Skocz do zawartości
promil

Akwarium morskie od nowa założone

Rekomendowane odpowiedzi

szkoda kupowac nowych a i tak więcej niż 20 - 25 l dziennie nie wydoli


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK ,dzieki wielkie.Jak tylko dojdzie sol to sie odezwe,choc woda może juz byc.

Daj mi namiary na siebie,pod jaki adres mam sie zgłosic:)


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok przesyłam na naszą poczte


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne pytanie,ja miewa sie zprawa ze sterylizacja UV?

Posiadam Tetra UV 400,zastanawiam sie czy sterylizator powinien byc wlaczony 24h na dobe 7 dni w tygodniu,czy tylko okresowo na kilka godzin?.

Pozatym spotkałem sie z opinia ,ze jest to nie potrzeny sprzet do mojego akwa.

prosze o opinie:)


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie bym nie kombinował z UV

Dla Ciebie potrzebne jest żywa skała (wiem gdzie można zamówić dobrą bo transportowaną na mokro - sklep. netowe -za zimno a do nas pociagiem odpada)- jest droga ale super.odpieniacz np BEST 400. jakaś cyrkulacja i troche wegla. ,


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może dokladnie nie napisalem ale to wszystko pozostal mi po wczesniejszej solance.

Co do sklepu ,to wiem o ktory Ci chodzi.Ja 5 lat temu zamowilem tam zywa skale-Jastrzebie,sklep w takim domu po lewej stronie,wlasciciel p.Andrzej jak dobrze pamietam.Pozatym bylem tam na zapleczy i ogolny stan solanek i koralowcow moim zdaniem nie jest najlepszy.Chyba ze znasz inny sklep?

Wegiel aktywowany juz mam i to dosc sporo.

Odpieniacz miniflotor juz jest zamontowany w akwa,zamowilem do niego te kostki napowietrzajace,bo juz nie mam.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj ja jego zapleczem bym się raczej nie sugerował, a raczej jego wiedzą. Skałe kupowałem w paru sklepach ale takiej jaką on miał to jeszcze nigdy nie widziałem to tak jakbyś na nurkowaniu był i prawie co z oceanu wyciągnoł.

Ryby są po kwarantannie .

Inny sklep to jest w Hawirowie w Czechach ale oni nigdy nie słyszeli o kwarantanie, nawet w akwa. żadnych filtrów też nie widziałem, ale cena rybek przystępna tylko ryzyko.


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Havirzowie bywam regularnie, akwaria z kawrantanna maja na zapleczu.Tam malo kto ma wstep.Udalo mi sie kupic kiedys fantastyczny ukwial symbiotyczny za 400KC i ryby ,wszystko było OK.Co do Jastrzebia to napewno masz racje,zywa skala ktora kiedys kupiłem byla naprawde bardzo dobrej jakosci:)

Wracajac do tematu węgla jak sie zapatrujecie na ta sprawe.Uzywać czy nie?Moim utartym zwyczajem wegiel zawsze lądowal we filtrze.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wegiel polecam przy dojrzewaniu akwar. oraz podczas jakiś awaryjnych sytuacji. Ale przy stabilmym zbiorniku ciągłe stosowanie węgla jest raczej przesadne i przy prawidłowym stos. kosztowne.

Ja też bywam w Havirzowie i nawet na zapleczu nawet wysyłają mi esemesiki że jest transport ale zdarzyło mi się ostatnio że kupiłem Salaris za 350 kor zaraz po esemesie, jade na 2 dzień do Ostrawy do Ikea bo żona przemyślała że jaśki mają być w kropki a nie w paski... -myśle no to może jeszcze kupie Naso za 1100 kor. Patrze a tu z 4 padniete Salarisy w akwarium a u mnie za 2 dni mój padł też, -dlatego utrzymuję że oni kwarantanny nie stosują .


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie!

Nie bardzo rozumiem co Wy z tym weglem chcecie robic? Wegiel stosuje sie sporadycznie np: jezeli uzywalo sie medykamenty lub woda ma zolty odcien lub w wodzie moze byc duzo wydzielin korali itp.

Wegiel wyciaga elementy sladowe rowniez te dobre, potrzebne koralom do zycia i stosuje sie go sporadycznie i najwyzej przez dwa lub trzy dni tuz przed wymiana wody. Swieza woda wyrownuje popwstaly deficyt spowodowany filtrowaniem weglem.

Pozatym: wegiel nie zatrzymuje wylapanych zwiazkow nieograniczenie dlugo. Po kilku dniach oddaje je znowu do otoczenia.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani dzieki za odpowiedz.

Czesto wzorowałem sie na autorze książki"Morskie Akwarium" Nick Dakin.Poleca on stosowanie węgla,ktory bardzo dobrze absorbuje takie jak : Cu,substancje sladowe,metale ciezkie ,substancje hydrofobowe itp.Przy braku węgla,stezenie tych substancji może wzrosnac do niebezpiecznego poziomu.Z tego co sie orientuje(jestem laborantem chemimcznym z zawodu), to w kanalikach strukturalnych tego wegle czasteczki uwiezione sa na stałe.Po penym czasie wegiel stanowi podklad do oczyszczania biologicznego.Sa sposoby ,aby wegiel oczyscic z tych zwiazkow ,ale to dla przemysłu np.przepuszczanie goracej pary,ktorej w zbiorniku nie znajdziemy.Podczas rozruchu akwa przez kilka dni pozostawie ten wegiel ,a pozniej jak radzicie usune go.

