Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Ile warte sa nasze testy

Rekomendowane odpowiedzi

Fajne porownianie, ciezko czytac na malym ekranie, ale same tabelki pokazuja ze na dwoje babka wrozyla to malo powiedziane :blink:

http://www.advanceda...012/6/chemistry

Sent from my HTC One X using Tapatalk 2

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinien byc goracy temat a tu 40 minut minelo i zadnych komentarzy :question:

Okazuje sie ze wszystkie teste sa to samo warte. I najczesciej przeterminowanie nie wplywa znaczaco na wynik

Edytowane przez Tester (wyświetl historię edycji)

425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku istnienia swojego akwarium znacząco przywiązywałem uwagę do systematycznego wykonywania testów i utrzymywania wyników do wartości "idealnych" mając bezgraniczne zaufanie do testów. Z czasem to zaufanie zaczęło maleć i tym samym zmalała ilość wykonywania testów. Dziś wykonuje testy max 2 razy w miesiącu tylko po to by sprawdzić czy poziom wapnia i magnezu nie odbiega zbytnio od normy. Szukanie wśród firm testów idealnych to jak szukanie igły w stogu siana i to się raczej nie zmieni.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najbardziej rozbwil mnie test API na NO3, wynik uzależniony od wstrzasniecia :)

u mnie ten test straszne bzdury pokazywal, salifert 0,2 , TMC 0,1 a API 25/50 :wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Zestaw najlipniejszych testów jakie można znaleźć na ebayu i dwa razy tylko pojawia się sensowana marka "Elos" który pokazuje odczyt zbliżony do faktycznego poziomu.

Jak ktoś w USA chce używać testów API czy Nutrafin to jego sprawa. Ale nie wyciągajmy za daleko idących wniosków że wszystkie testy to badziewie.

To tak jakby obejrzeć Chryslera, Chevroletta, Dodgea i Pontiaca i dojść do wniosku że wszystkie samochody na świecie są wyłupane z jednej bryły lipnego plastiku.

Niech zrobią testy Hanny, Mercka, Elosa (Mercedes, BMW, Audi) i to będzie dla mnie "very interesting" :harhar:

Co do hydrometru to się zgodzę. Trzymałem 1,025 na hydrometrze. Wiedziałem, że to zawodne urządzenie, więc uznałem że 1,025 będzie bezpiecznie, bo mogę mieć 1,023 albo 1,027 faktycznie i obie te wartości "oblecą".

Potem kupiłem refraktometr D-D wersja 2, skalibrowałem, patrzę i mam 1,030 w baniaku...

Potwierdziłem odczyt, refraktometr miał rację.

Wiele spraw się wyjaśniło i problemów rozwiązało :harhar: nie kupujcie hydrometrów...

Jutro dam zdjęcie tego badziewia żeby nowi wiedzieli co omijać (kupiony w PL) ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Moim zdaniem wykonanie jednego lub kilku testów nie świadczy o jakości danego produktu. Za dużo błędów można popełnić w czasie wykonywania pomiaru - błedów ludzkich. Żeby stwierdzić czy jeden test jest lepszy od drugiego trzeba zrobić przynajmniej 100 pomiarów na "wzorcowych" roztworach [różnych]. Wtedy będzie jakaś "statystyka"... A takie wyciąganie wniosków na podstawie kilku pomiarów to wróżenie z fusów.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nanokaczor nic osobistego, ale znowu nie zrozumialem Twojej wypowiedzi :unsure:

Sent from my ASUS Transformer using Tapatalk 2


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja słyszałem, że przy podwyższonym KH wszystkie testy przekłamują.

Pozdrawiam

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można się zżymać na metodę wykonania badania testów, czyli ilość próbek, zapewnienie powtarzalności, itd.

