Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Na rafie w sprzyjajacych warunkach roczny przyrost SPSa to 15cm co dziennie daje okolo 0,04.

Tez bym chcial zobaczec jak sie poprawia nature i nie z braku wiary a ciekawosci :ice:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na rafie w sprzyjajacych warunkach roczny przyrost SPSa to 15cm co dziennie daje okolo 0,4.

Tez bym chcial zobaczec jak sie poprawia nature i nie z braku wiary a ciekawosci :ice:

ja nie poprawiam natury ale ją próbuje naśladować :)

zdjęcia to trochę ciężko będzie zrobić bo akra jest dość daleko od przedniej szyby a mój aparat niestety tego nie łapie, musiałby ktoś zrobić porządnym sprzętem


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na rafie w sprzyjajacych warunkach roczny przyrost SPSa to 15cm co dziennie daje okolo 0,4.

Tez bym chcial zobaczec jak sie poprawia nature i nie z braku wiary a ciekawosci :ice:

15/365= 0,041 :harhar:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 i 2 październik 2010. Dział DIY.Filtr glonowy.

Zerknij.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym odpalil, tylko niech ktos zacznie to produkowac, i z opcja "auto czyszczenie" z napedem elektrycznym. kupil bym gotowca i zainstalowal juz dawno...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Czy algaescrubber nie jest opatentowany przypadkiem???

Ja mam swój algaescrubber, śmiga prawie rok i już z 3 razy go przerabiałem...

Glonoskrobaczkę czyści się go co tydzień. W sumie roboty z nią tyle co z odpieniaczem. 10 minut w tygodniu wiec nie wiem po co automatyczne czyszczenie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko ze przy wiekszym scrubberze jest problem z czyszczeniem, poniewaz jak masz duza siatke to nie ma gdzie jej umyc, przeciez ddo brodzika nie poloze (bo jeszcze jakichs czastek chemii naciagnie?) a takiej duzej miednicy nie produkuja. i co wtedy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kidult kup wanienke taka do kapania dzieci jest dluga i dosc wysoka :harhar: u mnie smiga juz kilka dni , zobaczymy jak bedzie za jakis czas, powiem szczerze ze to ten watek mnie natchnal do tego filterka, leoni, i w koncu zobaczylem 'live' jak smiga u kolegi godeusza, i powiem jedno ''robi robote'' :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

W tym temacie cisza ?? nikt nie odpalił "scubber'a" ??

A ja właśnie wszedłem na forum, żeby odkopać ten temat :)

To pochwali się ktoś fotkami swojego scrubbera, fotami baniaka ?

Mam niezłą zagwozdkę, bo czas doprowadzić filtrację do porządku, nie mogę polegać na rozwiązaniach które sprawdziły się w zbiorniku 96l ;)

A zagwozdka polega na tym, że buduję zbiornik LPSowy i chcę również rozpocząć produkcję fito w domu.

I teraz tak - kupię większy odpieniacz, coś mocnego, to będzie mi to fito-papu wywalał do kubka.

Ale jak zrobię algaescrubbera to nie wiem czy takie rozwiązanie w dość kompaktowym wydaniu, sump 55x55x40 da radę oczyścić zbiornik z syfu (filtracja mechaniczna).

Na stronce ATS można pooglądać baniaki, ale chętnie zobaczyłbym to u kogoś z forumowiczów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kidult kup wanienke taka do kapania dzieci jest dluga i dosc wysoka :harhar: u mnie smiga juz kilka dni , zobaczymy jak bedzie za jakis czas, powiem szczerze ze to ten watek mnie natchnal do tego filterka, leoni, i w koncu zobaczylem 'live' jak smiga u kolegi godeusza, i powiem jedno ''robi robote'' :thumbsup:

i o to chodzi nic dodać nic ująć


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Kidult ja swój czyszczę w wannie. Wczoraj zeskrobałem szklankę glonowej mazi. Tylko trzeba uważać żeby nie czyścić za dokładnie bo potem wolno glon rośnie.

Glonoskrobaczka u mnie jest jednym ze składników filtracji i moim zdaniem ze względu na brak stabilności [związany z czyszczeniem] nie powinna być jedynym rodzajem filtracji. Sam traktuję ją jako sposób na wszelkiej maści plagi w postaci cyjano lub glonów.

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jedno zasadnicze pytanie, dlaczego nikt kto używa tego dlugo nie chce pokazać baniaka? Leoni?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jedno zasadnicze pytanie, dlaczego nikt kto używa tego dlugo nie chce pokazać baniaka? Leoni?

