Skocz do zawartości
mareko1

Nowy ReefMax by mareko1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

No i się zaczęło... od wczoraj mam zalany moją pierwszą solniczkę. Akwarium było kupione już blisko dwa tygodnie temu, póżniej został dokupywany cały sprzęt niezbędny do uruchomienia akwa.Niestety należy ono do tych zawyżających temperaturę o 1 stopień C; czytałem, że niektórzy mają takie egzemplarze, reklamował to może ktoś bo nie wiem czy zawracać sobie głowę. Na chwilę obecną w RM znajduje się:

- 2 x Tunze 6015

- 10 kg żywej skały

- z pierwszej komory z pierwszego koszyczka wurzuciłem biobale a w ich miejsce włożyłem Purigen

Reszta pozostała bez zmian, czyli grzałka Aquael-owska, w ostatniej komorze patyki z fizeliną ( jak się wybrudzi to ja wywalę), odpieniacz i pompa też z zestawu. Zbiornik został zalany dokładnie w czwartek, zasolony solą IO - zasolenie wynosi 1024, natomiast w sobotę trafiło 10 kg żywej skały. Dzisiaj wlałem 60 ml bakterii Hagen Cycle. Pojawiło się już pierwsze życie - mały biały krab (chciałem mu zrobić zdjęcie o nie wiem czy trzymać czy wyrzucać , ale szybko się schował :crybaby: ) oraz jedna główka prawdopodobnie Zoa ( zrobię fotkę to wrzucę w celu upewnienia się). Świecę przez 3 godz. dziennie - pierwsze i ostatnie pół godziny aktynika, pozostały czas całością. Jutro mam zamiar zamówić pierwsze testy: NH3, NO2,NO3 i PH oraz odmulacz, ponieważ trochę syfu ze skały opadło mi na dno. Apropo dna to piasek mam już zakupiony - Nature's Ocean Bio-Activ Live Samoa Pink 9,07kg - miał być White ale przyjechał Pink :wallbash: . Piasek mam zamiar wrzucić za tydzień, jak myślicie będzie ok po takim czasie? Poniżej kilka fotek:

post-14388-0-94330700-1340567494_thumb.jpg

post-14388-0-40167500-1340567667_thumb.jpg

post-14388-0-03575100-1340567691_thumb.jpg

post-14388-0-08085900-1340567710_thumb.jpg

Jak myślicie co zmienić, co dokupić?

Pozdrawiam

Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy kolejnego RMiarza :)

Ja na początku od razu wsypałem piasek razem ze skałą, zrobiło się mleko ale rano woda była już przefiltrowana i klarowna. Wszystko sobie od poczatku dojrzewa razem, nie mam jeszcze żadnego życia ale planuję pomału wpuszczc ekipę czyszczącą w postaci jakichs krabików i może slimaków. Baniak zalany trzy tygodnie temu.

Co do zmian to napewno popraw sobie skałkę z prawej strony tak żebyś mógł dojsć czyścikiem.

Reszte na razie zostaw bez zmian - tylko dosyp piach.

Warto jeszcze kupić sobie testy.

Ja od początku robie testy wody 2 razy w tyg. Mam cały czas problem z wysokim NO3, pojawiło się troche okrzemek i sobie jest,

Poczytaj o moim baniaczku, może Ci to cooś podpowie

RM Maćka


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Ponownie,

Tak jak pisałem pojawiło mi się życie: krabik i prawdopodobnie Zoa. Zdjęcia krabika nie mam bo się skubaniec gdzieś chowa natomiast zdjęcie drugiego "życia" przedstawiam poniżej.

post-14388-0-96920100-1340728847_thumb.jpg

post-14388-0-00884400-1340728925_thumb.jpg

I co o tym myślicie, czy jest to Waszym zdaniem Zoa czy może Palythoa, bo jak to drugie to trzeba usunąć póki jeszcze małe. Skończyły mi się też bakterie, dokupić jeszcze, czy na razie nie ma co już lać? W sobotę jeszcze myślę nad przestawieniem skały bo jakoś mi się terażniejszy układ nie podoba. :whistle:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Ponownie,

