Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Seb to juz bylo przerabiane, i najlepszeefekty daje pionowa siatka, poniewaz warstwa wody najciensza, najwiecej swiatla dostaje sie glonom i najlepszy przeplyw.

co do pradu to nic sie nie dzieje, bo glony zostaja mokre bardzo dlugo, juz predzej by byla awaria gdyby pompa siadla a oswietlenie nie, no ale awarie sie zawsze moga zdazyc w kazdym systemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeraża mnie ilośc światła jakiej trzeba użyć, to spore koszty.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeraża mnie ilośc światła jakiej trzeba użyć, to spore koszty.

Mam tylko problem z oświetleniem podają, że 0,5W – 1W na galon, ale czego?

Jeżeli ma to być podstawa filtracji, to nie jest chyba tak źle. W przeliczeniu wychodzi 26W na każde 100l objętości brutto akwarium.

Ps. korzystacie z tego podręcznika http://www.algaescrubber.net/forums/viewtopic.php?f=2&t=1432 ?


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma to być podstawa filtracji, to nie jest chyba tak źle. W przeliczeniu wychodzi 26W na każde 100l objętości brutto akwarium.

Ps. korzystacie z tego podręcznika http://www.algaescrubber.net/forums/viewtopic.php?f=2&t=1432 ?

No właśnie jest źle, pompa w odpieniaczu bierze mi 18W bodajże i ciągnie mi 700 litrów...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, nie znam się, nie stosuję...ale ostatnio dużo czytam na ten temat i jeżeli choć odrobina z tego co jest napisane na tamtym forum jest prawdziwa to glony, odpowiednio hodowane, są w stanie zastąpić niektóre absorbery(przynajmniej ja to tak rozumiem). Spróbować można, jak kupujesz absorber to do końca nie jesteś pewien w jakim stopniu spełnia on swoje zadanie, tutaj widać realne efekty, Glony zwiększają swoją masę, więc nie ma opcji, żeby nie wyciągały potrzebnych im składników z wody. Ja zamierzam spróbować, a co z tego wyjdzie czas pokaże.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeraża mnie ilośc światła jakiej trzeba użyć, to spore koszty.

Pozdrawiam

seb

ludzie wydają więcej na absorbenty i inne specyfiki i nawet tego nie liczą,

przypuszczam że jakbyś to przeliczył w stosunku do prądu to wyjdą ci grosze, jakby tak nie było to bym tego nie stosował :thumbsup:

@Leoni: fotki panie, fotki :) Też myślę o ATSie w następnym zbiorniku.

Paweł podałem linka wyżej do mojego ATSa

moja płuczka


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeraża mnie ilośc światła jakiej trzeba użyć, to spore koszty.Pozdrawiamseb

tak jak poprzednik należy wliczyć w koszty wszystkie rzeczy które nam odejdą przy tym zastosowaniu :D i prąd wychodzi dużo taniej :)

ja do oświetlenie refulgium też używam trochę światła które można użyć algaskruberze :) więc raczej oświetlenie wyjdzie taniej :) a mniej stosuje się wtedy chemii :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli zastosowalbym sie do danych ze strony o podsumowaniu dotychczasowych doswiadczen z ATS, do swojego ustrtojostwa musial bym uzyc oswietylenia o mocy 70W (1W na galon, 18godzin dziennie) co wedlug kalkulatora generuje 38kWh miesiecznie.

Ciezko okreslic czy taniej czy drozej bo zalezy kto co stosuje. Porownujac do polimerow, absorberow taniej. Do VSV i odpieniacza drozej. Te same 70W moge uzyc do oswietlenia 140l refugium ktorego obsluga sprowadza sie do przerwaniai usuniecia czesci glonow raz w miesiacu. Refugium bije na glowe wszytko co uznawane jako zrodlo pokarmu.

