Skocz do zawartości
Gość

Mikroskop

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

witam

chetnie zakupilbym mikroskop zeby bardziej zaglebic sie w obserwacje mojego zbiornika, ale niestety male mam o tym pojecie.. nie chodzi mi o jakas lupe zabudowana ale cos bardziej profesjonalnego i bardzo dobrej jakosci. Mozecie cos doradzic ?

z gory dzieki i pozdrawiam !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

olympus IX-81 ;) mój faworyt ostatnio, ale IX-71 ma lepszy stosunek ceny do możliwości ;) a jak Ci się uda "wyrwać" używany w dobrym stanie IX-70 to w ciemno warto brać ;)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak na poważnie, to postaram się Ci coś podpowiedzieć, ale napisz ile chcesz wydać - to jest główny"limiter"


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

z kasa to raczej bez znaczenia, bo jak sie upre to zawsze cos tam wyskrobie.. sprawdzalem te olympusy no i faktycznie fajnie sie prezentuja. sporo jest japonskich na rynku, czy japonskie sa najlepsze ? w zasadzie to czym sie rozni ten za tysiaca od tego za 10 tysiecy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

im droższy tym większe możliwości rozbudowy, więcej sposobów pracy (jasne pole, ciemne pole, kontrast fazowy, fluorescencja itp.) niekture można rozbudować do konfokalnego (ale tu już ceny to nie dziesiątki tysięcy tylko setki :D ).

Na początek musisz sobie odpowiedzieć czy chcesz obserwować plankton wielokomórkowy cz też tem mniejszy, do pierwszego wystaczą tzw. lupy czyli coś jak to:http://www.mikrolab.pl/mikroskopy_stereoskopowe.htm

do mniejszych obiektów musisz poszukać czegoś lepszego.

drugim pytaniem jest czy chcesz obserwować obiekty żywe czy też wystarczy Ci robienie preparatów z martwymi obiektami.

Do żywych łatwiej podejść mając możliwość pracy z ciemnym polem.

No i na koniec wybór systemu, wyśmienite jakościowo mikroskopy to właśńie olympusy, leica'i oraz nikony (właśnie w takiej kolejności moim zdaniem), niestety nawet jak już uda się kupić za rozsądne pieniądze taki sprzęt (a dość powiedzieć że tani nikon ts100 w podstawowym wyposażeniu sporo przekracza 10 tysięcy) to i tak ceny optyki zabijają.

Z tymi moimi propozycjami z początku to był mocny żart - IX-70 używany w dobrym stanie sporo przekracza 20 tysięcy tyle że euro :clapping o cenach nowych nie wspomnę.

Dlatego na początek polecam coś z PZO. Można całkiem fajne maszynki wyszukać czasem na allegro. I co ważne taki mikroskop za 100-300 zł na początek to dobra sprawa by zorientować się czego nam potrzeba. Wiele osób jak sięga po mikroskop nie wie tak na prawdę co może a czego się nie da uzyskać niczym :D

Jak już poeksperymentujesz na takim tanim to nic nie stracisz, a przy zakupie dogiego, dokonasz świadomego wyboru.

Przy czym jak widzisz ja głównie polecam Ci mikroskopy "odwrócone" czyli takie gdzie obiektyw jest pod preparatem - to bardzo wygodne w pracy z obiektami z akwarium morskiego.

Jeśli już zdecydujesz się to pokaż co wybrałeś a jeśli tylko będę potrafił to napiszę co mi się w nim podoba a co nie i sobie ocenisz czy nadal będziesz na niego zdecydowany czy będziesz szukać czegoś innego.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Temat co prawda sprzed pau miesięcy ale może kogos jeszce będzie to interesować.

Oczywiście mikroskopy wielkiej czwórki, jak ja to mówię, czyli mikroskopy firmy Leica, Nikon, olympus i Zeiss są na tym samym poziomie.

Nalezy tylko porównywać te same modele. W mikroskopie tak naprawdę liczy się jakiość optyki a szczególnie obiektywów.

Niekóre z powyższych firm produkuja niektóre modele w Chinach i nie znaczy to wcale że są złej jakości.

Obecnie w Chinach jest sporo zakładów, kótre mają bardzo dobry park maszynowy. Produkują również na licencji.

Czasami spotyka się ten sam model pod różnymi markami, w różnych krajach ( a czasami i w tym samym).

Przed wyborem mikroksopu nalezy sobie odpowiedzieć w jakim celu chcę kupic sobie mikroskop i jaką technikę pomiarową chcę stosować. I sprawa ceny. Są stosunkowo tanie mikroskopy, kótre wcale nie są złe. Mam to na myśli zarówno biologiczne jak i stereoskopowe.

Wybierając mikroskop biologiczny wybrałbym zdecydowanie mikroskop z nasadką binokularową (oczy się mniej męczą), głowica czteroobiektywowa i powiększenie łączne do 1600x, oświtelnie halogenowe jest chyba lepsze od diodowego LED ale te ostatnie ma zaletę iż najczęsciej mają mikroskopy mają wbudowane akumulatorki a więc nie trzeba zawsze ciągnąć za mnikroksopem kabla. No i nie wysuszają preparatów.

Można znaleźć całkiem przyzwoite mikroskopy w cenie od 1000 do 2000złotych, a niektóre z tych modeli mozna rozbudować o techniki ciemnego pola lub kontrast fazowy czy fluorescencję ( ta ostatnia technika to raczej nie dla domowych obserwacji a raczej dla zaawansowanych).