Tak jak pisałem pojawiło mi się życie: krabik i prawdopodobnie Zoa. Zdjęcia krabika nie mam bo się skubaniec gdzieś chowa natomiast zdjęcie drugiego "życia" przedstawiam poniżej.

post-14388-0-96920100-1340728847_thumb.jpg

post-14388-0-00884400-1340728925_thumb.jpg

I co o tym myślicie, czy jest to Waszym zdaniem Zoa czy może Palythoa, bo jak to drugie to trzeba usunąć póki jeszcze małe. Skończyły mi się też bakterie, dokupić jeszcze, czy na razie nie ma co już lać? W sobotę jeszcze myślę nad przestawieniem skały bo jakoś mi się terażniejszy układ nie podoba. :whistle:

A po co chcesz palythoa usunąć?wsypuj piach i czekaj spokojnie niech się zacznie dojrzewanie,testy jakie ci będą potrzebne na start to Nh4 reszta później.Lej bakterie i mało świeć.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co chcesz palythoa usunąć?wsypuj piach i czekaj spokojnie niech się zacznie dojrzewanie,testy jakie ci będą potrzebne na start to Nh4 reszta później.Lej bakterie i mało świeć.

bober6662 naczytałem się o ich toksyczności i to jest jedyny powód ich usunięcia. A jak myślisz to jest Palythoa czy jakieś Zoa?

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bober6662 naczytałem się o ich toksyczności i to jest jedyny powód ich usunięcia. A jak myślisz to jest Palythoa czy jakieś Zoa?

Pzdr.

Ja myślę ze to jakiś zoantus ale dojrzewanie zapewne wykończy ci go więc na razie spokojnie.Obserwuj co się będzie dalej działo jak przetrwa dojrzewanie i zacznie bardziej przypominać palythoa to wtedy usuniesz.Zoa też są toksyczne...pamiętaj o tym.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę ze to jakiś zoantus ale dojrzewanie zapewne wykończy ci go więc na razie spokojnie.Obserwuj co się będzie dalej działo jak przetrwa dojrzewanie i zacznie bardziej przypominać palythoa to wtedy usuniesz.Zoa też są toksyczne...pamiętaj o tym.

Pamiętam, pamiętam. Na piątek/sobotę planuje przestawienie skały, odessanie wszystkich nieczystości, które wyleciały ze skały oraz wsypanie piasku. Nie będzie za późno przestawianie skały w tydzień od jej włożenia do akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę :)

Na razie życiem bardzo się nie przejmuj, bo dojrzewanie może Ci je zabić. Zakup testy na NH4, NO2, NO3, PO4 I PH.

Skałę jak będziesz przestawiał to zrób wtedy więcej półek, miejsca na korale.

Trzymam kciuki i życzę powodzenia :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, pamiętam. Na piątek/sobotę planuje przestawienie skały, odessanie wszystkich nieczystości, które wyleciały ze skały oraz wsypanie piasku. Nie będzie za późno przestawianie skały w tydzień od jej włożenia do akwa.

Skałę to pewnie jeszcze nie raz będziesz przestawiał nic nie odsysaj po co,pamiętaj jedna zasadna im mniej grzebiesz tym dla akwa lepiej.I poczytaj o dojrzewaniu to jest ważne żeby wiedzieć w jakim stadium jest twój baniak. :thumbup:


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 Lipca 2012

Dzisiaj mój baniaczek kończy właśnie 2 tygodnie od momentu zalania. W międzyczasie - dokładnie tydzień temu dodałem 9 kg piasku Samoa Pink oraz kilkukrotnie przekładałem skałe :whistle: . Życia jako takiego nie zauważyłem, no może poza Zoa i jednym niezidentyfikowanym osobnikiem ( nie wiem czy to ślimak czy małża), nawet krab, którego widziałem pierwszego dnia więcej się nie pojawił; jedyne co mi się przytrafiło to nadzianie się na "włoski" prawdopodobnie wieloszczeta - od tej pory już nie wkładam rąk do akwarium w nocy przy zgaszonym świetle :coffee: . Od kilu dni pojawiły mi się jakby farfocle oraz zielone nitkowate glony na skale i tutaj pytanie do Was czy tak ma być, bo innych glonów nie zaobserwowałem. Lekko "ogloniona" jest też szyba, ale to trzeba spojrzeć na nią pod kątem, żeby cokolwiek zobaczyć. Dzisiaj zrobiłem też po raz pierwszy testy Salifert i oto co mi z nich wyszło:

NH4 - 0,25 mg/l

NO2 - 0

NO3 - 5

KH - 8

PH - 8

Jak Waszym zdaniem przebiega dojrzewanie patrząc na parametry?

Poniżej kika zdjęć akwa:

post-14388-0-00636000-1341691956_thumb.jpg

post-14388-0-47650300-1341691969_thumb.jpg

post-14388-0-63368100-1341691992_thumb.jpg

post-14388-0-93271500-1341692005_thumb.jpg

post-14388-0-82366000-1341692022_thumb.jpg

post-14388-0-30871100-1341692040_thumb.jpg

post-14388-0-53033400-1341692054_thumb.jpg

A tutaj moja niewiadoma ( ślimak czy małża czy może jeszcze coś innego?)

post-14388-0-49611600-1341692084_thumb.jpg

Może jakieś sugestie, rady, itd - czekam i z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Marek

Edytowane przez mareko1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za czysto coś w tym twoim baniaku ja sądzę ze dojrzewanie jeszcze przed tobą,to nie jest powiedzianę ze po 2 tygodniach już musi się zacząć spokojnie sam zauważysz zmiany narazie czekaj i dla przyśpieszenia lej bakterie światełko kilka godzin dziennie i po półtora miesiąca może będzie ok,piszę może bo nigdy nic nie wiadomo co do konkretnego czsu skończenia się cyklu azotowego sprawdzaj NH4 jak zacznie maleć to się NO2 zacznie ruszać do góry i później maleć i znowu NO3 i tak dalej i potem to już z górki.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22.07.2012

Wczoraj minęło dokładanie cztery tygodnie od momentu zalania ReefMax-a. Przez ostatni czas nic specjalnie w baniaku się nie działo, no może poza problemem z głośną pracą odpieniacza,poradziłem sobie z trochę z tym problemem rozbierając go na częśći pierwsze, przemywając i ponownie składająć - wydaje mi się,że jest trochę ciszej, ale i tak się cieszę, że akwa nie stoi w sypialni :coffee:. Jedyne co zmieniłem to bakterie - nie leję już Cycle, zastąpiłem je Microbe-Lift Special Blend - swoją drogą nieżle "pachną" Od jakiegoś tygodnia na tylnej ściance pojawiły się zielone glony, które odziwo moim zdaniem od wczoraj maleją, więc nic z nimi na razie nie robiłem. Wczoraj też zmierzyłem parametry i oto co mi wyszło:

KH - 8

PH - 8

NH4 - 0

NO2 - 0

NO3 - 25

Czyli chyba akwarium dojrzewa, a właściwie kończy ten etap :thumbsup: . Czy jak NO3 spadnie jeszcze trochę to mogę zacząć myśleć o ekipie czyszczącej?; jakoś pusto w tym akwarium, no może poza trzema krabami dzikusami ( jak narazie wcinają w nocy glony, więc narazie ich nie ruszam), jakimś ślimakiem wyglądającym trochę jak małża, który potroił swoją wielkość od momentu startu i kilkoma główkami zoa, które w dzień nie wyglądają jakoś specjalnie ładnie za to w nocy przy oświetlenie diodą ładnie świecą na pomarańczowo. Czy czas już dokupić jakieś testy, jeżeli tak to jakie?

