Skocz do zawartości
Pirotechnic

[375-450l] Pierwsze Morskie akwarium (rozwój projektu)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od bardzo dawna jestem zapalonym akwarystą, zawsze uwielbiałem wodę, ogólnie mój ulubiony żywioł.

Posiadałem do tej pory wiele różnorodnych akwariów słodkowodnych i ostatnio zapragnąłem w nowym stałym już pewnie domku mieć akwarium.

Teraz dylemat polega na wyborze, a mianowicie albo 80-112 litrów morskie (bo ponoć w utrzymaniu b.drogie) albo 450 litrowe słodkowodne.

Jest zgoda na 450 litrów morszczyzny :)

I teraz chciałbym wiedzieć co potrzebuję, jakiej klasy i cenowo jaki sprzęt by założyć taką "solniczkę" w 450 literkach.

Rybki jakie mi się podobają to typowe "Nemo" czyli Amphiprion clarkii oraz Clown Anemonefish(Amphiprion percula).

I teraz zaczynają się dalsze schodki :

co potrzeba :

1. Żywa skała LR 10kg (ułożenie będzie jej po obu stronach akwarium w dwie dwupoziomowe wieżyczki) + Sucha skała około 20kg (zawsze mogę dokupić skał)

Koszt : 400zł żywa I gatunek :) oraz 200zł-300zł sucha.

2. Szczepki korali (docelowo same ukwiały plus ten koral Plerogyra sinuosa - co u kolegi Kappa)

a ) Heteractis crispa koloru białego z niebieskimi tipami

B) Cerianthus orientalis ukwiał

c) Plerogyra Sinuosa

d) Anemonia Virdis

Koszt około : 400-500zł

3. Testy - jakie, które lepsze i cena

Wybiorę testy JBL - http://allegro.pl/jb...2681896292.html

Koszt : 300zł

4. Rybki

a ) Amphiprion ocellaris M

b ) Hemicyanea Pacciagenale

c ) Lysmata debelius - krewetka czyszcząca

d ) Lysmata amboinensis - krewetka czyszcząca

e ) Labroides dimidiatus - Wargatek sanitarnik M

(nie wiem czy krewetki mogą być przy ukwiałach)

Koszt około : 600-700zł

5. SUMP z przyłączem - na tej samej wysokości co akwarium

6. Sól - Red Sea Coral Pro Salt 22kg(po 260zł wiadro) lub ewentualnie INSTANT OCEAN (25kg wiadro 200zł)

8. Pompki cyrkulacyjne - jaki typ wybrać (firma , parametry etc)

myślę nad 2x tunze 6054

9. Grzałka 250zł (temperatura w domu w zakresie 22-25 stopni)

10. Oświetlenie (słyszałem że najlepsze to t5) - belka oświetleniowa około 2000zł

11. filtr RO/DI - 350zł ale nadal nie wiem jaki model wybrać i za co odpowiada

12. Pompa obiegowa - ??

13. Akwarium i sump - 1600zł

14. Odpieniacz - ??

15. Inne niewymienione

Z góry dzięki za porady, ceny oraz przykładowe koszty miesięczne takiego akwa oraz ile czasu trzeba poświęcić by to wyglądało.

@Edit : dodanie i uzupełnienie potrzeb, dzięki osobom, które poniżej mi piszą porady.

Serdeczne dzięki za kompletowanie dla mnie potrzebnej wiedzy i cen.

EDYTOWANO 2 : Po upgrade z przemyśleń nad 80-120 litrów akwarium na 450 litrów w dni 09-09-2012 godzina 16:00

EDYTOWANO 3 : Po upgrade z przemyśleń nad sprzętem, rozmieszczeniem w pokoju i doborze już określonych rzeczy 02-10-2012r. godzina 8:00

Edytowane przez Pirotechnic (wyświetl historię edycji)

Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump- nie odmawiaj go, konieczne 'zło'.

Zasięgnij wiedzy w dziale dla początkujących. O wszystkim rozmawialiśmy wiele razy.

Filtrów mechanicznych nie ma jako tako, ważniejsze są pompki cyrkulacyjne.

Zapomniałeś o grzałce, oświetleniu i filtrze RO/DI


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chcesz morskie czy słodkie?jak morskie to napisz jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczyć na zbiornik jak bez sumpa to raczej coś jak RM jak słodkie to nie to forum.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chcesz morskie czy słodkie?jak morskie to napisz jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczyć na zbiornik jak bez sumpa to raczej coś jak RM jak słodkie to nie to forum.

Wpierw dlatego zasięgam opinii czy stać mnie będzie na akwarium morskie czy właśnie słodkowodny baniak.

