Skocz do zawartości
Tester

Hodowla zywej wody

Rekomendowane odpowiedzi

nawiazujac do mojego nowego projektu staje przed problemem braku wody do nowego zbiornika. Obecnie mam z 250 netto w obiegu. W nowym bedzie potrzebne prawie trzy razy tyle. Nie chce miec 66% czystej solanki wiec kombinuje sobie "hodowle zywej wody"

Teoretycznie nie ma prawa nie zadzialac ale z praktyka wiecie jak jest.

Z pewnych wzgledow nie bede mogl zebrac wiecej niz 100L z podmianek na maksimum 4 tygodnie przed przesiadka.

Mysle sobie tak:

wezme 4 pojemniki 100L z PCV (takie do przeprowadzek)

Do kazdego wleje 70L czystej solanki

Nastepnie regularnie bede dolewal tam wode z kazdej podmianki

Dodatkowo do kazdego pojemnika wrzuce kuwete z garscia piachu z dna zeby bylo zrodlo bakterii ewentaulanie bare skalek z sumpa

Standardowe napowietrzenie

Prawdopodobnie jakies nedzne swiatlo - nawet zwykle halogeny dla ewentualnych autotrofow.

dla bakterii jakas pozywka

Jesli dobrze kombinuje to za dwa miesiace bede mial jakies 360L wody do startu nowego zbiornika. Tylko jak myslicie jaka ta woda bedzie?

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy gra warta swieczki? Tzn energia przedswiemzwiecia do poprawy uzyskanych rezultatow. Wydaje mi sie, ze jesli chodzi o kwestie samego namnozenia bakterii nitryfikacyjnych nie potrzeba az paru tygodni, a kwestia kilku dni. Ograniczylbym sie raczej do jakiejs ubozszej soli. Rozwin swoj plan w zamierzeniu. Pozdro!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zalezy jaki plastyk. Ja sobie z podmianki zlalem 15 litrow i zrobilem doswiadczenie, w sumie nie wiem co chcialem sobie udowodnic bo nie wiem jak sprawdzic zywotnosc ale jedno stwierdzilem ze lecialo od niej plastykiem. Dobry PVC to nie byl w moim przypadku ale z drugiej strony to w akwarystycznych jest pelno takich mini akwa, tylko ze do slodkiego a ja kupilem w ogrodniczym :wallbash:


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Sam guru Doktor Hovanec twierdzi że cykl nitryfikacyjny zamyka się po około 6 dniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co bodajże wczoraj czytałem gdzieś na forum, zalewasz beczki napowietrzasz i wystarczy, bakterie będą ale nie będą się rozmnażać - ale w sumie komu ja to mówię.


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę za bardzo kombinujesz ,kilkakrotnie tak hodowałem wodę ,najlepiej z organizuj jakieś fajne beczki ustaw żeby nie przeszkadzał włóż jakieś pompki, napowietrzanie i zbieraj wodę z podmian nie trzeba żadnego piachu ,światła itd .nazbieraj jak najwięcej a reszta świeżej i będzie ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam guru Doktor Hovanec twierdzi że cykl nitryfikacyjny zamyka się po około 6 dniach.

w idealnych warunkach, a to nie beda idealne warunki chocizaby ze wzgledu na brak zrodla NH3/NH4+


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę za bardzo kombinujesz ,kilkakrotnie tak hodowałem wodę ,najlepiej z organizuj jakieś fajne beczki ustaw żeby nie przeszkadzał włóż jakiej pompki, napowietrzanie i zbieraj wodę z podmian nie trzeba żadnego piachu ,światła itd .nazbieraj jak najwięcej a reszta świeżej i będzie ok

wiem ze tak najlatwiej, problem w tym ze w zasadzie wode bede mogl zbierac tylko od polowy czerwca co mi daje 4 podmianki po 25 litrow - nijak nie wyjdzie 350L :( dlatego myslalem zeby dolac solanki i dac jej czas na "przegryzienie"


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem ze tak najlatwiej, problem w tym ze w zasadzie wode bede mogl zbierac tylko od polowy czerwca co mi daje 4 podmianki po 25 litrow - nijak nie wyjdzie 350L :( dlatego myslalem zeby dolac solanki i dac jej czas na "przegryzienie"

Temat z wczoraj TU


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w idealnych warunkach, a to nie beda idealne warunki chocizaby ze wzgledu na brak zrodla NH3/NH4+

zawsze masz do dyspozycji syf z kubka odpieniacza :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

chodzi o to ze jak nowe wystartuje na 60% swiezej solanki to mam murowany reset

Myślę że nie jest to prawda > w wodzie żyje "stosunkowo" mało bakterii - Osiedlają się one masowo na powierdzchni róznego rodzaju ciał stalych - między innymi na zywej skale. Jeśli wymienisz wodę na świerzą i zrobisz to tak żeby nie dodać zbyt wiele substancji odżywczych i nie zabijesz bakterii na skale, piasku i/lub materiałach filtracyjnych to nie powino być problemu.

