Skocz do zawartości
mareko1

Automatyczna dolewka Dr. Witt w RM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jako, że zbliża się okres wyjazdu wakacyjnego chcąc nie chcąc będę zmuszony kupić dolewkę. Wybór padł na Dr. Witta z dwoma czujnikami. Rozumiem, że do dolewki muszę jeszcze dokupić pompę wody, ustawić np. wiadro z wodą RO pod akwarium podłączyć dolewkę i śmiało bez myślenia o akwarium jechać na wakacje, tak? Może ktoś z Was ma zamontowaną taką dolewkę i zechciał by się podzielić fotkami jak ma ją dokładnie zainstalowaną to byłbym wdzięczny. Czy czujniki poziomu wody są na przyssawki czy ktoś może próbował zaczepić je o zraszacz w pierwszej komorze - bo z tego co czytałem to wiem, że będę musiał wywalić z pierwszej komory górny koszyk i tam zamontować czujniki, ale którędy macie poprowadzony wąż od pompy, czy musieliście wycinać dziurę w pokrywie czy jest możliwość " bezinwazyjnego" poprowadzenia tak aby pokrywa się zamykała? Na koniec jeszcze jedno pytanie, otóż tak sobie wcześniej myślałem, że może nie będzie mi potrzebna dolewka - w sumie nie będzie mnie 7 dni, czyli maksymalnie wyparuje ok. 10 l wody - czy to dużo za dużo?

Pozdrawiam

Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba za dużo,to mniej wiecej tak,jakbys o 10% podniósł zasolenie.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy wyparowaniu 10 litrów to już najprawdopodobniej woda z akwa nie będzie ci się przelewała i odpieniek nie będzie pienił, bo nie będzie miał co.

Nie piszesz nic o karmieniu. Jeśli podniesiesz pokrywę dla automatycznego karmnika, to tej wody może wyparować jeszcze więcej. A jeśli ktoś będzie wpadał na karminie, to przecież może również dolać wody.

Edytowane przez Ironista (wyświetl historię edycji)

I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewka jest potrzebna i to bez "realizacji planów wakacyjnych", a w codziennym utrzymaniu stałych parametrów (zasolenie) oraz poprawnej pracy odpieniacza (parametry - NO3, PO4, ilość tlenu w wodzie).

Co do wyboru dr. Witt to wiem, że one są tu chwalone na forum... ja jednak ostatnio miałem "przyjemność" rozebrać swoją i byłem lekko zawiedziony - w środku znalazłem nic innego jak zlutowane elementy na tzw pająka... istna tragedia... jak ktoś sprzedaje i produkuje to prawie na skalę masową to aż żal d*pę ściska bo nie wykonuje tego co sprzedaje profesjonalnie. Wytworzenie i zaprojektowanie płytki w obecnym czasie to pryszcz.

Brak jakiegokolwiek zabezpieczenia przeciwprzepięciowego... skutkowało u mnie prawie pożarem...

W chwilę po rozbiórce tego co pozostało i przedreptaniu się na stryszek byłem posiadaczem dolewki wg mnie zrobionej bardziej profesjonalnie bo przynajmniej na szybko płytkę zrobiłem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium na chwilę obecną jest w fazie dojrzewania, więc obsady praktycznie nie ma... no może poza trzema krabami dzikusami ( nie wiem czy pożyteczne, narazie chodzą w nocy po skale i jedzą glony) oraz kilkoma główkami Zoa. Myślałem jeszcze o dolewce grawitacyjnej, ale nie mam jak za bardzo postawić jakiegoś zbiornika z wodą powyżej akwarium :( . Jest jeszcze jedna opcja, że po trzech dniach ktoś przyjdzie dolać po prostu wody do akwa, ale i tak wolał bym dolewkę. A jeśli nie Witta to co innego w przystępnej kasie proponujecie?

Pozdrawiam

Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrz w dolewkach Aqua-Trend, są w wersji z pompką i jako samo sterowanie.

7 dni bez dolewania to zdecydowanie za długo, przy włączonym wentylatorze paruje w RMie do 1,5l dziennie. Jak będą upały, to przed końcem urlopu w panelu będziesz miał pustki.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam czujniki Dr_Witt'a zamontowane pod płytką zraszającą. Zbiornik na dolewkę ma ok.15 litrów. Jako pompka służy u mnie NJ1200 - ale zdecydowanie możesz zainstalować jakąś tańszą, tylko sprawdź żeby miała odpowiednią wysokość podnoszenia. Od zbiornika na dolewkę do akwarium wchodzi cienki wężyk akwarystyczny, który spokojnie klinuje się (zabezpieczyłem go dodatkowo owijając czymś, żeby czasami się nie wysunął) w największym wycięciu na kable na boku RM (nad płytką zraszającą). Pozdrawiam

post-12000-0-79180500-1342072971_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam dolewkę dr Witt-a i pracuje u mnie bezawaryjnie 2 lata.

Jedyny problem to ślimaki "żartownisie", które lubią wejść sobie na pływak i go zablokować.

