Skocz do zawartości
Piotrek z Pabianic

skała czy podłoże ?

skała czy podłoże ?  

17 użytkowników zagłosowało

  1. 1. wieksza fitracja w skale czy w pod?o?u ?

    • wieksza filtracja w skale
    • wi?ksza fitracja w pod?o?u


Rekomendowane odpowiedzi

IMHO w skale. Wybuchy piasku w akwa kończące się destrukcją miały miejsce i czytałem o takich hekatombach chyba i tu. Spadek efektywności filtracyjnej skały wynika chyba wyłącznie z blokowania porów przez narastające glony wapienne... Natomiast bez efektywnej obsady ryjącej piach staje się akumulatorem syfu, tym bardziej, że nikt nie ustawia cyrkulacji tak, żeby cały piach po akwa nosiło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

IMHO w skale. Wybuchy piasku w akwa kończące się destrukcją miały miejsce i czytałem o takich hekatombach chyba i tu. Spadek efektywności filtracyjnej skały wynika chyba wyłącznie z blokowania porów przez narastające glony wapienne... Natomiast bez efektywnej obsady ryjącej piach staje się akumulatorem syfu, tym bardziej, że nikt nie ustawia cyrkulacji tak, żeby cały piach po akwa nosiło...

Co nie zmienia faktu że podłoże jest sto razy wydajniejsze od skały :harhar:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO w skale. Wybuchy piasku w akwa kończące się destrukcją miały miejsce i czytałem o takich hekatombach chyba i tu. Spadek efektywności filtracyjnej skały wynika chyba wyłącznie z blokowania porów przez narastające glony wapienne... Natomiast bez efektywnej obsady ryjącej piach staje się akumulatorem syfu, tym bardziej, że nikt nie ustawia cyrkulacji tak, żeby cały piach po akwa nosiło...

Co to jest Hekatomba w akwarystyce?Hekatomba, pierwotnie ofiara ze stu wołów składana bogom, szczególnie Zeusowi. W poematach Homera jest nią już każda większa ofiara zwierzęca.Sory za off top

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Jeszcze fajnie jakby swoje spostrzeżenia opisywali ludzie którzy mieli/mają na przykład DSB,

a nie ktoś kto ma 2cm piaseczku :harhar:

Edytowane przez kapitan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to napiszcie, Koledzy, że chodzi o warstwę 10cm piasku, a nie "podłoże", bo w pierwszej chwili sądziłem, że RA345 chodziło o szybę na dnie :harhar: Z drugiej strony właśnie 10cm warstwą piachu w akwa wysadzano zbiorniki... A DSB w sumpie nie jest podłożem gwoli ścisłości, "kapralu" ;)

Bober - masz rację, ja nieuk i ignorant użyłem złego znaczeniowo słowa do opisania gigantycznej katastrofy niosącej ofiary śmiertelne spowodowanej działaniem w słusznym celu... Czy już mogę zacząć się biczować harapem?

@kapitan - poproszę o naukowy dowód Twojej tezy - bardzo chętnie uczę się nowych rzeczy :)

Edytowane przez Radek Ch (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to napiszcie, Koledzy, że chodzi o warstwę 10cm piasku, a nie "podłoże", bo w pierwszej chwili sądziłem, że RA345 chodziło o szybę na dnie :harhar: Z drugiej strony właśnie 10cm warstwą piachu w akwa wysadzano zbiorniki... A DSB w sumpie nie jest podłożem gwoli ścisłości, "kapralu" ;)

Bober - masz rację, ja nieuk i ignorant użyłem złego znaczeniowo słowa do opisania gigdantycznej katastrofy. Czy już mogę zacząć się biczować harapem?

Nie musisz pisać biczować się harapem,bo tak jak byś pisał biczować się biczem :harhar:


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale Drogi Kolego mogłem napisać "biczować się biczem", co jest błędem stylistycznym, prawda? A harap jest szczególną odmianą bicza i tyle... I bober - daj sobie sianka, ok? Nie o semantyce, składni, wykładni, mitologii i innych jest ten temat...

