Skocz do zawartości
grzeniu3754

Zalety i wady RM

Rekomendowane odpowiedzi

1. Czy nadal występuje problem z przepalaniem się stateczników w RM? czytałem że od jakiegoś czasu wychodzą nowe pokrywy i jest łatwiejszy dostęp do stateczników... pytam o ich żywotność?

2. Sprawa głośności co jest najgłośniejsze w oryginalnym komplecie, czy odpieniacz czy może wentylatory?

3. Ile wtyczek trzeba podłączyć w oryginalnym zestawie czyli wszystkie podzespoły mają osobne wtyczki?

4. Jak się ma chłodzenie do temperatur jakie panowały w ostatnich dniach w polsce bo u mnie 34'C od strony płn okna.

Pozdrawiam posiadaczy RM i nie tylko. :)

Edytowane przez grzeniu3754 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłeś już czy dopiero planujesz? Jeśli planujesz to odpuść sobie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

planuję... i zbieram za i przeciw... chcę wiedzieć co się psuje zbyt często a co jest na plus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na minus jest to, że nie ma głębi, ma panel, kiepski odpieniacz i kiepskie światło. Za porównywalną kasę wstawisz ładną kostkę bez tych ograniczeń o których pisałem wcześniej.

PS. Skoczek puknij się może w główkę? Jak masz inne zdanie to polemizuj a nie zachowuj się jak dziecko w przedszkolu.

PS2. Mam raczej głęboko co cię drażni a co nie. Zauważ że zapytałem czy kolega już ma, bo jeśli tak to reszta byłaby bez sensu. Gdzie tu dym czy skakanie nakogoś? Jeśli to dla ciebie chamskie to gratuluję. Jeszcze raz proponuję: raz w główkę, może pomoże.

Tomek - sam się puknij , drażni mnie już po woli Twoje wojenne i lekko chamskie nastawienie do wszystkiego co się dzieje na forum.

Dymisz i skaczesz z pazurami jakby każdy był Twoim wrogiem, a tak nie jest na pewno!

Minusa dostałeś za odpowiedz - nic nie wnoszącą na pytanie kolegi. Czyli offtop. Dopiero w późniejszych postach normalnie argumentujesz - a ten pierwszy to nic w d..... ni w oko.

Skoczek

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no sprawę głębi to wiem że mam pozamiatane... ale miałem zbiornik 80x80x50 więc mam świadomość co to głębia w pokoju 10m2:P ale hałas mnie wykończył psychicznie i parowanie:(

tam ma pływać mandaryn, dwa błazny i jakieś krewety dwie... do tego ekipa piaskowa slimory i krabiki może 3szt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chałas pochodził ze źle dobranego systemu, parowanie - no cóż, coś za coś, chociaż w zasadzie wszystko można przykryć. Tylko wtedy mogą się pojawić problemy z temperaturą. Oczywiście lepszy RM niż nic, ja jednak postawiłbym niewielki przemyślany system od początku.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Nie wiem za co Tomek dostał minus???

Masz plus na wyrównanie.Ja bym reefa nie kupił bo nie jest wart tej kasy.Psujące się oświetlenie,beznadziejny odpieniacz,gięte szkło,problem z przegrzewaniem same wady

Edytowane przez dieter25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

we wszytskim masz rację pewnie zmajstruje coś dużego jak kupię własne mieszkanie do zrobie od dechy do dechy pod zbiornik łącznie z woda i spływem pociągniętym pod baniak...

ale póki co chciałem coś na drobnego bo długo nie wytrzymałem bez soli w pokoju:) akwa w tym samym pokoju co łóżko do spania nie wpływało mi na pracę pozytywnie stąd był kłopot. najgorzej bylo z New Jet 2300 owinieta gąbkami wisiała na lince w komorze i tak buczało... poprostu pokój za mały. "pierdnięcie komara słychać" w nocy... dlatego szukam coś kompaktowego pod małowymagające korale i ryby

notuje w głowie wszystkie za i przeciw. :yes dziękuje za info

tylko ta galeria RM na tym forum mnie nieco inspiruje. ale to pewnie zasługa akwarystów z niemałym doświadczeniem i intuicją...