Koszt w przypadku 450l słodkowodnego wyliczony mam na 4000 zł z wyposażeniem i obsadą.

Taką samą kwotę mogę maksymalnie przeznaczyć na morskie i tu pytanie co ile kosztuje bo wiem że morskie są dużo dużo droższe.

Miesięcznie w kosztach chciałbym jednak zamykać się w 50-70 zł maks.

Bo podjąć się wyzwania jakim jest morskie to trzeba naprawdę dobrze skalkulować. Dlatego napisałem tego posta z prośbą co będzie mi potrzebne i ile kosztuje, bo zanim ostatecznie decyzję podejmę nad zbiornikiem jaki typ, wolę mieć wszystko skalkulowane, a nie robić wszystko na pałę jak większość początkujących akwarystów. (wpierw kupują miks rybek, potem małe akwa i zupa rybna ;) )


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 4000tyś spokojnie postawisz sobie baniak ponad 200L łącznie z całym potrzebnym sprzętem,popatrz na akwaria w dziale na sprzedaż sa gotowce nawet nie które z całym osprzętem wiec z taką kasą śmiało stawiał bym morskie,ale zadaj sobie pytanie czy masz czas się nim opiekować...

Do listy zakupów dodaj dwa cyrkulatory.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 4000 tysięcy to oceanarium da się zmajstrować :rofl:

4tysiące to za mało na dobrą dwusetke.

Na szybkości liczmy sprzęt do ok. 100 litrowego

RO/DI- 200

Cyrkulacja- 250

Obiegowa- 200

Grzałka- 50

Światło ( temat rzeka ) ale liczmy, że 500

Akwa + sump- 250

Skała ( ~15kg )- 500

Odpieniacz- 250 ( np.: DIY )

Hydraulika- 100

Sól- zależy ile ale cena za kg to ~15pln ( średnio )

Testy, pokarmy, piasek etc- 500

Edytowane przez Kośmid (wyświetl historię edycji)

90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co?Dlaczego?Nikt nie każe mu kupować wszystkiego sprzętu z górnej póły,ja sądzę ze spokojnie sie zamknie,sam ostatnio kupiłem baniak razem z supmpem szafką hydrauliką i do tego w szafce filtr RoDi za 1000zł 385L+100L sump,dla szukającego nic trudnego,resztę rzeczy tez na forum kupiłem cyrkulatory 2razy Hydor4 za 100zł,odpieniek za 800zł pompa obiegowa na allegro NJ6000za 400zł Lampe Giesemann za 600zł.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tutaj jeden mały przykład

http://nano-reef.pl/topic/47920-s-sprzedam-akwarium-250l-zyciesprzet/

Ale gość pyta o akwa do 110L bez sumpa czyli nie widzę problemu RM

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tutaj jeden mały przykład

http://nano-reef.pl/topic/47920-s-sprzedam-akwarium-250l-zyciesprzet/

Ale gość pyta o akwa do 110L bez sumpa czyli nie widzę problemu RM

Jeśli Sump będzie konieczny by to lepiej funkcjonowało niżeli dwa filtry zewnętrzne to sam go wykonam, szkło i obróbki szklane nie są dla mnie problemem, łącznie z gięciem szkła u znajomego szklarza :)

A co do akwarium wiem że na więcej niż 120 litrów morskiego raczej nie będzie mnie szybko stać, bo są droższe im więcej literków, ale ponoć łatwiejsze do utrzymania im więcej litrów.

Edytowane przez Pirotechnic (wyświetl historię edycji)

Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy te rybki co pisałem, mogę dać do zbiornika około 120 litrów po parce ? Tak czy nie ?

Bo by wychodziły dwie parki = 4 rybki.

Jakieś inne stworzenia czy raczej już żadnych ?


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej trzymać jedną parkę z gatunku,dwie pary błaznów mogły by się pozabijać.Ekipe czyszcząca jakąś małą babkę z krewetką symbiotyczną,i ja bym na tym poprzestał są tacy co ci powiedzą ze jeszcze można kilka rybek ale to już ich musisz pytać jak się to ma do funkcjonowania akwarium.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego litrażu to jedna parka błazenków i to raczej Percula niż Clarkii.

Do tego jakaś babeczka i może jakiś mały garbik.

Co do informacji to polecam bardzo gorąco przeczytać wszystkie przypięte tematy - tak po 5 razy przynajmniej - to takie minimum http://nano-reef.pl/forum/56-dla-nowicjuszy/

O, to się zgraliśmy czasowo z boberem (bobrem?)

