Skocz do zawartości
Mystik

UPS - na pompę obiegową czy cyrkulatory?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Wiadomo, że brak prądu w akwarium morskim może się dla niego skończyć całkowitym zgonem.

Urządzeń jest coraz więcej, a i biorą też trochę prądu.

Pytanie brzmi. Jeżeli nie mamy do dyspozycji dużego UPS-a (na 10h pracy wszystkich urządzeń), a tylko np. takiego 250VA, to co jest ważniejsze? Podtrzymanie pompy obiegowej, cyrkulatorów czy odpieniacza?

Edytowane przez Mystik (wyświetl historię edycji)

pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście cyrkulacje w baniaku mały pobór prądu pompy mają co pozwala na dłuższą pracę.

Edytowane przez Wieczny (wyświetl historię edycji)

b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Jeśli mieszkasz w Irlandii to chyba grzałka :harhar:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja, czyli ruch wody i napowietrzanie w jednym dzięki czemu nie doprowadzimy do przyduchy i przy tym najmniejszy pobór prądu czyli dłuższe działanie.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli nie mamy do dyspozycji dużego UPS-a (na 10h pracy wszystkich urządzeń), a tylko np. takiego 250VA, to co jest ważniejsze?

Moc UPSa ma się nijak do czasu podtrzymania, musisz znać pojemność akumulatorów zastosowanych w zasilaczu. Dla naszych zastosowań moc nie ma znaczenia, byle dla pomp na wyjściu był czysty sinus.

Małe UPSy zwykle mają aku 12V 7Ah, przez 10h zasilisz nim urządzenie o mocy zaledwie 5-7W. Czyli obiegówka zdecydowanie odpada. 


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiegówka=sump--->odpieniacz...

Jak odpieniacz = 0 (bo nie ma prądu)

To może lepiej zasilić cyrulatory ustawione na powierzchnię ? Będzie ruch wody, a więc natlenianie, filtracja też w stopniu zależnym od ilości LR...

Poza tym, "wydaje mi się" że dłużej pociągnie cyrkulacja niż obieg - prosta fizyka.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

No to wszystko wydaje się jasne. Podtrzymujemy cyrkulatory.

Kapuhy: pełny sinus. Hm, no to trochę będzie trzeba poszukać, żeby cena nie zbiła z nóg :).


pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to kloega ma panel a tu nie ma wielkich strat na podnoszeniu. Zdecydowanie lepiej moim zdaniem aby przy braku prądu chodził obieg niż cyrkulacja. Akwarium wytrzyma słabszy ruch wody bez większego problemu dość długo. W panelach i sumpach są zwykle złoża na których żyją sobie barkerie. Przy braku przepływu przez złoża i co się z tym wiąże braku tlenu te kultury mogą zginąć. Temat był juz poruszany przy okazji DSB. Jeśli DSB (lub inne złoże) jest w sumpie/panelu to obieg wydaje się być podstawową koniecznością.

Pozdrawiam


Start: 10.01.2016 r.

Akwarium: IM Fusion 30L, odpieniacz: Tunze 9004, lampa: Nanobox Quad, cyrkulacja: Vor-Tech MP10w, i trochę drobiazgów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, Kolega ma rację. W wypadku panela z zawartością złoża, ma on pierwszeństwo. Mój błąd. Zareagowałem na "obiegówkę" - uznałem że setup jest standardowy. Poszedł bym w takim razie krok dalej i zainwestował w jakiś energooszczędny brzęczyk, by na taką okazję odpalić odpieniacz kostkowy - nawet nie do oczyszczenia, ale w celu natlenienia wody.

