Skocz do zawartości
Kubaaas

Zeostart3 + Biodigest vs. NO3

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest na forum ktos prowadzacy akwarium na Zeostart3 zamiast wodki/vsv/pelletek? Ja w ten sposob prowadze baniak od ponad poltora roku jednoczesnie podajac regularnie Biodigest i zaczynam podejrzewac to polaczenie jako przyczyne stalego NO3 na poziomie 5 (niezaleznie od ilosci pokarmu, filtrow rodi, podmian, etc).

PO4 na poziomie 0.00-0.01.

Czytajac zagraniczne fora dotarlem do informacji, ze ZS3 zawiera duza ilosc NO3 po to aby wlasnie azotany nie stanowily ograniczenia przy redukcji PO4. Na pewno taka sytuacja moze wystapic przy pelnym systemie zeovitowym gdzie kamyki na dzien dobry usuwaja amoniak zanim moze sie przeksztalcic w NO2/NO3. Doczytalem rowniez, ze rozne szczepy bakterii konsumuja NO3, PO4 i wegiel organiczny w roznych proporcjach (wspolczynnik Redfielda nie koniecznie ma tutaj zastosowanie).

Zakladam na tym etapie, ze bakterie w produktach prodibio moga dosyc agresywnie konsumowac PO4 a nie radzic sobie tak dobrze z NO3. Postanowilem od dzisiaj przejsc na ZeoBak i sprawdzic czy KZ dopasowal te 2 produkty do siebie. Dlugo szukalem innych potencjalnych przyczyn utrzymywania sie azotanow na tym poziomie i wydaje mi sie, ze pozostale wykluczylem. Jesli to nie pomoze bede musial przerzucic sie na wodke/vsv.

Czy ktos inny ma podobne doswiadczenia? Pamietam, ze Seb chyba troche dzialal z Zeostartem. Wiem, ze temat dosyc niszowy :) ale mysle, ze ciekawy. Jesli Zeobak nie zadziala lepiej bedzie mozna zadac pytanie czy ZS3 nadaje sie do systemu bez kamykow... albo trzeba bedzie zaczac dozowac PO4? :)

Edytowane przez Kubaaas (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam ze informacja o tym ze ZS3 zawiera NO3 jest dla mnie czyms nowym. Poprosilbym o linka, chociaz na pW poniewaz niedawno zainteresowalem sie mozliwosciami zeo


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim z moich obserwacji to Zeobac jest innym produktem niż "biodigest".

Z informacji, które niejednokrotnie przewijały się na forum zeo to mieszanie tych dwóch produktów może doprowadzić do problemów. Ostrożnie wprowadzaj Zoebac po tym jak stosowałeś te ampułki.

Ja jadę na tzw pełnym zeo i NO3 mam stałe ;) Używam co prawda Zostart2. Z moich inf. wynika, że Zeostart3 jest niejako słabszym produktem, bardziej bezpiecznym - o mniejszym stężeniu w stosunku do swoich poprzedników. Wynika to z problemów jakie czasami ludzie osiągają stosując produkty Zeo i dbałości firmy o to by tych problematycznych przypadków było coraz mniej (chodzi głównie o przedawkowanie i tzw. wysadzenie systemu w kosmos).

Edytowane przez kubek_77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubek, masz jakas podpowiedz co to jest ostrozne wprowadzanie? 2 tygodnie nie dozowalem Biodigestu i zaczalem wczoraj od pol dawki Zeobaku. Tak chce z 2 tygodnie pociagnac i dopiero zwiekszyc.

Co do ZS3 to KZ kurczowo trzyma w tajemnicy swoja recepture. Powiedzieli, ze sklada sie z kilku skladnikow z ktorych zaden nie jest V, S lub V. Generalnie zadowolony jestem z tej metody tylko to NO3 mi nie chce zejsc. Zobaczymy czy zmiana bakterii na to wplynie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubek, masz jakas podpowiedz co to jest ostrozne wprowadzanie? 2 tygodnie nie dozowalem Biodigestu i zaczalem wczoraj od pol dawki Zeobaku. Tak chce z 2 tygodnie pociagnac i dopiero zwiekszyc.

