Skocz do zawartości
tman

Apitasia na szkielecie scolimii

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem scolymię. niestety w prezencie dostałem ją z apitasią w gratisie - w sklepie nie zauważyłem, dopiero w domu

ulokowana jest w spodniej części szkieletu, kiedy koral leży na piasku apitasia musi go trochę parzyć, bo podnosi fartuszek (scolymia oczywiście).

i pytanie: czy mogąc korala obrócić mogę jakoś załatwić na szybko ukwiała?

czytałem/słyszałem o wstrzykiwaniu soku z cytryny, ale było to w odniesieniu do ukwiałów żyjących w skale, nie na koralu - nie chciałbym zaszkodzić. Jeśli jednak jest to bezpieczne - poproszę o instrukcję postępowania.

druga rzecz jaka mi przyszła do głowy - może głupia - to zestresować ukwiał tak, żeby się schował - i wtedy zakleić jego dziurkę kawałkiem kleju. koralowi to chyba nie zaszkodzi, a ukwiałowi skutecznie utrudni życie...

mam kilka wundermani i kilka "swoich" apitasii, ale zabierają się do roboty jak pies do jeża, więc na pomoc z ich strony za bardzo bym nie liczył. a chemii na api niestety nie mam..

??


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak jest w jakiejs dziurce i nieda rady mechanicznie zdrapac chwasta to podraznij i jak sie schowa zaklej klejem :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwas cytrynowy rozpuszcza wapń i szkielety koralów tak samo. Więc tą metodę sobie daruj.

Zeskrob ją nad jakim kubkiem igłą czy ostrym nożem (grotem)


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie z zeskrobaniem może być problem, bo zainstalowała się w jakiejś dziurce (dotknięta chowa się tak, że praktycznie jej nie widać.. stąd zresztą pomysł zaklejenia jej, ale po zaklejeniu - nie zgnije tam, albo przed śmiercią nie wydzieli jakichś toksyn..?

(swoją drogą myślałem że pomysł z zaklejeniem jest od czapy, tymczasem..?)

Edytowane przez tman (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic sie nie powinno stac , lepsze klejenie niz ma ja parzyc :unworthy:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaklej klejem w zelu padnie i bedziesz mial jednego chwasta z glowy :nuke:

Przy zdrapywani jesl kawalek zostanie odrosnie kilka- nie koniecznie

W tym samym miejscu bo cyrkulacja w baniaku nosi na wszystkie strony


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślałem o użyciu kleju do korali i skałek (taki dwuskładnikowy, przypomina plastelinę).. też się chyba nada?


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz przysypać ją piaskiem, powinna odczepić się od szkieletu i wyleźć na powierzchnię.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na razie spróbowałem z piaskiem (szkielet jest tak przysypany, że api jest zasypana, ale nie wiem czy to pomoże) - pewnie się wysunie - zobaczymy.. wczoraj już światło zgasło, ryby poszły spać nie chciałem mieszać za mocno. Jak nie da rady to spróbuję zakleić dziurkę.

wundermani mam z acropory - kupowane specjalnie jako pożeracze apitasji, liczę, że to właściwe. z resztą jeden (i to największy) kwiatek zniknął - albo się przeniósł albo został pożarty..) niestety pozostałe 4 (i piąta na scolymii) mają się świetnie, pięknie się pompują:(...

i dobrze że tutaj zapytałem, bo miałem w głowie strzykawkę z sokiem z cytryny...


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli kupiles jako wundermanii to tak napewno jest , nie mysl sobie ze krewetka je tylko aiptasia , poprostu maja ja w menu i to ze ty widzisz te kilka sztuk na skalach to nie znaczy ze pod skalami ich nie miales wiecej jak na widoku i tam krewecie sobie ucztuja , po drugie zeby zaatakowly wieksza aiptasie musi byc ich stadko inaczej ja olewaja lub ewentualnie draznia zeby sie rozsypala i wtedy zjadaja jej potomstwo ,zeby zobaczyc w jeden dzien roznice to musialbys ich wpuscic ze 20szt , ja jak mam po dostawie 50-100szt to daje im skalki do czyszczenia widowisko jest zwlaszcza ze wpierw sie bija nawzajem ktora ma zjesc aiptasia po 10min skala jest gola nie ma na niej nic co zyje wyczyszcza ze wszystkiego

Tak ze od gory ryba , od spodu krewetki zeby bylo czysto i nie wyporzyczanie brzydala itp. akcje bo aiptasia potrafi sie tak schowac ze nic jej nie jest wstanie znalesc i unicestwic i wtedy oddasz rybke a po paru dniach aiptasi jeszcze wiecej niz bylo ;)

pozdrawiam

Edytowane przez pol (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na razie spróbowałem z piaskiem (szkielet jest tak przysypany, że api jest zasypana, ale nie wiem czy to pomoże) - pewnie się wysunie - zobaczymy.. wczoraj już światło zgasło, ryby poszły spać nie chciałem mieszać za mocno. Jak nie da rady to spróbuję zakleić dziurkę.

wundermani mam z acropory - kupowane specjalnie jako pożeracze apitasji, liczę, że to właściwe. z resztą jeden (i to największy) kwiatek zniknął - albo się przeniósł albo został pożarty..) niestety pozostałe 4 (i piąta na scolymii) mają się świetnie, pięknie się pompują:(...

i dobrze że tutaj zapytałem, bo miałem w głowie strzykawkę z sokiem z cytryny...

Jesli masz krewetki spruboj je przeglodzic wtedy powinny zabrac sie do roboty :harhar:


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje (3 szt - mało) - właśnie największą (widoczną) apitasję zjadły.. wiem, że nie tylko to jedzą, czasami nie karmię dzień lub dwa, żeby je lekko sprowokować. nie wiem czy to zadziała, bo w skałach pewnie mają co jeść, ale taka moja logika..

na razie w wyniku ja:apitasje mam 1:0, tyle że do wygranej potrzebuję 6:0 (tyle mam widocznych - ile w skale - nie wiem. Mam nadzieję, że wundermani lepiej się orientują..:))


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 470L to 3szt to nie za wiele , chyba ze masz jakas rybe typu brzydal - chelmon ,zreszta jakby chleb lezal a kielbase rzucali co bys wybral ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem, że nie za wiele, kwiatków mam póki co też nie za dużo:) Niestety to początki mojego akwa i patrzę na budżet, bo mnóstwo innych wydatków ciągle się pojawia i są również niezbędne...

jakby je można było wypożyczyć... Byłoby miło, byłby chyba jednak problem z oddaniem (wyłapaniem dokładniej:))

na razie dam im szanse (jeden zlikwidowały..), jeśli problem nie zniknie sam - albo sprobuję z sokiem z cytryny (na skałkach), albo zakupię apitasiaX (z red sea) - raczej pozytywne opinie czytałem o tym produkcie..


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastosuj dłuższa głodówkę i problem sam się rozwiąże. Ja tak robiłem i spokój do dzis. Jedna krewetka wyjadla ponad 20 aiptasii.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to zakleiłem właśnie dziurę z apitasją w scolymii. mam nadzieję, że wszystko będzie ok (musiałem nieco przycisnąć kulkę z klejem trzymając korala "do góry nogami").

btw śliczny koral


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.