Mnie bardzie interesuje praktycznosc tej metody, np jakie sa skoki No3 i Po4 po calkowitym zeskrobaniu glonow, parowanie wody. Czy jest to dodatkowe zrodlo grzania wody czy wychladzania?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli zastosowalbym sie do danych ze strony o podsumowaniu dotychczasowych doswiadczen z ATS, do swojego ustrtojostwa musial bym uzyc oswietylenia o mocy 70W (1W na galon, 18godzin dziennie) co wedlug kalkulatora generuje 38kWh miesiecznie.

Ciezko okreslic czy taniej czy drozej bo zalezy kto co stosuje. Porownujac do polimerow, absorberow taniej. Do VSV i odpieniacza drozej. Te same 70W moge uzyc do oswietlenia 140l refugium ktorego obsluga sprowadza sie do przerwaniai usuniecia czesci glonow raz w miesiacu. Refugium bije na glowe wszytko co uznawane jako zrodlo pokarmu.

Mnie bardzie interesuje praktycznosc tej metody, np jakie sa skoki No3 i Po4 po calkowitym zeskrobaniu glonow, parowanie wody. Czy jest to dodatkowe zrodlo grzania wody czy wychladzania?

no nie moge się z tobą Grzegorz zgodzić co do refugium, powiem szczerze nie widziałem nigdzie zbiornika prowadzonego na samym refugium, chyba że o czymś nie wiem lub mnie coś ominęło :question:

Skoków żadnych nie zauważyłem bo niemierze dziennie parametrów, po zatym glonów całkowicie się nie zeskrobuje no chyba że są inne niż zielone,

Grzanie oczywiście jest ale jak masz dobrą wentylacje w moim przypadku jest to sump w zamykanej szafce to nic się niedzieje, większość projektów ATS jest zrobionych na zewnątrz zbiornika więc niema mowy o grzaniu wody

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli zastosowalbym sie do danych ze strony o podsumowaniu dotychczasowych doswiadczen z ATS, do swojego ustrtojostwa musial bym uzyc oswietylenia o mocy 70W (1W na galon, 18godzin dziennie) co wedlug kalkulatora generuje 38kWh miesiecznie.

Ciezko okreslic czy taniej czy drozej bo zalezy kto co stosuje. Porownujac do polimerow, absorberow taniej. Do VSV i odpieniacza drozej. Te same 70W moge uzyc do oswietlenia 140l refugium ktorego obsluga sprowadza sie do przerwaniai usuniecia czesci glonow raz w miesiacu. Refugium bije na glowe wszytko co uznawane jako zrodlo pokarmu.

Mnie bardzie interesuje praktycznosc tej metody, np jakie sa skoki No3 i Po4 po calkowitym zeskrobaniu glonow, parowanie wody. Czy jest to dodatkowe zrodlo grzania wody czy wychladzania?

u mnie przy za malym scrubberze no3 nie istnialo nigdy, po4 skoki sie zdazaly spore (ale nie wiem czy to nie blad pomiaru, bo te skoki byly az niemozliwe, a nie ja mierzylem to po4). woda podobno sie schladza, zalezy jaki scrubber. jak sie wentylacje zrobi na scrubbera to duzo wody paruje i schladza system.

co do "po zeskrobaniu" a "przed zeskrobaniem" to nie ma roznicy, poniwaz przed zeskrobaniem jest wieksza powierzchnia filtracyjna (grube glony wiecej ciagna), ale za to po zeskrobaniu jest wiecej miejsca na nowe przyrosty. generalnie tu chodzi o to, ze glony najwiecej wyciagaja gdy rosna, a nie gdy sa wyrosniete. marzy mi sie samoskrobiacy sie scrubber...

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie, czy takie świetlówki sprawdzą się jako oświetlenie do ats?

tak, takie są najlepsze a przedziały w których uzyskuje się najlepsze wyniki to 2700K-3500K


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aaa nie można tej siatki (ekranu) zmieniać na nową? zamiast skrobać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli w zasadzie kwestie światła, zmiany świetlówek itd. znowu rozwiązałyby i tutaj diody. Znalazłem XP-C Cree w zakresie 2700-3200K

Mój odnośnik


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aaa nie można tej siatki (ekranu) zmieniać na nową? zamiast skrobać

