Skocz do zawartości
tytan69

Pakowanie i wysyłka korali

Rekomendowane odpowiedzi

Większość z nas prędzej czy później w swojej przygodzie z akwarystyką morską spotkała się z problemem polegającym na odpowiednim zabezpieczeniu szczepek w trakcie wysyłki.

Pół biedy kiedy mamy pod ręką box styropianowy wtedy wystarczy tylko odpowiednio zabezpieczyć worek lub inny pojemnik w którym są nasze szczepki przed rozlaniem i innymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Problem pojawia się natomiast w momencie gdy takowego nie posiadamy i nie mamy też pod ręką styropianu aby móc zrobić taki box własnoręcznie w takim wypadku konieczne jest zabezpieczenie naszych podopiecznych nie tylko pod względem uszkodzeń mechanicznych ale również trzeba zapewnić im odpowiednie zabezpieczenie przed wychłodzeniem lub przegrzaniem a oto kilka porad z mojej strony:

Jeżeli wysyłamy zwierzaka w worku na ryby to:

1. wkładamy szczepkę do worka akwarystycznego z odrobiną powietrza zakręcamy go i zawiązujemy supeł dzięki temu mamy gwarancję że worek się nie rozleje przez złe zawiązanie

post-8571-0-66672400-1341325769_thumb.jpg

zdjęcie supła

post-8571-0-83457700-1341325789_thumb.jpg

2. niestety mimo odpowiedniego zawiązania worka zawsze istnieje ryzyko przebicia worka przez skałę lub szczepkę która znajduje się w środku dlatego też zawsze podkreślam ZAWSZE powinno się pakować zwierzęta w co najmniej dwa worki

oto przykład:

post-8571-0-44594200-1341325967_thumb.jpg

worek zewnętrzny możemy zawiązać tak jak poprzednio na supeł lub na gumki recepturki w następujący sposób:

-zakręcamy i zaginamy końcówkę

post-8571-0-62249600-1341326071_thumb.jpg

-ciasno zawiązujemy ją gumkami

post-8571-0-56955500-1341326118_thumb.jpg

3. kolejnym etapem jest zabezpieczenie przesyłki przed wychłodzeniem możemy zrobić to za pomocą wielu materiałów

ja używam czegoś takiego:

post-8571-0-58860500-1341326173_thumb.jpg

worek z koralami owijamy szczelnie materiałem izolacyjnym a następnie szczelnie owijamy taśmą samoprzylepną najlepiej jest użyć szerokiej szarej taśmy widzimy wtedy czy wszystko jest szczelnie owinięte i jest przede wszystkim szybciej niestety nie miałem takiej pod ręką więc użyłem przeźroczystej

post-8571-0-50750200-1341326397_thumb.jpg

post-8571-0-93572200-1341326600_thumb.jpg

post-8571-0-71565900-1341326617_thumb.jpg

4. następnie tak zapakowane korale owijamy jeszcze raz folią strerch lub podobnym materiałem dodatkowo zabezpieczającym paczkę przed utratą ciepła oraz uszkodzeniami mechanicznymi

post-8571-0-65114300-1341327068_thumb.jpg

5. jeszcze raz owijamy całość taśmą

post-8571-0-75086900-1341327092_thumb.jpg

6. i wkładamy do pudełka

post-8571-0-59349900-1341327144_thumb.jpg

następnie pudełko zamykamy owijamy szczelnie szarą taśmą i wysyłamy do nowego właścicielathumbup.gif

post-8571-0-53129900-1341327233_thumb.jpg

Edytowane przez tytan69 (wyświetl historię edycji)

112L 4x24w;5000l/h ~21kg LR; 3kg LS

zapraszam również na moją stronkę nie akwarystyczną związaną z zarabianiem w internecie

http://www.e-krezus.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:unworthy:

Czekam na porady innych. :welcome:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wysyłamy szczepki w kubku na mocz:

1. napełniamy kubek wodą z akwarium i umieszczamy w nim szczepki zostawiając odrobinę powietrza po czym szczelnie go zakręcamy

post-8571-0-43794200-1341327835_thumb.jpg

2.owijamy kubek szczelnie taśmą klejącą zabezpieczając go przed ewentualnymi wyciekami

post-8571-0-72082800-1341327887_thumb.jpg

post-8571-0-19392900-1341327895_thumb.jpg

4 tak zabezpieczony kubek owijamy dodatkowo materiałem izolującym ciepło

post-8571-0-64568800-1341328077_thumb.jpg

dalej już postępujemy analogicznie jak w punkcie 3 i kolejnych pierwszego posta

Edytowane przez tytan69 (wyświetl historię edycji)

112L 4x24w;5000l/h ~21kg LR; 3kg LS

zapraszam również na moją stronkę nie akwarystyczną związaną z zarabianiem w internecie

http://www.e-krezus.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie obraz sie ale jak dla mnie to troszke za duzo tam folii. W sensie ze zrobiles z tego taki kokon troszke niepotrzebnie.

