Skocz do zawartości
kris 1976

RM się grzeje

Rekomendowane odpowiedzi

witam zdaję sobie sprawę, że pogoda na dworze przypomina bardziej lato niż wiosnę i, że może to też wpływ na temperaturę w akwarium ...ale z moim walczę już dwa tygodnie i nic temperatura rośnie mi w tempie 0,2 C na dobę; teraz trochę danych

temperatura obecnie 27,6 C :wallbash:

cyrkulacja

NanoProp 5000

HYDOR KORALIA NANO EVOLUTION 900

Tunze 6025

obieg

AQUA SZUT 750-N

odpieniacz

HYDOR SLIM-SKIN

grzałka orginalna RM

Odłączona !!!

wentylatory wyczyszczone i na pewno działają

proszę o jakieś sugestie co robić by wszystkiego nie ugotować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli wentylator nad pierwszą komorą działa (a najlepiej jeżeli jest oryginalna kratka ociekowa bo właśnie na niej tem. najbardziej spada) i nadal masz problem z podnoszącą się tem. to odłączaj na parę godzin oddzielnie pompy, być może jedna z nich grzeje wodę. z opisu wynika że lampy uv brak ... to też jest dobre źródło tem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Weź starą ładowarkę z telefonu i cooler do kompa za 10zł, połącz kabelki, ustaw wiatrak na szybę akwarium i po problemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja otwierałem wszystko co się dało czyli klapka nad patykami , podnosiłem klapę ze świetlówkami ustawiałem na przeciwko wentylator pokojowy i ognia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam zdaję sobie sprawę, że pogoda na dworze przypomina bardziej lato niż wiosnę i, że może to też wpływ na temperaturę w akwarium ...ale z moim walczę już dwa tygodnie i nic temperatura rośnie mi w tempie 0,2 C na dobę; teraz trochę danych

temperatura obecnie 27,6 C :wallbash:

cyrkulacja

NanoProp 5000

HYDOR KORALIA NANO EVOLUTION 900

Tunze 6025

obieg

AQUA SZUT 750-N

odpieniacz

HYDOR SLIM-SKIN

grzałka orginalna RM

Odłączona !!!

wentylatory wyczyszczone i na pewno działają

proszę o jakieś sugestie co robić by wszystkiego nie ugotować

U mnie 1 stopień na 4 h, tylko chłodziarka przy takich upałach potrafi utrzymać temperaturę w ryzach, a najprawdopodobniej latem przyjdą większe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź starą ładowarkę z telefonu i cooler do kompa za 10zł, połącz kabelki, ustaw wiatrak na szybę akwarium i po problemie.

Na szybę akwarium? I to działa?

Zawsze myślałem, że te wentylatorki ustawia się nad powierzchnią wody...

Ciągle coś nowego.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kris, a jaką masz temperaturę w pokoju? RM powinien bez problemu dawać radę nawet przy sporych upałach, u mnie w taką pogodę jak dziś wiatrak spokojnie jest w stanie zjechać do 25 st. Teraz mam 26, ale wiatrak nad komorą wyłączony - startuje dopiero powyżej 27 st.

Wentylator na szybę sobie odpuść, to nic nie da - przy temp. powietrza wyższej niż temp. wody chłodzenie następuje dzięki pobieraniu ciepła parowania. I tu istotna sprawa-jak dużo wody ubywa Ci w upały? Odparowanie 1l wody równoważy energię, która podniosłaby temp. całej wody w RM-e o jakieś 10 st., więc to naprawdę skuteczny sposób na chłodzenie. Upewnij się, że wentylator nad pierwszą komorą dmucha na powierzchnię wody i pracuje bez oporów. To, czy masz oryginalną kratkę, czy grzebień nie ma większego znaczenia.