Edytowane przez Radek Ch (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale Drogi Kolego mogłem napisać "biczować się biczem", co jest błędem stylistycznym, prawda? A harap jest szczególną odmianą bicza i tyle...

No ok,no i tak jak piszę kapitan wszystko zależy od ilości piachu tak mi się wydaję

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie DSB !

najzwyklejsze dno w akwarium z bardziej lub mniej drobniejszym piaskiem o grubości warstwy takiej jakie macie w swoich zbiornikach


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjmujac definicje filtracji w akwarystyce morskiej jako zbior procesow fizyko-chemiczno-biologicznych majacych na celu poprawe jakosci wody wedlug standardow ogolnieprzyjetych w naszym hobby...

..prawdopodobnie piasek bedzie mial wieksza wydajnosc filtracji biochemicznej. Glownym powodem tego jest laczna powierzchnia aktywna piasku ktora prawdopodobnie daje kilkadziesiat (set) metrow kwadratowych w przecietnym akwarium. Ta powierzchnia jest zasiedlona przez mikroorganizmy ktore odwalaja wiekszosc roboty. Nie mniej jednak skala bardzo istotnie wspomaga podloze. Pomijajac juz fakt mikroporowatosci ktora czesto jest koscia niezgody wsrod akwarystow chociazby ze wzgledu na zarastanie to skala jest miejscem zamieszkania wiekszych organizmow (isopoda, amphipoda, wieloszczety, skaposzczety, mieczaki, etc) ktore pelnia nie mniej wazna funkcje w filtracji glownie przez rozdrabnianie wiekszych czastek organicznych.

Obie te strefy sa jednakowo istotne i wzajemnie sie uzupelniaja pelniac czesciowo odmienne funkcje filtracyjne bedac siedliskiem innych organizmow. W duzej mierze jednak procesy w nich zachodzace sie pokrywaja. Dlatego nie lekcewazylbym zadnej z tych stref (dno, skala) jako medium filtracyjnego.

Edytowane przez Tester (wyświetl historię edycji)

425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

nie DSB !

najzwyklejsze dno w akwarium z bardziej lub mniej drobniejszym piaskiem o grubości warstwy takiej jakie macie w swoich zbiornikach

Hehe, a jak ktoś ma w akwarium DSB?

Ja to widzę tak.

Żywa skała jest porowata (różnie i nie zawsze) i chcielibyśmy żeby była zamieszkana przez pożyteczne dla naszego akwarium bakterie.

W praktyce z tą porowatością różnie jest, a sama skała porastana jest przez glony wapienne, koralowce i co tam jeszcze rośnie na skale ;)

Wszystkie te rzeczy ograniczają przepływ wody przez skałę, bo żeby działała to musi przez nią przepływać woda z niepożądanymi nutrientami racja?

Dlatego za pewnik można wziąć tylko zewnętrzną powierzchnię skały jako powierzchnię filtracyjną (na algach wapiennych pewnie też są bakterie). Możemy ją nawet pomnożyć razy dwa...

...a i tak powierzchnia filtracyjna będzie wiele razy mniejsza niż w złożu drobnego żwiru koralowego zajmującego taką samą objętość akwarium. Gdy policzyć powierzchnię każdego ziarenka otrzymujemy ogromną powierzchnię filtracyjną.

Żywa skała to słoik, a podłoże to powiedzmy słoik pełen piachu.

Jak ktoś chce dowodów naukowych to niech poczyta prace Rona Shimeka, gość jest doktorem mikrobiologii i wydał książkę i kilka artykułów o DSB.

U każdego ilość podłoża jest inna, ale spokojnie z powodów podanych wyżej można założyć że metr sześcienny skały jest gorszym filtrem od metra sześciennego żwirku.

No i w praktyce sporo jest zbiorników zasypanych po brzegi LR i jednocześnie tragicznych, ze słabymi parametrami, czego nie można powiedzieć o zbiornikach z DSB.

