Skocz do zawartości
santos

Przesiadka z 30L na 85 L (custom)

Rekomendowane odpowiedzi

Nadszedł ten dzień...

Witam wszystkich :welcome: :welcome:

Tak jak pisałem we wcześniejszym wątku, wahaliśmy się z małżonką czy dorobić do kostki 30L Aquaela panel boczny czy nie lepiej zamówić nowe szkło na wymiar. Dzięki radzie większości forumowiczów, zdecydowaliśmy się na opcję nr. 2. Tak więc dokładnie wymierzyłem co i jak i złożyłem zamówienie. Dzisiaj odebrałem akwarium i tak oto przygoda się rozpoczęła.

W związku z niewielką ilością miejsca w pokoju, musieliśmy szkiełko zamówić żeby pasowało na styk :) Głębi niestety nie ma nic ponieważ mogliśmy sobie pozwolić jedynie na 31 cm (!!!) :wallbash: . Na szczęście długość już nieco lepsza - 65 cm oraz dosyć przyjemna dla oka wysokość - 42cm. Akwarium liczy sobie ok 85 L (84,7). :thumbsup:

---------------------------------------------------------------------------------------------

Dzień 1

Stare akwa (30L) przenieśliśmy na biurko, tutaj będzie funkcjonować dopóki nowe akwa nie dojrzeje.

Nowe akwa wymyte, wytarte, więc wzieliśmy się za "Aqua scaping". Skały narazie jest ok 8 kg natomiast w 30L znajduje się jeszcze ok 2kg. W planach jest dokupić ok 2-3kg ale to już później...

post-13658-0-84067200-1333822355_thumb.jpg

post-13658-0-34081700-1333822415_thumb.jpg

Skała została ułożona, więc zalaliśmy wodą. 10-12 L wody poszło od naszej 30L solniczki natomiast pozostałe 30L, które wlaliśmy kupiliśmy w sklepie. Przy mnie sprzedawca "odsysał" z baniaka wystawowego więc jestem raczej spokojny co do jakości H20. Baniak jest narazie zalany w 1/2. Po świętach skoczę po więcej wody ponieważ średnio dzisiaj miałem czas na kurs 2 razy do sklepu z baniakiem 30L a większego nie posiadam.

post-13658-0-34445000-1333822440_thumb.jpg

post-13658-0-13815000-1333822464_thumb.jpg

post-13658-0-36710700-1333822479_thumb.jpg

Baniak został zalany ok godziny 15. O 16 włączyłem cyrkulator (JVP - 101 :thumbdown: ) i dostypałem ok 1 kg piasku z naszej 30L. Wlałem również biokultury Sery (ok 70ml - tak wiem - dużo). Od 3 godzin świeci się również jedna lampa Aquael 11W. Planuje codziennie świecić póki co białą po 4-5 godzin, po tygodniu dodam też aktyniówkę i wydłużę cyckl do 6 godzin. :sleeping:

post-13658-0-07221300-1333822639_thumb.jpg

post-13658-0-53931700-1333822671_thumb.jpg

Humory po zalaniu od razu są wyśmienite... nowe, większe szkło to większe pole do zabawy, już się nie możemy doczekać jak to będzie wyglądało za 3-4 miesiące. Póki co - nasz wróg... cierpliwość... <_<

post-13658-0-91959900-1333822714_thumb.jpg

post-13658-0-43915000-1333822735_thumb.jpg

Niespodzianek i pasażerów na gapę narazie nie zaobserwowaliśmy zbyt wielu. Pare rozgwiazd i ok 7 małych aiptazji... :wallbash: Nasz brzydal nimi się zajmie za miesiąc lub dwa...

W planach jest dolanie 40L wody po świętach oraz kupno żywego piasku 4,5 kg za tydzień. Jak już baniak dojrzeje to życie, skała i piach z pierwszej 30L poleci do nowej solniczki.

