Skocz do zawartości
Naskar

Aiptasia - co lepiej zrobić ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po ponad roku czytania za parę dni odbieram kompletny zestaw morski (Akwarium jest dojrzałe) . Kiedy oglądałem akwarium zauważyłem, że jest w nim trochę Aiptasi . W związku z tym co lepiej zrobić : Wsadzić skałe do zbiornika i po paru dniach kiedy parametry po przeprowadzce się ustabilizują wpuścić krewetkę lysmata wurdemanni lub innych naturalnych wrogów Aiptasi, jakich polecacie ? Czy może usunąć Aiptasie mechanicznie ? (jakie mechaniczne sposoby polecacie?) Proszę o pomoc

Pozdrawiam


..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio kupiłem 3 wunderwaffe i po 4 dniach padła pierwsza, a dzień później druga.

Trzecia jeszcze żyje. Ale póki co nie interesuje się aiptasią.

2 dni temu wpadł brzydal, mam nadzieję że niedokarmiany zainteresuje się lasem szkodników.

Kilka największych usunąłem przy pomocy AipEx.

Poczytaj forum, jest dużo tematów o aiptasi.

Edytowane przez Ferguss (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydłubać śrubokrętem,po tym dobrze przepłukać .

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpuść krewetki Wunder lub Seciudaty, ewentualnie coś z ustnikowatych co zjedzą aipitasię. Mechanicznie będzie problem a czasami więcej problemów jak pożytku. Ja nie mam serca by je zabijać własnoręcznie, wolę wpuścić krewetki i by natura sama się ich pozbyła. :welcome:


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może chelmon???


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko strzykawka z igłą i woda RO z kwaskiem u mnie pomaga

Edytowane przez skoti79 (wyświetl historię edycji)

baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium jak rozumiem nie długo przeprowadzasz do siebie do domu czyli skała będzie wykładana i wkładana/układana na nowo więc najprostszym sposobem jest wziąć skałę w trakcie wyciągania wziąć w rękę śrubokręt i powydłubywać to co jest widoczne potem dobrze spłukać i po sprawie,nie kupuj krewetek bo jak ci parametry się rozwalą przy przeprowadzce to masz po nich ryb też nie kupuj specjalnie bo będzie to samo,i na pewno nie kupuj chelmona do 96L.Kwasek też jest dobry.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Akwarium przeprowadzam do siebie. Postaram sie powydubywać je śrubokrętem. Skałę wypłukać w wodzie RO czy solance ?


..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Akwarium przeprowadzam do siebie. Postaram sie powydubywać je śrubokrętem. Skałę wypłukać w wodzie RO czy solance ?

Ro


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brzydal - najlepsza opcja, moj wyczyscil akwarium w ciagu 2 tygodni a bylo konkretnie zarosniete - teraz wcina mrozonki i nie pozwala nowym apitasiom wyrosnac a na dodatek jest bardzo smialy i czesto plywa przy przedniej szybie lypiac oczami - krewetek raczej nie zobaczysz po wpuszczeniu. Od razu mowie ze nie widzialem zeby interesowal sie szkodnikami po wpuszczeniu ale bardzo ladnie je wyczycisl, nie musialem tez go glodzic bo wcinal mrozonki i suche jako lunch a apitasie na deser.


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam Joes Juice zastosowałem go u siebie i jest naprawdę skuteczny, duże sztuki znikły w kilkanaście sekund a małe prawie momentalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A używał już ktoś GroTech AipEx ?


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wassilllo, problem z aiptasją jest niestety taki, że mechaniczno-chemiczne próby usunięcia często poza skasowaniem jednego ukwiała skutkują pojawieniem się mnóstwa nowych, małych aiptasji, a metody naturalne (chelmon, brzydal, krewetki) bywają mieczem obosiecznym - bo killerzy podjadają inną obsadę, a zwykle ukwiałów nie likwidują w 100%-więc nie można ich eksmitować. I nikt nie da głowy, że u Ciebie wszystko przebiegnie cacy i bez skutków ubocznych. A jak da-tym gorzej dla jego głowy ;)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A używał już ktoś GroTech AipEx ?