Pozdrawiam

seb

niema na razie czym się chwalić, bo dopiero zacząłem wprowadzać SPSy, ale przyjdzie na to czas :thumbsup:


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leoni, to pokaż nie sps - y i ogólny wygląd/stan zbiornika :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwa

tu jest cały wątek mojego baniaka, ale niema aktualnych fotek

scrubber

a tu moja płuczka z opisem :thumbsup:


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

moja rafa funkcjonuje od grudnia zeszłego roku i od początku stosuję wyłącznie algaescrubber.

skrzynka ustawienie w szafce siatki

Filtr długości 40cm, powierzchnia siatek suma 6 dcm2. Zasilany powrotem, praktycznie cały powrót idzie na filtr (ok 2500 l/h) Siatki czyszczę raz w tygodniu przemiennie (zajęcie na 10 minut) zeskrobując ok 35g glonów. Jak do tej pory nie miałem problemów z parametrami wody związanymi z filtracją. Owszem miałem z powodu małego doświadczenia z dozowaniem odczynników, słabym oświetleniem rafy.

Skoro jednak od kwietnia mam SPS-y i żyją mając przyrosty to filtracja działa. Faktem jest, że od czerwca, gdy słońce zaczęło zaglądać do zbiornika przez okno dachowe zaczęły się kłopoty z glonami nitkowatymi. Gdybym miał odpieniacz pewnie zastosowałbym jakąś chemie a tak pozostają tylko naturalni zjadacze. Miałem jednak ostatnio pecha bo trafił mi się trefny Salarias. Zaczął chudnąć i po trzech tygodniach znalazłem go w objęciach padlinożerców. Teraz mam jeżowca i widzę iż nieźle się uwija.

Aktualne fotki mam zamiar wstawić na 1 rocznice mojej bardzo skromnej rafy. Nie jest piękna, ale cieszę się, że to co mam udaje mi się utrzymać przy życiu,przy skromnym budżecie jaki posiadam.

PS kurczę, kiedyś bardzo prosto stawiało się fotki. Teraz wychodzą jakieś dziwactwa, albo robię się już niedouczony dziadek. Coś nie tak z edytorem.

Edytowane przez jaczal (wyświetl historię edycji)


140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ktoś mówił że takowych niema :)


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wciąga mnie ten temat dość mocno :) kto wie kto wie ....


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze praktycznych słów kilka na temat algaescrubbera.Znaczna ilość osób próbujących wykonywać te urządzenia bierze przykład z zagranicznych wzorców i buduje algaescrubbery pionowe.

Mają one tą zaletę że warstwa wody spływająca po osiadłych glonach na siatce jest stosunkowo cienka i ilość światła którą otrzymują glony jest duża ponieważ cieniutka warstewka tej wody stanowi znikomą przeszkodę dla promieni świetlnych i o to chodzi.

Generalnie ilość tego światła jest podstawą przemiany materii u glonów. Im więcej tym lepiej.

Nigdy jednak nie dorównamy słońcu.

W klasycznych filtrach glonowych gdzie hodujemy np.” spagetti „warstwa wody stanowi pewną barierę. Trzeba dołożyć watów a te są coraz droższe.

Inną zaletą rozwiązania układu pionowego jest idealne natlenianie wody co z kolei przy stosowaniu np. „vódka method” połączonej z dozowaniem bakterii jest nieodzowne ponieważ rosnąca masa bakterii pochłania duże ilości tlenu a jego niedobór odbiłby się na kondycji życia w zbiorniku.

Słysząc że niektórym udaje się obyć bez odpieniacza ma tu swoje uzasadnienie, ponieważ inną funkcją odpieniacza jest również natlenianie wody.

Wadą natomiast takiego rozwiązania jest fakt że w momencie gdy z jakiejś przyczyny (brak prądu, czyszczenie, awaria itp.) przestanie płynąć woda, poczujemy wtedy nieprzyjemny odór – niestety.

Innym dużo mniej znanym rozwiązaniem jest budowa algaescrubbera poziomego o pochyłym spływie wody. Ma on wszystkie zalety poprzednika oraz nie posiada tej ostatnio wymienionej wady ponieważ przy braku przepływu wody pozostaje stała warstewka wody ok. 5 mm. Izolująca glony od powietrza.

Zazwyczaj buduje się je w postaci korytek nad którymi można umiejscowić świetlówki z odbłyśnikami a ponadto idealnie obudować materiałem odbijającym światło co podnosi jego moc energetyczną.

Świetlówki jak wiadomo mają tą wyższość nad żarówkami energooszczędnymi że znacznie łatwiej można dobrać wymaganą przez siebie ciepłotę światła.

Jeszcze jedna bardzo istotna sprawa. W algaescrubberze pojawiają sie glony samoistnie (w odróżnieniu od filtra glonowego gdzie my decydujemy jakie glony chcemy tam mieć) i tu jest pies pogrzebany.