Wydaje mi sie ze rozpakowujac mozna samemu przebic worek.

Wszystko wydaje sie byc OK do momentu owijania w pianke - troce za duzo tasmy pozniej i folii.

Ogolnie pomysl fajny z instrukcja ale samo pakowanie troche przekombinowane.

Moje prywatne zdanie i nikt nie musi sie z nim zgadzac.

Pozdrawiam

Maciej


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temat do podpięcia wg mnie. Takich poradników wiecej, gratki


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku wysyłki PKS czy PKP to racja wystarczyła by połowa tej instrukcji ale jeżeli wysyłamy paczki kurierem Lub pocztą to rzadko bo rzadko ale zdarza się że idą do nas przez 3 lub nawet 4 dni więc nie można dopuścić w tym czasie do znaczącego spadku temperatury ponadto wiadomo oni się tam z paczkami nie cackają tylko przerzuca się je z miejsca na miejsce (dosłownie) więc muszą być też odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniem mechanicznym


112L 4x24w;5000l/h ~21kg LR; 3kg LS

zapraszam również na moją stronkę nie akwarystyczną związaną z zarabianiem w internecie

http://www.e-krezus.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego sie zwierzat kurierem czy poczta nie wysyla.

I nie chodzi mi o to ze wystarczy polowa instrukcji tylko ze druga polowa jest troche pancerna :)

Edytowane przez W32darWin (wyświetl historię edycji)

START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie ta "pancerność" zapewnia bezpieczeństwo przesyłki np. kurierskiej).gif ale robi się tu offtop więc koniec tematu z mojej stronycoffee.gif


112L 4x24w;5000l/h ~21kg LR; 3kg LS

zapraszam również na moją stronkę nie akwarystyczną związaną z zarabianiem w internecie

http://www.e-krezus.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego off top? Przecież dyskusja jest jak najbardziej na temat.

Dodam jeszcze tylko:

1. Dlaczego wysylamy PKP/PKS - przesylka dociera w kilka godzin i nie jest przewalana z miejsca na miejsce. Maly stres dla zwierzat i krotki czas = wysoka przezywalnosc.

2. Dlaczego nie wysylamy kurierem - przesylki sa przewalane z miejsca na miejsce (na sortowniach czasem rzucaja paczkami), korale ocieraja o folie i poprostu scieraja tkanke (np.). Jest to napewno duzy stres dla korali - a co za tym idzie moze skutkowac zejsciem - nie mowie ze tak bedzie ale moze.

3. Taka pancernosc napewno jest wskazana przy pakowaniu sprzetu.

Dodam jeszcze tylko ze zamiast termoboksu mozna sobie kupic plat styropianu i posklejac na wymiar "termos".

Przepraszam ze zasmiecilem twoj temat.

Pozdrawiam

Maciej

Edytowane przez W32darWin (wyświetl historię edycji)

START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Jak wysyłają nam z drugiej wyspy to pakują w dwa worki, owijają gazetami i fruu do styropianowego boxu, tam jeszcze dają heatpacka i dopychają gazet żeby nic nie latało.

24h później heatpacki jeszcze działają i wszystko jest ok.

Stąd nie rozumiem histerii ludzi którzy odpalają generatory na balkonach bo brakło prądu i cyrkulacji nie ma w akwarium :harhar:

Tymi zafoliowanymi szczepkami można by zagrać w nogę i nic by się nie stało :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W32darWin żaden problem każdy ma prawo do własnej opini ja np mieszkam w miejscowości w i do której niema absolutnie żadnej możliwości wysyłki korali PKP czy PKS i pozostają już tylko poczta i kurier dlatego chcąc nie chcąc musiałem nauczyć się tak pakować korale aby przynajmniej z tą 97% skutecznością trafiały żywe i w dobrym zdrowiu do odbiorców a chciałbym też aby trafiały takie do mnie i z tond taka a nie inna instrukcja patent sprawdzony i działający thumbup.gif pisałeś o ocieraniu się korali o ścianki worka czy kubka to prawda ale przecież w naturze mają o wiele trudniej przecież są sztormy które nagminnie nękają rafy koralowe są ryby i inne zwierzęta które łamią i niszczą koralowce więc poobijanie się kilka razy o ściankę opakowania nie jest niczym strasznym


112L 4x24w;5000l/h ~21kg LR; 3kg LS

zapraszam również na moją stronkę nie akwarystyczną związaną z zarabianiem w internecie

http://www.e-krezus.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat stary ale musze się wygadać

Kilka razy wysyłałem korale i wszystko było ok.