Co do ZS3 to KZ kurczowo trzyma w tajemnicy swoja recepture. Powiedzieli, ze sklada sie z kilku skladnikow z ktorych zaden nie jest V, S lub V. Generalnie zadowolony jestem z tej metody tylko to NO3 mi nie chce zejsc. Zobaczymy czy zmiana bakterii na to wplynie.

Receptury nie podam dokładnej ale ja miałem krótkotrwałą przesiadkę na bakterię RedSea i 2 tygodniowe przerwy robiłem, nic złego się nie stało. Różnica pomiędzy RedSea, a Zeobak była zauważalna już po tygodniu.

na szybko znalazłem ciekawą dyskusję:

http://www.zeovit.com/forums/showthread.php?t=23260&highlight=biodigest

jak widać można mieszać różne systemy z sukcesem ale... Przede wszystkim jest tam wiele inf, można wyczytać co jest źródłem węgla dla systemu, a co nutrientów (czyli takie odniesienie do vódki i VSV jak dobrze rozumiem)

cyt:

the 'nutrient' zeo-supplements if you're interested are Sponge Power, Coral Vitalizer & AAHC. Food7 is both a carbon source + AA's

Edytowane przez kubek_77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za ciekawe info. W miedzyczasie zrobilem test na NO3 (redsea) w Zeostart3... wynik rozwial moje watpliwosci. ZS3 rozcienczony w wodzie sterylnej z apteki w proporcji 1:100 wyszedl poza skale. Czyli minimum 5000 p.p.m. :whistle:

A ja sie zastanawialem dlaczego nie moge zejsc ponizej 5 p.p.m. w baniaku. :). Zobaczymy teraz czy Zeobak lepiej bedzie wykorzystywal te azotany niz biodigest. Jesli nie to najpierw zredukuje ilosc ZS3 a jesli to nie pomoze to przesiadam sie na inna metode.

Edytowane przez Kubaaas (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja ZS2 leje "taaaakie" ilości że musiałem wejść w posiadanie laboratoryjnej pipety automatycznej. 100 microlitrów dwa razy dziennie!

a jak wcześniej lałem po 130 microlitrów to miałem objawy przedawkowania ;) hehehe.

Żeby nie było to 100 microlitrów = 0,1 ml

Może najnormalniej w świecie przedawkowujesz ZS???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dozuje po 0.4ml 4 razy na dobe na +/- 1400 litrow netto. Nie wystepuja objawy przedawkowania.

EDIT: jeszcze raz przed chwila pomiary w baniaku zrobilem i wyszlo NO3: 5ppm, PO4: 0.00 :) Zobaczymy za tydzien czy cos sie zmieni.

Edytowane przez Kubaaas (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja objawy przedawkowania zauważam gdy przede wszystkim przedawkuje Zeobak, robi się gazowana skała... wtedy poza zmniejszeniem zeobaku zmniejszam lub pomijam jedną dawkę zeostartu i po nocy lub dniu (zależy czy pominę wieczorną czy poranną dawkę ZS) wszystko wraca do normy.

Co do Twoich dawek wychodzi 0,11 ml na 100 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda "gazowana skała"? Też używam Zeobak i raz w tygodniu troszkę Bioptimu. Ciekawi mnie jak wygląda taki objaw przedawkowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm... jeszcze nic takiego nie zaobserwowałem. Za to niekiedy skała się pokrywa w niektórych miejscach białym nalotem - i to też chyba objaw przedawkowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skała pokrywa się bąbelkami jakbyś ją do gazowanej wody przełożył. Jest lekki film ale nie taki przypominający cyano tylko... hmm choler.. nie wiem do czego to porównać... lekko brązowawe może trochę jak okrzemki.

a i występuje przeważnie w najlepiej oświetlonych miejscach i tylko przy świetle (tu podobne cechy do cyano).

