Skocz do zawartości
marcin11379

wysokie Po4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Mam pytanie zwiazane z Po4. walcze z tym juz chyba 3 lata i nie wiem czego mam uzywac zeby to zbic.Wach mi sie przez caly czas miedzy 0.24-0.10 . Od 6 miesiecy uzywam NP Bio-pellets . wielkosz zbiornika z sump 840litrow.Zaczolem od 500ml , po dwoch miesiacach dosypalem moze 150-200. Uzywam vertex reaktora do zeo kamykow , ktory zmodyfikowalem tym ze na dnie zrobilem tak jakby lej, zeby wszystkie pellets mogly sie przez caly czas ruszac. Stoi on na przecibko Bubble kinga 200 , ktory mysle ze zasysa cala wode do siebie zeby odpiecic co sie da.Uzywalem rez absorbera ROWA przez 3-4 miesiace i nic. Traz zmienilem to na

Chemi-Pure & Chemi-Pure Elite. uzywam tego okolo 2 miesiace. Na poczatku spadlo mi z 0.23 na 0.10 ale znowu idzie do gory ( 0.19) . Nie wiem co moze byc przyczyna. Mam okolo 100 SPS i moze 15 w miare malych ryb. Karmie rybi codziennie suchum i korale 2-3 razy w tygodniu mieszanka mrozonek. Czy mial ktos z was taki problem? Jak moge to zbic i czym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewni masz za niskie no3 żeby zbić fosforany.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to witam kolegę w klubie wysokiego PO4 :thumbsup: wbrew pozorom jest nas wielu.

Przepraszam Kolegę ale bardzo ciężko czyta się Twojego posta, mój ulubiony klawisz F7 (sprawdzanie pisowni), bardzo pomaga.

Ja Ci napiszę co ja zrobiłem bo mam bardzo podobne problemy.

- zwiększenie obiegu sump-zbiornik główny (ok. 10x objętość zbiornika) efekt skok PH z 7,9 na 8.2

- dołożyłem drugi odpieniacz, BK250 i RS250

- dozowanie C2H5OH zacząłem od 9ml na 1800ltr, stopniowo doszedłem do 17ml na dobę

- założyłem refugium z glonami (oświetlone w nocy, dla stabilizacji PH), lubią wyciągać z wody NO3 i PO4

- dozowanie różnych bakterii dostępnych na rynku (połowa dawki producenta)

- dodatkowe złoże siporax, inna wyroby odpadają (brak zgodności użytkowników w temacie działania)

- karmię głównie mrożonkami, mniejsza zawartość PO4

- robię testy aby utrzymywać stabilne KH,Ca i Mg. Testy NO3 i PO4 aby wiedzieć jaki mam poziom.

- analiza i szukanie źródła PO4, u mnie to chyba jest to chyba kilka kawałków skały, która miała być super a okazała się być źródłem PO4.

I najważniejsze więcej biologi mniej technologi, że napiszę za Prezesem :thumbup:

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przestan karmic ryby suchym pokarmem,bo to w nim jest najwiecej fosforanów.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek 56

Przepraszam za nieczytelnosc. Pisze bez polskiej czcionki i czasami miesz mi sie tutaj.

Suche odstawie, nie ma problemu. Jesli chodź o bakterie, mam wszystko z Zeovit chyba co jest na rynku. Ale odstawem zaraz po tym jak wszedłem na Bio-pellets, które ponoć nie idą w parze z zeo. Moze sie mylę.

Spróbuje z Rowa, plukaniem mrożonek i odstawie suche. Zobaczymy czy bedą jakieś zmiany.

A jeszcze jedno. Spada mi KH do 5.5 nawet jak przestanę dolewac Ballinga. Używam Ca reaktora ale nie utrzymuje mu stabilności. Czy powinienem zwiększyć przepływ wody przez reaktor do sumpu( PH 7.95-8.20) czy zwiększyć Ilośc Co do reaktora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podnies ilosc co2 w reaktoze. Jakie masz ph w reaktoze i kiedy wymieniales zasyp.? Czy masz cos jeszcze dosypanego do reaktora ?