A tu kilka zdjęć mojej rafki:

i317769_dsc-0004.jpg

i317774_dsc-0006.jpg

i317776_dsc-0007.jpg

i317778_dsc-0008.jpg

Pozdrawiam

Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę że przestawiłeś skałę... i zdecydowanie teraz wygląda to bardziej na plus. Te mordki zoa na zdjęciu wyglądają bardzo podobnie do protopalythoa lub jakoś tak..:-) - mają takie charakterystyczne paski, ale skoro świecą w aktynice na pomarańczowo to może i zoa.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę że przestawiłeś skałę... i zdecydowanie teraz wygląda to bardziej na plus. Te mordki zoa na zdjęciu wyglądają bardzo podobnie do protopalythoa lub jakoś tak..:-) - mają takie charakterystyczne paski, ale skoro świecą w aktynice na pomarańczowo to może i zoa.

Właśnie też mam pewne obawy, że to protopalythoa; co do ich świecenia to nie świeca w aktynice niestety, tylko przy diodzie nocnej. Trzeba będzie pomyśleć o ich usunięciu w takim razie póki są jeszcze małe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie też mam pewne obawy, że to protopalythoa; co do ich świecenia to nie świeca w aktynice niestety, tylko przy diodzie nocnej. Trzeba będzie pomyśleć o ich usunięciu w takim razie póki są jeszcze małe.

tylko jakbyś coś dłubał to uważaj :nuke:


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorę pod uwagę dwie opcje, pierwsza to się nie bawić i wywalić całą skałę, druga natomiast to spróbować je wyciąć za pomocą nożyka; zastanawiam się, która metoda lepsza :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi palythoa i proto.. jest podobno tak że na 100 jeden może być trujący i do tego nie jest mu tak łatwo dość szybko wytworzyć truciznę. Tak więc nie ma tragedii.Ale jak już ktos się zdecyduje na eksmisję tak jak ja ostatnio to nie wolno wyjmować i trzeć szczotką albo ciąć skalpelem do tego w zamkniętym pomieszczeniu i bez odzierzy ochronnej. Najlepiej to wywalić całą skałę dopóki masz nowe akwa. Ja czekałem za długo i ostatnio przeprowadziłem akcje wyjmowania dwóch kawałków skały z proto i rozwaliłem sobie całą konstrukcję a i tak malutki grzybek mi został:(. Ucierpiało mi przez to przemeblowanie kilka korali. Zrobiłem to bo spodziewam się bobasa który będzie leżał koło baniaka( w małym mieszkaniu). Najgorsze że nie wiem co robią palythoa jak zaczyna się konkurencja o miejsce w akwa z innymi koralowcami, czy walcząc o miescówkę wydalają truciznę?, tego chyba nikt nie wie. Ja podczas wyjmowania swoich dotykałem ich gołymi palcami(jak wyjmowałem skałę bo była nieźłe obrośnięta) a nawet miałem małą rankę i nic mi się nie stało, więc nie wszystkie gatunki potrafią produkować truciznę.

ps. jak coś wycinasz w zbiorniku to daj sporo nowego węgla.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez paniki groźne to one są jak byś sobie nimi natarł oczy albo po ich dotknięciu polizał palce.Już o tym był post pisany o ewentualnych skutkach po zatruciu,trzeba uwazać i tyle ale tylko gdy się przy nich grzebie przecież same cie nie zaatakują...zostaw je na skałce i się nimi ciesz jak podrosną sprzedaj albo zamień w końcu to też jest koralik.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie ja to eksmitowałem bo jak bym zobaczył że coś jest przez to bobasowi to by mi żona wszystko wywaliła przez okno:). Były jakieś rozmowy że odpieniek może wywalić w powietrze cześć trucizny jak jest w wodzie. Moje były te fluo co przy aktynice świeciły zielonkawo naprawdę ładne grzybki przez to cieżko było mi się z nimi rozstać.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie ja to eksmitowałem bo jak bym zobaczył że coś jest przez to bobasowi to by mi żona wszystko wywaliła przez okno:). Były jakieś rozmowy że odpieniek może wywalić w powietrze cześć trucizny jak jest w wodzie. Moje były te fluo co przy aktynice świeciły zielonkawo naprawdę ładne grzybki przez to cieżko było mi się z nimi rozstać.

takie same miałem, temat przerabiałem i z tych samych powodów je eksmitowałem... :-)


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak prezentuje sie ten piach na zywo bo sam sie zastanawiam nad tym lub nad bialym. Jakbys mial teraz wybierac to bys zmienil ten piach?