Nie znam nikogo komu żywa skała cudownie wyfiltrowała akwarium :harhar:

Uważam classic metodę berlińską za archaiczną i przereklamowaną, chyba mam do tego prawo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to napiszcie, Koledzy, że chodzi o warstwę 10cm piasku, a nie "podłoże", bo w pierwszej chwili sądziłem, że RA345 chodziło o szybę na dnie :harhar: Z drugiej strony właśnie 10cm warstwą piachu w akwa wysadzano zbiorniki... A DSB w sumpie nie jest podłożem gwoli ścisłości, "kapralu" ;)

Bober - masz rację, ja nieuk i ignorant użyłem złego znaczeniowo słowa do opisania gigantycznej katastrofy niosącej ofiary śmiertelne spowodowanej działaniem w słusznym celu... Czy już mogę zacząć się biczować harapem?

@kapitan - poproszę o naukowy dowód Twojej tezy - bardzo chętnie uczę się nowych rzeczy :)

Lekkość pióra, porywający styl, cięta riposta i odpowiednia dawka humoru.

Chciało by się więcej czytać takich krótkich, lekkich i dowcipnych tekstów.

Po przeczytaniu takich postów, lżej się robi człowiekowi po ciężkim dniu.

Świetny przerywnik w ciężkich dysputach. :animier:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to było serio - kłaniam się nisko po same pępisko, niżej nie mogę, bo pier...nę o podłogę ;) jeśli złośliwie - a kysz, nocna maro :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko serio,nurtuje mnie jeszcze jak by poszło z akwa samo dno i kilka miękkich i ładne algi,typowy brzeg :stuart:

i do tego silne bujanie :thumbsup:

Edytowane przez RA345 (wyświetl historię edycji)

Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj wszystko staje na glowie

mozna i bez skały i piachu sobie poradzić

mozliwości jakie daje nam wspolczesna morszczyzna, nawet sie nie sniła pionierom

Znając ciut preferencje prowadzenia akwarium przez autora tematu, domyslam sie, ze pytanie tyczy się bardziej

prowadzenia baniaka w mozliwie najbardziej "naturalny" sposób

pozdro

Mariusz

p.s.

temat wątku rzeczywiście jest mocno mylący. Słowo dno należałoby zamienić na piasek/podłoże.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko serio,nurtuje mnie jeszcze jak by poszło z akwa samo dno i kilka miękkich i ładne algi,typowy brzeg :stuart:

i do tego silne bujanie :thumbsup:

Ciekawy pomysł......ale brzeg brzegowi nie równy he he. Jeśli masz na myśli plażę, to zasadniczo bardzo "ubogie" środowisko w atrakcyjne życie. Brzeg robi się atrakcyjny dopiero w chwili pojawienia się kamorków i skał - ciekawa obserwacja życia zaczyna się właśnie przy skałach. W twoim baniaku przy małej obsadzie rybnej skała jest ci zbędna (wystarczy piach), ale.....cosik kombinujesz Pietrek :welcome:


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok,zmieniłem słowo z dno na podłoże (nie pomyslałem że dno będzie mogło sie kojarzyć ze zwykłą szyba )

Echindorus - nie piszę o moim baniaku ale kombinuje w realizacji wizji kumpla :)

Edytowane przez RA345 (wyświetl historię edycji)

Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najlepsza filtracja jest i piasek choc jak napisal Bartek pominac skale bylo by grzechem ze wzgledu na to ze rozne organizmy preferuja rozne substraty. Im wiecej lancuchow tym jest ona bardziej efektywniejsza, stabilniejsza, a korale zadowolone. Jest jednak warunek i po to sie robi sumpy. Filtracja lubi spokoj. Wscibskie krewetki, wszechobecne ryby, kraby ja najprosciej mowiac unicestwiaja wszystko.

Powszechnie mowi sie ze na rafie nic sie nie marnuje i wierzcie mi lub nie w akwarium tez da sie cos takiego zrobic. Kazdy system jest w stanie przyjac i przerobic nadwyzki z pozytkiem dla calego wszystkich pod warunkiem ze damy schronienie i mozliwosci do rozmanazania sie pewneij grupie organizmow.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.