Edytowane przez Ironista (wyświetl historię edycji)

I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wbrew pozorom zrobienie sumpa jest tańsze. odpieniacze zwykłe sa tansze niz panelowe. masz miejsce na wszystkie pierdoły. grzałka pompa.... i nie zajmuszesz miejsca życiu i możesz sobie pozwolić na jakiś dodatkowy kaprys.

no i lepiej wygląda nie oszukując sie.

koszt utrzymania wychodzi ok 0,50zł/L/miesiąc z niedokłądnych wyliczeń z mojego zbiornika.

jedzenie/ prad/ woda/ zywica/ pierwiastki i dodatki do wody/ testy/ sól/ bakterie


5038_5082.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wam mam już jakiś pogląd co mnie czeka, jeśli się zdecyduje.

Na chwilę obecną przemyślę to i jeśli będę potrzebował, jeszcze odezwę się co postanowiłem.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie iść z początku w koszta, gdyż niestety nie mam ani wiedzy ani doświadczenia, obawiam się iż moja solniczka byłaby ciężka dla mnie do opanowania.

Dlatego postanowiłem, iż baniak 450 litrów przeznaczę na wodę słodką, zaś na próbę kupię akwarium pokazane mi jako Reef - gotowiec na allegro jakieś firmy

Allegro zestaw 30l ; chociaż widziałem także 60 i 112 litrów, które bardziej mi się widziały i dlatego wolałbym na czymś mniejszym pouczyć się solniczki, nim przystąpiłbym do masowej większej skali w swoim domku. Bo im większa skala tym jak wiadomo znacznie drożej.

Czy uważacie iż taki "gotowiec" 60 litrów będzie dość dobry ? Ile dać do niego żywej skały oraz jakie dać korale by nie pójść złym tropem ?

Dzięki za odpowiedzi i porady (mile widziany pasjonat morskich akwariów z regionów kamiennej góry)

Edytowane przez Pirotechnic (wyświetl historię edycji)

Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najtaniej by cie wyszło jak byś uzbierał kasę i kupił od kogoś akwarium. takie akwarium 100l możesz dorwać nawet za 2,5 - 3k., ale i tak musisz mieć odłożone dodatkowo 1k na rzeczy które będziesz musiał dokupić bo zawsze coś wyjdzie o czym nie masz pojęcia teraz a sam się przekonasz. rzeczy typu pokoarmy, balling, jakieś czyściki, jakieś sitka, jakieś oświetlenie nocne, jakieś inne duperele które kupisz prędzej czy później. Nie śpiesz się czytaj myśl i nie licz teraz kasy tylko licz co musisz mieć przyglądaj się na fotki zbiorników zobaczysz jakieś głupie wentylatory które będziesz musiał kupić pewnie z czasem itd. Śpiesz się powoli i zdaj sobie sprawę że na akwarium musisz poświęcić trochę czasu, na słodkowodne nie musisz poświęcić nawet 10% czasu co poświecisz na morskie.

nie rezygnuj z sumpa to jest konieczne.

ps. nie ukrywam ze na okolo 100l akwarium nie wiadomo kiedy wydasz 4-5k zł. musisz się z tym liczyć

edit: chciałem dodać że łatwiej utrzymać 200l niż 100l akwarium

Edytowane przez dirty_pig (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem właśnie że morskie są drogie, mi jednakże chodzi o to że coś namącę, źle odczytam, źle zrobię do kitu i cała mini rafa pójdzie w piach :(

Wiadomo, na próbach i błędach się człowiek uczy, ale tu jednakże błąd będzie bardziej kosztowny.

Co do czasu, dziennie godzinkę śmiało mogę poświęcać rano i wieczorem :)


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup ReefMaxa (szkło 105L z panelem i podstawowym sprzętem) - kolega z Wałbrzycha ma na sprzedaż prawie nowego za 800zł. Reszte dokup u Pola koło Dzierżoniowa :) Spokojnie zmieścisz się w budżecie, a na początek jak znalazł.


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po długich jednak rozważaniach, pomysłach, rozmowach wraz z moją drugą połówką , udało mi się przekonać iż stworzymy akwarium morskie i jeśli (tfu..by nie zapeszyć nie wyjdzie to dopiero wtedy słodkie).

Ale coś za coś, wpierw mam zrobić pełny remont w dużym pokoju, gdzie będzie stało akwarium. Ekspertyzę z spółdzielni mieszkaniowej już otrzymałem.

Opiszę plan, który zacznę realizować niestety dopiero w przyszłym roku (akwarium) , bo nie chcę brać kredytu by później oddawać złodziejom dwa razy tyle. Wolę kupić all za gotóweczkę.

