Skocz do zawartości
mareko1

Podstawowy sprzęt do nowego akwarium ReefMax

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po długim oczekiwaniu, czytaniu i przyswajaniu wiedzy z zakresu akwarystyki morskiej jutro jadę po zakup akwarium - ze względu, że jestem naprawdę nowicjuszem oraz ze względu na stylistykę wybór padł na ReefMax-a. Mam do Was drodzy forumowicze kilka pytań odnośnie potrzebnego wyposażenia do ww. akwarium. Otóż czy taki zestaw filtr RO+DI do takiego litrażu będzie w zupełności i czy zawiera on wszystko co potrzebuję do filtra RO:

http://allegro.pl/filtr-osmoza-akwarystyczna-ro4-demineralizator-i2370718193.html

Kolejne pytanie to czy taki TDS będzie ok.:

http://allegro.pl/miernik-tds-2-ez-z-funkcja-hold-wyswietlacz-atc-i2322539539.html

oraz czy taki aerometr mi wystarczy:

http://allegro.pl/salimetr-aerometr-aqua-medic-gestosciomierz-i2385076362.html

Co do soli to wybór padł na IO, falowniki będą prawdopodobnie dwa TUNZE 6015 ( a może lepiej 2x AQUAEL Circulator Reef 2600). Skały będzie ok. 10-12 kg, myślę, że powinno wystarczyć.

No i pytanie do koleżanek/kolegów z Lublina - czy miał by ktoś odsprzedać ze 40 litrów wody z podmianki?

Z góry dziękuję za wszelkie rady.

Pozdrawiam

Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Po długim oczekiwaniu, czytaniu i przyswajaniu wiedzy z zakresu akwarystyki morskiej jutro jadę po zakup akwarium - ze względu, że jestem naprawdę nowicjuszem oraz ze względu na stylistykę wybór padł na ReefMax-a. Mam do Was drodzy forumowicze kilka pytań odnośnie potrzebnego wyposażenia do ww. akwarium. Otóż czy taki zestaw filtr RO+DI do takiego litrażu będzie w zupełności i czy zawiera on wszystko co potrzebuję do filtra RO:

http://allegro.pl/filtr-osmoza-akwarystyczna-ro4-demineralizator-i2370718193.html

Kolejne pytanie to czy taki TDS będzie ok.:

http://allegro.pl/miernik-tds-2-ez-z-funkcja-hold-wyswietlacz-atc-i2322539539.html

oraz czy taki aerometr mi wystarczy:

http://allegro.pl/salimetr-aerometr-aqua-medic-gestosciomierz-i2385076362.html

Co do soli to wybór padł na IO, falowniki będą prawdopodobnie dwa TUNZE 6015 ( a może lepiej 2x AQUAEL Circulator Reef 2600). Skały będzie ok. 10-12 kg, myślę, że powinno wystarczyć.

No i pytanie do koleżanek/kolegów z Lublina - czy miał by ktoś odsprzedać ze 40 litrów wody z podmianki?

Z góry dziękuję za wszelkie rady.

Pozdrawiam

Marek

Kolego :-) Co tak póżno??? o 19.00 - 30 litrów wody z podmianki w kibel poszło :thumbdown:

aha w temacie falowników: Może dobrą opcją byłoby 2 x coralia 1600 - małe, zgrabne i ciche i stosunkowo tanie. Jak miałem RM to "dawały radę"


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego :-) Co tak póżno??? o 19.00 - 30 litrów wody z podmianki w kibel poszło :thumbdown:

aha w temacie falowników: Może dobrą opcją byłoby 2 x coralia 1600 - małe, zgrabne i ciche i stosunkowo tanie. Jak miałem RM to "dawały radę"

Hmm, niedawno wróciłem do domu :). Co do falowników to tutaj się słucham mądrzejszych osób w dziedzinie akwarystyki morskiej :unworthy: . Natomiast co do wody to rzeczywiście szkoda, ale jutro kupuję zbiornik a wszystkie niezbędne akcesoria pewnie do mnie dotrą koło środy, więc może jeszcze znajdzie się ktoś chętny wspomóc kolegę wodą w zamian za dobrego browarka :thumbup:

Czyli na chwilę obecną zakup 2x Koralia 1600 :)

Edytowane przez mareko1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi pompkami Hydora to nie byłbym taki pewien. Miałem i Koralie i Tunze w Reefmaxie. 6015 pogoniły Koralie. Jak masz pompy stosunkowo wysoko zamocowane (a niżej nie da rady, bo burza piaskowa murowana), to przy spuszczeniu 10-12 litrów w czasie podmiany musisz je wyłączyć, bo będą zasysać powietrze. Po kilku takich próbach Koralie zaczynały mi wariować ze startem. Tunze niedobite. Obecnie będą mi służyły do mielenia wody na podmianki i pewnie jeszcze długo popracują.Ponad to mają bardziej zwartą budowę i ich sposób mocowania sprawia, że zajmują mniej miejsca w zbiorniku. Ale to twój wybór.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi pompkami Hydora to nie byłbym taki pewien. Miałem i Koralie i Tunze w Reefmaxie. 6015 pogoniły Koralie. Jak masz pompy stosunkowo wysoko zamocowane (a niżej nie da rady, bo burza piaskowa murowana), to przy spuszczeniu 10-12 litrów w czasie podmiany musisz je wyłączyć, bo będą zasysać powietrze. Po kilku takich próbach Koralie zaczynały mi wariować ze startem. Tunze niedobite. Obecnie będą mi służyły do mielenia wody na podmianki i pewnie jeszcze długo popracują.Ponad to mają bardziej zwartą budowę i ich sposób mocowania sprawia, że zajmują mniej miejsca w zbiorniku. Ale to twój wybór.