Na przykład w mikroskopach stereoskopowych ważne jest również czy chcemy cos oglądać nad akwarium - wtedy ważna jest długość ramienia na którym zamocowana jest głowica stereoskopowa. Całkiem przyzwoity mikroskop stereoskopowy ZOOM (4-35x, a z dodatkowym okularem 20x uzyskamy powiększenie łączne 70x)mozna kupić w cenie do 750zł. Nie będe podawać modelu aby nie być posądzonym o reklamę konkretnego produktu. Do tego oswietlacz diodowy pierścieniowy lub dwie zwykłe lampki biurkowe halogenowe (co prawda grzeją!). jeżeli fotografujemy to mozemy dokupić kamerkę mikroskopową ktorą wkładamy w miejsce okularu do tubusa. Co prawda nie sa tanie w stosunku do liczby piseli i cen aparatów fotograficznych.

Czasami mozna kupić mirkospy z głowicą trionokularową i dodatkowymi łącznikami, kótre pozwalają na zamontowanie lustrzanki lub niektórych typów kompaktów.

Warto się zastanowić nad zakupieniem oprogramowania do uzyskiwania jednego ostrego obrazu z różnych płaszcyzn ostrości.

Ci co pracowali na mikroskopie wiedzą o czym mówię. Ostatnio robiłem zdjęcia zarówno na mikroskopie biologicznym jak i stereoskopowym. Można wypróbować bezpłatną wersję 30dniową. Uważam że naprawde warto. Można poszukać zdjęcia Charlsa Krebsa (www.krebsmicro.com).

Co prawda jak ryby się ruszają to nic z tego. Obiekt musi być nieruchomy.

Jeżeli kogos interesuja techniki mikroskopowe to są bardzo ciekawe i pogladowe strony (ale w j. angielskim):

http://www.olympusmicro.com/primer/java/index.html

http://micro.magnet.fsu.edu/primer/index.html

http://www.microscopyu.com/tutorials/java/kohler/index.html - tu akurat wstawiłem stronę poświęconą oświetleniu Koehlera.

Tak naprawdę niewiele osób potrafi ze zrozumieniem pracować na mikroskopie i dlatego warto te strony obejrzeć.

Np. wystarczy zapytać jaka jest zaleta głowicy binokularowej typu Seidentopfa :) co czesto trafia się w przetargach (ale to juz nie jest forum na tego typu dyskusje).

Jeżeli macie jakieś pytania to zadawajcie. Postaram się odpowiedzieć.

Pozdrawiam,

Yezhee

yezhee@yahoo.co.uk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś pomylił fora??? jeśli nie to pomylił treść postu.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Niestety niewiele pomogę, chociaż mam ten sam dylemat, chciałem zobaczyć dokładniej moją hodowlę fito i zooplanktonu.

Na pewno będę brał z kamerą. Mnie osobiście z tej strony podoba sie ten: http://www.prymus-mikroskopy.pl/product.php?id_product=80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawily sie mikroskopy w Lidlu za jedyne 249 pln powiekszenie od 20X do 1280X z przystawka do robienia zdjec przy pomocy komputera, wiec jakby ktos byl zainteresowany zrobieniem prezentu dziecku :waving to warto bryknac :

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam że tan sam model na allegro kosztuje ponad 300zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam, ze te mikroskopy byly w ciagu dnia wykupione przez niemieckich morszczakow.:waving


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak macie te cacka to wstawcie zdjęcie zrobione tym mikroskopem.

Próba sprzętu przed oddaniem dziecku pod choinkę chyba była. :waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiekszenie optyczne to 640 razy, Malo prawdopodobne aby bylo faktycznie osiagalne. No ale dla dziecka dobra rzecz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety pelna konspiracja prob bojowych nie bylo wiec bedziemy musieli poczekac do swiat. Prawde mowiac to ja go sobie kupilem ale na legalu by ta opcja nie przeszla wiec jest dla dziecka :waving

Tu znalazlem zdjecia http://www.pkmd.xt.pl/pl/forum/viewtopic.php?f=20&t=4448, co prawda z zeszlego roku ale po pudelku wyglada na ten sam model :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam od siebie ze mam ten mikroskop i za takie pieniadze polecam kazdemu. Zdjecia wklejalem np w temacie hodowla fitoplanktonu i jeszcze w jakim watku o meduzach. Napewno sa tez gdzies zdjecia glonow z okresu dojrzewania mojej pierwszej solniczki.

Fakt ze bakterii nie podpatrzymy ale np. zeby zobrazowac mozliwosci tego mikroskopu. Mozna obejrzec budowe wlosa muchy z jej nogi lub pazury Generalnie kosmos, swietny prezent dla hobbystow czy dzieci.

Ps. mam gdzies filmik jak znajde to wrzuce jak slimak zlozyl jaja i podgladalem.takiego jedneg w zarodku


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie doczekalem sie twoich zdjec wiec oto moj pierwszy filmik:

http://www.akwa.aip.pl/clip1.avi

Wybaczcie to moja pierwsza proba, a moje dziecko zdecydowanie jest wrogiem podlaczania kompa do mikroskopu. Jak patrze przez okular to sie dopiero cudaki znajduje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może kropla wody morskiej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sPRYTny wygrał w konkursie co bylo obiektem. Konkretnie byl to kawalek zeskrobanych ze scianki akwarium glonow wzbogacony kropla wody morskiej z mojego baniaka. Probuje dobrac sie do sprzetu zeby zrobic ciekawsze filmiki ale moje kobiety okupuja albo mikroskop albo kompa czasem oba na raz.

Nagroda w konkursie jest uscisk dloni na jakims ze zlotow i wycieczka na wielka rafe koralowa na wlasny koszt dla 2 osob. :)

Dorobilem jeszcze filmiki i fotke:

http://www.akwa.aip.pl/filmy.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odświeżam temat. Jakie po miesiacu zabawy wrazenia z uzytkowania tego mikroskopu?

widzialem ostatnio w lidlu ten mikroskop - stąd pytanie zainteresowanego :)

pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.