Nasze małe błazenki będą miały już lepszy domek. W planach na odległą przyszłość jest zwiększenie obsady. Zaczniemy od ekipy sprzątającej. Marzy nam się ukwiał dla błaznów, ale to jeszcze długa droga przed tym.

Docelowo będzie w akwa pracować obecny w 30L odpieniacz Aquaela. Myślę, że cyrkulator JVP -101 da radę, w razie potrzeby zostaje nam Koralia nano 900 która teraz cyrkuluje wodę w kostce 30L. Jeśli chodzi o oświetlenie - posiadam 2 moduły Aquaela - takie jak w oryginalnym zestawie z 30L kostką. 2x11W narazie świeci w 30L a drugie będzie świeciło w nowym baniaku. Jak baniaki połączymy to będzie oświetlenie 4x11W (2 x 20 000K oraz 2 x 10 000K). Planujemy też listewki z diodami LED, jedne na UV drugie jako oświetlenie nocne. Ale na to jeszcze mamy chwile czasu. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie jeśli chodzi o oświetlenie. :unworthy:

Narazie chyba tyle w temacie. Napewno będę aktualizował na bierząco. Mam nadzieje, że zaciekawi to naszych forumowiczów. :harhar:

Pozdrawiam serdecznie,

Jakub :welcome:

Czekamy na komentarze i rady :thumbup::unworthy:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia! Sądze że to oświetlenie aquaela 4x11W będzie za słabe jak na taki baniak. Ile litrów ma panel?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia z nowym baniaczkiem. Z własnego doświadczenia polecam Wam potrzymać błazenka w 30L tak długo jak to możliwe żeby parametry w nowym się unormowały. Ta koralia 900 to raczej Wam się też przyda bo chociaż nie ma zbyt wiele litrów to zbiornik jest dość długi.

W kwestii oświetlenia to to co ja bym zrobił (oczywiście poza LEDami które są trochę droższe)to wystawił DecoMAriny na targowisko i rozejrzał się za belką na T5. Dla mnie nie było takiej możliwości ze względu na długość, natomiast przy Waszych 65cm jest już w czym wybierać. Łatwiej Wam będzie dobrać moc i barwę.

Wszystkiego dobrego! :):welcome:


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia z nowym baniaczkiem. Z własnego doświadczenia polecam Wam potrzymać błazenka w 30L tak długo jak to możliwe żeby parametry w nowym się unormowały. Ta koralia 900 to raczej Wam się też przyda bo chociaż nie ma zbyt wiele litrów to zbiornik jest dość długi.

W kwestii oświetlenia to to co ja bym zrobił (oczywiście poza LEDami które są trochę droższe)to wystawił DecoMAriny na targowisko i rozejrzał się za belką na T5. Dla mnie nie było takiej możliwości ze względu na długość, natomiast przy Waszych 65cm jest już w czym wybierać. Łatwiej Wam będzie dobrać moc i barwę.

Wszystkiego dobrego! :):welcome:

Dziekujemy za rade. Te 4x11 W to faktycznie słabe oświetlenie. 44W na 85L.. trochę kiepsko. Jeszcze jakby akwa było niższe to może jeszcze jakoś to by dało radę. Wysokie jest akwa więc będziemy coś kombinować. Póki co żona i tak kręci nosem, że akwa miało być mniejsze, trzeba dokupić to i tam to - jak to kobiety. Popatrzeć potarzy i na tym się kończy. hehe. Póki co belka odpada ponieważ byłyby problemy z montażem. (akwa jest w segmencie mebli). Za rok czasu planujemy 200-250L akwa już "na swoim" w domu więc zostaniemy póki co przy aquaelach 4x11 i dokupimy ledy. Coś się wymyśli ;) Jak się uda żonę przekonać na belkę za pare miesięcy to będzie dobrze ;)

