Skocz do zawartości
MixEEr

wyłącznik czasowny na guzik z timerem ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, może ktoś znalazł lub wie o ciekawym rozwiązaniu takiej sytuacji:

podczas karmienia w nocy wyłączam odpieniacz, i teraz, chciałbym by było opcja tego typu że

wyłączam odpieniacz (jednym guzikiem) i koniec, karmie, a on sam się włączy za np, 2h. . .

na allegro szukałem ale nie znalazłem niczego sensownego, jedynie co to wyłącznik czasowy, ale wtedy murze karmić o stałej porze, lub wyłącznik na pilota, ale murze pamiętać o włączeniu. . . a mogę zasnąć w tym czasie, choć nic się stać nie powinno jak odpieniek nie będzie śmigał całą noc ;) ?

pozdrawiam


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Timer elektroniczny wyłączy na daną godzinę, i o danej godzinie Ci włączy spokojnie... nie wiem gdzie tu jest problem.. wyłączniki czasowe działają w dwie strony.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generator astabilny na kostce ne555 + przekaznik. To wszystko czego potrzebujesz :)

Edytka:

Zgroza :D monostabilny oczywiscie a nie astabilny. Dzida przedszkolna :D

Edytowane przez chodi (wyświetl historię edycji)

Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Timer elektroniczny wyłączy na daną godzinę, i o danej godzinie Ci włączy spokojnie... nie wiem gdzie tu jest problem.. wyłączniki czasowe działają w dwie strony.

w tym problem, ze czasami mozna sie spoznic z powrotem do domu i z pora karmienia. wtedy za kazdym razem ustawiac timer? bez przesady, nie ma gorzego sposobu.

ja po wyborze przez kolege chodiego bede skladal cos takiego:

http://www.maplin.co.uk/universal-timer-kit-3315


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekaźnik FINDER 80-11-0-240 - napięcie uniwersalne + przycisk Astabilny ze stykiem NZ.(taki co po przełączeniu wraca do pozycji 0 a nie który się przełącza i on się zatrzymuje).

Przekaźnik ma wejście U i wyjście, po podaniu napięcia na wejście odmierza czas i dopiero załącza urządzenie i trzyma tak długo aż jest podane napięcie na wejście.

Czyli styk NZ jest cały czas zwarty i podaje napięcie na przekaźnik a ten trzyma włączony odpieniacz.

Wciskasz przyicisk i rozwierasz styk - napięcie znika z przekaźnika i wyłącza odpieniacz, po wciśnięciu przycisku ma on wrócić na pozycje 0 czyli znowu zewrzeć styk który poda napięcie na przekaźnik a ten odmierzy czas i znowu włączy odpieniacz. Przekaźnik ten ma nastawe do 24h.

Można kupić np w hurtowni Meram, ASTAT lub Mikrobest - wszystko Poznań. Ja stosowałem podobny z tej seri ale o innym zadziałaniu i z tego co pamiętam płaciłem koło 95zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak "przycisk astabilny" (bez równowagi trwałej), jest przycisk monostabilny.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh no właśnie zastanawiałem się jak nazwać taki przycisk i wyszło astabilny :) nie jestem jakoś związany z tą branżą jedynie czasami coś sobie pokombinuję na własne potrzeby i tak właśnie było z podobnym przekaźnikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale do tego naprawde potrzeba ok 5zl i sklep elektroniczny z elementami.... Po co tak komplikowac? :/


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Generator astabilny na kostce ne555 + przekaznik. To wszystko czego potrzebujesz :)

łukaszu , jak już generator monostabilny


a.jpg

jest: 30x30x30 opti ,lampka diy cree 20W ,koralia nano ,refugium na aquaclear ,dolewka diy

bedzie dodatkowo: skimmer hob na maxi jet , dozownik diy , komputerek diy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrym rozwiązaniem jest PCR-513 F&F, posiada duży zakres regulacji opóźnienia załączania, ja mam podpiety pod niego odpieniacz, przy zaniku napięcia odpieniacz załącza się po 15 minutach, a dodatkowo mogę ręcznie wyłacznikiem go wyłączyć i włączy się po 15 mminutach i to wykorzystuję wieczorem podczas karmienia korali,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Każdej hurtowni elektrycznej lub dobrym sklepie elektrycznym kupisz - Uniwersalny przekaźnik czasowy np. RTx-410. Ma 12 funkcji w tym załączenie na nastawiony czas. Odliczanie wyzwalasz przez chwilowe podanie napięcia. Montaż na szynę. Mam też coś podobnego tylko, że zamontowane w puszce pod włącznikiem wentylatora w łazience, ale instrukcja mi zginęła więc nie podam typu.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to tak to:

555_Monostable_Oscillator_Schematic.jpg

Po nacisnieciu przycisku na koncowce trigger na wyjsciu pijawia sie stan wysoki na okres T=1.1*RC

I to wszystko czego potrzeba :)

Zebym takie rzeczy tlumaczyc musial :D


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to tak to:

555_Monostable_Oscillator_Schematic.jpg

Po nacisnieciu przycisku na koncowce trigger na wyjsciu pijawia sie stan wysoki na okres T=1.1*RC

I to wszystko czego potrzeba :)

Zebym takie rzeczy tlumaczyc musial :D

schemat ok ale brak mi tu informacji gdzie zapiać przekaźnik i jakim prądem to "cuś" zasilać?, czy zasilacz 5 V 1 A wystarczy i wtedy przekaźnik też na 5V? czy opcja z zasilaczem na 12V i zbijanie rezystorem do napięcia X?

ps wielkie dzięki za schemacik i cierpliwość, że zadaje banalne pytania :unworthy:

Edytowane przez juko (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to tak to:

555_Monostable_Oscillator_Schematic.jpg

Po nacisnieciu przycisku na koncowce trigger na wyjsciu pijawia sie stan wysoki na okres T=1.1*RC

I to wszystko czego potrzeba :)

Zebym takie rzeczy tlumaczyc musial :D

dla mnie to czarna magia :(

sam sobie takiego nie złoże raczej na pewno :wallbash:

a czy to ma opcje ustawiania czasu np, 10 minut, albo 2h ? czy raz ustawiam i koniec ?

myślisz że jak zaniose tego typu projekt do jakiegoś elektryka to mi złoży ;P ? :harhar:


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie schemat. To obrazek jak to powinno wygladac na pajaka...


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozwinięcie wersci chodiego , wartość czasu dobieramy za pomoca R2 i C2

wzór podał chodi :)

płytka :

98749598.th.png

schemat :

77726889.th.png

bom:

Part Value

9-12V AK500/2

230V AK500/2

C1 1uF

C2

D1 1N4148

IC1 NE555

K1 G5L RELAY

OUT AK500/2

Q1 BC337

R1 1kOhm

R2

R3 10kOhm

S1 tact switch

pcb copper.pdf

pcb montarz.pdf

Edytowane przez lubusikk (wyświetl historię edycji)

a.jpg

jest: 30x30x30 opti ,lampka diy cree 20W ,koralia nano ,refugium na aquaclear ,dolewka diy

bedzie dodatkowo: skimmer hob na maxi jet , dozownik diy , komputerek diy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

c_big282655.jpg

Jeden guziczek na tarczy to 15 minut. Zostawisz NIEwciśniete 8 guziczków np.: od 20 do 22 drugiej. Pójdziesz spać a odpieniacz włączy się od 22 i będzie znów pracować do 20.

Edytowane przez Kośmid (wyświetl historię edycji)

90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kośmid, racja tylko lekko nie o to chodzi. MixEEr Pyta o możliwość WŁĄCZENIA urządzenia po jakimś czasie od naciśnięcia guzika, a nie o automatyczne włączanie i wyłączanie o określonych godzinach.

Przykładowo mam urządzenie ustawione na 2 godziny i naciskam guzik o 23.00

Odpieniacz się wyłącza i włącza o 01.00

a jak nacisnę o 3 w nocy to włączy się z powrotem o 5 ....

Pozdrawiam


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne rozwiązanie, ale dla elektronika praktykującego. Lepiej kupić gotowy, jak podałem i zapomnieć po problemie. Wszystko co trzeba umieć to proste podłączenie kabelków. Przekaźnik jest seryjny z gwarancja, przystosowany do pracy przemysłowej.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.