Sam startowałem niedawono reefmaxa - przełożyłem skałę [ która kiedyś była na maxa zarosnięta bryopsisem - niektórzy mówią że się nie nadaje --- a to jest mit... ] i nalałem 50 % wody z systemu hodowlanego [ na którym "pustyni" nie ma... prawdę mówiąc jest wielkie bagno] i 50% świerzej wody. Efekt był taki że przez miesiąc utrzymywał się delikatny glonowy nalot - kto był ten widział... A teraz po ok 2 czy tam 3 miesiącach nawet szyb nie czyszczę mimo że odpieniacz zatkałem watą filtracyjną [robi za "natleniacz"] >> od jakiegoś czasu leję fito - w tym tygodniu codziennie dolewałem 500 ml fito i 1 kostkę mrożonej wrotki. Warto dodać że pierwszego dnia po założeniu akwarium wrzuciłem do niego wszystkie miękasy jakie miałem oraz 2x L.wurdemanni i 2 x L.seticaudata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

zawsze masz do dyspozycji syf z kubka odpieniacza :)

Albo sprawdzony sposób w akwarystyce słodkowodnej, ale przemilczany tutaj - własny mocz.

Wlejesz kilka mililitrów i to wystarczy by wycyclować zbiornik tak jak przy pełnej obsadzie ;)

Pozdro :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i ktos sie zapyta co robisz ze tak pieknie wszystko wyroslo a odpowiedz prosta: "olewam go z gory" :rofl:


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Albo sprawdzony sposób w akwarystyce słodkowodnej, ale przemilczany tutaj - własny mocz.

Wlejesz kilka mililitrów i to wystarczy by wycyclować zbiornik tak jak przy pełnej obsadzie ;)

Pozdro :welcome:

Są też tacy ludzie którzy nie wiedzieć czemu piją mocz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myśle że wystarczy zrobić mały filtr piaskowy i ożywić w nim piasek. taki filtr założyć w zbiornikach których masz zamiar "dojrzewać" wode.

Fajnie też kupić zbiorniki wyższe od sumpa i połączyć je z obiegiem głównym i dopinać po kolei do systemu, zamiast podmieniać to tylko dolewać wody do obiegu :-), a potem chlup i przekładamy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Są też tacy ludzie którzy nie wiedzieć czemu piją mocz...

Mówisz o Heinekenie? :D

Nie wiem czemu się śmiejecie :rofl: Nasz mocz to woda z NH2. Przed nitryfikacją jest amonifikacja, kiedy to NH2 zostaje przetworzane w NH3/NH4 i potem...

Można cyclować skutecznie akwarium bez wprowadzania do niego życia dolewając kilka mililitrów moczu, to tak samo jakby ryby tam sikały.

Nazwijmy to "uryna method" :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myśle że wystarczy zrobić mały filtr piaskowy i ożywić w nim piasek. taki filtr założyć w zbiornikach których masz zamiar "dojrzewać" wode.

Fajnie też kupić zbiorniki wyższe od sumpa i połączyć je z obiegiem głównym i dopinać po kolei do systemu, zamiast podmieniać to tylko dolewać wody do obiegu :-), a potem chlup i przekładamy.

czytam i czytam... co Ty z tym piaskiem :) To juz prosciej wrzucic z kilo siporaxu czy innej ceramiki wykonanej ze szkla jako baza osiedlania bakterii i potem to wraz z woda umiescic w sumpie


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi o to ze jak nowe wystartuje na 60% swiezej solanki to mam murowany reset

Ja bym zrobił tak zalał nowy zbiornik świeżą solanką do połowy (tyle ile ci brakuje) wstawił odpieniek i odpieniał 48h. Jak już wywali syf który trafił tam z solą to dodajesz "stara wode" robisz przesiadke i wszystko gra. O nitryfikacje bym się nie obawaiał bakterie masz na piachu i skale w wodzie jako takiej niema ich wiele, niektórzy ozonują na bierząco wode i wtedy w wodzie maja "0" bakteri a system działa....


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

metod jest miliony, ja akurat wybrałem piasek i dopełnianie obiegu dlatego polecam, bo tanio i skutecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mysle ze plan w ogole do d... :) cudowalem nie raz w swoim akwarium i moge z pelna odpowiedzialnoscia powiedziec, ze podmiana 50% wody nie powoduje zadnych "cyrkow". Za to dodanie do akwarium czegokolwiek wymusza dojrzewanie, skalki, plastiku czy co by to nie bylo.

Take nie woda sie martw a skala i piaskiem, bo to ci kisiel zafunduje :) lepiej urzadz sobie dojrzewalnie tychze rzeczy niz samej wody :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił tak zalał nowy zbiornik świeżą solanką do połowy (tyle ile ci brakuje) wstawił odpieniek i odpieniał 48h. Jak już wywali syf który trafił tam z solą to dodajesz "stara wode" robisz przesiadke i wszystko gra.

A co odpieniek ma wywalać w baniaku z samą świeżą solanką?

Moim zdaniem cały projekt raczej niewart zachodu, jak dojrzewanie ma być - to i tak będzie, większa ilość bakterii w nowej solance nic tu specjalnie nie zmieni.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje przemyslenia nie odbiegaja od Waszych. Prawdopodobnie plan by zadzialal ale z ekonomicznego punktu widzenia jest jak to mowia do pipla ;)

A w ogole nie mialbym szansy go przeprowadzic ze wzgledu na brak miejsca w domu podczas remontu. Jeden pokoj bez podlogi a drugi bez sufitu :-P masa kurzu i innego syfu.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Mówisz o Heinekenie? :D

Nie wiem czemu się śmiejecie :rofl: Nasz mocz to woda z NH2. Przed nitryfikacją jest amonifikacja, kiedy to NH2 zostaje przetworzane w NH3/NH4 i potem...

Można cyclować skutecznie akwarium bez wprowadzania do niego życia dolewając kilka mililitrów moczu, to tak samo jakby ryby tam sikały.

Nazwijmy to "uryna method" :D

Ale po co lać mocz który zawiera wiele dziwnych substancji skoro można kupić azotan amonu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.