Rowa najlepiej sprawdza sie w filtsze pzeplywowym a podmiana jesli sa problemy przy takiej objetosci zbiornkia to minimum 0,5 litra raz w miesiacu. Czemu odstawiles zeovit -odpowiedni obslugiwana metoda sama stabilizuje zbiornik. Tyle ze zalecane dawki na opakowaniu dzielisz przez dwa bo moze byc problem. Ryby sprubuj karmic mrozonkami tylko przed podaniem plukanko.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podnies ilosc co2 w reaktoze. Jakie masz ph w reaktoze i kiedy wymieniales zasyp.? Czy masz cos jeszcze dosypanego do reaktora ?

Rowa najlepiej sprawdza sie w filtsze pzeplywowym a podmiana jesli sa problemy przy takiej objetosci zbiornkia to minimum 0,5 litra raz w miesiacu. Czemu odstawiles zeovit -odpowiedni obslugiwana metoda sama stabilizuje zbiornik. Tyle ze zalecane dawki na opakowaniu dzielisz przez dwa bo moze byc problem. Ryby sprubuj karmic mrozonkami tylko przed podaniem plukanko.

PH w reaktorze jest 6.65 , zasyp jest w miarę nowy około 2 miesiące i nic wiecej nie mam dosypanego do reaktora. Filtr przeplywowy mam a w nim Rowa podskakuje. Nie wiem co mogę używać z Zeo. Ponoć Bio-pellets nie lubią dodatkowych bakterii. Czyli zeo. Jesli nie to mogę cos dolewac. Tylko co? Tak jak mówiłem. Mam prawie wszystko. Mrozonki już będę dodawał tylko płukane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PH w reaktorze jest 6.65 , zasyp jest w miarę nowy około 2 miesiące i nic wiecej nie mam dosypanego do reaktora. Filtr przeplywowy mam a w nim Rowa podskakuje. Nie wiem co mogę używać z Zeo. Ponoć Bio-pellets nie lubią dodatkowych bakterii. Czyli zeo. Jesli nie to mogę cos dolewac. Tylko co? Tak jak mówiłem. Mam prawie wszystko. Mrozonki już będę dodawał tylko płukane.

Zbiornik wielkościowo podobnu do mojego jeśli chcesz używać zeovitu to słusznie pelety odpadają

Ph reaktora ustaw na 6.50 lecz mimo to bedziesz musiał dozować Balinga -ja dodatkowo na KH dobijam do reaktora 200ml.na dobę

Korale wbrew pozorom potrzebują dużo papu do prawidłowego wzrostu. A jak z No3. A w piachu przypadkiem nie grzebiesz ?

Jeśli wybieżesz Zeovit to wieczorem będe w domu > napisze Ci co i ile lać> A kamyki Zeolitu masz do reaktora ? bo to na nich żyją bakterie.

Jeszcze jedno co ile robisz podmiany ? Pienidło dobre piane ustaw na mokro mi się wydaje że w ten sposób lepiej oczyścisz wode. Ilość korali no no daj jakąś fotke.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik wielkościowo podobnu do mojego jeśli chcesz używać zeovitu to słusznie pelety odpadają

Ph reaktora ustaw na 6.50 lecz mimo to bedziesz musiał dozować Balinga -ja dodatkowo na KH dobijam do reaktora 200ml.na dobę

Korale wbrew pozorom potrzebują dużo papu do prawidłowego wzrostu. A jak z No3. A w piachu przypadkiem nie grzebiesz ?

Jeśli wybieżesz Zeovit to wieczorem będe w domu > napisze Ci co i ile lać> A kamyki Zeolitu masz do reaktora ? bo to na nich żyją bakterie.

Jeszcze jedno co ile robisz podmiany ? Pienidło dobre piane ustaw na mokro mi się wydaje że w ten sposób lepiej oczyścisz wode. Ilość korali no no daj jakąś fotke.

Caly zbiornik z sampem ma 770 l. wodw podmieniam od Poniedzialku do Piatku po 15.5l. dziennie 15.5 x 5 = 77.5l tygodniowo. 10% z spla Preis.