Błazny postaramy się potrzymać w tej 30L miesiąc - półtora. Z resztą zobaczymy jak będzie dojrzewać nowy baniak. Leje kultury bakterii, skała jest wsio odgazowana i z działającego zbiornika, żywy piasek będzie no i woda z działającego baniaka. Myśle, że nie powinno długo dojrzewać no ale wiadomo jak to bywa - jednym szybciej, drugim dłużej a i z drastycznością glonów różnie bywa. Czas pokaże. Swoją drogą chętnie posłuchałbym opinii na temat Quadricolora w 85L ponieważ ten ukwiał cholernie podoba się małżonce. :whistle:

Pozdrawiam :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dawaj za dużo skały. 8kg starczy.

Gdzie tło ? Niebieskie, czarne ? Przecież szafki nie chcesz oglądac z tyłu. Wyciągaj akwarium i naklejaj tło.

Jaka filtracja będzie ?


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dawaj za dużo skały. 8kg starczy.

Gdzie tło ? Niebieskie, czarne ? Przecież szafki nie chcesz oglądac z tyłu. Wyciągaj akwarium i naklejaj tło.

Jaka filtracja będzie ?

Święta są więc sklepy zamknięte :p Tło będzie chyba niebieskie, chociaż czarne kusi. To jeszcze do obgadania. Po świętach biorę się za tło.

Filtracja:

Odp. AquaEl Skimmer PS300

Planuje odpalić Aquael fanFilter 270l/h i przy wylocie zamontować zbiorniczek z gąbką, purigenem, chemipurem i phosguardem, wylot zakończony będzie deszczownicą żeby lekko górną taflę wody "pobujał". Mam też filtr kaskadowy ale to bez sensu. Miał być panel ale szkoda mi zmniejszać przestrzeń dla rybek... ;)

Co do skały to docelowo będzie ok 9 kg i tyle już zostanie. Wolę więcej piachu rzucić (chociaż i tak 9 kg wystarczy spokojnie).

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Santos muczaczos, walnij czarne tło, z 31cm zrobi się 62cm głębi :)

Na Twoim miejscu odpuściłbym tego Skimmer PS300 i pomyślał nad czymś mniej widocznym:

http://allegro.pl/niagara-skimmer-280-odpieniacz-filtr-kaskadowy-i2262146486.html

albo

http://allegro.pl/odpieniacz-skimmer-nano-scum-100-wave-i2262146503.html

taka rura z bąbelkami to szpeci strasznie. Podejżewam, że nie masz miejsca za akwarium za dużo co ?

9kg piasku za dużo będzie. Usyp 3cm i starczy.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zerknij na moje stare 72 litry, JVp 101, odpieniacz boyu, fajnie się sprawdzał. 9 kg piasku, 7 kg skały.

b8a56bca8bd57edagen.jpg

Śliczny baniak. Coś w tym stylu będziemy chcieli osiągnąć :thumbsup:

Faktycznie trochę przyhamuję ze skałą. Myślę, że 8-9 kg w pełni starczy. W planach było znacznie więcej, ale po co ;) Co do odpieniacza to kupiłem takeigo z myślą o przyszłości. Jest teraz u nas w 30L (!!!) i zajmuje duuuużo miejsca. Na szczęście nowe akwa ma 42 cm wysokości i w rogu nie będzie aż tak widoczny. Swoją drogą faktycznie wybierzemy chyba czarne tło. Bristol da radę? :question: Też taki pomysł mam... skoro tło czarne... to może odpieniacz pomaluje na czarno. Optycznie będzie wydawał się być mniejszy no i nie będzie się rzucał w oczy na czarnym tle. Co myślicie? :question: No i czym polamować? :question:

Darek pokazałem żonie twój stary baniak i kazała zrobić podobny. hehe. Jaką tam miałeś ekipę sprzątającą? Widzę, że i Hepatusa miałeś :)

Pozdrawiam i dziękuję chłopaki za rady :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko ładnie cacy xD powodzenia :)

zastanawia mnie jednak ta filtracja czy ta Niagara to nie za mało?