To moje skromne zdanie.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Promil!

Wegiel absorbuje a nie adsorbuje (masz slusznosc). Wszystko co zostalo zaabsorbowane moze tez byc wydalone.

Tym rozni sie wegiel od np. Rowa Phos , Elimi Phos lub Silicarbon. Te inne adsorbuja i juz nie oddadza. Reszta tak jak piszesz: po kilku dniach dziala jako filtr biologiczny i produkuje nitrat.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani racja rowniez po twojej stronie.Wegiel po jakims czasie odda zwiazki zatrzymane w kanalikach stukturanych,dlatego po kilku dniach nalezy usunac go.

Napewno nie bede używal go docelowo,tylko przy rozruchu.

Pozatym chcialbym sprostowac ze nie mam zrobionego sumpa tylko panel z wypełnieniem:

1)gabka i wata perlonowa,wegiel

2)zeolit,lawa oraz martwa skała

3)wypełnienie do rozwoju b.denitryfikacyjnych(BIO-MAX)

4)pompka-wlot do akwa.

Odpieniacz jest w akwarium.

Pozatym mam zamiar dac plakat(niebieskie tło),tylko czy może byc wklejony wewnatrz,czy musi byc na zewnatrz?

Słyszałem różne opinie.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zapatrujecie sie z tłem w akwa?

Już wczesniej zadalem pytanie ,czy plakat może byc wewnatrz zbiornika czy na zewnatrz?Ja osobiscie przyklejałem od wewnatrz,ale chcialbym znac wasza opinie.

Pozdrawiam


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@promil chlopcze, a po co ci to cale badziewie- gabki, waty itd. w panelu? Chcesz miec miejsce na syf? Nie lepiej wywalic wszystko, a zrobic tam refugium z makroalgami i odpieniacz przeniesc z akwa tez tam?

Ps. Tlo IMO lepiej z zewnatrz


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tirno przyjacielu a o filtracji mechanicznej zapomniałes?wszystko co porwie prad wody bedzie gonilo po panelu i spowrotem do glownego zbiornika?

P.S plakat od zewnatrz,ok.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co niby ma gonic????? W dzisiejszych czasach wiekszosc ludzi w akwariach rafowych nie ma zadnej lub prawie zadnej filtracji mechanicznej- przyjrzyj sie opisom roznych zbiornikow


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acha, no i jakies dziwne poglady wyglaszasz o skale: ze niby nie chcesz dac za wiele, bo wody bedzie za malo. Chlopie, jak nie chcesz miec problemow to zainwestuj w zywa skale dobrej jakosci w ilosci najlepiej 1kg/4litry- zreszta inni juz to mowili


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tirno poczytaj dokladnie to co ja pisze! a pozniej wieszaj sie po mnie:/

Pisałem,ze nie chce dawac duzo wapienia i tufu jako podstawy dla zywej skały ,a nie dawc zywej skaly.To chyba logiczne........


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tirno :

A co niby ma gonic????? W dzisiejszych czasach wiekszosc ludzi w akwariach rafowych nie ma zadnej lub prawie zadnej filtracji mechanicznej- przyjrzyj sie opisom roznych zbiornikow

Jak to co ma gonić ??

Jednych goni do kibla a innych do akwarium lub po akwarium :)

A tak poważnie to znam 3 osoby kótre mają (i są tu na forum aktywne)

JA też mam filtrację jednak jest tak mała że muszę czyścić co 2-3 dni

W nowym zbiornik planuje dać coś takiego

http://www.aquarius.ima.pl/offerdet.php?id=600

nie znalazłem na stronie um um wiec dałem z innej strony jednak jest tam bardzo mało danych polceam zobaczyc na stronie Aquamedica

oceanrunner seria PF

Tynio

Pozdrawiam


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako przyklady prostych rozwiazan podaje

http://reefkeeping.com/issues/2002-07/totm/index.php

http://www.melevsreef.com/29g.html

Co prawda sa to zbiorniczki z sumpami, ale jakze "symbolicznymi"

Jeszcze raz powtarzam: simple is the best:yes


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Promil!

Tirno ma racje. Odpieniacz w sumpie wylapie brud z wody, a jezeli bedziesz mial jakies kopiace ryby to zawiesisz na pompce w akwarium koszyczek z wata ktora bedziesz co kilka dni wymienial i tez bedzie dobrze. Komin mozesz zalac i wlozyc do niego zywa skale.

W slonowodnym nie ma potrzeby (lub tylko sporadycznie) filtracji mechanicznej.

Powodzenia


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki,chyba tak zrobie :)


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani De facto odpienianie jest tez forma filtracji mechanicznej ;) A w ogole to obydwaj prezentujemy stara dobra szkole niemieckiej akwarystyki morskiej ;) Pod wszystkimi Twoimi postami moge sie obydwiema rekoma podpisac ;)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc AquaManiac!

Mile to!

Ale musimy miec sie na bacznosci, bo to ci niepokorni wprowadzaja ulepszenia.

Z drugiej strony "nie zmienia sie dzialajacego systemu"...

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.