Samoistnie w danym zbiorniku i w danej konkretnej sytuacji powstają tylko takie glony które znajdą dla siebie konkretne pożywienie to znaczy takie które akurat jest w nadmiarze aktualnie w danym zbiorniku i którego akurat chcemy się pozbyć - kropka.

Często w ajgaescrubberach zauważa się pojawianie się różnych typów glonów z cyjanobakteriami włącznie.

Poziome urządzenia mają jeszcze tę zaletę nie spotykaną w pionowych konstrukcjach że na glonach tam powstających a szczegolnie na cyjanobakteriach powstają i utrzymują się (nie są spłukiwane) pęcherzyki czystego tlenu cząsteczkowego w dużych ilościach. Woda obmywająca te pęcherzyki natlenia się znakomicie bo jest natleniana bezpośrednio tlenem a nie tylko tlenem z powietrza. A tlen to podstawa każdego życia.

I to by było na tyle, jak często powtarzał „ profesor”mniemanologii stosowanej

P. Stanisławski.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

godeusz - wydaje mi się, że słabo rozumiesz zasadę funkcjonowania algaescrubber.

>

Słysząc że niektórym udaje się obyć bez odpieniacza ma tu swoje uzasadnienie, ponieważ inną funkcją odpieniacza jest również natlenianie wody.
Podstawowa różnica miedzy tymi systemami to ta, że odpieniacz usuwa wszystko z wody, natomiast filtr glonowy jaki by nie był usuwa tylko pokarm dla glonów a oddaje witaminy, aminokwasy i stabilizuje dobowo Ph wody.

>

Wadą natomiast takiego rozwiązania jest fakt że w momencie gdy z jakiejś przyczyny (brak prądu, czyszczenie, awaria itp.) przestanie płynąć woda, poczujemy wtedy nieprzyjemny odór – niestety.
Co za bzdura. Mija właśnie 10 miesiąc jak stosuję algaescrubber i przeżyłem w tym czasie dwa 8h wyłączenia pradu i zapewniam iż nigdy nie poczułem żadnego odoru. Owszem przy czyszczeniu ekranu czuć zapach, ale jest to zapach przypominający zapach szczawiu i to trzeba specjalnie powąchać zeskrobane glony.

>

Często w ajgaescrubberach zauważa się pojawianie się różnych typów glonów z cyjanobakteriami włącznie.
To zjawisko występuje wyłącznie przy źle dobranych dwóch parametrach - wielkość przepływu i ilość / jakość światła - za mały przepływ / za mało światła. Chociaż ostatnio jest teoria z zakresu biotechnologii dotycząca zakresu długości fali świetlnej pobieranej przez glony. Okazuje się, że glonom jest potrzebne do wzrostu światło z zakresy 430-460um (niebieskie widmo) i 630-660um (czerwone widmo). Gromadzę właśnie potrzebne materiały aby to testować.


140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Bąbelki powietrza powstaną na glonach tylko wtedy gdy w wodzie nie może się rozpuścić więcej tlenu i ten tlen wydziela się w postaci fazy gazowej. Zarodkowanie homogeniczne jest dość trudne i dlatego bąbelki będą powstawać na powierzchni np glonów [zarodkowanie heterogeniczne]. W dodatku glony wydzielają tlen i w pobliżu ich plechy jest największe stężenie tlenu.. Zarodki te będą bardzo małe. Zjawisko to jest znane w akwarystyce roślinnej i nazywane jest potocznie "bąblowaniem".///

Rodzaj światła jakie jest potrzebne glonom do wzrostu zależy od rodzaju glonów. Glony zielone "korzystają" głównie ze światła niebieskiego i czerwonego ale inne glony wcale nie koniecznie...

Mój scrubber nigdy nie śmierdział. Odpieniacz za to śmierdzi okropnie a najgorszy jest smród z butelki z wodą z odpieniacza zbieraną przez tydzień.

Pionowa glonoskrobaczka ma tą zaletę, że ma 2 razy większą powierzchnię...

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

@jaczal - u mnie nad głównym zbiornikiem wiszą 3x54W T5 z wskazanym przez Ciebie zakresie 430-460um ale żadne glony nie szaleją! PO4 na poziomie 0.26 mała Hanna.

Prawie wszystkie projekty które oglądałem bazowały na żarówkach CFL (spiralnych). Niektóre z nich o temp barwowej 2700K 3200K i dawały bardzo dobre przyrosty alg na siatce.

Osobiscie zamierzałem użyć CFL 50W 10000K - Cheato u mnie pod taką żarówką szaleje (sałata u kolegi w doniczce również).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.