Edytowane przez grzeniu3754 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znam ludzi co wyłączają na noc obieg i odpieniacz bo też śpią obok akwarium i na zbiornik jakoś negatywnie to nie wpływa. No ale oczywiście Twój wybór.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za dużo byłem straszony ph i parametrami stąd 24h praca...

ale przyznam za głębokie wody były finansowo również.

zależy mi również na opinii użytkownika LiZaRd chyba ze mu pw napisze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem przez kilka miesięcy RM w sypialni 12 metrów.

Spałem normalnie. Nie zgodzę się z przedmówcą, że kiepskie światło. To jest właśnie jeden z plusów RM. Zarówno dzienne jak i nocne.

Zgodzę się natomiast że warto wymienić odpieniacz.

Najgłośniejsze w systemie to były u mnie wentylatory. No ale w nocy nie chodziły, więc nie zwracałem na nie uwagi, w dzień przy normalnym natężeniu hałasu w mieszkaniu nie były upierdliwe.

Ze statecznikami nie miałem problemu.

Co do wtyczek to hmmm...nie pamiętam dokładnie - ale z dwoma pompkami cyrkulacyjnymi i grzałką to potrzebowałem bodajże rozdzielacz na 6 lub 7 gniazdek.

Ktoś mający obecnie niech mnie sprostuje.

Co do temperatury to się nie wypowiem, bo miałem go w okresie jesienno-zimowym więc problemów nie było rzecz jasna.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepiej samemu zmajstrować zestaw, akwa gotowe za niewiele kupisz, odpieniek mozna samemu, przelew takze, sump silikon i do roboty;)

a szafeczke mozna skecić z powycinanych elementów z Casto np. Mnie całość niewiele wyniosła. Najdrozsze byly drzwi, zamowilem w sklepie w ktorym nabyte były pozostałe meble.

Kupisz pianke wygłuszającą i mozna spac spokojnie


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sump w moim pokoju odpada:) chyba że ciuchy na korytarzu będę miał w worach :p poza tym kobita mnie zabije:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem reefmaxa i dla mnie najgorsza to gięta szyba - nie lubię takich zbiorników. I podzielam resztę opinii ,

jak lubisz majsterkować i składać to własny zestaw a jak chcesz gotowca to reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam RM zaraz przy łóżku, chodzi cały czas, coprawda mój RM w tej chwili to szkło i obudowa od Aquaela, wszystko zostało zmodernizowane i trochę żałuję, bo mogłem zainwestować w szafke, Akwa 50x50x50 sump i wszystko byłoby z prawdziwego zdarzenia i koszt chyba mniejszy. Sam nie wiem, czy nie zrobie tego jakoś na jesień. Jeśli chodzi o ocenę zestawu to fakt iż wszyscy coś w nim modernizują mówi sam za siebie, na pewno jest to ładny i estetyczny baniak na start, ale jeśli chcesz myśleć o tym hobby poważnie to osobiście zainwestowałbym w zbudowanie czegoś samemu, co w 100% sprostałoby Twoim oczekiwaniom i przeznaczeniu, bo na pewno już wiesz, czy to będzie miękkas, czy sps, może konikarium, a może fish only. Nie polecam, ale również nie odradzam, sam go posiadam, jedynie mogę napisać co ja bym zrobił w obecnej chwili.

Edytowane przez LiZaRd (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... reef max musi gdzies stac, jesli stoi to na czyms i czemu nie zastąpić tego czegos szafeczką, przyjemność i satysfakcja z własnego dzieła ktore wygląda tak jak tylko ty chcesz - bezcenne. Polecam jak kolega lizard majsterkowanie

a w szafeczce sumpik ktorego nikt nie zobaczy :thumbup:

Edytowane przez Dejvix (wyświetl historię edycji)

Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy on ma wymiar 40cm głębokości tylko na bocznej ścianie czy łącznie z profilowaną gietą... zastanawiam się czy zagięcie by mi zza szafki nie wyłaziło:P bo mam szafkę 40:)

