Skocz do zawartości
Aspire

Jaki sprzęt do 20l ? Czy to wszystko?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :D Na początek chciałbym przedstawić sytuację w jakiej jestem. Czyli posiadam zbiornik 36x22x26 ow 6mm i chciałbym założyć w nim mini rafę :D Z roku czytania i oglądania Waszych akwariów stworzyłem listę potrzebnych rzeczy no więc tak :D Zbiornik już jest do tego kupię

-koralia nano 900

-kaskada fzn-2 lub 3

-oświetlenie albo DIY Cree lub Aquael decolight duo

-hydrometr

-testy - no2 ,kh ,ca ??

-sól Instant Ocean

-Woda ro od kolegi lub destylka

-na początek z 3,4 kg żywej skały

-Woda od kogoś z podmianki do zalania

- z korali to Zoa , discosomy na 100% może jakieś fluo się znajdą :D

-purigen , hemipure ?

- odpieniacza chyba nie będę potrzebował bo z życia to może jakieś krewetki + ekipa sprzątająca

Jeśli o czymś zapomniałem to dopiszcie :D Większego akwarium narazie nie mogę mieć może za kilka misięcy postawię 90 lub 160l z sumpem :D


Kompletowanie Nano Reef 30 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aspire, daj numer konta, przeleje Ci zapomoge na większy baniaczek.

Żarty żartami, na prawde, zleć szklarzowy zrobienie większej bańki.

Oprócz litrażu nie zmieni Ci się prawie nic. Nie odczujesz braków w porteflu.

Zarówno cyrkulacja jak i oświetlenie, sól etc- wszystko to samo.

Na początek, tylko i wyłącznie na początek dajesz troche skały. Przy 30 litrach nie dałbym więcej niż 3kg.

Na prawde walnij sobie kosteczke 35x30x30.

Oczywiście zapomniałeś o grzałce :) znajdź 60pln między poduszkami kanapy i zainwestuj w grzałke Easy Heater z Aqua-ela. Fajna zabaweczka, bawiłem się. Nie jestem zwolennikiem przewartościowanych grzałek toteż dałbym grzałke o mocy 25W.

Co do chemii i innych dodatków gadaj z innymi :) nigdy nie stosowałem żadnych wspomagaczy ani doplaczy :p

aquael-easy-heater-25w-grzalka-automatyczna-do-25l.jpg

Edytowane przez Kośmid (wyświetl historię edycji)

90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no własnie kupiłem bańkę taką jaką mam :D miało być roślinne ale wyszło morskie .. szkoda mi troszeczkę nieużywanego szkła :D chyba że ktoś odkupi .. Jeśli coś to sprzedam za 90 zł :D


Kompletowanie Nano Reef 30 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego w Polsce z góry krytykujemy pico rafy ? Jakoś na zachodzie nikt nie robi problemu ale w Polsce jak zawsze jest jakieś ale. Za każdym razem jak ktoś zapyta o akwarium 20l to odpowiedz zrób akwarium 30l. Jak jest akwarium z panelem to czemu nie sump. Jak oświetlenie t5 to czemu nie led. I tak w kółko w każdym temacie. Zakup kaskade np. Fzn 3 lub hbl 701. W zupełności sobie poradzą. Możesz tam dać odpieniek ze strzykawek. Skaly 2-3 kg wystarczy. Ja u siebie w małym akwa mam jeden moduł aquala i daje rade. W tych 15l powinno wystarczyć. Jakiś purigen czy inne bajery to poźniej, teraz nie ma po co. Nie uderzam Kośmid w ciebie, ogólnie pisze. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli koralii kupować nie muszę ? myślałem o niej bo jak bym to akwarium likwidował na rzecz większego to bym jej użył :D a tak to by sobie dmuchała na skałę w pico :D @Hernio jeżeli ktoś kupi moje 20 l lub się wymieni na coś większego do max 40l to nie ma problemu :D chce założyć w nim ze względu na to że kupiłem i będzie stało nieużywane :D

Edytowane przez Aspire (wyświetl historię edycji)

Kompletowanie Nano Reef 30 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hernio, wiem doskonale o co Ci chodzi. Jak jeszcze Nano reef nie tętniło tak życiem to chodziła pogłoska, że nie da się prowadzić piko rafki typu 30 czy 60 litrów. Ja tylko chce dobrze poradzić koledze Aspire, jak dołoży te 10 czy 15 litrów- nie zbankrutuje a wręcz przeciwnie, oszczędzi swoich nerwów i będzie miał nieco większe pole manewru jeśli chodzi o życie do zasiedlenia.

Aspire- zamów nowy baniak a ten zostaw sobie jako sumpik albo na dolewke do przyszłego 90 albo 160 litrów :) Koralia nano wymagana. FZN to kaskada, będzie obmywać Ci tylko boczną lub tylną ściane. Jak nie Koralia nano to może Resun Wave Maker 2000 ( w rzeczywistości nie ma 2000 l/h, może połowe z tego ale jest malutka )

Edytowane przez Kośmid (wyświetl historię edycji)

90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to będę pionierem :D Sump OW 6mm przy zbiorniku float :thumbup: a co do koralii to przy niej pozostanę :D

Edytowane przez Aspire (wyświetl historię edycji)

Kompletowanie Nano Reef 30 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to dawaj, czekamy na Twoje postępy :)

Jakbyś chciał strzykawkowy odpianiaczyk to podbij na PW


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam wiem że miedzy 27x27x35 aqella a 35x35x35 + panel jest duża i bardzo ułatwiająca życie różnica ;)

Może lepiej dokleić panel do akwa i tam zmieścić graty. Ja zaczynałem z pierwsze akwa z koralia 900 a teraz wolałbym 2 najmniejsze resuny (chyba po 600 l/h). Jestem zwolennikiem purigenu - w słodkim i w słonym, chemipure na początku na dojrzewanie do odpuszczenia. Grzałka opisana. Na przyszłe lato na pewno system schładzający wodę - rt2 z odwróconymi zaciskami + ładowarka tel. + wentylatory 5V. Lepiej odrazu zaplanować w pokrywie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten resun jest bardzo ciekawy :D może podzielisz się spostrzeżeniami na jego temat ? z tego co wiem jest mniejszy niż koralia ale tym przyssawkom nie ufam zbytnio :D


Kompletowanie Nano Reef 30 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dlaczego w Polsce z góry krytykujemy pico rafy ?