Widzę, że będę zmuszony rzucać monetą :p . A tak na poważnie to chyba jednak skłaniam się w takim razie do Tunze.

Koledzy doradźcie mi czy ten filtr Ro/Di jest ok i czy ten TDS będzie się nadawał. Chciałbym to jutro zamówić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr da radę spokojnie, miernik TDS też. Mam podobny, tylko w wersji z termometrem. Po kilku miesiącach się lekko rozkalibrował :veryangry: , kupiłem płyn do kalibracji i wiem chociaż o ile. Ale za te pieniądze to i tak jest ok.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek ( śliczne imie :thumbup: ) nie rzucaj monetą, wybierz Tunze 6015. Nie będziesz żałował, miałem koralie i chociaż wielu z nas używa takowych to ja nie wróciłbym do tych pomp. Mała kuleczka 6015 zda egzamin, jedna na powierzchnie skierowana, druga w toń wody i jak to się mówi na boisku- idziesz, idziesz !


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Az przykro mi to pisac, ale jak czytam przezycia wlascicieli RM to bym tego nie kupil, tylko sam cos pozbieral. :rambo:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Az przykro mi to pisac, ale jak czytam przezycia wlascicieli RM to bym tego nie kupil, tylko sam cos pozbieral. :rambo:

To ma być taki zbiornik dla nowicjusza takiego jakim jestem właśnie ja :welcome: . Długo się zastanawiałem, czy nie zrobić np. 112 l + sump, ale z dwóch powodów na chwilę obecną nie jest to możliwe - po pierwsze nie mam kompletnie miejsca na większy zbiornik, a po drugie pomimo, iż czytałem naprawdę duuuużo to i tak nie ogarniam dokładnie co i jak "się je" z akwa + sump - dotyczy to w szczególnosci samego sumpa oraz hydrauliki :wallbash: . Tak więc liczę się z tym, że za jakiś czas będzie wymiana na większe, ale na chwilę obecną dla takiego amatora jak ja, myślę, że RM będzie ok. Zastanawiałem się jeszcze nad Blau 130, ale z tego co wyczytałem, to tam jest połowa rzeczy do wymiany, więc też odpada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stani sorry ale nie przesadzaj , co złego jest w reefmaxie, odpieniacz? kwestia regulacji, obieg OK.fajny kompakt dla wielu.male 100 litrów z podstawowa elektronika. :thumbsup:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mareko1 nie przejmuj sie, mam reefmaxa, dla kogos kto chce miec kawaleczek rafy w domu to naprawde fajne akwarium.pamietac trzeba ze to tylko 105 l brutto czyli po odliczeniu skaly jakies 80 l wody dla ryb. 4-max 5 malych ryb to wszystko.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stani sorry ale nie przesadzaj , co złego jest w reefmaxie, odpieniacz? kwestia regulacji, obieg OK.fajny kompakt dla wielu.male 100 litrów z podstawowa elektronika. :thumbsup:

Własnie z tego założenia wychodzę :thumbsup: . Dam radę z RM to i z większym baniakiem też dam - przynajmniej taki jest tok mojego rozumowania. Czyli koledzy reasumując sprzęt, który podałem w pierwszym poście mogę kupować - chodzi mi o RO/DI oraz TDS bo co do pomp to chyba zostaną Tunze 6015; co Wy na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko, aczkolwiek ja mam dwie pompy cyrkulacyjne aquael 2600 i wcale nie jest zle,pompy maja zmienna cyrkulacje, cos jak vavebox, symuluja plywy, fakt, troche duze ale przyzwyczailem sie


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Az przykro mi to pisac, ale jak czytam przezycia wlascicieli RM to bym tego nie kupil, tylko sam cos pozbieral. :rambo:

ja tam bym jeszcze raz kupił. A moze i dwa :p


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam w akwarium i koralie 1 i tunze 6015...

koralia - niezawodna, niezniszczalna, taka pompa o której się zapomina że działa...

tunze - w porównaniu z koralią ma dużo mocniejszy "dmuch" fakt zajmuje mało miejsca (może ze 3 cm mniej) ale posiada jedną bardzo poważną wadę... mocowana jest tylko magnesem (koralia jest na przyssawce), jak magnes przypadkiem strącisz z akwarium to pompa spada na dno waląc się na korale (spadła mi na euphilie).

co do aerometru to polecam spławik aquamedica, i jakiś dokładniejszy termometr żeby sprawdzić ten w RM.

przed zakupem sprawdź czy akwarium jest dobrze sklejone (czy wszystkie łączenia przegrody są sklejone silikonem) ja musiałem wymienić akwarium bo było fabrycznie źle sklejone.

a jeszcze jedno, kup sobie od razu jakąś dobrą świetlówkę aktyniczną bo ta która jest w RM po miesiącu zmienia już barwę .

Powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do aerometru to mozna kupic najtanszy, byle dobrze odczytywac/ przeliczac zasolenie. Kazdy salimetr ma jakas odchylke, do tego czynnik ludzkiego bledu (odczyt ze skali), wiec bardziej liczy sie rytuał pomiaru niz marka. Co innego jesli chodzi o refraktometr... ktory warto w przyszlosci kupic


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mareko1: Wysłałem Ci wiadomość na PW - zerknij. :-)


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam w akwarium i koralie 1 i tunze 6015...

koralia - niezawodna, niezniszczalna, taka pompa o której się zapomina że działa...

tunze - w porównaniu z koralią ma dużo mocniejszy "dmuch" fakt zajmuje mało miejsca (może ze 3 cm mniej) ale posiada jedną bardzo poważną wadę... mocowana jest tylko magnesem (koralia jest na przyssawce), jak magnes przypadkiem strącisz z akwarium to pompa spada na dno waląc się na korale (spadła mi na euphilie).

Powodzenia :)

Tylko magnesem ? Raz przez nieuwage tak przyszczypnąłem sobie skóre tymi magnesami, że aż posinialo mi to miejsce. Według mnie magnes jest lepsiejszy. Bez wkładania dłoni do akwarium można przesunąć pompe a druga sprawa, przyssawki z czasem twardnieją i już nie są tak elastyczne. Strącenie magnesu to przypadek 1 na 1000. Przyssawki same z siebie puszczają. Tunze, Tunze, Tunze.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

źle się wyraziłem koralia jest mocowana na przyssawce z magnesem, czyli ma przyssawkę (od co najmniej 3 lat guma nie stwardniała) a na zewnątrz płaską drugą przyssawkę z magnesem i gumą.

masz chyba strasznie delikatną skórkę bo magnesik z 6015 nie jest ani duży ani silny, a pompę można przez przypadek strącić.

mam obie pompy więc przedstawiam obiektywnie zalety i wady, ludzie trzęsą się za tunze bo za jedną koralie można mieć 2 6015...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam mam aquael 2600 dmucha na górę,i malutką pomkę na magnez oczywiście skierowaną na dolną cześć i wszystko fajnie się zgrywa,pomyśl nad automatyczną dolewką http://allegro.pl/automatyczna-dolewka-aquatrend-najlepsza-i2326549810.html ja mam taką i spokojnie zdaje swój egzamin,aha pompki nie dokupuj drogiej bo nie ma sensu ja mam chińczyka za 37zł i spokojnie daje rade.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Ponownie,

Doradźcie mi proszę w końcu co lepiej kupić do RM:

2 x TUNZE 6015

czy 1x KORALIA 2800.

Dzisiaj chciałem zamówić :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Ponownie,

Doradźcie mi proszę w końcu co lepiej kupić do RM:

2 x TUNZE 6015

czy 1x KORALIA 2800.

Dzisiaj chciałem zamówić :thumbsup:

Ja bym kupił Aquael 2600 i jakąś malą żeby po dnie smigała,ale jak nie chcesz takich to kup lepiej 2xTUNZE tylko czy ci nie zrobi burzy piaskowej jak dasz blisko dna


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Ponownie,

po długim wyczekiwaniu RM wraz z szafką został zakupiony - stoi już u mnie w domu :). Oczywiście nie obyło się bez problemów, mianowicie do szafki, pomimo, że była oryginalnie zapakowana w komplecie nie było wszystkich śrub, więc musiałem odbyć kolejną wizytę w sklepie. Ale do rzeczy, mianowicie pytanie do Was:

- czy na start potrzebuję jakiś bakterii, jeśli tak to jakich

- czy zakupić od razu Purigen

- czy na początek wystarczą test NO2 i NO3 czy jeszcze jakieś dokupić

- co ewentualnie będę jeszcze na początek potrzebował.

Na chwilę obecną można powiedzieć, że mam:

- 2x TUNZE 6015

- sól IO

- filtr RO/DI ( prawdopodobnie dotrze jutro)

- salimetr

- TDS

Planuję dokupić 10 kg żywego piasku oraz 10-12 kg żywej skały. Czy to wszystko na start wystarczy?

Pozdrawiam

Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skaly bedzie ok ale piasku wystarczy tak 2 max 3 kg zeby pokryl dno na 1-2cm dla dekoracji bo inaczej bedziesz mial bombe z opoznionym zaplonem. przydalyby sie potem jakies slimaki kopiace, rozgwiazda piaskowa nie wchodzi w gre bo to za maly dla niej zbiornik.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.