Skocz do zawartości
czeech

Podmiania wody?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przed napisaniem postu starałem się przewertować forum by trafić na konkretny temat ale się nie udało :(

Pytanie proste - jak dokonywać podmian wody w praktyce? Nie chodzi mi o ilość do podmian oraz jak często bo to już wiem, ale chodzi mi o przygotowanie tej wody do podmian.

Czy ujętą wodę z akwa zastępujemy taką świeżo przygotowaną, rozpuszczamy w jakimś dodatkowym baniaku, mierzymy zasolenie i siup do zbiornika głównego? Dokonujecie jakiś konkretnych pomiarów? czy woda przygotowana powinna kilka dni odstać? a może cześć odlanej zmieszać ze świeżą? Z całą pewnością świerza różni się chemicznie od tej ze zbiornika i czy można ją tak na żywioł wlać?

Co do parowania nie ma problemu bo dolewamy tylko z ro/di, ale chciałbym się dowiedzieć jak wy to robicie z podmianą

Dzięks

Edytowane przez czeech (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadając takie pytanie mniemam,że nie miałeś nigdy akwarium bo podmiana w słodkim i słonym nie różni się niczym w odpowiednim przygotowaniu.W słodkim tylko inaczej niż w słonym,ale zasady w każdym są odpowiednie do biotopu.

W tej chwili w zależności od soli miesza się 24 H lub 15 minut.Mieszasz,sprawdzasz zasolenie,dobrze by temperatura była podobna,odlewasz starą,wlewasz nową i.....idziesz na browarka bo po podmianie akwarium raczej ładnie nie wygląda. :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wody RODI o temperaturze 25st wsypujesz sól, na soli pisze jak ją rozrobić i ile mieszać, mierzysz zasolenie jak wszystko oki to spuszczasz wodę z akwarium np do kibla i uzupełniasz świeżą solanką. Ja podmieniam 10% wody co dwa tygodnie.


500 litrów, Deltec, Lampa - 150W LED,

http://nano-reef.pl/...25l-z-mikolowa/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łapiesz świeżą ro, sypiesz sól w odpowiednich proporcjach. Wkładasz pompę i mieszasz min 12 godzin, niektórzy dłużej. na drugi dzień podgrzewasz do 25 stopni i sprawdzasz zasolenie. Ewentualnie korygujesz. Jeśli musiałeś dosypać mieszasz jeszcze kilka godzin. I podmieniasz.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A teraz sobierz wybierz :-)

Mieszamy 10 min, albo 24 godziny.

A tak na powaznie proponuje chociaz 1 godzinke niech sol sie pomiesza.

Wysyłane z mojego Transformer Prime TF201 za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez Snakecharner (wyświetl historię edycji)

430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadając takie pytanie mniemam,że nie miałeś nigdy akwarium bo podmiana w słodkim i słonym nie różni się niczym w odpowiednim przygotowaniu.W słodkim tylko inaczej niż w słonym,ale zasady w każdym są odpowiednie do biotopu.

W tej chwili w zależności od soli miesza się 24 H lub 15 minut.Mieszasz,sprawdzasz zasolenie,dobrze by temperatura była podobna,odlewasz starą,wlewasz nową i.....idziesz na browarka bo po podmianie akwarium raczej ładnie nie wygląda. :thumbup:

"Zadając takie pytanie mniemam,że nie miałeś nigdy akwarium bo podmiana w słodkim i słonym nie różni się niczym w odpowiednim przygotowaniu.W słodkim tylko inaczej niż w słonym[/u.."

I bądź tu mądry! :) nie różni się niczym tylko w słodkim inaczej :)

A propos słodkiego akwa to miałem tyle tylko, że tam prymitywnym sposobem dokonywało się podmian - odlałem i ... dolałem z kranu :)

chodziło mi o czas pozostawienia przygotowanej wody do "odstania się" przed dolewką :0 ale już teraz wiem, tzn. nic nie wiem :0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to nic nie wiesz? Nie gniewaj się, ale skoro wsypanie soli do wody i mieszanie aż do rozpuszczenia to dla Ciebie taki problem to czarno to widzę...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Pucek

Jak to nic nie wiesz? Nie gniewaj się, ale skoro wsypanie soli do wody i mieszanie aż do rozpuszczenia to dla Ciebie taki problem to czarno to widzę...

ech.. jakieś złe fluidy dzisiaj na forum...