Na szczęście pływaki są dwa. Moja rada - podłączyć dolewkę pod zegar sterujący, tak, aby włączała sie

maks. 2 razy na dobę na tyle minut - ile wystarcza na dopełnienie odparowanej wody.

U mnie dolewka steruje zaworem przed membraną RO więc 5 minut jest nawet z lekkim zapasem.

W ten sposób nie zrobisz krzywdy baniakowi nawet jak coś się zablokuje.

A dolewka to moim zdaniem artykuł pierwszej potrzeby w RM


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ta dolewke od dwoch lat. Lezy w szafce. Podobnie jak kolega Kubek jak zobaczylem zlapalem sie ,a glowe. Na takie ryzyko mnie nie stac. Owszem jestem za recyklingiemale bez ptzesady. Na zewnatrz kable sztukowane z trzech kawalkow zabezpieczone termo koszulkami.

Uchwyt na czujki niechlujnie ucietey z jakiegos kawalka plasiku. Zeby wisial zostal podgrzany i wygiety. Szkoda tylko ze sie przy tym zdazyl sie stopic i przypalic.

Osobiscie nie polecam

Sent from my HTC One X using Tapatalk 2


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to teraz nie wiem czy w końcu brać tego Witta czy rozejrzeć się za czymś innym. Wiadomo, że chcę wydać jak najmniej. Miał ktoś jeszcze taką sytuację z Wittem jak opisują koledzy ?

Wysyłane z mojego HTC Desire za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy nie opisują, że im nie działa, tylko że rozkręcili i stracili zaufanie.

Ja nie rozkręcałem, więc nie straciłem zaufania i u mnie działa bez problemu

Nie od dzisiaj wiadomo że albo coś jest tanie albo dobre.

Pytanie, gdzie dla Ciebie kończy się tanie a zaczyna wystarczająco dobre???

Ale na to pytanie mogę odpowiedzieć Ci tylko tak, jak stary mądry rabin z Chełma

Mareko1 ja Ciebie dobrze radzę, Ty rób jak uważasz....:)


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon z częścią Twojej wypowiedzi stanowczo się nie zgodzę! w tym przypadku nie jest to albo tanie albo dobre.... zrobiłem dolewkę za mniej niż 50 zł zdecydowanie lepiej niż słynna firma dr. Witt... jak ktoś chce mogę za darmo udostępnić schemat i podpowiedzieć co i jak! a i jak się zezłoszczę to wstawię to wszystko na DIY i do działu sprzęt...

zakup dr. Wita był u mnie z lenistwa i z pozytywnych opinii z forum, szczerze to mocno się zawiodłem... powiem tyle że oczy zrobiły mi się jak 5 zł jak to rozkręciłem... bo to nawet na DIY nie wygląda a na szybko i niestarannie klecone, lepiej wykonane widziałem prototypy niż tą "seryjną robotę"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon z częścią Twojej wypowiedzi stanowczo się nie zgodzę! w tym przypadku nie jest to albo tanie albo dobre.... zrobiłem dolewkę za mniej niż 50 zł zdecydowanie lepiej niż słynna firma dr. Witt... jak ktoś chce mogę za darmo udostępnić schemat i podpowiedzieć co i jak! a i jak się zezłoszczę to wstawię to wszystko na DIY i do działu sprzęt...

zakup dr. Wita był u mnie z lenistwa i z pozytywnych opinii z forum, szczerze to mocno się zawiodłem... powiem tyle że oczy zrobiły mi się jak 5 zł jak to rozkręciłem... bo to nawet na DIY nie wygląda a na szybko i niestarannie klecone, lepiej wykonane widziałem prototypy niż tą "seryjną robotę"

Niestety gdybym choć trochę miał pojęcia o elektronice to pewnie bym skorzystał z Twojego pomysłu a tak jestem zdany na kupno. Decyzja padła na na dolewkę AguaTrend-u, do tego chciał bym wykorzystać pompę z odpieniacza RM a w jej miejsce kupić NJ 1200. Tylko może ktoś wie jaką wysokość podnoszenia wody ma oryginalna ReefMax-owa pompka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę już czytam to forum (RM) i co nie co się dowiaduję. Wydaję mi się, że chyba ta pompka od oryginalnego odpieńka nie będzie się nadawała. Ludzie wymieniali ją na NJ 1200 żeby wzmocnić odpieniacz bo tamta słaba była, a skoro była słaba w panelu wysokości powidzmy 50cm to chyba z pod akwarium nad akwarium (ok. 1m) tym bardziej będzie za słaba. Jeśli się mylę to mnie poprawcie :) Gdzieś widziałem, że dobra by była najtańsza pompka do spryskiwacza samochodowego ;)

kubek_77 dałeś w DIY schemat i instrukcję co i jak? z chęcią bym skorzystał :)


Akwa: 150l Opti + sump 92l + 13kg suchej skały

Cyrkulacja: koralia evo 2800 + Tunze 6015.Obieg: AM EcoRunner 2700.

Odpieniacz: Turboflotor 1000 na pompie NJ 2300 igła

Oświetlenie: 6x24W T5: 4 niebieskie + 2 białe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.