Edytowane przez grzeniu3754 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam RM zaraz przy łóżku, chodzi cały czas, coprawda mój RM w tej chwili to szkło i obudowa od Aquaela, wszystko zostało zmodernizowane i trochę żałuję, bo mogłem zainwestować w szafke, Akwa 50x50x50 sump i wszystko byłoby z prawdziwego zdarzenia i koszt chyba mniejszy. Sam nie wiem, czy nie zrobie tego jakoś na jesień. Jeśli chodzi o ocenę zestawu to fakt iż wszyscy coś w nim modernizują mówi sam za siebie, na pewno jest to ładny i estetyczny baniak na start, ale jeśli chcesz myśleć o tym hobby poważnie to osobiście zainwestowałbym w zbudowanie czegoś samemu, co w 100% sprostałoby Twoim oczekiwaniom i przeznaczeniu, bo na pewno już wiesz, czy to będzie miękkas, czy sps, może konikarium, a może fish only. Nie polecam, ale również nie odradzam, sam go posiadam, jedynie mogę napisać co ja bym zrobił w obecnej chwili.

czy koszt mniejszy to nie wiem... wtedy to powieszenie lampy wchodzi w grę i chłodzenie jej. miałem tak kasa chyba taka sama. dochodzi parowanie które mnie wpieniało a przykryć i czyścić zakrycie mało estetycznie wygląda w kostkach. chyba że korona ale wtedy wieszasz ją do sufitu lub szafkę szerszą i narożniki aż do góry ciągniesz i na to korona.... dłubania sporo miałem wiem.... gdzies jest mój temat 320L kostki i jej szafki więc wiem.

wolę postawić na kompakt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a 100% moich oczekiwań to byłby baniak ścienny z przydomową elektrownią bo kable by się paliły od zużycia:)) ale to nie do bloku na 4 piętro :p

po chwili namysłu edytuję wypowiedź i piszę, że nie ma takiego który sprosta moim oczekiwaniom.... chyba tylko wynajęcie ostatniego piętra w Akwarium Gdyńskim jako mieszkania i darmowego zwiedzania reszty z okazji płacenia czynszu:) hiiii

wtedy bym był zadowolony z "mojej rafki" co o tym powiecie?

pozdrawiam!!!

Edytowane przez grzeniu3754 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Czy nadal występuje problem z przepalaniem się stateczników w RM? czytałem że od jakiegoś czasu wychodzą nowe pokrywy i jest łatwiejszy dostęp do stateczników... pytam o ich żywotność?

2. Sprawa głośności co jest najgłośniejsze w oryginalnym komplecie, czy odpieniacz czy może wentylatory?

3. Ile wtyczek trzeba podłączyć w oryginalnym zestawie czyli wszystkie podzespoły mają osobne wtyczki?

4. Jak się ma chłodzenie do temperatur jakie panowały w ostatnich dniach w polsce bo u mnie 34'C od strony płn okna.

Pozdrawiam posiadaczy RM i nie tylko. :)

Ad. 1 - w moim RMie po wymianie pokrywy na model z (chyba) nowymi statecznikami od dwóch lat wszystko działa bez problemu (odpukać).

Ad. 2 - mnie wentylatory z pokrywy doprowadzały do szału, zdecydowanie do wymiany (koszt 4 sztuk naprawdę cichego modelu ok. 100 zł), odpieniacz specjalnie nie przeszkadza.

Ad. 3 - obieg, pokrywa i grzałka - to wtyczki z RMa. Do tego cyrkulacja wg uznania.

Ad. 4 - przy największych upałach mam nieco powyżej 28 st., zwykle w gorące dni ok. 27 (okna od południa).

Baniak buja się blisko 3 lata, od momentu gdy w pełni dojrzał (po ok. 10 miesiącach) jest samograjem - przy mojej znikomej ingerencji, 2 podmianach miesięcznie, wymianie absorbera PO4 jak mi się przypomni (zwykle raz w roku) i od jakiegoś czasu lania ballinga nic przy nim nie robię (no, jeszcze szyby czyszczę). Mimo badziewnego odpieniacza NO3 jest niewykrywalne, PO4 w ok. 0.05. Nie jest więc tak źle, jak niektórzy by chcieli.

