Skocz do zawartości
promil

Akwarium morskie od nowa założone

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszyskich uzytkownikow tego forum.

Od 7 lat zajmuje sie akwarystyka morska amatorsko,2 lata temu zlikwidowałem moj maly zbiornik 60 l na rzecz ryb słodkowodnych,lecz niestety wspomnienia wracaja :D.warunki mieszkaniowe pozwalaja mi na zalozenie akwariumu 120l + sump 40l.

Pułka z akwarium jest tak usytuowana ,iż duża częsc swiatla dziennego pada wprost na nie,co wiadomo nie jest korzystne(porost glonów).

Noszę sie z zamiarem kupna swietlówki Ocean Color(Ocean Blue) już mam.zapomniałem dodać ,iż bedę chodowal gatunki mniej wymagające(korale miekkie,polipy gwiazdziste,makro glony).Moje pytanie brzmi czy bedzie dobrze, gdy podstawowym oswietleniem beda dwie swietlowki o niebieskiej barwie swiatla+ jak wspomnialem spora ilosc swiatla dziennego?Czy jednak zmieniac na dwa rodzaje switala np.Ocean blue i Power Glo?

Bardzo proszę o radę,mam zamiar jeszcze w tym roku jak mi sie uda zasiedlic zbiornik.

Pozdrawiam

Jarek


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Jarek!

Do mojego akwarium tez wpada swiatlo dzienne (ok.5 godz.). Mimo to mam 0,9 W/litr wody i mysle, ze to za malo. Poza tym dla mnie Twoj pomysl oswietlenia bylby za niebieski. Moze jedna niebieska na dwie biale?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdezydowanie więcej białego!

:)cześć Stani:)

Może i niebieskie w połączeniu ze światłem dziennym nie będzie wyglądać źle, ale weź pod uwagę, że:

1. nie zawsze świeci słońce:)

2. Wieczorem (a teraz to oznacza po godzinie 15) Słońce w ogóle nie świeci:)

Lepiej daj dwie białe i jedną aktynikę (albo jeszcze lepiej 3 białe i dwie aktyniki:) Ewentualnie HQI 150W i jedną aktynikę. Tak sobie głośno rozmyślam, więc nie krzyczcie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za odpowiedzi.Macie racje co do zastosowania tylko jednego typu rodzaju oswietlenia ,a dokładnie barwy.Przemyślałem i zrobie tak,że zastosuje swiatło biale i niebieskie.

Co doradzicie w innej kwesti,mianowicie(widziałem takie rozwianie w zbiorniku 1000ltr. Woda do sumpa wydostaje sie przez otwor zrobiony w bocznej sciance tuż przy powierzchni akwarium.Może jest to głupie pytanie,ale jaki powinien byc ten otwor o jakiej srednicy np.10mm ,wiekszy ,mniejeszy?Pytam ,bo mam zamiar udac sie do sklarza.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodac,że planuje cos takiego zrobic w moim słoiczku 120ltr:D


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E tam w bocznej scianie, jak juz wiercic to lepiej po bozemu i wywiercic dziury w dnie i zrobic normalnie komin.

Albo panel zrobic, jakie wymiary ma ten zbiornik?

I daj tam wiecej swiatla. IMHO nie ma co oszczedzac i najlepiej zastosowac T5. Na oswietleniu w ogole nie ma sensu oszczedzac. Ja bym dal ze 2x24W biale (10000K) i 1x24W aktyniczna i bedziesz zadowolony a Twoje korale razem z Toba.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin to podstawa.

Z szklarzem w Cieszynie będzie bieda bo podobno najleprzy Szwarc - (jak znajdziesz leprzego to napisz ) ma wiertło 26mm a potem pow. 50mm

a jeżeli wiercisz otwór to NAJPIERW kup sobie śrubunki!!! - a potem wierć otwór.

Świetlówki to tylko T5 ! - elektronike kupisz tanio na allegro tutaj na targowisku jest też sprawdzony sprzedawca . Co do światła słonecznego to raczej nim bym sie wogóle nie sugerował.


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
khmer :

tutaj na targowisku jest też sprawdzony sprzedawca .

A możesz dać namiary bo potrzebuję elektronikę do T5 dwie sztuki 2x39 i szukam gdzie tanio i pewnie.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam Ultra.

ultra@asmed.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie Ultra - od niego kupowałem


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Promil!

Woda do sumpa powinna wychodzic przez komin. Chodzi o to, zeby zbierac wode powierzchniowa na ktorej zbiera sie najwiecej roznego brudactwa (czasami powstaje na powierzchni taka blona bialkowo-kurzowo-syfowa). To wszystko przelewa sie przez grzebien komina do sumpu i dostaje prosto do odpieniacza. Rurka na powierzchni tego nie zalatwi (i halasuje). Najlepiej zbudowac komin z dwoma dzurami w dnie. Dziury takie duze zeby moznabylo zamontowac dwie rury 32mm.Jedna to odplyw a druga to odplyw rezerwowy (gdyby sie pierwszy zapchal).Wlew wody mozesz calkiem normalnie rozwiazac- przez krawedz akwarium, lub trzecia dziure w kominie. wtedy komin powinien miec wymiary ok.25x15cm. Przy takiej inwestycji warto sie zastanowic czy ten sam szklarz nie moglby zbudowac troche wiekszego akwa. To wiercenie jest drozsze niz takie male szklo.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za opinie.Ja jednak pozostane przy najprostrzym rozwiązaniu.khmer jestes z Cieszyna,pamietasz na ul.Limanowskiego u F.Burdy to akwa morskie?Mial własnie takie rozwiązanie z przelewem do sumpu(otwór w sciance)Spora ilosc zanieczyszczena(korzuch) byla zbierana z powierzchni wody.W tym tygodniu ma przyjsc sól i wypełnienia do sumpu.Posiadam ok 20 kg wapieni i tufu.