Jeżeli dziennie odparowuje Ci dużo wody, to albo któraś pompa mocno się grzeje, albo masz bardzo ciepło w pokoju. Jeżeli odparowuje mało-to tutaj tkwi problem w chłodzeniu. Doraźnie możesz wrzucić do którejś komory butelkę (zamkniętą oczywiście) z zamrożoną wodą, taki mały wsadzik zbije temp. o 0,5-1 st.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ciepło i mój RM też wskazuje temperaturę 27 - 27,3 Wiatreaki dwoją się i troją i nic... Pytanie jest takie, a mianowicie jaka jest max temperatura dopuszczalna w naszych RM kiedy nie należy jeszcze "szaleć". Czy np do 28 stopni jest jeszcze ok, czy przy 27 juz trzeba te butelkę z lodówki wsadzić. Paruje mi około 0,75 litra na dobę. Tzn musze robić dwie dolewki średnio raz na 12 godzin bo chlupie.... :)

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj baniak w naslonecznionym pokoju. W upały zasłaniam okna, ktorych nie otwieram i po kłopocie (blok). Natomiast okna otwarte w mieszkaniu od strony zacienionej. Ten zabieg robi różnicę 3 stopni C. Pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie zmontowałem takie ustrojstwo:

dwa wiatraki komputerowe podłączone do termostatu, jak temperatura przekroczy zakres ustawiony, to się załączą wiatraki, jak spadnie do żądanej, wyłączą się. I były zamontowane nad powrotem z panela. (Tam gdzie ta mała pokrywka). Eleganco to się spisywało.

Teraz z racji zmienionego odpieniacza te dwa wiatraki podłączyłem zamiast tego oryginalnego pizdryczka.. i sp0okojnie dają radę. Steruje nimi komputer w pokrywie RM.

Mam zdemontowaną tą podłużną pokrywę i nad kratką ściekową (ori) leżą te same dwa wiatraki które są połączone kątownikiem aluminiowy. Świetnie zdają egzamin.

Wiatraczki to są firmy Tracer 80x80x25

Edytowane przez Warszawiak (wyświetl historię edycji)

ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w upały jadę na dwie butelki z woda. Na przemian, jedna do sumpa a druga do zamrozenia w lodówce. Sposób prosty i skuteczny.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nie stabilny... wahania temperatury tak szybko spadającej i rosnącej jest nie zbyt zdrowe..


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli wymieniasz butle regularnie to utrzymasz poziom bez skoków. Za nisko nie zejdziesz bo grzalka przypilnuje jak cos.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co kombinować w naturze też są skoki temperatur i jakoś wszystko daje rade,a przyzwyczajenie życia w akwarium do jednej i tylko jednej temperatury tzn do tych 25st w cale nie jest takie dobre bo potem mały skok do np 26,5 st i już się zaczynają dziać cuda,pisze to po wieloletniej obserwacji słodkowodnego akwarium ale mam też RM i też się waha w granicy od 24,8 do 26,7 max i wszystko jest ok.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili mam spięte trzy wentylatory z zasilaczy komputerowych,podłączone pod RT-0.

Temperatura jest jaka chcę.Dodam że dodatkowo grzeje mi pompa obiegowa i piecyk w postaci OR 3500 w odpieńku :) polecam proste rozwiązania :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może któryś kolega zrobi fotki jak takie 3 wentylatory podpiął i gdzie :) Zdjęcia lepiej działają na wyobraźnie :) Pozdro!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może któryś kolega zrobi fotki jak takie 3 wentylatory podpiął i gdzie :) Zdjęcia lepiej działają na wyobraźnie :) Pozdro!

Mariusz Ty do mnie ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sytuacjach awaryjnych zamrazam w kostki wode do podmianek, potem kłade kilka kostek na plytce splywowej, oczywiscie wiatrak chodzi i mam dwa w jednym czyli chlodzenie, ok 0,5 st. w dol na godzine i "automatyczna" dolewke. w ten sposub mozna miec wieksza kontrole nad temperatura i nie eksploatowac niepotrzebnie grzalki.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wode z podmianek czy osmoze... ? Lepsza RO poniewaz tak nie skoczy Ci zasolenie... woda paruje i sie uzupełnia RO a przy tym chłodzi tymi kostkami dodatkowo

MariuszDuch - cyknij fotke :p

Inni wiatrakowcy tez :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorry, mój blad oczywiscie RO

pomylka w nazewnictwie, zreszta ciezko byloby zamrozic solanke :thumbup:

Edytowane przez petrus1 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za wsparcie wentylator pokojowy ustawiony na przednią szybę pozwala utrzymać mi w ryzach temperaturę ale dzięki za kilka pomysłów :unworthy:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za wsparcie wentylator pokojowy ustawiony na przednią szybę pozwala utrzymać mi w ryzach temperaturę ale dzięki za kilka pomysłów :unworthy:

na przednią szybę?

kładąc wiatrak pokojowy na pokrywie, odchylając tylko klapkę panela można spokojnie zbić o 3 stopnie w dół temp. :coffee:


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.