W mojej opinii największą wadę RMa nie jest słaby odpieniacz, który przy rozsądnym karmieniu daje sobie radę, a już na pewno nie słabe oświetlenie. Gięta szyba też szczególnie nie przeszkadza, o ile nie patrzy się na nią z boku pod dużymi kątami (znacznie gorzej jest np. w zestawach sery). Najsłabszy punkt to mała głębia, przy bokach zbiornika to 22 cm, w najszerszym miejscu 32 cm. Trzeba mocno główkować, żeby ułożyć w miarę przestrzenną konstrukcję.

Jeżeli chcesz poznać opinie na temat działania samego zestawu (jak pisałeś w pierwszym poście), to proponuję skupić się na wypowiedziach użytkowników RMa, a nie osób, które widziały go tylko na zdjęciach. Inna sprawa gdy chcesz dopiero zdecydować, czy chcesz gotowca, czy samemu poskładać zestaw. Najważniejsze, żebyś znał ograniczenia i zalety kitowców i zdecydował, czy pasują do Twojej wizji baniaka, wtedy sam będziesz wiedział, czy RM jest ok. A jak kupisz ten zestaw z myślą o stadzie ryb i wymagających SPSach - no cóż, sam tego chciałeś... ;)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko wszystko na luzie... jedyny twardy to chyba byłaby euphylia, reszta na miękko.

ale to jesień dopiero mi się wydaje... żadnych stad tam tez nie przewiduje...

dwa błazny, krewetka, mandaryn, i jakaś babka, plus slimaki i krabiki do zbierania odpadków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapuhy przedstawił wyczerpująco argumenty merytoryczne, ja ze swojej strony

dodam jeszcze dwa, oparte na niezliczonych wątkach z tego forum:

  • Zaleta: - gotowy zestaw, nie musisz kombinować
  • Wada: - gotowy zestaw, ciężko coś kombinować :)

Jeśli zależy Ci na tym by kupić gotowca, odpalić i Cieszyć się z pierwszego akwarium, które działa, może nie idealnie ale skutecznie - kupuj.

Jeżeli lubisz dłubać, poprawiać i uważasz, że zawsze lepsze jest wrogiem dobrego - nie kupuj, składaj zestaw samodzielnie. Oszczędzisz sobie frustracji i pieniędzy próbując podmieniać alementy, które z zasady są pomyślane jako nie podmienialne i wydawać po raz drugi pieniądze na coś, co już kupiłeś w zestawie.

Jak zobaczysz w mojej galerii, SPS-y też da się trzymać w RM bez większych modyfikacji.

I pamiętaj, że to nie akwarium odpowiada za stan obsady, tylko akwarysta.


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja dorzucę swoje 5 groszy,u mnie RM stoi w pokoju gdzie śpię jest cicho odpieniacz pracuję cicho a tak jak chłopaki już pisali wentylatorki pracują tylko w dzień,ja do swojego RM dokupiłem tylko dodatkowy wentylatorek i zrobiłem go sam za parę groszy koszt 35zł i masz z podwyższoną temp spokój,mój RM był wymieniony na nowy po 3 miesiącach jak zaczęła schodzić farba z panelu ale po bez problemowej wymianie przez Aquael wszystko teraz działa i się sprawuję ok.Powiem ci tak że do nauki RM jest fajnym sprzętem.I bez wymiany podzespołów na inne.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

domyślam się, że chodzi o tło niebieskie z tyłu które się ściera bo to zwykła farba na szybie... da się ją jakoś zabezpieczyć? jakąś sztywną folią czy szkoda zabawy? i uważac na rysy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem i się pozbyłem. Jest to jak dla mnie mierny zestaw, zbudowanie fajnej konstrukcji ze skały przy tej głębi graniczyło z cudem, tak samo jak jakiekolwiel prace w akwarium.

Ja osobiście miałem egzemplarz w którym spalił się statecznik elektroniczny, występowały naprężenia uniemożliwiające normalne zamykanie górnej szybki, a pompa odpieniacza była głośna...

Co do szybki to uwaga przy pracach w akwarium - lepiej ją całkowicie zdejmować. Kiedyś niechcący ją ruszyłem przy uchylonej pokrywie i potłuczona znalazła się w baniaku.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.