Edytowane przez otarod (wyświetl historię edycji)

Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak prezentuje sie ten piach na zywo bo sam sie zastanawiam nad tym lub nad bialym. Jakbys mial teraz wybierac to bys zmienil ten piach?

Piach jest ok, ładnie wygląda zarówno w aktynice i przy pełnym oświetleniu. W dzień jak nie jest włączone żadne światło ( na razie świecę tylko 4 godziny) to wygląda tak trochę szarawo, no ale w końcu za jakiś czas świecił będę przez cały dzień :thumbsup: . Piasek tak jak pisałem miał być white przyszedł pink no i taki został. Co do pytania czy bym zmienił to odpowiedź brzmi nie. Na tym piachu nie widać było żadnych syfków, które powypadały ze skał a na białym myślę, że było by je widać, poza tym naprawdę ładnie w świetle wygląda. A co do wycinki palythoa to jest jakiś lepszy sposób niż wycinanie nożykiem przy samej skale, oczywiście po wyjęciu skały z akwa i robieniu całej operacji na balkonie? Z tą skałą jeszcze sam nie wiem czy coś robić, natomiast na drugiej też mam dwa takie małe grzybki i z niej na pewno będę chciał je wyeksmitować.

Twistman a w jaki sposób swoje eksmitowałeś - wywalałeś skałę czy robiłeś wycinkę?

Z tą skałką z palythoa przyszedł mi jeszcze jeden pomysł, mianowicie może by tak tą skałę uśmiercić razem z palythoa np. wyjmując ją z akwarium i wystawiając na dzień/dwa na dwór. Skała by była martwa, ale przynajmniej nieproszonych gości też bym się pozbył a po włożeniu skały ponownie do baniaka i tak by przecież za jakiś czas ożyła. Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Edytowane przez mareko1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie się zapowiada.Jeśli odpieniacz jest głośny to utrzymuj w pierwszej komorze panela wodę centymetr od płytki przelewowej, będzie cicho.Ten odpieniacz nie należy do najlepszych, bardzo pomaga podwyższenie ujścia piany tak aby było 4-5 mm od pokrywy/poszukaj na forum,było o tym/to daje lepsze odpienianie i regulację. U mnie po tym zabiegu sarcophyton i ricordea są dwa razy większe.Poza tym życzę powodzenia, to naprawdę fajny kompakcik,pozdrawiam. :thumbsup:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tez myslalem ze ten piach bedzie lepszy chociaz pink ma w nazwie :p dzieki za pomoc. akwarium Twoje ladnie sie zapowiada pozdrawiam.


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Ponownie,

Dawno nie pisałem, a tu od założenia akwarium minęło już prawie 4 miesiące..... jak ten czas szybko leci... W tym czasie się trochę wydarzyło, pierwsze życie wpuściłem po półtora miesiąca od zalania akwarium ( parametry już na to pozwalały), były to dwa kraby pustelniki dwa ślimaki Tectus oraz 2 ślimaki Strombus, po kolejnych dwóch tyodniach pojawiły się pierwsze korale : Caulastrea furcata oraz Briareum oraz parka błazenków. Jako, że wszystko przeżyło pojawili się do tego czasu kolejni mieszkańcy - na chwilę obecną w akwarium jest/są:

- dwa Amphiprion ocellaris

- dwa Pteropagon kauderni

- Mandaryn, który zjada mrożonki aż miło :thumbup:

- jeden ślimak Strombus ( drugi w niewiadomych okolicznośćiach zginął, dzisiaj właśnie znalazłem po nim pustą muszlę)

- jeden ślimak Tectus ( drugi niestety nie przeżył spotkania z pompą cyrkulacyjną )