Powód jest dość prozaiczny - bo to nie są dobre akwaria dla początkujących. Na forum tematów z zakładaniem 20-30l kosteczki aquaela jest wiele, ale udokumentowanych przypadków dłuższego pomyślnego prowadzenia takiego zbiornika tyle co kot napłakał. Nanorafki są bardzo fajne, ale jako drugi zbiornik, przy prowadzeniu na podmianach ze stabilnego, większego akwarium. Do nauki taki zbiornik się w zasadzie nie nadaje-nie wybacza błędów, łatwo w nim o katastrofę związaną z zasoleniem lub temperaturą, a bardzo wielu aspektów morszczyzny nawet się przy tym nie liźnie. Da się - ale łatwo nie jest.

Aspire, przed kupnem grzałki zajrzyj tutaj.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grzałki nie będę miał :D mam stałą temp. w pokoju 24*


Kompletowanie Nano Reef 30 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Dodam tylko, że jak na rok czytania forum to kilka tematów o testach opuściłeś.... :thumbsup:

Przypuszczam więc, że i o jakości wody niewiele wiesz.

Tak więc doradzam nadrobić temat, zwłąszcza przy tak małym litrażu.

Pozdrawiam i powodzenia życzę.

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak ktoś napisał- różnica w sprzęcie między 20L a 40L praktycznie żadna, ew oświetlenie, ale jak planujesz DIY na Cree to w sumie niewielką różnicę CI to zrobi.

Plusy 20L to głównie fakt posiadania szkła, ale w 40 będzie Ci łatwiej i może jakiś Gobiodonik się zmieści :)

Jeśli zdecydujesz się na 20L a Koralii900 jeszcze nie kupiłeś to wstrzymaj się bo kaskada robi przyzwoity szum a falownik zawsze możesz dorzucić:)

Nie neguję sensowności szkła 20L bo gdybym miał tylko stacjonarną pracę z biurkiem to bym sobie takie postawił i prowadził na podmiankach z domowego :) Ale niestety w aucie by mi chlupało :)


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak ktoś napisał- różnica w sprzęcie między 20L a 40L praktycznie żadna, ew oświetlenie, ale jak planujesz DIY na Cree to w sumie niewielką różnicę CI to zrobi.

Plusy 20L to głównie fakt posiadania szkła, ale w 40 będzie Ci łatwiej i może jakiś Gobiodonik się zmieści :)

Jeśli zdecydujesz się na 20L a Koralii900 jeszcze nie kupiłeś to wstrzymaj się bo kaskada robi przyzwoity szum a falownik zawsze możesz dorzucić:)

Nie neguję sensowności szkła 20L bo gdybym miał tylko stacjonarną pracę z biurkiem to bym sobie takie postawił i prowadził na podmiankach z domowego :) Ale niestety w aucie by mi chlupało :)

Ale wtedy byś falownika nie potrzebował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak grzałki w takim małym zbiorniku to słaby pomysł. Mały litraż=znikoma pojemność cieplna, łatwo taką kostkę wychłodzić lub przegrzać. Zostawisz uchylone okno na chłodniejszą noc albo zimą padnie ogrzewanie i obsadę możesz pożegnać. Nie warto ryzykować.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Male akwarium, nie znaczy łatwe w utrzymaniu.

Wszystkie te zakupy (sprzęt) wyjdą Ciebie drożej niż kompletny zestaw Aquaell NanoReef 30 :) Tam wszystko jest juz, brakować Ci będzie żywej skały i soli :) testy na początek też zbędne, przynajmniej w pierwszym miesiącu użytkowania.

Tą 20'stke którą masz zostaw sobie, gwarantuje Ci że kiedyś się przyda (kwarantanna, dolewka automatyczna, może nie wielki sump :) )


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie gotowca od aquaela i po kłopocie z kombinowaniem,ładnie wygląda i w zestawie jest wszystko co potrzebujesz na start,a co do wody to zalej baniak wodą z podmianki od kogoś oszczędzisz czas dojrzewania,wsadzisz odgazowaną skałę najleiej też kup już z działającego zbiornika z życiem za jakąś tam kwotę i masz dwa w jednym skałę życie no i woda...i już masz gotowy baniak.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kostki Aquaela nie chcę :D już szybciej 50x40x40 jak ktoś by miał wolne to bym kupił :D w aquaelu nie podobają mi się proporcje zbiornika .. Co do zalewania to zaleję to wodą z podminki od kogoś z forum podobnie jak skałę :D


Kompletowanie Nano Reef 30 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kostki Aquaela nie chcę :D już szybciej 50x40x40 jak ktoś by miał wolne to bym kupił :D w aquaelu nie podobają mi się proporcje zbiornika .. Co do zalewania to zaleję to wodą z podminki od kogoś z forum podobnie jak skałę :D

Zaczynasz mówić coraz rozsądniej :)


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale taki zbiornik nie wcześniej niż w lutym :/


Kompletowanie Nano Reef 30 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aa forum była jesz 12 to czemu nie może bć 20 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oszczędny płaci dwa razy....


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jak chcesz mam resun waver 2000 jak coś pw


pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.