Skocz do zawartości
Jerzy

Kłopot z odpieniaczem po Chemicleanie

Rekomendowane odpowiedzi

Ale bez kubka przy włączonym odpieniaczu piana ( a jest jej tyle że wygląda jakbyś wlał płyn do mycia naczyń do akwarium i odpalił pienidło ) trafi z powrotem do akwa, a co za tym idzie wszystko co jest na szczycie kolumny piany pójdzie znowu w obieg.

Marek, masz rację co do tej 1/5. Jednak wywalenie z wody tych 20% wystarcza żeby zmniejszyć na tyle szaleństwo odpieniacza, żeby dało mu się założyć kubek i przy minimalnym dopływie powietrza mógł w miarę normalnie wybijać syf.

W poniedziałek robiłem podmiankę po chemicleanie i zaobserwowałem ciekawą rzecz:

Słowem wstępu - po wsypaniu chemicleana zdjąłem kubek i mój Deltec robił za napowietrzacz.

Przy podmiance wyłączyłem obieg i spuściłem wodę z głównej części ( mam panel ) poniżej grzebienia, a zatem pienidło biło "w miejscu" i cały czas waliło pianę górą. Przy uzupełnianiu wody wlałem troszeczkę świeżej solanki do komory odpieniacza, co zaskutkowało natychmiastowym uspokojeniem pienidła ( piana w moment przestała lecieć górą ).

Po uzupełnieniu świeżą solanką do normalnego poziomu zauważyłem że woda w akwa nie jest taka krystalicznie przeźroczysta, tylko mętnawa i pływa w niej mikroskopijna zawiesina czegoś białego - wyglądało jak by ktoś mąką sypnął. I właśnie te drobinki wybijał odpieniacz kiedy szalał po podmiance. Dopiero jak wybił wszystko to woda zrobiła się kryształowa, a on przeszedł w "normal mode".

Teraz moja hipotezy:

Myślę że zalecana dawka chemicleana jest tak obliczona żeby być właśnie na granicy mnóstwo piany/wcale piany po to aby nie spowodować przyduchy w trakcie działania tego środka, do którego zużywany jest tlen z wody.

Dodatkowo w momencie kiedy robimy podmiankę to woda na która podmieniamy nie jest aż tak dobrze napowietrzona ( w końcu nie pieniła się przez 48h ) co powoduje nagły spadek ilości tlenu w wodzie co skutkuje wytrąceniem się tej zawiesinki która jest następnie wywalana przez odpieniacz.

I odpieniacz będzie szalał ponieważ ta drobinki będą scalały bąbelki piany i w końcu trafią do kubeczka.

Jeśli plotę bzdury to proszę poprawcie i nie bijcie :)

Edytowane przez Piostu (wyświetl historię edycji)

Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piostu, analiza szcególowa i poparta u Ciebie niemalże doświadczalnie. Jak dla mnie ma to sens..


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacze są różne, różnie też reagują na zanieczyszczenia - zależy to od konstrukcji odpieniacza. Dawka środka zawsze jest liczona na bezpieczne, skuteczne działanie. Włączony odpieniacz będzie "chemię" kumulował na szczycie kolumny. Taka jest jego rola - jak zdejmiesz kubek, będzie wylewał, ale wylewał, to co zbije ze słupa wody. I teraz, jeżeli mamy cząsteczki leku rozpuszczone, w roztworze, mogą one zostać z tego roztworu wytrącone (nawet na zasadzie zmniejszenia ilości rozpuszczalnika - zastąpienia go powietrzem). I teraz, albo osad może się ponownie rozpuscić w wodzie, albo i nie. Bo np. substancja czynna wytrąci się w postaci trudniej rozpuszczalnych soli. W każdym razie, skoro praktyka pokazała iż pozostawienie odpieniacza nie zaszkodzi kuracji - lepiej zostawić i mieć ten margines bezpieczeństwa.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spójrz tutaj jak działa chemiclean na odpieniacz:

Moim zdaniem nie ma takiej możliwości żeby kumulował się na szczycie kolumny piany poniewaz jako taka nie istnieje - na filmiku widać że w zasadzie piana natychmiast trafia z powrotem w obieg.Innymi słowy to co odpieniacz wybije z wody trafia do niej z powrotem górą.

Jak wygląda praca pienidła po 20% podmiance:


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włączony odpieniacz jeszcze nikomu nie zaszkodził, natomiast próby natlenienia innymi sposobami kilka razy skończyły się przyduchą. Po kuracji wystarczy na kilka godzin skręcić dopływ powietrza i po 4-5 godzinach odpieniacz przestaje wariować. Przynajmniej mój.

Poza tym nigdy po kuracji nie robiłem podmiany, zwłaszcza 20%. Podmianę robie zawsze w soboty po 5%. Także można wymyślać cuda niewidy, kiedy praktyka pokazuje co innego.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bijecie więcej piany niż ten odpieniacz po Chemicleanie :) zrób tak jak pisze Tomasz i po sprawie :)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przynajmniej na temat, no i nie podrywamy Użytkowniczek :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo ich tu nie ma :harhar:


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.