Aquael-30l

4647_4649.png

powolne kompletowanie sprzętu pod większe.

Krzycho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko ładnie cacy xD powodzenia :)

Dzieki stary. Też rozważ większy litraż. Te nasze 30L to ciężka sprawa...

Pozdrawiam :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozważam :D myślę całkiem intensywnie o 90 litrach w niedalekiej przyszłości xD


Aquael-30l

4647_4649.png

powolne kompletowanie sprzętu pod większe.

Krzycho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozważam :D myślę całkiem intensywnie o 90 litrach w niedalekiej przyszłości xD

No to się cieszę. Będziemy znowu "jechać" na podobnym litrażu :)

Mam pytanie do doświadczonych morszczaków... Mianowicie z czego i jak wykonać czarne tło do akwarium? Czarny papier samoprzylepny?

Mam też drugie pytanie odnośnie malowania odpieniacza. Chciałbym go pomalować po świętach na czarno. Czym można bezpiecznie to zrobić?

Z góry dziękujemy za wskazówki. :unworthy:

Pozdrawiamy :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do szkła to zajdź do pierwszej lepszej agencji reklamowej. Mają folię samoprzylepną którą naklejasz na zewnątrz akwa - ona ma kolor z obu stron. Ja za kawałek 50x50cm zapłaciłem 4zł :)

Z odpieniaczem będzie gorzej bo nie wiem jak ta folia i klej ma się do morskiej wody, ale jeśli można to ona jest z PCV więc oklejając nierówne kształty, owe nierówności możesz pewnie zniwelować za pomocą suszarki :)


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do szkła to zajdź do pierwszej lepszej agencji reklamowej. Mają folię samoprzylepną którą naklejasz na zewnątrz akwa - ona ma kolor z obu stron. Ja za kawałek 50x50cm zapłaciłem 4zł :)

Z odpieniaczem będzie gorzej bo nie wiem jak ta folia i klej ma się do morskiej wody, ale jeśli można to ona jest z PCV więc oklejając nierówne kształty, owe nierówności możesz pewnie zniwelować za pomocą suszarki :)

Ło dzięki cYg za odpowiedź. Tuż po świętach odwiedzę jakaś agencję. Co do odpieniacza to właśnie nie wiem. Szperam po necie na temat wszelkich farb i ich składników i ewentualnych reakcji z solą. Póki co jestem w kropce. Skoro będzie czarne tło to koniecznie chcę pomalować odpieniacz na czarno i wrzucić w róg. Może ktoś na forum coś podpowie??

Mamy też pytanie odnośnie dojrzewania nowego baniaka... - lać wódkę, lub wódkę,ocet i glukozę? Narazie mija doba. Przerzucam z 30L słoika do nowego baniaka co pare godzin szklankę piasku i ciut wody. Zobaczymy jak szybko dojrzeje baniak. Jesteśmy otwarci na wszelkie podpowiedzi.

Może da się jakoś przyspieszyć dojrzewanie, żeby życie trafiło do nowego baniaka za miesiąc? (teściowej nie podobają się 2 akwaria w pokoju z noworodkiem - parują i będą od tego grzyby... :wallbash::realmad: ) Muszę jej wrzucić wieloszczeta do kawy albo kąpieli :whistle::rofl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dokleiliśmy tło i dolaliśmy 30L wody. Poszła też ampułka Prodibio - BioDigest, 20ml Biokultur Sery oraz ok 0,5 ml wódki. Przesypiemy ok kilograma żywego piasku z akwa 30L. Testy planuje zrobić jutro.

Zastanawiamy się czy dokupić 4,5 kg żywego piasku czy kupić "martwy" suchy piasek/drobny mix koralowy?

Wygląda na to, że JVP-101 3000l/h będzie za słaby na ten baniak. Koralia Nano 900l/h z 30L przeniesiemy do większego akwa. POwinno być ok.

