Skocz do zawartości
VDR

Sumpowe szczepkarium

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj stwierdzilem, ze moj baniak ciagle wypchany jest szczepkami - jak juz sie pozbede jednych to za chwile na dnie baniaka stoi znow tyle korali ze trudno szyby wyczyscic bo zajmuja praktycznie cala powierzchnie. Wkurza mnie to masakrycznie - wpadlem wiec na pomysl odpalenia szczepkarium w sumpie. Kilka diod RB i WB Cree aby zrobic mini lampe - zeby dac swiatlo. Duzo nie bedzie trzeba bo komory w sumpie nie duze. Pomyslalem ze powiesze sobie krateczke i szczepki bede przenosil do sumpa na takowa krateczke rastrowa ;) Co sadzicie o tym pomysle ? Idiotycznie glupi ? ma szanse dzialac ? Co z cyrkulacja ? Mysle o komorze gdzie jest zrzut wody z baniaka - przeplyw jest spory wiec chyba i cyrkulacja by byla ok. Ewentualnie jakas nano pompeczke do sumpa bym wrzucil aby mielila wode.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VDR dlaczego nie. Sump nie rożni się wielce od baniaka głównego. Woda ta sama, cyrkulacje można wywołać, oświetlenie samemu zrobisz sobie. Nie masz komory na DSB albo refugium ?


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że pomysł trafiony. Takie szczepkowe refugium :)


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...chemia wody taka sama, swiatlo tez bedzie, z cyrkulacja da sie zrobic, w zasadzie te same warunki co w gornym. Jedyna kwestia to tylko zagospodarowane miejsce zeby sie "nie zagracic". ja bym chyba tak zrobil zamiast zakladac oddzielne szczepkarium. Nie wiem jak z karmieniem bo jestem laikiem na razie ale moze ktos juz tak probowal, no chyba ze sa jakies inne szczegoly ale wazne o ktorych jak dotad nie udalo mi sie wyczytac. No i chyba zalezy od tego ile miejsca jest bo co nie wylapie filtr moze sie osadzac na szczepkach.

W ogole ciekaw jestem czy ktos tak trzyma szczepeczki

pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

darecky3 ksero.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

darecky3 ksero.

hehe, faktyczne, myslalem ze moj post bedzie pierwszy ;) roznica postow 5 min, ty wstawiles a ja jescze pisalem...no kawe w miedzy czasie zalewalem ;)

pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł bardzo dobry.

Miałem w poprzednim zbiorniku szczepkarium (ok. 30 litrów) nad akwarium. Zasada działania była bardzo podobna do tej o której piszesz.

Woda z pompy obiegowej podawana była do szczepkarium a potem grawitacyjnie przelewem do zbiornika głównego. Szczepkarium miało oświetlenie T-5 10000K + diody niebieskie i fiolet . Wszystko tam buzowało. Jak miałem szczepki miękkich to wystarczała cyrkulacja z przepływającej wody a jak były twarde to dołożyłem koralie nano.

Jeśli chodzi o pokarm to poza odrobinką rozpuszczonego planktonu czerwonego 1 raz tygodniowo nic więcej nie dozowałem. Wszystkie inne pożywki i minerały były już we wspólnej wodzie, jedynie plankton się zatrzymywał na filtrach wiec go dozowałem osobno.

Oprócz szczepek pojawiło się tam b.dużo różnego robactwa praktycznie znikąd (wtedy nie dozowałem jeszcze fito) , nie było tam ryb wiec miały w szczepkowniku raj.

Praktycznie wszystko odbywało się jak w podświetlanym sumpie.

W tej chwili mam w jednej podświetlanej przegrodzie sumpa hodowlę kiełży.

Pozdrawiam.

:welcome:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymałem szczepki w sumpie ale za dużo z tym było problemów, chyba że ktoś ma dużego sumpa i ma na to miejsce. Obecnie zrobiłem półkę z kratki rastowej którą podwieszam z tyłu na krawedzi szyby i mam po kłopocie a przy tym jest to samo oświetlenie i cyrkulacja.


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymałem szczepki w sumpie ale za dużo z tym było problemów, chyba że ktoś ma dużego sumpa i ma na to miejsce. Obecnie zrobiłem półkę z kratki rastowej którą podwieszam z tyłu na krawedzi szyby i mam po kłopocie a przy tym jest to samo oświetlenie i cyrkulacja.

Sprawdzilem u siebie - zajmuje miejsce i swiatlo dla tego co ponizej kratki rastrowej :/ Dlatego mysle nad rozwiazaniem sumpowym. Czeka mnie i tak przebudowa tego co mam w sumpie bo kiedys na szybko robilem bypass pod uv`ke i jak wiadomo prowizorki utrzymuja sie jak najdluzej to sie zalozy jakiegos locline i od razu bedzie cyrkulacja. W sumie mam trzy komory - pierwsza zrzut + grzalka + ewentualne skarpety etc + druga odpieniacz - trzecia pompa + troche skaly. Myslalem o tej pierwszej gdzie jest zrzut wody. Gloniska planowalem przerzucic do ostatniej.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry temat, na czasie dla mnie :) Choć bardziej myślałem o podwieszeniu nad sumpem niskiego baniaczka szczepkowego... ale bez ciśnienia.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytam i mam jedno przemyślenie - co z parowaniem? lampa powieszona nad sumpem podniesie temp w szafce!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz lezy 2x24W swietlowki bo doswietlalem glony i parowania wiekszego nie widze ;) LEDy beda podejrzewam dawaly mniej temp niz te swietlowki ;) Mam automatyczna dolewke - na razie z baniaka 5l ale juz zrobilem miejsce na baniak szklany na czysta RO o wiekszym litrazu ;P Tylko nie ma czasu szkla zalatwic ;P


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem o szczepkowym w sumpie.Jak miałem poprzedni zbiornik to denerwowało mnie,że zagracały mi zbiornik.Czas pokaże czy stanie taki zbiorniczek bo miejsce się znajdzie w szafce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest taki minus, że od światła w sumpie na całym sprzęcie porastają fioletowe glony wapienne, w przypadku wężyków do chłodziarki lub filtrów fluidyzacyjnych szybko zmniejszają przepływ.


1200 l Opti-White (263x85x64); 215 kg LR; Pieniek Deltec SC 2060; 2x Tunze 6001 na Multikontroller; 2x Black Python 120W; 1x HQI 250W Reeflux 12000k; 4xT5 Fiji Purple i AM ReefBlue; 2x Lajon. Sól Preis Zalane od 15.12.2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek, ja Ci chetnie pomogę w wyczyszczaniu szczepkarium :) pozdrowienia


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

wez Robert nie zalamuj ;P

Robert zapomniał wspomnieć że jego sump jest większy niż Twoje i moje akwarium razem wzięte :harhar:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.