Skocz do zawartości
Yaardai

Jakie RO?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem nowy, przymierzam się do zakupu Reefmaxa i czytam wszystkie wątki, które pozwolą mi optymalnie dobrać dodatkowy sprzęt. Przeczytałem wszystko co znalazłem na forum o odwróconej osmozie, wiem, że ma być też DI, ale nigdzie nie ma porównania RO różnych producentów.

Czy jesteście w stanie coś poradzić:

- ilu stopniowa osmoza?

- jakie filtry?

- w jakiej kolejności - węgiel (w bloku), ale na początku czy na końcu (przed membraną)?

Czy ktoś z was używał tańszych rozwiązań:

http://www.filtrwody.pl/pl/p/FILTR-OSMOZA-AKWARYSTYCZNA-RO4-Z-DEMINERALIZATOR-/122

czy lepiej:

http://www.filtrwody.pl/pl/p/FILTR-OSMOZA-AKWARYSTYCZNA-RO5-Z-DEMINERALIZATOREM-/135

Jakie wyniki (z TDS) na wejściu (z kranu) i na końcu (przed i po DI) osiągacie przy tańszych i droższych rozwiązaniach?

Czy jest jeszcze coś na co należy zwrócić uwagę przy zakupie RO/DI? Ceny wkładów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten 1 styknie :coffee:


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiscie odradzam membrane Vontron - czyli pierwszy zestaw.Ostatnio taka kupilem, i daje gosze (40ppm) parametry wody niz moja stara przez prawie 3 lata uzywana membrana...

Edytowane przez boft (wyświetl historię edycji)

Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten 1 styknie :coffee:

kolego ,tańszy nie znaczy ,że gorszy ,do tego tds zakup i po sprawie ,na tds ma pokazywać 0.00 ja mam z jednym wyjściem tds i styka


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiscie odradzam membrane Vontron - czyli pierwszy zestaw.Ostatnio taka kupilem, i daje gosze (40ppm) parametry wody niz moja stara przez prawie 3 lata uzywana membrana...

powaga ,ja mam i jest wszystko gitara ,ale dziwne :X


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kazdym razie bede odradzal Vontrona, bo to tak jakbym pieniadze wyrzucil do kosza... A na pewno nie popelnilem bledu przy montarzu bo to nie moj pierwszy odpalany RO ;)


Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może masz już z kranu czystą wodę? ;) Ile pokazuje TDS?

W obu jest ta sama membrana. Różnią się pozostałymi elementami.

no z kranu raczej nie ,ale TDS pokazuje 0.00 po di


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kazdym razie bede odradzal Vontrona, bo to tak jakbym pieniadze wyrzucil do kosza... A na pewno nie popelnilem bledu przy montarzu bo to nie moj pierwszy odpalany RO ;)

A możesz podzielić się linkami do RO z których korzystałeś? Cena < 350 PLN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziwna klutnia. przeciez filtr RO to zwykle puszki do ktorych wkladamy media filtracyje dowolnych firm. jaki RO nie kupisz to spelni swoje zadanie.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi wlasnie o jakosc tych mediow filtracyjnych (a membrana takowym jest) , nie o te zwykle puszki ;) Poza tym nikt tu sie nie kłóci :)

Co do zestawu który mam i ktory ladnie przez 3 lata pracowal to linka nie jestem w stanie podac, bo to kawal czasu :) Z tego co pamietam membrana w nim to aquafilter, ale reki sobie obciac nie dam, musze sprawdzic. Niepotrzebnie skusilem sie na inna membrane teraz, moglem sprawdzone rozwiazanie zastosowac... ale tak to jest jak czlowiek chce zaoszczedzic na sile...

Edytowane przez boft (wyświetl historię edycji)

Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A możesz podzielić się linkami do RO z których korzystałeś? Cena < 350 PLN.

Że się wtrącę... :whistle:

Tu masz chyba niezły zestaw w dobrej cenie: RO + DI za 80 złociszy z tej samej strony i :playing:

Właśnie też mam zamiar zakupić ;)


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio panuje moda że im tańsze tym lepsze a nie na odwrót.

Podobnie jest też z tdsami i lampami.

O Vontronie już od dawna się mówiło że wylewa się z niego syf 40-60ppm i sciek.

Przeglądając obecne informacje do dziś tak jest i woda jest używana do ryb słodkich a nie morskich, jednak bywają wyjątki to chiński produkt i potrafią być lepsze i gorsze ale co kto lubi..Woda po samej osmozie nie powinna mieć więcej jak 10-15ppm a po di równe 0.Jeśli tak jest to jest dobrze.

Kiedyś miałem filmteka teraz aquafilter a sa już 2 wersje jedna nie jest chyba filmtekiem bo roznią się cena prawie 50%.

Na tej membranie aquafiltera jadę już drugi rok i na razie wymiana się nie zapowiada.Wymieniam tylko co rok 2 wkłady i raz na pół roku żywicę.

Jeśli chodzi o tdsa stosuje Aquafilter Przepływowy TDS 81.

Jeśli mialbym zrezygnować z tdsa na rzecz drogiego filtra to bym kupił tani.Tylko on nam powie co siedzi w wodzie lanej do baniaka.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też mam Vontrona i też nie polecam :( z kranu leci 700ppm, po membranie 50ppm....

Ben_sage : masz taką ?

http://allegro.pl/membrana-osmoza-aquafilter-tfc-75-f-usa-jakosc-i2450392783.html

Edytowane przez Andretti (wyświetl historię edycji)

PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ale ja mam 50 a tu 75 teoretycznie lepsza i nawet nie drogo.

Ale aquafilter ma 2 takie same w różnych cenach ten droższy ma w opisie filmtek ale teń tańszy też usa i jest bdb.

Andretti w gliwicach masz 700ppm :w00t: niezle mineralizują bo u mnie w wawie mamy na bemowie ok.350-400 musze sprawdzić jeszcze na bielanach bo blisko ciepłowni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego 50 jest lepsza od 75? (oczywiście pomijając wydajność)

Pytam, bo obiło mi się o uszy, że im "większa" membrana tym potrzebne jest wyższe ciśnienie, żeby pracowała w sposób optymalny.

I, że na zachodzie są popularne pompy podwyższające ciśnienie przed filtrami RO.


pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepsza jest taka która spełnia zadanie.75 jest lepsza i drozsza teoretycznie, takiej membrany nie kupowałem bo po co jak 50 spełnia swoją funkcję.

Może wode w kranie mają słabsze ciśnienie albo mają studnie i słabe pompy.

Membrana ma swoją wydajność i trzeba dać spokojnie wodzie przepłynąć ciśnienie w kranie w pl wystarczy do membran 50-75.Różnica głównie w przepływie.Membrany 150-300 wymagają nieco większego ciśnienia ale do wywalania więcej ro a efekt końcowy z tdsem i tak taki sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.