Oczywiście ruch wody w złożach typu biobale/spirax/ceramika ma podstawowe znaczenie. Inaczej po włączeniu prądu, poleci spora ilość "azotu" i siarkowodoru.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

A jaki Ups byście polecali do Laguny 6000 - obieg i 6095 - cyrkulacja?

duuuży :harhar:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Wystarczy jak wytrzyma 2 godz :)

2 godzinami bez prądu to bym sobie na Twoim miejscu głowy nie zawracał :welcome:

ale jak bardzo chcesz to jak bedziesz u mnie następnym razem to dam Ci duużego UPS-a gratis :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UPS może być używany, akumulatory, muszą być nowe :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to kloega ma panel a tu nie ma wielkich strat na podnoszeniu.

Oczywiście, Kolega ma rację. W wypadku panela z zawartością złoża, ma on pierwszeństwo. Mój błąd. Zareagowałem na "obiegówkę" - uznałem że setup jest standardowy.

Mój błąd, bo moje pytanie było raczej z tych, które wyprzedzają rzeczywistość, a tego nie wyjaśniłem.

I faktycznie chodzi o ochronę akwarium w normalnym układzie. 240l + sump.

Czyli pozostają cyrkulatory.


pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki Ups byście polecali do Laguny 6000 - obieg i 6095 - cyrkulacja?

Jeżeli pracują z nominalną mocą (ok. 100W), to na dwie godziny potrzebny UPS z aku np.takim. Jeżeli jadą na mniejszej mocy (~60W), to 12V/17Ah powinno wystarczyć.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Najlepiej jak chodzi obiegówka, wtedy jest pełny ruch wody nawet w sumpie. Na 2 godziny to się nie opłaca kombinować, co jak zabraknie tak z 24h? Tak jak u mnie po ostatnich burzach wywaliło transformatory i przerwa w dostawie była przez 16 godzin. Osobiście mam aku żel 63Ah plus przetwornica 150W ze sztucznym sinusem i podłączona obiegówka OR2500 plus jeden cyrkulator i wszystko to ładnie śmiga. Po 16 godzinach pracy na zaciskach aku miałem 11,2V co przy 10,5V dopiero wyłącza przetwornice, tak więc jeszcze dałoby radę bez prądu.

Przetwornica WHITENERGY.

Edytowane przez Darev (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

duuuży :harhar:

Mustek 1400 wytrzymuje 1 godz 20 min, pokazując obciążenie 7%. Trochę bez sensu.

Chyba przeproszę się z akumulatorem i tunze safety connectorem.

Tylko co polecacie do ładowania tak by nie rozwaliło akumulatora 85Ah?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam ładowarki CTEK.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak właściwie akumulator to kwasiak czy żelowy? Nie wiem do czego to potrzebujesz, ale mając akumulator 85Ah dokupiłbym jakąś przetwornicę z sinusem. Przetwornice 300w kupisz za około 400zł i masz całkiem konkretne zabezpieczenie. Te przetwornice działaja jak typowy ups, podłączysz raz i masz spokój. Ja mam coś takiego i jestem zadowolony http://allegro.pl/aw...2488728446.html

Dzieki, taki będzie lepszy? http://www.markoweak...r_id=22〈=pl

Edytowane przez Artur32 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój akumulator to by ładowało ze trzy dni, kup coś chociaż z 5A albo 10A.

A w czym to przeszkadza? Przecież jak ma to pracować w automacie to prostownik musi cały czas być na czuwajce i doładowywać aku. Ja bym nie brał większego, szkoda kasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeszkadzać może jeśli wyłączą prąd kilkakrotnie w małych odstępach czasu, to mało prawdopodobne ale mozliwe. Oczywiscie wszystko zależy na ile obciąży akumulator. Równie dobrze Ty też mogleś dać akumulator 17Ah a nie 63Ah bo szkoda kasy. Możliwości są rożne zależy tylko co chcemy osiągnać :welcome: .

A w czym to przeszkadza? Przecież jak ma to pracować w automacie to prostownik musi cały czas być na czuwajce i doładowywać aku. Ja bym nie brał większego, szkoda kasy.

Edytowane przez Artur32 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.