- rozgwiazda piaskowa

- dwa krabiki Calcinus

- krewetka czyszcząca

- rurówka

- dwa włochate kraby dzikusy, których nie mogę złapać ( było jeszcze jeden nie włochaty, ale złapałem go na gorącym uczynku, mianowicie na jedzeniu szczepek Zoa i dostał eksmisję)

Korale:

- Caulastrea furcata

- Briareum

- kilka grzybków Discoma

- Sarcophyton

- Anthelia

- Euphyllia paradivisa

- Ricordea

- trzy odmiany Zoa

- xenia

- Montipora digitata brązowa i zielona

- Cladiella ( tak mi się wydaje)

- Montipora talerzowa

- Parazoanthus

Co do nazw korali to wszystkich nie jestem pewien czy to na pewno te nazwy, więc w razie czego mnie poprawiajcie.

W akwa jakiś miesiąc temu zmieniłem pompę z oryginalnej ReefMax-owej na NJ 1200, co do pienienia to pieni podobnie jak na starej, na pewno obieg wody się poprawił, ale niestety ta pompa jest trochę głośniejsza od oryginalnej, czyli coś kosztem czegoś :(. Do akwarium jak na razie nic specjalnego nie dodaję, jedynie raz na dwa dni dodaję trzy, cztery krople JBL Koral Fluid. Niestety jakiś czas temu na piasku i na szybach pojawił się brązowy nalot - prawdopodobnie okrzemki. Pierwszą moją reakcją było zaciemnienie baniaka na 48 godzin - nalot zszedł, ale po kilku godzinach oświetlenia się pojawił :wallbash: . Walcząc dalej z wrogiem do koszyka trafił Sera Silicate Clear - moim zdaniem nalotu zrobiło się trochę mniej, ale bez rewelacji. W tej chwili po prostu nic z tym nie robię; zrzucam to na ciągłe dojrzewanie akwarium. Długi czas borykałem się z NO3 na poziomie 25, co nie dawało mi spać :veryangry: więc zainwestowałem w Bio Cubes i odziwo po dwóch tygodniach No3 spadło z 25 do 10, więc Bio Cubes jednak działa :animier: . Dodatkowo po zastosowniu BioCubes zauwazyłem decydowanie lepszą pracę odpieniacza - teraz to on nawet znośnie pieni :thumbup: Co do bakterii to co dwa tygodnie leję Prodibio Biodigest oraz Prodibio Bioptim. Na dzień dzisiejszy w koszykach mam Bio Cubes, Purigen oraz Sera Silicate Clear. Myślę jeszcze nad Chempi Pure, ale nie posiadam jeszcze testu na PO4 i dopiero po zakupie małej hanki ewentualnie zainwestuje w Chemi Pure. W niedalekiej przyszłości planuję zakup Kent Nano Reef AB oraz pokarm dla korali Aquaforestu. Chciał bym też rozpocząć hodowlę fitoplanktonu, ale nie wiem czy jest już sens, czy lepiej jeszcze poczekać.

Parametry przedstawiają się następująco:

5289_5334.png

Poniżej kilka zdjęć przedstawiających akwarium z dnia dzisiejszego - specjalnie przed robieniem fotek nie czyściłem szyb aby pokazać glony, które są na nich - czy to normalne, że w 5 dni akwarium tak zarasta glonami, ewentualnie czy jest jakiś sposób aby tak szybko na szybach się nie pojawiały?Poniżej kilka zdjęć przedstawiających akwarium z dnia dzisiejszego - specjalnie przed robieniem fotek nie czyściłem szyb aby pokazać glony, które są na nich - czy to normalne, że w 5 dni akwarium tak zarasta glonami, ewentualnie czy jest jakiś sposób aby tak szybko na szybach się nie pojawiały

49094169260853215423.jpg

68401269752365450425.jpg

24480719319426205463.jpg

69928933755917602755.jpg

47062123060232379083.jpg

62886460671641209323.jpg

47743202967046576930.jpg

23394573530827606628.jpg

47680011096046663825.jpg

65535081153118691557.jpg

01256011518933231704.jpg

28950131271637783339.jpg

37235947592523671057.jpg

06689717586293937631.jpg

Edytowane przez mareko1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.