Skocz do zawartości
gnom

Glony - bryopsis ?

Rekomendowane odpowiedzi

A czym się różni Kent Tech M do Auqaforest, bo i tu i tu jest MgCl2x6H2O?

Kent z 500ml kosztuje 49zł, Auqaforest za 500g kosztuje 27zł. Różnica taka za trzeba to rozpuścić w 1000ml RO.

Edytowane przez mariusz_s (wyświetl historię edycji)

Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczytajcie sie w ekonomiczny i skuteczny sposob walki z bryopsis przy pomocy magnezu

by nie wyważać otwartych drzwi na oścież

Podbic magnez do 1800-2000 za pomoca chlorku magnezu (np MGCL2 jaki przy ballingu sie leje, nie wazne czy markowy czy nie), a pozniej

magnezem kenta. Co w nim takiego ? Siarczan magnezu (może jeszcze inny magiczny pył hehe)

Można tez kupic np. taki MgSO4x7H2O, ale statystycznie ten kentowy daje gwarancje sukcesu.

Moi drodzy, to wszystko bylo juz opisane na NR

Do zobaczenia w podobnym tego typu wątku za jakiś czas :welcome:

(a tak uczcie się byście sami wiedze przekazywali dalej, nie wiem ile razy wytrzymam pisac to samo :geek: )


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roznica taka, ze prawdopodobnie to nie siarczan magnezu zawarty w Kencie zabija bryopsis tylko jakis inny skladnik.

Czy moje przeliczenia co do podnoszenia wartosci Mg - zaokraglajac 40L zbiornik czyli 10ml/dzien 18ppm , 10 dni 180ppm - z tego co czytalem nie powinno sie przekraczac dziennie wzrostu o 100ppm... wiec jak dawkowac ? Pomijam kwestie soli ktora ma 1200-1300ppm, to musze podniesc pewnie o ok 400 ppm...

Edytowane przez gnom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dolabella u mnie tego nie ruszała


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczalem kuracje z H2O2 wykapalem skalki w mieszance 50:50 z woda ze zbiornika, a do akwa dalem 4ml wstrzykujac miejscowo w najwieksze ogniska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po 24h galazki bryopsis wygladaj na uszkodzone - lodyga jest bialo zielona, pytanie tylko czy to wystarczy. Efekt ma byc po 3 dniach. Na glony nitkowate woda nie dziala, a jesli chodzi o zoa to widzialem dzisiaj ze pojedyncze chca sie otwierac... ale trzeba pamietac ze sa w zasadzie w misce. Nie chcialem czekac i w misce recznie usunalem tyle ile moglem i jeszcze powtorze kapiel i wloze je dzis do zbiornika glownego. Jesli chodzi o zbiornik glowny tutaj h2o2 rowniez widze, ze uszkodzila bryopsis, ale w zasadzie przelomu nie ma. Korale ok, jedynie xenia wyglada jakby miala utlenione koncowki, ale pompuje sie i wyglada ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a u mnie jakaś dziwna sprawa. Leje Kenta M. Wyszło mi że muszę wlewać jakieś 200ml dziennie żeby podbijać Mg o 50ppm. od poniedziałku podniosłem MG z wartości 1260 do 1500 (troszkę szybko ale tak wyszło). Dodatkowo skoczyło mi KH znacznie w ciągu dwóch dni z 5.6 do 8 :(.

zaobserwował ktoś takie skoki przy Kent M ??? Lałem trochę sody przez pierwsze dni ale KH podnosiło się powolutku o 0.1-0.2 dziennie a tu nagle taki skok w ciągu dwóch dni.


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o skalki z kapieli, powtorzylem kapiel tym razem 3 minuty, wczesniej 30 sek 50:50, i recznie zerwalem to co moglem... bryopsis nie ma zostaly wlosy... nie sadze aby zoa to przezyly, ale czas pokaze. W zbiorniku bryopsis zbladl miejscami ale to tylko tyle. Zaczalem dawac Kent tech M i przygladam sie zmianom. H2O2 przerwalem ze wzgledu na to, ze mam dosc malo dojrzaly zbiornik w ktory wybije bakterie oraz troche obawiam sie o obsade. Jesli bedzie trzeba to przyjdzie czas na inne sposoby z H2O2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zacząłem podnosić MG kentem z 1260 . Teraz mam 1710 i łodyżki zaczynają bieleć. Podniosę jeszcze troszkę i będę czekał aż zbieleje całość. Jak widać nie koniecznie trzeba skakać powyżej 1800. miałem dziwny skok KH podczas podnoszenia MG ale teraz spadło i jest na poziomie 6.2. Jak skończę podnosić MG to chyba pokuszę się jeszcze o podbicie KH tak do 10. Na chwilę obecną wszystko się trzyma i złego wpływu nie odnotowałem. Krewetki i ślimaki śmigają aż miło.

Nie wiem czy miało to wpływ ale podczas podnoszenia MG miałem tygodniową przerwę ( z powodu wyjazdu urlopowego). przed urlopem dość szybko podbiłem MG do poziomu 1500, jak wróciłem kilka gałązek miało już delikatne oznaki bielenia. Po powrocie w ciągu dwóch dni MG poszło do poziomu 1710. (delikatnie przedawkowałem :)) Po tym skoku po nocy widzę bielenie na 20%-30% gałązek.


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

u mnie sytuacja następująca:

MG na poziomie 1950, glon bieleje i odpada powoli. Cześć już znikła a część jeszcze się trzyma. Pytanie co dalej robić, podnosić czy czekać ??