w polączeniu z przedawkowaniem zeobac uzyskujemy dodatkowo białe, kiślowato-galaretowate naloty ;) takie glutersy ;) ale nie na całości zbiornika tylko w niektórych specyficznych miejscach np tam gdzie wcześniej był detrytus gdzie lepiej dmuchała pompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK - dziękuję Panowie za wyjaśnienie. Nalot, który ja opisałem jest tak jakby ktoś skałę kredą pomalował - schodzi po kilku dniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie mi mocno sciemnial. Natomiast zauwazylem wysyp brazowego czegos w miejscu gdzie dmucha pompa. Pod mikroskopem nie umiem tego zidentyfikowac. Na szybie wyglada na brazowa falujaca mgielke.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jadę już sporo czasu na kulkach , ale no właśnie nie mogę zejść z parametrami PO4 do granicy 0,01 - 0,02 nie wspomnę że samych zer nie widziałem nigdy , potrafię utrzymywać PO4 na stalym poziomie powiedzmy 0,03 - 0,04 , ale taki poziom powoduje że żółty kolor na sps jest niemożliwy do wyciągnięcia , zastanawiam się nad zmianą metody właśnie na zeostar połączony z zeobac , dlatego kubass z zaciekawieniem śledzę Twoj wątek.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja do swojego baniaka 450l netto kapię dwa razy po jednej kropelce dziennie ze strzykawki od testów saliferta (z nakładką) i dzisiaj robiłem testy mam PO4 zero (mała hanka) i NO3 też zero...aż zrobiłem test z płynu referencyjnego), bo się przestraszyłem, że test mam do bani (seachem)...

ZB daję dwa razy w tygodniu po jednej kropli...

tak naprawdę to z PO4 i NO3 nigdy nie miałem problemu (wcześniej pelety), max 004 jak mi Chelemon padł podczas wyjazdu...

aha...

karmię 2x2 kostki dziennie


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubas i co działają te nowe bakterie ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja się przejechałem na zerowych PO4 i NO3... i mam nauczkę! Jak się jedzie tak na granicy to łatwo o wywalenie zbiornika i naprawdę wystarczy byle gie by to się stało. Szczególnie jak się ma taki mały zbiorniczek jak mój ;)

Obecnie nie dążę do zera absolutnego, zacząłem przelewać niektóre produkty celowo, raz by był jakiś śmietnik (czyli NO3), dwa by dorobić się najlepszej z możliwych (czyli dobranej samemu dla potrzeb akwa, a nie z kartki) dawki danego preparatu.

@Tester czy to twoje brązowe coś to za przeproszeniem przypomina "smarki"??? Bo ja mam takie cudo od kiedy leje więcej pożywek (czyli tego co dostarcza nutrientów) może to jakaś reakcja po nadmiarze czegoś w Twoim akwa?

U mnie te brązowe występuje głównie po aminokwasach ze stajni KZ czyli AAHC i AA-LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubas i co działają te nowe bakterie ?

Negatywnych skutkow na razie nie widze. Jest troche wiecej syfu w odpieniaczu i inny zapach. Za chwile zrobie testy ale nie licze jeszcze na polepszenie tak szybko.

Edit: PO4 = 0.00 NO3: 5 (moze ciut jasniejszy kolor na tescie niz wczesniej ale to pewnie autosugestia :) )

Zawioze jeszcze wode do kogos innego w tym tygodniu zeby zweryfikowac moje pomiary.

Edytowane przez Kubaaas (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester czy to twoje brązowe coś to za przeproszeniem przypomina "smarki"??? Bo ja mam takie cudo od kiedy leje więcej pożywek (czyli tego co dostarcza nutrientów) może to jakaś reakcja po nadmiarze czegoś w Twoim akwa?

U mnie te brązowe występuje głównie po aminokwasach ze stajni KZ czyli AAHC i AA-LPS

pojawiaja sie takie kilkumilimetrowe plamki, trudno wyodrebnic jakas strukture chociaz wyraznie faluja.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubass jak tam efekty ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.