Poczta Polska paczka extra 24 z opcją ostrożnie, zapakowane kolejno w dwa worki, każdy związany dwoma gumkami recepturkami.

Tak zapakowane korale w karton wyłożony styropianem następnie taśma, folia stretch, taśma i strzałki kierunkowe.

I co - dzisiaj dostaje info że koral dojechał na "sucho".

Ludzie przecież to normalnie ręce opadają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja odkopię stary temat.

Taka ciekawostka:

Zgodnie z regulaminem PKP nie można przesyłkami konduktorskimi wysyłać żywych zwierząt :)

http://intercity.pl/pl/dokumenty/Przepisy%20i%20taryfy/BIP/RPO-IC%20-%20tekst%20ujednolicony%20zm%208.pdf

Na szczęście nic nie piszą o roślinach. Więc w razie czego wysyłkę koralowców można tłumaczyć, że "się roślinki do akwarium koledze wysyła" ;)


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja kiedyś wysłałem konduktorska węża zbozowego i nikt o nic nie pytał

Wysłane z mojego GT-I9300


375l z sumpem, Maxspect Gyre 150, 1x Jeba WP-25,Jebao DC 1200,Vertex Omega 180i,34kg skały, 6x 54W T5+ 60W Led multichipy, , auto dolewka, RO+DI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, to dosyc prymitywny sposob pakowania szczepek. Juz podczas pakowania woda sie wychlodzi (czy pakujesz w temp. 28°C ?).

Bez boxa lub wylozonego styropianem kartonu, albo boxa w kartonie i bez HeatPacka nie powinienes wysylac. Po prostu okrecasz folia juz zimna wode. I im mocniej "zaizolujesz" tym trudniej bedzie tej wodzie sie ogrzac w nawet cieplym pomieszczeniu.

Poza tym, szczepek nie powinno sie wysylac bez podstawek. Przyczyna jest prosta; szczepke z podstawka przymocowuje sie recepturka na kawalku styropianu i transportuje "do gory nogami". Zawiazujac worek bez lub z malutka iloscia powietrza jest szansa, ze koral nawet nie bedzie dotykal scianek worka.

Ps: oczywiscie "powietrza", juz zmienilem. Widze, ze tu nie mozna pisac glupot :blushing:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, Twój sposób jest super! Dobrze, że znalazłem ten temat :)

Ale zastanawia mnie ostatnie zdanie.

Zawiazujac worek bez lub z malutka iloscia wody jest szansa, ze koral nawet nie bedzie dotykal scianek worka.

Jak to bez wody? Chyba miało być bez powietrza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, to dosyc prymitywny sposob pakowania szczepek. Juz podczas pakowania woda sie wychlodzi (czy pakujesz w temp. 28°C ?).

Bez boxa lub wylozonego styropianem kartonu, albo boxa w kartonie i bez HeatPacka nie powinienes wysylac. Po prostu okrecasz folia juz zimna wode. I im mocniej "zaizolujesz" tym trudniej bedzie tej wodzie sie ogrzac w nawet cieplym pomieszczeniu.

Poza tym, szczepek nie powinno sie wysylac bez podstawek. Przyczyna jest prosta; szczepke z podstawka przymocowuje sie recepturka na kawalku styropianu i transportuje "do gory nogami". Zawiazujac worek bez lub z malutka iloscia wody jest szansa, ze koral nawet nie bedzie dotykal scianek worka.

Tak-na pewno chodzilo o powietrze :-)

Stani -profeska :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zabezpieczony sloiczek albo maly pojemnik. Szczepka przyklejona do zakretki (do gory nogami) I caly pojemnik zalany po czubek woda. Nie ma szans zeby sie koral czegos dotknal (chyba ze sie odklei)


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co ta folia. Gazety! Najlepiej białoczarne czyli 'kredowe'. Niekiedy uzywam jeszcze aluminiowej folii, ale to czesciej jak potrzebuje zimnej wodki a drogi przez pol miasta :-)


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.