Pozatym mi jakie sa mozliwosc odkupienia szczepek koralowców i całej reszty.Najbardziej chodzi mi o gatunki Clavularia viridis ,Clavularia sp, oraz Xenia.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wapien jak wapien, ile chcesz dac skaly?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skala bedzie jako podstawa ,poukładam na niej koralowce.Takie zbocze.Kiedys już to przerabiałem i bylo ok.Wiadomo ,ze 20 kg tam nie wsadze ,tylko tyle by zrobic podstawe.Pozatym mam 2 rodzaje swietlówek:Coral Star i Oceanic blue kupione w Czechac,mam nadzieje,że na 120 l w jakims stopniu to wystarczy ,zważywszy iż nie mam zamiaru chodowac korali twardych.

Na dno mam zamiar sypnac troszeczke drobnego białego piasku kwarcowego oraz niebieskie tło.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zywy piasek i skala troche by pomogly. Przy tak malym akwarium, wkladajac martwe kamienie duzo sie nie zaoszczedzi.

Moze zamiast tego "zbocza" sprobuj sklecic dwie kolumny dookola ktorych ryby moglyby plywac? Brud tez by sie nie osadzal za zboczem.

Powodzenia!


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Stani,bardzo dobry pomysł z tymi kolumnami.Ułatwi mi to odkurzanie dna z detrytusu.Co do kamieni,to mam zamiar dac ich tyle ,aby nie stracic na ilosci wody w akwarium.

Pozatym mam pytanie dotyczace swieżej wody.Mianowicie napewno bede mial problem z woda po RO,pozostaje mi zakup destylowanej.Co myslicie na temat uzdatniania wody wodociagowej(po odstaniu) i dodaniu np.Aqua Safe.Pozatym jestem z wyksztalcenai laborantem chemicznym i kiedys przerabiałem cos takeigo:jonitki(wymieniacze jonowe),węgiel aktywowany i wata perlonowa.Wszysko w butelce 2l,saczyla sie woda.W taki sposób poradziłem sobie z zielonymi glonami wiciowymi.Tylko jak nasaczyc 140ltr :/ .Moze ktos z Was ma lepsze rozwiązanie?

Pozdrawiam.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

khmer podaj mi swoj nr.gg

Napewno bedziesz pomocny przy zakladaniu mojej solanki.Pozdrawiam.

Jarek


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się umówimy to wode dam Ci za gratis gg nie mam

( żona dał mi zakaz)

arkadiuszla@poczta.onet.pl


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK,daj tylko namiary gdzie mieszkasz, to napewno sie dogadamy :)


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Promil!

Zle wiadomosci: odstana, filtrowana przez wegiel,wate i zmieszana z Aqua Safe woda nadal nie bedzie sie nadawac do naszych celow. Tez tak bysmy robili!

Dobra wiadomosc:sobie nic na swieta nie kupuj ala dziewczynie kup np:RO i DI. A jak bedzie niezadowolona (co moze sie zdazyc) to dozuc refraktometr. He, he.

Tylko nie mow kto ci to poradzil.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmyslam nad Ro ,ale to dopiero po nowym roku.Macie jakies zastepcze rozwiazanie co do wody?kupowanie destylowane w ilosci 150 ltr to chyba lekka przesada.Jedyna mozliwosc, to tam gdzie pracuje jest woda demineralizowana oraz woda po RO,lecz w gre chodzi tylko jednotygodniowe wyniesienie 20 ltr takiej wody.Co robic?


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

khmer czy jest szansa odkupic od Ciebie wode po RO,czy lepiej pytac w sklepach zoologicznych?

Jesli co ,to daj mi znac.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moge Ci podarować tylko daj zbiornik na wode i powiedz na kiedy chcesz.


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dal bys rade nasaczyc ze 120 ltr?Co do pojemnikow to musze zakupic kilka baniek plastikowych.Moze znajde w Kauflandzie lub Castoramie.

Pozatym mam pytanie,bede uzywal odpieniacz typu Miniflotor,lecz niestety mam maly problem z tymi drewnianymi kosteczkami( musza miec wymiar pasujacy do mini.)Czy znajde gdzies tu w ofercie takie kostki?

Prosze o namiary.

P.S khmer odezwe sie jak bede mial te pojemniki.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem taki pojemnik ok 25, 30 l

bedzie tą operacje trzeba prowadzić pare dni 3.

powidz na kiedy chcesz


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.