Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie znacie przyczyny zatrzymania wzrostu alg ? (caulerpy,chaetomorfa,cladophora,codium,valonia,botryocladia,rhodymenia)


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysoki poziom Mg, niskie poziomy NO3, ogólne pojęcie "czystej wody", może zmiana oświetlenia..

Edytowane przez Niejeden z nas (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do listy można dopisać mało Co2. Można wyłączyc odpieniacz w dzien kiedy działa dla nich oświetlenie.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak baniakowi stuknie 2 latka to własnie tak się dzieje. Może po prostu zdążą wyżreć to co jest w skale? Chociaż te w piasku też nie chcą rosnąć. I wcale nie zależy to od poziomu azotanów fosforanów czy żelaza. Mintaj coś pisał, że po podwyższeniu azotanów do 50 rosła mu sałata...


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tamara, ja obstawiam brak mikro (głównie żelaza - głównego stymulatora fotosyntezy). Mi glon nie padł mimo że włożyłem go do świeżo zalanego zbiornika z NO3 i PO4 = 0 Od kiedy leję ABC to gloniska rosną tak, że garściami można wyciągać.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie zawsze podobały się glony.Karmię sporo więc NO3 nie spada poniżej 5,a bywało i 50 jak przegapiłam sprawność testu. Zelazo dodaję i to specjalne do słonej wody bo gdzieś wyczytałam że to zwykłe takie jak w nawozie ma nieodpowiednie chelaty. Muszą być inne do wody morskiej. ABC mam ale nie dodaję czasem po 2-3 krople przy podmianie (na 400 l)

No właśnie glony (te wyższe i ozdobne) najlepiej rosną w młodych zbiornikach. Tak do 2 lat i to niezaleznie od parametrów.

Owszem stężenie azotanów fosforanów żelazo i mikroelementy i KH bardzo wpływają na glony niższe. Czyli osad na szybie i mniej lub bardziej włochate zielone na skałach.

Np Acetabularia i Neomeris czy Padina to typowe glony dla młodego zbiornika.

Oczywiście nie dziwne że w większosci zbiorników dojrzałych nie rosną- bo najczęściej po dwóch latach własciciel przechodzi na SPS y zbija co można. Ale jesli przypadkiem nie to i tak dzieje się ...tak samo

Valonia nigdy nie chciała rosnąć jak i podobny do niej tylko różowy gatunek, a tak mi sie podoba

Podobnie dziwnie jest z Caulerpą- niby ten sam rodzaj, podobne śrdowisko i niektóre rosną a inne nie chcą.Obecnie rosnie mi tylko cos podobnego do serrulaty. wszyskie "kulkowe" a miałam chyba ze trzy gatunki jakoś wyniosły się z baniaka.

Rhodymenia tez słabo rosnie. N


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh takie same,światło zmienione na nowe ale takie same,odpieniacza boję się wyłączać nawet czasowo bo wiadomo cienki jest ale tak wszystko ustawiłem w sampie ze cały obieg wody przepływa przez odpieniacz

jedyne glony jakie rosną to zielone na tylnej szybie ale te zostawiam żeby rybki miały co skubać,zieleniak jest w połowie wypełniony glonami i ciągle ubywa chociaż zjadane są przez diademe którego musiałem przełożyć do zieleniaka bo na rafie łamał sobie kolce wciskając się w szczeliny w skałach,i dolabelle który gości na wszelki wypadek wysypu glonów na rafie i dla tego ze jest śliczny :)

trochę zawsze glonów wyrywam dokarmiając ryby i jakoś to było,po dużym przyroście przyjdzie pewnie czas posuchy,boje się ze brak alg zachwieje mi zbiornikiem i jednak będę musiał dolewać ten dodatek co Włodzimierz proponuje,jak ja tego nie lubię bo zapominam,szkoda że z niektórymi glonami rozstałem sie juz pewnie na stałe.Pewnie za dużo rur w mieście wymieniają na plastiki :) dzięki za podpowiedzi


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Iron Kenta i dolewam jak sobie przypomne potem zapominam.I na glony wyższe to zupełnie nie działa. Jedyna zmiana to zielona ricordea jest bardziej zielona :)


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pompa zasilająca zieleniak była w komorze sampa za odpieniaczem ,zmieniłem, zobaczę czy to coś pomoże ?


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiesz,do roślin wyższych (p doniczkowych) jest trochę dziwnych preparatów. np z witaminami grupy B i witaminą C, kak to dokładnie działa, z wyjaątekiem tego ze wit,C zakwasza glebę co jest pożądane -to nie wiem, potem są preparaty dostarczajace aminokwasów i jakiś małych peptydów, no i jeszcze preparat asahi który ma zwiazki fenolowe, o różnych mikoryzach nie wspominając.

A hodowla glonów wyzszych to terra incognita :)


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A hodowla glonów wyzszych to terra incognita :)

to fakt :thumbup: a razem z glonami zanika mi xenia elongata :(

uroki morskiego


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz potrzebował uzupełnić Botryocladię i Codium spongiosum to daj znać na priv. Z tego co mi kiedyś przysłałeś mam takie ilości, że z wody wychodzi i wydaję.

Ale za to caulerpy nadal nie chcą rosnąć.

Pzdr

Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.