Niektórzy piszą że glon ustępuje z dnia na dzień po przekroczeniu pewnej wartości MG, inni piszę że trwa to miesiąc - dwa. Podpowiedzcie proszę jak jest naprawdę.

Niestety acry i monti zaczynają bieleć :(.

pozdrawiam

marcin


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbys dać zdjęcie jak to u ciebie wygląda. Ja mam Mg 1900 i bryopsis dopiero zaczeło bieleć. Niestety mam wrażenie, że wyrasta nowe.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć

spróbuje zrobić fotki. Zbyt wiele po nich jednak nie zobaczysz. U mnie zaczynają bieleć łodyżki od dołu i potem się odrywa. Po oderwaniu rozpada się już fruwając w toni lub osiadając na pompie/grzebieniu - po kilku godzinach.

Jak się popatrzy na kępkę to tylko część gałązek u podstawy bieleje, reszta jest zielona.

Podpowie ktoś czy tak ma być, czy podnosić do czasu aż całkiem zbieleje wszystko w ciągu jednego dnia ?

pozdrawiam

marcin


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, staram się cyknąć fotki ale coś nie wychodzi. Nic po nich nie widać. Jak chcesz zobaczyć to zapraszam :).

u mnie Mg już na poziomie 2190 i sam nie wiem czy bieleje mocniej czy słabiej. Coś tam niby fruwa po akwarium ale jakoś szału nie ma. Jak tak dalej pójdzie to chyba wszystkie korale mi padną zanim bryopsis wykończę.


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy a czym mierzycie Mg?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze mierzyłem JBl. Nic nie trzeba kombinować tylko liczyć krople. W okolicach 24-25 kropli bryopsis zawsze zaczynała mi bieleć.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem bryopsis w baniaku. Walczyłem z tym dziadostwem usuwając co kilka dni mechanicznie z mizernym skutkiem.

Jak byliśmy na zlocie w Milówce zostawiłem akwarium pod opieką syna z rozpiską co i jak ma robić. W tym samym czasie walczyłem z ospą.

Podczas mojej nieobecności przez 5 dni synowi udało się przegrzać baniak do temperatury 31 stopni. Jak wróciłem myślałem że szlak mnie trafi. A tu cód. zero glonu.

Mam odrobinę na grzebieniu, co systematycznie wyrywam.

O co tu biega?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie usuwanie mechaniczne to był kiepski pomysł, porosły mi takie chaszcze że jak próbowałem rwać to 10kg kawałki skały się unosiły :).

Glon zaczął mi bieleć przy MG 1700 wtedy udało mi się go rwać i chaszczami wyciągać. Jak pisałem teraz mam mg 2190 i bieleje dalej powoli :crybaby: , nie odrasta, jednak całkiem nie zniknął i jeszcze jest go dość sporo. Ciekaw jestem tylko przy jakim poziomie i czy w ogóle uda się go wytępić całkowicie. Niestety wyciąganie skały z baniaka nie wchodzi w rachubę bo mam go praktycznie na każdej skałce i raczej wiązało by się to z restartem baniaka i uśmierceniem wszystkiego co mam w skale.


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi bardziej o to że salifert przy tak podwyższonych wartościach może się nie sprawdzać.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja robię to tak że wlewam pełną strzykawkę i to co wyjdzie z drugiej dodaję do wartości 1500ppm. Nie wiem czy to jest prawidłowe czy nie, jednak zanim zacząłem podbijać MG i wyliczałem sobie dawki to potwierdzały się one z rzeczywistością do wartości mierzalnych salifertem (1500). Po przekroczeniu wartości mierzalnych saliferten "normalnie" to co uzyskuje licząc teoretycznie (z dawek) pokrywa się z wynikami testów.

Nie mam pojęcia czy ten pomiar jest OK. Jednak jak potwierdza się z tym co wyliczyłem to mogę z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić ile tego MG mam.


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy poziomie 1990 zaczeło bieleć.

Ale chyba ostateczne dobicie przyszło jak wyłączyłem lampę na 2 dni. Do kompletu lałem KZ CoralSnow. A to do walki z dino. Dino się ograniczyło ale przede wszystkim bryopsis padło. Mam nadzieję iż padnie do końca i nie wróci.

A za resztę makro glonów ma się wziąść pokolec.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też wygrałem z tym dziadostwem dokładając zaciemnienie na 48H. A lałem MgCl2 z MgSO4 w stosunku 8-1. Teraz po przerwaniu dozowania Balinga spadło mi KH do 5 i jakoś tak zeszło że od nowa zaczynam walkę. Myślę jeszcze na dodatkowym płynem na glony żeby zmieszać z roztworem w/w.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja walczyłem podnosząc magnez Kent Tech do jakichś 1800, już nie pamiętam dokładnie do ilu. Oprócz tego postanowiłem zacząć stosować bio pellets żeby zagłodzić to dziadostwo. Wszystko dość długo trwało ale się udało. Światła nie ruszałem.


65L Tank + Deltec MCE600 + Eheim Pro 3e 2078 Canister (only live rock) + custom made Bio-Pellets reactor. 2xVortech MP10W. Pacific Sun "Black Python" 160W Cree LED. No socks. No sump. No water changes.

Feeding daily: Live Reef Flourish, Oyster Relish, Rotivits - enriched rotifers

Galeria

2207_2219.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz jak tam Twoja Walka z tym gadem ?? u mnie zbielało, znikło, jak zacząłem zmniejszać poziom MG to zaczęło wracać :(. Na razie mam pojedyncze gałązki, ale są niestety w wielu miejscach.

Widzę że zaczęła objadać to dolobella, mam nadzieje że pociągnie u mnie długo i zje to dziadostwo.


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.