Bierzesz sól, wodę RO, osobny baniak. Sól wsypujesz do bańki czy tam akwarium z wodą RO, najlepiej mieszając. Później pompą mieszasz to jakiś czas (no tak przynajmniej 2h niech się przemiesza). Następnie bierzesz inny baniak (a najlepiej taki sam jak ci się ta woda miesza, łatwiej ocenić ile wody trzeba spuścić) i spuszczasz wodę z akwa.

Na jej miejsce wlewasz przygotowaną morską wodę i już :) Jeszcze przed wlaniem wody sprawdź jej gęstość.

Opcjonalnie można ją podgrzać i wyłączyć podczas podmiany niektóre urządzenia w akwarium (odpieniacz itp.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pucek to jesteś czwarty który podał ta samą receptę. :harhar:

Po poprzednich trzech kolega uznał że nic nie wie.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Pucek

Pucek to jesteś czwarty który podał ta samą receptę. :harhar:

Po poprzednich trzech kolega uznał że nic nie wie.

Nie ma rady :)

Co jak co, ale podmianę wody musi opanować :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre, dobre. :thumbup:


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie sluchaj chlopakow, ja ci powiem:

1. Kliknij na zakladke map member.

2. Odnajdz "morszczakow" z okolicy, jest trzech.

3. Zaopatrz sie w sol i wode RO/DI i pojemnik

4. Zaopatrz sie w dobre browarki, koktajle, ciastka, kawe i inne gadzety

5. Skontaktuj sie na priv i zapros zeby ci zrobili podmianke.

6. Pilnie sledz co i jak robia oraz nasluchuj o czym rozmawiaja.

7. Pieknie podziekuj.

8. Po wizycie zrob notatki zeby ci nie wylecialo z glowy, ewentualnie spisz ich kontaktowe numery na wypadek gdybys musial nakarmic ryby :harhar:

:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Jesli to jest za skomplikowana alternatywa to postaraj sie zrozumiec posty wczesniejsze.

Pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Zadając takie pytanie mniemam,że nie miałeś nigdy akwarium bo podmiana w słodkim i słonym nie różni się niczym w odpowiednim przygotowaniu.W słodkim tylko inaczej niż w słonym[/u.."

I bądź tu mądry! :) nie różni się niczym tylko w słodkim inaczej :)

A propos słodkiego akwa to miałem tyle tylko, że tam prymitywnym sposobem dokonywało się podmian - odlałem i ... dolałem z kranu :)

chodziło mi o czas pozostawienia przygotowanej wody do "odstania się" przed dolewką :0 ale już teraz wiem, tzn. nic nie wiem :0

No jeśli w słodkowodnym akwarium podmieniałeś na wodzie prosto z kranu to chyba faktycznie masz problem :wallbash:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jeśli w słodkowodnym akwarium podmieniałeś na wodzie prosto z kranu to chyba faktycznie masz problem :wallbash:

Nie przesadzaj, też leję prosto z kranu. Żona zdzierży 300 l w akwarium, butlę z gazem i milion gadżetów do tego nie mówiąc o laboratorium chemicznym przy robieniu nawozów, ale 200l beczka to byłaby już przesada ;). Podmieniam w swoim roślinniaku 150l co tydzień i rybkom nic się nie dzieje, tylko raz na rok glonem sypnie jak wodociągi robią porządki.

Wysyłane z mojego HTC Vision za pomocą Tapatalk 2


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj, też leję prosto z kranu. Żona zdzierży 300 l w akwarium, butlę z gazem i milion gadżetów do tego nie mówiąc o laboratorium chemicznym przy robieniu nawozów, ale 200l beczka to byłaby już przesada ;). Podmieniam w swoim roślinniaku 150l co tydzień i rybkom nic się nie dzieje, tylko raz na rok glonem sypnie jak wodociągi robią porządki.