Remont wiąże się z nowymi meblami.

Projekt akwarium (wrzucę niebawem obrazek) - Od strony lewej będzie stała szafa (100cm szerokość x 50cm głęboka x 200cm wysoka), później słupek (a'la witryna o wymiarach 60 szeroka x 50 głęboka x 200cm wysoka) i dalej akwarium (150cm x 50cm głębokie x 45/50 cm wysokie) i dalej 20cm zapasu na ścianie i drzwi do kuchni :)

I teraz z sumpem, chcę go ukryć na wysokości równej z akwarium z lewej strony jako przelew akwarium do sumpa. Sump zmaskowany w witrynce (jak to moja słupek nazywa) . I rozrysowanie sumpa też niebawem wrzucę.

Co do obsady na pewno dwa rodzaje błazenków oraz krewetki.

Ponieważ akwarium będzie drogie, a mi się nigdzie nie spieszy, wszystko powoli będę kompletować i doinwestowywać.

Oświetlenie, prawdopodobnie belka oświetleniowa taka jak u Tester :) bardzo mi się spodobała.

Tylko teraz pytanie jaki odpieniek do akwa o prawie pojemności 375-450 litrów ?

Pozdro i niebawem powrzucam foty.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) 4000 to troszkę za mało na taki zbiornik, chyba że wiele rzeczy kupisz z 2 ręki na nano-reef

ale to i tak nie będzie rewelacja.

dobrze przekalkuluj jaki chcesz zbiornik zrobić, bo od wielkości zbiornika zależy koszt założenia, a potem koszt miesięcznego utrzymania

te ceny co podałeś są z kosmosu

odpieniacz za 250zł to raczej będzie za mały do tego zbiornika, za tyle to będziesz miał problem kupić pompę do odpieniacza

Edytowane przez PawelL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze PawelL, przemyśl jeszcze raz na spokojnie wszystkie koszta. Wszystko musisz mieć czarno na białym co za ile możesz dostać, napisz sobie to wszystko na kartce. Jak już wyczaisz co chcesz poszukaj ofert całych zestawów-używek(akwarium osprzęt, skała itp) widziałem kilka naprawdę zdumiewających cenowo ofert, tyle że to jest opcja jak posiadasz cała kasę. Jeżeli nie masz tyle gotówki weź ta kartkę i zacznij kupować krok po kroku każda pozycję, szukaj ofert na naszym forum lub innych portalach. Weź pod uwagę iż większe akwa to więcej skały, więcej piachu, więcej soli, większy odpieniacz, mocniejsze oświetlenie. Ja proponuje jak najwięszke:). Na twoim miejscu kręciłbym się koło 200l, w polotach 250l. Moja rada: daj sobie chociaż pól roku kupuj po kolei, zdecyduj czy z sumpem czy bez(bez wyjdzie taniej) zacznij już dzisiaj tworzyć listę no i chłoń wiedzę z naszego forum.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu kolego sympatyczny oszacowany koszt założenia w/w baniaka na końcu pomnożył bym razy dwa. :rtfm: Rozpisanie kosztów z kartką papieru to dobra rada ale z perspektywy wiem, że wszystkiego do końca nie da się zaplanować. Trzymam kciuki i życzę wytrwałości i cierpliwości. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wydałem 2494,64zł na akwarium 112L + szczepkarium. Mój baniak. Co prawda kilka rzeczy są używane ale zmniejszyło to koszt max o 500zł...

Więc w 4k zmieści się spokojnie dla akwarium 100-150L...

Edytowane przez Marcin14 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszty były liczone dla 80-120 litrów , więc muszę pierwszy post w pełni zeedytować, oczywiście kwoty będę prawdziwe podawać, jak już coś pokupuję :thumbup:

@EDIT : Pierwszy post z edytowany :). Cieszę się niezmiernie, iż udało mi się moją drugą połówkę namówić na akwarium morskie i to tej wielkości, ona sama uwielbia toń wody, lecz obawia się o końcowe efekty.

Co do ułożenia skały w przyszłości, chcę zrobić jakby dwie oddzielne wyspy, w środku z przestrzenią do pływania.

Co do kosztów, to wiem iż nawet odpieniek do takiego akwarium będzie mnie kosztować nawet 2000 zł.

Ale jak powiedziałem, wpierw remont dużego pokoju (wymiana instalacji elektrycznej + nowe meble) i dopiero akwarium. To niestety taki warunek :rtfm::wallbash: jaki otrzymałem by móc postawić sobie baniak

Edytowane przez Pirotechnic (wyświetl historię edycji)

Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.