Ale tak naprawdę, to badania wody były przeprowadzone w taki sposób w jaki my to robimy. Czyli w 99% amatorski lub prawie amatorski. Bo i te testy są produkowane w większości dla amatorów. Tylko my czasami próbujemy wydobyć z tego więcej niż można. Przypomina mi to czasami próbę odczytu temperatury z popularnego termometru akwarystycznego z dokładnością dwóch miejsc po przecinku :)

Generalnie nie jest tragicznie, biorąc pod uwagę, że mówimy o testach (kilkadziesiąt pomiarów) za kilkadziesiąt złotych.

Martwią mnie tylko rozrzuty w obrębie tego samego testu. Najgorzej chyba wypadło NO3 i Ca.

To, że jakieś testy w ogóle pokazały bzdury kładł bym na karb wadliwej serii produkcyjnej.

A z tych ogólnie dostępnych (u nas), to chyba jak widzę Salifert wypada chyba mimo wszystko najlepiej...


pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nanokaczor nic osobistego, ale znowu nie zrozumialem Twojej wypowiedzi :unsure:

Sent from my ASUS Transformer using Tapatalk 2

Nie rozumiem czego nie rozumiesz.

Jeżeli zrobisz jeden pomiar [jednym testem z tej samej serii] [ w jednym roztworze ] to nie ma żadnej statystyki i jeżeli nie ma w dodatku literatury, która potwierdza takie badania to wnioski wyciągnięte z takich badań [ wnioski na temat jakości danego produktu] nie mają większego sensu.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem czego nie rozumiesz.

Jeżeli zrobisz jeden pomiar [jednym testem z tej samej serii] [ w jednym roztworze ] to nie ma żadnej statystyki i jeżeli nie ma w dodatku literatury, która potwierdza takie badania to wnioski wyciągnięte z takich badań nie mają większego sensu.

Koledze "Grzegorz Dyzma" jak przypuszczam chodzi o to, że Ty wprowadzasz określenie statystyki czyli jak rozumiem piszesz o profesjonalnym badaniu wszystkich testów. Oczywistym faktem jest, że należałoby to zrobić w labolatorium, w odpowiednich warunkach itd. Ale jak dobrze zrozumiałem tak naprawdę w tym temacie chodzi nie o warunki laboratoryjne tylko o to, że podczas zwykłego użytkowania każdy test pokazuje co innego przez co nie wiadomo komu zaufać!

Ty również pewnie nie robisz w laboratoryjnych warunkach testów. W związku z czym mozesz kupić wszystkie i tak naprawdę nie będzie wiadomo który wynik jest prawidłowy :) Ale z drugiej strony, trzeba komuś zaufac, więc najlepiej brać testy, które dają wyniki podobne do innych a odrzucać skrajne - i po problemie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie zawsze w testach dobijała skala porównawcza. Nie jestem kobietą i dlatego nie jestem w wstanie odróżnić 50 odcieni szminki podobnie jak 50 odcieni barwy czerwonej, zielonej, niebieskiej,... Uciekałem się przez to nawet desperacji, że zdawałem się na łaskę płuci pięknej. A ta z nutką wyższości bezbłędnie określała co i jak. Napawało mnie to do tego stopnia frustracją, że przedsięwziołem postanowiene budowy kolorymetru. A cel w rzeczy samej zrealizowałem. Stąd wiem, że niewiasty mają jakąś nieludzką wręcz zwierzęcą tajemną umiejętność rozróżniania/postrzegania większej ilości barw i odcieni jaką ktokolwiek mógłby przypuszczać.

Teraz na szczęście robię te poniżające mą męską godność testy incydentalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe ...

...kochanie ile to bedzie? 25?

...no 25

...a moze to jakies 15?

... No 15...kurna znowu reklama (siegajac po pilota)

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam zolekowych i jest ok :p czasem coś więcej zakropie i wychodzą blędy ale przy wiekszych ilościach np. 3/4x są w porządku. Tanie i dobre na początek polecam :)


4715_4728.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe ...

...kochanie ile to bedzie? 25?

...no 25

...a moze to jakies 15?

... No 15...kurna znowu reklama (siegajac po pilota)

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

zobacz to ona jest naprawde powazna


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.