Z tego co czytałem, to nigdy nie czyści się tej siatki na połysk, tylko usuwa nadmiar glonów. Te które pozostaną na złożu(siatce), po takiej przecince, bardzo szybko odrastają absorbując przy tym szkodliwe składniki z wody. Z tą wymianą siatki przy każdym czyszczeniu, to chyba trochę tak jakby, w słodkim, za każdym razem wkładać nową ceramikę do filtra biologicznego.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem, to nigdy nie czyści się tej siatki na połysk, tylko usuwa nadmiar glonów. Te które pozostaną na złożu(siatce), po takiej przecince, bardzo szybko odrastają absorbując przy tym szkodliwe składniki z wody. Z tą wymianą siatki przy każdym czyszczeniu, to chyba trochę tak jakby, w słodkim, za każdym razem wkładać nową ceramikę do filtra biologicznego.

tak jak napisał kolega, siatkę się czyści ale nigdy nie do końca żeby zostawić szczepy glonów które potem szybciej odrastają.

Jak wymienisz siatkę to tak jakbyś wymieniał cała wode w baniaku, czyli niszczysz całe złoże filtrujące


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki, myślałem , ze glony pod odpowiednim światłem i tak w miarę szybko pojawia się na nowym ekranie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

muszę ruszyć trochę temat bo widzę znowu cisza w eterze

dzisiaj byłem u inmara(Marka) na uzgodnieniach co do wystawy w Wawie i oczywiście nie obyło się bez pomiaru PO4 na dużej Hance

wynik 0,03

dodam że prowadzę zbiornik na tej metodzie i wyłącznie na tej od 10 miesięcy, także nie znam słowa co to odpieniacz, nie leje żadnej chemii poza ballingiem, nie używam żadnych absorbentów węgla i innych takich ustrojstw.

Wprowadzone SPS mają niesamowite przyrosty, do tej pory takich niewidziałęm według mnie to około 3cm/2-3tygodnie, jak nie więcej


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leoni masz zdjęcie baniaka z przed zastosowania metody i aktualne? Gdzie zamontowałeś siatkę w sumpie ?


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi przyrostami to Cię poniosło :) Poka foty :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdybym mial gosposie (np. 18 lat, 90-60-90, z Puerto Rico) to bym z checia zcedowal na nia skrobanie ATSa i by bylo glosno w tym temacie. I foty bym wklejal jak to robi w stroju roboczym :harhar:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi przyrostami to Cię poniosło :) Poka foty :)

Pozdrawiam

seb

seba nie widzieli a uwierzyli :)

fotki nic nie dają bo nie mam zdjęć jak została włożona do baniaka, żeby można było porównać.

Zastanawiałem się już żeby każdego korala zmierzyć przed włożeniem do zbiornika, tylko jak np. zmierzyć go po miesiącu jak przyrośnie do skały :thumbsup: , tak że jak widzisz musisz mi uwierzyć na słowo, lub przyjechać na browara na ślask :welcome:


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leoni ale to jak to tak? Znaczy planujesz dwutygodniowe browarkowanie co by zmierzyc te 3cm przed piciem i po zakonczeniu? :):):) 3cm na 3 tygodnie to prawie 1.5mm dziennie! Cierpliwy powinien golym okiem dojrzec przyrosty w trybie rzeczywistym. HEhehe. Czaaaaad :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seba nie widzieli a uwierzyli :)

fotki nic nie dają bo nie mam zdjęć jak została włożona do baniaka, żeby można było porównać.

Zastanawiałem się już żeby każdego korala zmierzyć przed włożeniem do zbiornika, tylko jak np. zmierzyć go po miesiącu jak przyrośnie do skały :thumbsup: , tak że jak widzisz musisz mi uwierzyć na słowo, lub przyjechać na browara na ślask :welcome:

Siema leoni,

w takim razie możesz zrobić foty teraz i za dwa/trzy tygodnie i wtedy wstawisz i już nikt nie będzie musiał wierzyć Ci na słowo.

pzdr


450L, sump 180L, APF600, 8x54W, 2xTunze 6085, 1xKoralia 4600, NJ4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.