Natalia30 to stosuje, za jej namową i ja od 4 dni. Póki co usuwam wedle zalecenia: 1szkodnik na 25l wody. Co potraktuje to znika, ale na jak długo i jakie będą tego efekty to nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A używał już ktoś GroTech AipEx ?

Używałem i osobiście nie polecam tej wodzianki :).

Bardzo dobre efekty u mnie dawał Joes Juice, jednak od czasu jak mi się skończył walczę kwaskiem. Zobaczymy co z tego wyjdzie.


-----------------

Przeszłość: 30 litrów, 54 litry

-----------------

AKTUALNIE: 160 litrów w obiegu (128l + 32l w sumpie),LED DIY, 4 blazny,1 pustelnik,4slimole, 15kg LR, różne miękasy, trochę twardych i niefoto ----------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dłuższą metę, tylko naturalni wrogowie są skuteczną bronią w walce z Aiptasią.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem aiptasie, poczekałem spokojnie aż baniak się ustabilizuje czyli ok. 2 miesiące,/aiptasia nie rozprzestrzenia się zbyt szybko, w tym czsie doszły dwie małe, czyli razem miałem ich kilkanaście/. Kupiłem wunderwaffe, aklimatyzacja dwie godziny, po 3 tygodniach zero aiptasii, teraz, po roku krewcia wcina płatki, a w nocy kopie w piachu wyżerając co się da, wylinki zawsze po podmiance,urosła w tym czasie /rok/ o 100 %. Super zawodnik, warto ją mieć. :thumbup:

A, no i poluje na kiełże :clap:

Edytowane przez petrus1 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja walczyłam długo naturalnymi sposobami, czyli 4 wunderwaffe + brzydal = 0 efektów. Jednak u wielu forumowiczów taki zestaw swietnie się sprawdza. Potem przyszedł czas na kwasek rozpuszczony w wodzie RO. Masakra z trafieniem w ukwiała, bo jak tylko wyczuły, że wkładam łapę ze strzykawką wszystkie zwijały się w skały i cudem było wypatrzenie jakiejkolwiek. Na próbe kupiłam ApiEx Grotecha, na początku faktycznie trzeba opanować podawanie, ale jest coś takiego w składzie, że rózyczki sie nie chowają w skałach tylko wystawiaja mordy do karmienia, nie trzeba nakłówać wystarczy podac do otworu gębowego.

@ziyo98- niewiem jakiej wodzianki ty używałeś, ale mój ApiEx jest gęsty jak śmietana, jest problem z podaniem go w trudno dostępne miejsca zakrzywioną igłą, bo jest poprostu za gęsty, więc może z Twoim było coś nie tak? U mnie jak odrobina spadła na skały tak zostawała, nie rozpuszczała się w wodzie, co ułatwiało odessanie.

W tej chwili jedyna apitasia to taka która zagnieździła się bardzo blisko tkanki elegans coral i boję się poprostu ja usunąć by nie zrobić więcej szkód.


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na apitazje zestaw brzydal i wurdemanni. W mocno zarośniętym zbiorniku można zapomnieć o jakichkolwiek operacjach ze strzykawką. Miałem już na prawdę sporo aiptazji, brzydal nie chciał jeść, po kupieniu 4 wurdemanni wszystkie apitazje znikneły w 2 tygodnie po zakupie. Ciężko mi było w to uwierzyć bo krewecie małe a niektóre ukwiały wielkie jak 5 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,ja poleciłbym brzydala tak samemu zrobiłem jakiś czas temu i wytępił wszystko a było trochę tego a teraz sobie pływa i wcina mrożonki :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ro

W RO zabijesz cale zycie ktore jest w skale, no chyba ze o to chodzi...


zbiornik 150 / 50 / 60h , odpieniacz by Sebastek na pompie tunze 9420 , NJ 4500, cyrkulacja tunze 6065 + Jebao WP40

lampa 2x140W panele LED grzalka 300W

55kg LR 18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja polecam krewetki Seticadety (te małe wundermani), u mnie 3 wyjadły całą populacje (ok20 małych sztuk) w tydzień. jedną wielką, od której wszystko się zaczęły tylko oskubały, ale jej nie dały rady ;) mrożonki jedzą, i od tamtej pory nie mam problemu z aiptasia. . .


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.