Skocz do zawartości
fal

Brak glonów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zastanawiam się co oznacza w zbiorniku brak glonów , nie myślę o wapiennych , tylko o takich tradycyjnych zielonych , szarych glonach itp ... tak zwane nasze plagi.

Czym to jest spowodowane , że w moim zbiorniku nie ma ani drobinki zieleni , czy mam zbyt czystą wodę , czy może równowaga w zbiorniku jest idealna ?

Nie powiem , ale troszkę ten fakt mnie niepokoi obawiam się że to nie wróży nic dobrego na przyszłość.

Liczę , że troszkę podyskutujemy :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Podstawą ekosystemu każdej rafy są glony. U ciebie glony mają mało "pokarmu" i/lub mogą być szybko zjadane. Nie muszą być zjadane przez duże organizmy jak np ryby czy ślimaki ale też przez te mikroskopijne np widłonogi.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

równowaga by była jak sa glony a tak masz tam jałowo ;)

Tego właśnie się obawiam , że zbiornik jest zbyt wyjałowiony , zastanawiam się nad nawożeniem , może nawet troszkę przenawozić.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z szybami tam rowniez nie masz glonow?

i jak z kolorami korali nie sa bledsze.


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z szybami tam rowniez nie masz glonow?

i jak z kolorami korali nie sa bledsze.

Na bocznych szybach minimalny zielony glon jest , natomiast co do barwy korali niestety są bledsze.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może troszkę za dużo światła? Ponad 1.23w/l ?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co wtedy robilem :-)

Sprzatalem w akwarium, lekko przedmuchalem skaly i robilem troche zadymy w akwa.

Korale wygladaly od razu o wiele lepiej.

Ale jedno jest pewne musisz wiecej karmic, tylko od razu nie zwiekszaj dawki abys nie przesadzil.

Ps zapewne? No3 masz bliskie 0


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do NO3 przestałem już dawno mierzyć , jedyne parametr które mierzę to PO4 , CA , KH


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek.

Fal napisał coś o kolorkach. :whistle:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś poziom NO3 i PO4 musi być w akwarium,ale dlaczego z tego powodu mają rosnąć glony ?

Przekornie zapytam, dlaczego mialy by nie rosnac?


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rosną to mamy za wysokie NO3 i PO4,korale mają nadmiar i zostawiają glonom,przekorna odpowiedz.Tu trzeba właśnie znaleźć złoty środek.Nie wiem czy też nie mam się martwić,ale nie mam nitki glona.:coffee:

W naturze oczywiście między koralami jest pełno glonów.

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie w tym rzecz, zloty srodek.

Tu rodzi sie pytanie skoro w naturze sa glony dlaczego mamy ich nie miec akwarium

I kiedy jest zachowana ta rownowaga.

To tak samo jak z trawnikiem zawsze znajdzie sie jakis chwast, nie urosnie chwast to i nie bedzie trawnika ;-)


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glonów w moim zbiorniku nie mam od dawna i z tego powodu poniekąd się bardzo cieszę bo świadczy to też o tym , że mam czystą wodę ale niestety ubogą i to już mnie do końca nie cieszy.

Problem mój polega na tym , że przez ostatni tydzień odpieniacz chodził na mokro a z racji tego , że jest jednak sporo przeskalowany to wytrzepał mi ostro wodę , widać gołym okiem po koralach , że przesadziłem.

Teraz zaczynam na nowo karmić korale mrożonkami , jak to mówią mam w du...e niskie parametry , lepiej niech korale są ciemniejsze , ale zdrowe.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dodajesz cos do wody oprocz podmian?

Sent from my Transformer Prime TF201 using Tapatalk


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podawałem od czasu do czasu jak mi się przypomniało TM K+ , A-


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Myślę że najważniejsze nie jest tylko stężenie NO3 i PO4 ale też stosunek ich stężeń.

Czemu nie zaczniesz lać fitoplanktonu? Naśladujmy naturę. Cały morski ekosystem oparty jest na fitoplanktonie.Ale fitoplankton musi być hodowany na odpowiedniej mieszance. To znaczy na takim roztworze w którym jest odpowiedni stosunek stężeń NO3 i PO4 i w którym jest ich tyle że zostają zaabsorbowane przez fitoplankton. Taki fitoplankton po wlaniu do akwarium jest zjadany przez korale i inne zwierzaki [ czasem mikroskopijne]. Tylko pamiętaj o tym że zbiornik trzeba powoli przyzwyczajać do fitoplanktonu.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ,ze w naturze rosną glony nie swiadczy o wysokich parametrach no3 ,po4 tylko o niesamowicie "bogatej" wodzie .U siebie w zbiorniku tez nie pokazują mi się glony, woda jest dobrej jakość ,używam ozonizatora ,parametry są bardzo niskie .Z moich obserwacji wynika ze w systemie potrzebne jest zółte światło nie koniecznie w głównym zbiorniku np .refugium ,algaescrubber gdy założyłem scrubbera tak z ciekawości pomimo włączonego cały czas pienidła rosa tam sobie rożne fajne glony w komorach sumpa tam gdzie świeci 2600K tez jest ciekawie .Cały czas pod ręka mam naturalny pokarm dla pokolców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak nie mam glonów ,woda uboga a przyrosty naprawdę mam sporawe mimo tego , że świetlówki nie są już pierwszej świeżości.

Nad fito się zastanawiałem i bardzo mnie do tego ciagnie.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy. Mój baniak jest na etapie dojrzewania ale zastanawiam się czemu po przetarciu szyb czyścikiem za godzinę mam z powrotem szyby w kolorze zielonym? To jak walka z wiatrakami :-) . Czy wg. Was temat zostawić, czy skutecznie czyścić nalot? Małe p.s. żywy - biały piasek mam już niczym moherowy zielony dywan. Kosić trawę? a może odmulać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Dojrzewanie... Jak jest dużo glonów to trzeba je wywalić. Warto mieć w akwarium jak najwięcej zwierząt jedzących glony. Bardzo dobre są małe ślimaki jedzące glony, które mnożą się w akwarium.

Ja w swoim eksperymentalnym fito-reefmaxie nie czyściłem szyby już z miesiąc i trochę wapniakami zarosła. Czasem jak wleję za duzo fitoplanktonu to pojawia się nalot który znika po ok 2 dniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.