Niestety ruszyliśmy skałę, próbując zrobić jeszcze ładniejszą aranżację... no i teraz jest syf. Jakbyś nie ułożyli to wygląda paskudnie, a próby ułożenia skały jak poprzednio zawiodły mimo pomocy zdjęć... Mija 1.5 h i ręce pomarszczone od wody nadal próbują coś zdziałać. Zobaczymy co z tego będzie... Po co je przestawiałem... :wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może jakimś klejem przykleić skałki? :p


Aquael-30l

4647_4649.png

powolne kompletowanie sprzętu pod większe.

Krzycho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzien 4 powoli dobiega końca. Powoli dosypujemy coraz więcej piasku z 30L. W planach jest kupić 4,5kg żywego piasku jakoś na dniach. Narazie stosujemy dawkę wódki ok 0,7 ml/24h. Od poniedziałku będzie ok 1-1.2 ml/24h. Kupiłem też dzisiaj glukozę w płynie do kroplówek (z apteki). Planuje rozpocząć dokarmianie bakterii glukozą od przyszłego tygodnia. Co do dawki to jeszcze się waham. Ocet ewentualnie też wchodzi w grę aczkolwiek, nie trawie octu i wolałbym nie mieć z tą cieczą styczności <_<

Powolutku myślimy o ekipie sprzątającej, którą wprowadzimy w 3 tygodniu działania baniaka. Tutaj chcielibyśmy się poradzić kolegów z forum - jaką obsadę proponujecie lub też jakie macie uwagi odnośnie tejże ekipy.

Planowana ekipa:

2 x Strombus

5-6 x Nassarius

Jeżowniec Diadema

Calcinus Elegans (chyba?)

Lysmata amboinensis

Rozgwiazda piaskowa

Korci także jakaś rozgwiazda na dekoracje ale tu już będziemy polegać na radach innych.

Czekamy i z góry dziękujemy za podpowiedzi. :thumbsup:

Pozdrawiamy serdecznie :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz rozgwiazdę to nie dawaj już ślimaków kopiących, tylko więcej np turbo. Diadema i elegans jak podrosną to mogą poprzestawiać szczepki mniejsze skałki takrze przemyśl to, z krabów to polecam Paguristes cadenati. A na inne rozgwiazdy to jeszcze dużo za wcześnie.

Powodzenia


500 litrów, Deltec, Lampa - 150W LED,

http://nano-reef.pl/...25l-z-mikolowa/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez nie polecam tego niebieskiego kraba.Zdemolowalmi moja 30stke :thumbdown:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Darek za opinie :thumbup: . Zrezygnujemy z Elegansa na rzecz Paguristesa Cadenati :yes . Co do rozgwiadzy piaskowej to żonie się bardzo podobają rozgwiazdy, natomiast można z niej zrezygnować na rzecz jakieś innej małej ozdobnej gwiazdki. Diadema ponoć jest niezastąpionym "woźnym" i pięknie czyści wszystko. Też słyszałem opinie o przestawianiu szczepek i demonolowaniu skały. Tak czy inaczej chyba się na niego skusimy. Jeszcze zobaczymy ;) Co do Turbo ślimaków to jeszcze musimy się zastanowić. Mieliśmy 2 turbo w naszej 30L. 1 pożył 2-3 dni drugi ok 3-4. Zostały same skorupy, tak więc nasz dziki krab widocznie lubuje się w tych stworkach. Natomiast Strombusa i Nassariusów nie dotknął. Ostatnio znaleźliśmy wylinkę i wygląda na to, że nasz dzikus urósł. Cieżko go złapać no ale może jakoś się uda którejś nocy.

W 30 litrówce zostały 3 kawałki skały. Na 1 największym są 4 kolonie Xenii, w tej skale gdzieś siedzi ten krab. Jakieś rady jak dziada wypłoszyć???

