rosliny zielone korzystają ze światła czerwonego i niebieskiego a cała reszta nie jest im potrzebna a nawet jak pisze @premiero przeszkadza im.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

witam

ja uzywam takie lampy zadna cena dobra jakosc wykonania

http://www.ebay.co.uk/itm/250792212526?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

Odświeżę temat , jakie wnioski po ponad roku od ostatniego wpisu w temacie moglibyście panowie wysunąć na temat lampek, o których pisaliście.

Jakie obecnie stosujecie, i w jakiej konfiguracji.

Pozdrawiam

Robert


Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.