W reaktorze Ph juz podnioslem. No3 nie wiem , musze zbadac.W piach grzebie mi blue spot Goby , przez cala noc . Co do Zeovit to wiem ze dziala, ale nie umialem tego zbalansowac do mojego zbiornika. Czegos lalem za duzo , lub za malo bo korale czesto zaczynaly mi umierac od spodu. Wiec sie poddalem i odstawilem wszystko. Mam okolo 60-70 SPS mniej wiecej 14cm. Wieksze i mniejsze . Pare LPS-ów.Odpieniam na mokro. Fotografem nie jestem wiec zdjecie moe nie najlepsze. To jest jedyne ktore mialem w kompie. Postaram sie dorobic jedze pare calego zbiornika i podesle chyba mo Niedzieli.

post-9725-0-59243900-1341543749_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Caly zbiornik z sampem ma 770 l. wodw podmieniam od Poniedzialku do Piatku po 15.5l. dziennie 15.5 x 5 = 77.5l tygodniowo. 10% z spla Preis. > No to codziennie świeże zajęcie a nie prościej raz w tygodniu te 10 % tyle że dzięki codziennym podmiankom masz pewnie stały Mg i Ca no i reszte mikroelementów bo sól bogatą stosujesz.

Zeovit to wiem ze dziala, ale nie umialem tego zbalansowac do mojego zbiornika. Czegos lalem za duzo , lub za malo bo korale czesto zaczynaly mi umierac od spodu- I tu nie należało się poddawać trzeba było powoli zacząć dolewać, aby przyzwyczaić korale do nowych warunków, preparaty są bardzo mocne dlatego poleciały wrażliwsze korale.Niestety Zeo potszebje czasu i opanowania.

Po fotce widać że wszystko zdrowe więc nie kompinuj za mocno żeby znowu nie popsuć, zmież No3 -tylko najlepiej gdzieś w sklepie na jakimś elektronicznym mierniku. Będziesz miał pewność ile go masz- Stosowałeś kiedyś wódke? Być może to zadziała.Ja w swoim małym Reef Maksie z No3- 50 Po4-25 przez dwa miesiące zjechałem prawie do zera na wódeczce.Tyle że aby zbić Po4 musisz mieć i No3.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Caly zbiornik z sampem ma 770 l. wodw podmieniam od Poniedzialku do Piatku po 15.5l. dziennie 15.5 x 5 = 77.5l tygodniowo. 10% z spla Preis. > No to codziennie świeże zajęcie a nie prościej raz w tygodniu te 10 % tyle że dzięki codziennym podmiankom masz pewnie stały Mg i Ca no i reszte mikroelementów bo sól bogatą stosujesz.

Zeovit to wiem ze dziala, ale nie umialem tego zbalansowac do mojego zbiornika. Czegos lalem za duzo , lub za malo bo korale czesto zaczynaly mi umierac od spodu- I tu nie należało się poddawać trzeba było powoli zacząć dolewać, aby przyzwyczaić korale do nowych warunków, preparaty są bardzo mocne dlatego poleciały wrażliwsze korale.Niestety Zeo potszebje czasu i opanowania.

Po fotce widać że wszystko zdrowe więc nie kompinuj za mocno żeby znowu nie popsuć, zmież No3 -tylko najlepiej gdzieś w sklepie na jakimś elektronicznym mierniku. Będziesz miał pewność ile go masz- Stosowałeś kiedyś wódke? Być może to zadziała.Ja w swoim małym Reef Maksie z No3- 50 Po4-25 przez dwa miesiące zjechałem prawie do zera na wódeczce.Tyle że aby zbić Po4 musisz mieć i No3.

Dzieki za opinie. Woda zmienia mi sie automatycznie.Mam napisanu fajny programik do Apex kontrolera. Mg 1350-1400. Ca 420-440 . Z zeo nie to ze sie poddalem Moze wycofalem sie bardziej.Rozmawialem z Andrzejem Niewiarowskim pare razy i polecil mi odstawienie niektorych produktow, ale z czasem odstawilem wszystkie. Nie wiem czy nie wroce do tych ktore sa odpowiedzialne za wybarwienie.wodke lalem , ale moze ze 4 lata temu. Zeby zlikwidowac "trawe". Ale chwile po tym jak zaczolem odkrylem Zeo i zaczolem moja przygode z ich produktami, bez wiekdzego rezultatu. byl taki krotki oktes kiedy wszystko bylo super wybarwione, ale sie rozjechalo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chce wam pokazac mija tabele z wynikiem testów.

Zmieniłem dwa dni temu Rowa i Po spadło z 0.15 na 0.09 myśle

Ze nawet niezle. Suchy odstawilem kompletnie.

post-9725-134187364974_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze jest okres wakacyjny, wiem ze napewno ktos jeszcze ma lub mial taki sam problem i go zwalczyl.Myslalem ze moze trafie na kogos kto bedzie chcial o tym pogadac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.