Pozdrawiam,

Kuba :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsadź ten kawałek skały na kilka minut do wody RO. Według mnie rozgwiazda piaskowa jest najprostsza w hodowli ta moja czerwona Fromia przy przeprowadzce do nowego akwarium po trzech dniach zaginęła :crybaby: .


500 litrów, Deltec, Lampa - 150W LED,

http://nano-reef.pl/...25l-z-mikolowa/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsadź ten kawałek skały na kilka minut do wody RO. Według mnie rozgwiazda piaskowa jest najprostsza w hodowli ta moja czerwona Fromia przy przeprowadzce do nowego akwarium po trzech dniach zaginęła :crybaby: .

Współczuję, ładna Fromia była :crybaby:

Swoją drogą mała aktualizacja. :welcome:

Akwa zaczyna dojrzewać. Codzinnie dosypujemy trochę piasku z 30L. Myśle, że jakieś 2.5kg już jest w akwa. W poniedziałek lub wtorek mamy zamiar kupić żywy piasek 4,5kg. Pytanie czy jest on potrzebny? Trochę piasku już w akwa jest. Powoli będzie go przybywać aż całość 4.5kg nie przerzucimy z 30L do 85L. Może lepiej kupić piasek do ożywienia? i jeśli tak to jaki?

Mamy jeszcze jedno pytanie i prośbę o radę. Nasze docelowe 4 x 11W to będzie mało... Chcemy koniecznie pobawić się w SPSy tak więc musimy zainwestować w światełko. Czy ktoś na forum wykonuje LEDy na zamówienie? Niestety belka nie wchodzi w grę więc musimy LEDy jakoś inaczej umieścić na akwa. Pytanie.... jak? :wallbash:

Będziemy wdzięczni za wszelkie podpowiedzi :thumbsup::unworthy:

Pozdrawiamy :welcome:

Aktualizacja:

pH - 8,3

kH - ~11

N02 - poniżej 0,03

NH4 - 0,05 - 0,08 według testu Tetry 2mg !!! jutro test w sklepie

N03 - poniżej 12,5

Dzisiaj dociąłem szkło z teściem i jest już pokrywka - temp. będzie stabilna.

Na skałce pojawiają się ciemno-zielone pręciki - tak więc glony zaczynają się pojawiać.

Wlaliśmy dzisiaj kolejną dawkę BioDigest Bakterie (1 ampułkę)i BioKultury Sery (ok 30 ml). Bakterie dostały posiłek w postaci 0,7 ml wódki, ok 50mg sacharozy(cukru) i kropelkę octu. Za 2 dni dawkę wódki zwiększamy do 1,5 ml (100% więcej) - dużo ale planujemy jeszcze jedną ampułkę bakterii wlać.

Tyle wieści. Czekamy na odpowiedzi.

:welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała foto-aktualizacja:

Po problemach z ustawieniem skały, pare dni temu ułożyliśmy skałę tak aby w miarę nadawała się pod przyszłe szczepki. Układ skał już tak zostanie. Dojdzie jeszcze 1.5kg z 30L akwa.

Aktualnie akwa: :sleeping:

post-13658-0-14925600-1334484362_thumb.jpg

A to nasz ulubieniec z nowego akwa: czarna gąbka. Może ktoś kojarzy gatunek?? :whistle:

post-13658-0-22790500-1334484842_thumb.jpg

Całość z bliska: ;)

post-13658-0-07633300-1334484860_thumb.jpg

Narazie działa tylko Sunsun JVP później jak będziemy przerzucać życie z 30L to dojdzie odpieniacz i koralia Nano 900. :whistle:

Dojrzewanie powolutku się rozpoczyna. Dzisiaj na nowych skałkach zauważyłem pare zarodków. Będzie dywanik za tydzień...

Zaraz leci kolejna dawka wódeczki i sacharozy.

Pozdrawiamy :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.