Wysyłane z mojego HTC Vision za pomocą Tapatalk 2

Jak masz gupiki to OK :welcome:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Razbory kinowe, kardynałki chińskie, otoski i a. Agassizi.

Wysyłane z mojego HTC Vision za pomocą Tapatalk 2


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja lałem w słodkim wodę z kranu bezp. do akw. (stażysta z 25 letnim doświadczeniem byłem ze słodkim) i paletki mi się mnożyły że nie chciałem już ich hodować.... :)

W słonym wodę przygotowuję ok 10-12% do podmiany RO, sypię sól do rozpuszczenia (nie czekam aż 12 czy więcej godzin), podgrzewam do temp jak jest w akwarium i siup, starą spuszczam, nowa leję.

Edytowane przez cop909 (wyświetl historię edycji)

c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do wyboru masz:

1) do wody sypiesz sól;

2) do soli dolewasz wodę;

wybierz, które łatwiejsze i zastosuj

Ps. jak będziesz uzupełniał to leje się RO (to jakbyś miał zakładać kolejny temat, jaką wodą uzupełniać to co odparowało)


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapomnieliście o potwornie istotnym elemencie- pojemnik w którym przechowujesz, mieszasz solankę powinien być "przystosowany do celów spożywczych"! Czyli nie bierz kanistra po ropie z garażu lub po opryskach na mszycę z szopki... kup sobie piękne eleganckie nowe "opakowanie" najlepiej z tworzywa sztucznego, które nie reaguje z wodą i nie reaguje z solą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do wyboru masz:

1) do wody sypiesz sól;

2) do soli dolewasz wodę;

wybierz, które łatwiejsze i zastosuj

Ps. jak będziesz uzupełniał to leje się RO (to jakbyś miał zakładać kolejny temat, jaką wodą uzupełniać to co odparowało)

Jesteś pewien, że Ad2 jest słuszne? Z tego co wyczytałem na forum to trzeba sypać sól do wody, a nie wlewać wodę do soli.

Cos w stylu:

Pamiętaj akwarysto młody

wsypuj zawsze sól do wody :)

Edytowane przez cYg (wyświetl historię edycji)

4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Woda z kranu może mieć bardzo różne parametry. Od bardzo zanieczyszczonej do prawie czystej deszczówki. Może być twarda lub miękka, zasadowa lub kwaśna... Więc jeżeli jeden leje wodę z kranu do akwarium to nie znaczy, że drugi też może tak robić.

Zresztą różne gatunki zwierząt wymagają wody o różnych parametrach. Są takie ryby, które żyją w wysychających kałużach np proporczykowce a są też takie zwierzęta, które żyją w bardzo czystej wodzie - np "krewetki z jezior na sulawesi"...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz gupiki to OK :welcome:

Mam paletki, też tak robię. A ikra pojawia się raz na dwa tygodnie (średnio, bo czasem skalary też się dorzucą). A co do roślin, to ostatnio zakwitł mi lotos. Więc chyba nie jest źle...

A co do podmian wody, to jest to doskonała okazja do wszelkiej suplementacji. Preparat jest już wstępnie rozcieńczony...

Poza tym, jak ktoś ma problemy z tym, można dodawać środki podnoszące kH.

Niby banał, ale ostatnio spotkałem się z wlaniem szklanki chemii, bezpośrednio do baniaka, godzinę po podmianie...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

W przypadku paletek liczy się to czy dorosłe wytworzą śluz do wykarmienia małych oraz czy ikra nie zgnije. Samo złożenie ikry jeszcze nie świadczy o tym że w zbiorniku jest odpowiednia do rozmnażania woda. Paletki żyją w Amazonii a tam w porze suchej woda jest twarda a jak przyjdzie pora deszczowa to poziom podnosi się o 9 albo i więcej metrów i w rzece jest miękka woda - prawie czysta deszczówka. Większość ryb z amazonii potrafi się przystosować do życia w wodzie o różnych parametrach. Nie znaczy to że np neony powinno się trzymać w kranówce - nie! One powinny żyć w bardzo miękkiej i kwaśnej wodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.