Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość nanokaczor

Glony na siatce ze względu na szybki ruch wody[bardzo dobry dostęp do składników odżywczych], dobry dostęp do CO2 z powietrza i do światła mają dużo lepsze warunki do wzrostu niż w baniaku i dlatego nie obserwujesz wzrostu glonów w akwarium. Z drugiej strony w akwarium nie licząc ekipy czyszczącej żyje masa drobnych zwierząt [np harpacoid copepods], które zjadają glony.

Sama temperatura barwowa nie mówi wiele o widmie światła a widmo i intensywność światła nas najbardziej interesuje...

Nie wszystkie projekty bazują na kompaktach... Są projekty oparte na oświetleniu led, t5 ,t4. Projekt santamonica bazuje na "zwyczajnych świetlówkach"

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba @jaczal napisał już wszystko:), nie mam nic do dodania

musisz jednak @godeusz trochę poczytać na ten temat :thumbsup:


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytać można a nawet trzeba.

Ciągłe dokształcanie uszlachetnia człowieka.

Zbudowałem i przetestowałem kilka typów algaescrubbera i mimo to nie uważam że wiem wszystko na ten temat i tym bardziej nie zamierzam nikogo pouczać, nie taki był cel mojej wypowiedzi.

Użytkuję to urządzenie( już trzeci model) o rok wcześniej od kolegi który twierdzi że czyta moje bzdury na ten temat

No trudno wynika z tego że ten co pisze bzdury nie zasługuje na polemikę ze znawcą.

Dlatego nie zabieram już głosu na ten temat.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godeusz jak to 3 model juz budujesz jak podstaw nie znasz? PRzeciez gdybys sie zapoznal chocby z "algaescrubber basics" to bys tego wszystkiego nie napisal. zreszta dobrze ze Jaczal to sprostowal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ludzie nie drążyli tematów i nie starali się poprawić działających rozwiązań to byśmy do dziś grupowo na zwierzynę polowali i w jaskiniach żyli :D Godeusz, a mnie bardzo Twoje poziome rozwiązanie interesuje, sam o podobnym rozwiązaniu myślałem, nie rozumiem dlaczego miałoby nie działać? Mozesz jakąś fotkę wrzucić jak to u Ciebie wygląda?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio co raz blizej jestem momentu uruchomienia tej metody u siebie jednak wciaz nie moge znalezc odpowiedzi co sie dzieje z bialkami i pochodnymi produktow przemiany materii ktorych glony nie wbudowywuja w swoje komorki. Co sie dzieje z tymi sybstancjami, gdzie to wszytko idzie, jak dalej sie rozpada i kto na tym korzysta :book:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu, a jak oceany sobie radza od miliardow lat? Odpieniacz wymyslono w XX wieku dopiero :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

morze odpienia codziennie z falami wyrzuca pianę na brzeg plaży :whistle:

a podczas sztormu odpienia na mokro :)


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie chodzi o to żeby mieć rację tylko o to żeby przeprowadzać eksperymenty, wyprowadzać z nich właściwe wnioski i przedyskutować te wnioski z literaturą i innymi osobami prowadzącymi podobne eksperymenty.

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Ja w swoim systemie mam już biopaletki[ ok 0.5 l na miesiąc schodzi] z pienidłem, filtr beztlenowy [100 m rury] żywą skałę [ze 100 kg], adsorbent fosforanów, zeolit, ok 2 litry purigenu, glonoskrobaczkę, filtr mechaniczny w postaci waty filtracyjnej która codziennie się zapycha. Odpaliłem jeszcze 2 tygodnie temu DSB z glonami[narazie nie działa oczywiście...]

Mam w systemie całą masę krewetek [nie da rady tego policzyć] ale filtracja wyciąga azotany do 5 mg/l... fosfoany niewykrywalne za pomocą saliferta [wiem że salifert do pomiaru fosforanów się nie nadaje] ale z jakiegoś powodu jeśli do systemu podłączę dobrze oświetlony baniak to rośnie w nim masa glonów. Chciałbym poprawić parametry bo chcę się zabrać za rozmnażanie debeliusów a to ze względu na długi cykl larwalny bardzo trudna sztuka, z drugiej strony larw innych krewetek i samych krewetek mam coraz więcej i nie wiem jak długo filtracja wyrobi...

w systemie mam:

Mg ~ 1400 mg/l

Ca ~ 450 mg/l

kh ~ 10

sól >> preis

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ocean sobie radzi bo mnogosc gatunkow i lancuchy pokarmowe na to pozwalaja. Na kupy sa amatorzy, sa padlinzercy detyrusozercy, filtratorzy co sprawia ze nic sie nie marnuje. Wszystko jest zjadane, przerabiane i znowu zjadane. W akwarium niestety nie mamy takiej roznorodnosci i przedewszystkim ilosci wody w obiegu jaka maja oceany, a nasze akwarium bez wyjatku bazuje na zasadach termodynamiki.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb, uważałem i nadal uważam że oceniasz sprawy na forum rzetelnie i bezstronnie dlatego dałem Ci się namówić na powrót do tematu , ale jak obiecałem bez polemiki.

Przedstawiam tylko fakty.

Przygodę z Algaescrubberem rozpocząłem 2 lata temu, a więc nie później niż niektórzy forumowi specjaliści w tej dziedzinie.

Pomysł nie jest mój. Zauważyłem kiedyś na jednym z forów niemieckich odręczny szkic przepływów na czymś co mogło być takim właśnie urządzeniem ale ułożonym poziomo.

Do tego żadnych opisów zdjęć czy filmów.

Cała reszta jest moja ,konstrukcja, dostosowanie do konkretnych warunków itd.

Filtr ten ma kształt korytka o wymiarach 80x16x10cm wysokości.

Część glonowa ma długość 56 cm, reszta to komora wlotowa ze znajdującą się tam rewizją, komora filtracji wstępnej z wkładką z fizeliny zmienianej np. co 2 dni. Komora na wsad węglowy, i ostatnia wąska komora rozdzielająca strumień. Komory oddzielone są od siebie przegrodami perforowanymi. Woda wpływa do części glonowej 5 rurkami aby uzyskać równomierny rozkład wypływu na całej szerokości.

Część glonowa to pochylnia o spadku zaledwie kilku stopni dobrana doświadczalnie na której znajdują się siatki (zwykłe, stosowane do ociepleń budynków styropianem- tanie i dobre).

Woda opuszcza pochylnię przez perforowaną przegrodę która zatrzymuję szczątki glonów które mogą oderwać się od całości i płynie do komory zbiorcze połączonej z ostatnią komorą znajdującą się pod pochylnią.

Z tej ostatniej komory w której znajduje się jeszcze jedna rewizja, woda króćcem spływa do komory sumpa w której znajduje się odpieniacz.

Algaescrubber oświetlany jest 3 świetlówkami o łącznej mocy 39 W. Dwie 3600 K i jedna 2700 K. Powierzchnia oświetlana wynosi ok. 900cm2. Natężenie światła wynosi zatem ok. 0,043 W/cm2. więc wcale nie mało. Warstewka wody przykrywająca glony wynosi od 0,5 do1 cm.

O zaletach pisałem poprzednio, dodam tylko że ze względu na rozmiary mieści mi się w szafce pod akwarium oraz z uwagi że woda spływa do niego grawitacyjnie i nie wymaga ciśnienia to w takiej konfiguracji nie wymaga również pompy zasilającej.

Co tydzień wyrzucam z niego ok. szklanki gęstych glonów z jedną siatką lub samą plechę bez siatki. Glony mają zabarwienie od zielonego w różnych odcieniach aż do brązowego koloru który nadaje im cyjano, w zależności co dzieje się w zbiorniku. Zapewniam jednak że u mnie nie zależy to ani od oświetlenia ani od przepływu (jak twierdzili niektórzy) bo światła jest dużo a przepływ jest stały.

Efekt - to krystaliczna woda, czysty piasek, testy książkowe, zerowe wyniki NO3 i PO4, bujny wzrost korali, dobre wybarwienie przy bardzo dużej obsadzie ryb i skorupiaków bez ujemnego wpływu na ekosystem mimo intensywnego karmienia. Od bardzo dawna brak również śladu cyjano w zbiorniku.

Nadmieniam jednak że używam również odpieniacza niezbyt wydolnego ale i tak włączanego sporadycznie ok.5do8 godzin na dobę.

Ciekawostką jest że w pierwotnej wersji woda z odpieniacza szła do algaescrubbera a teraz jest odwrotnie i jest lepiej i tu stop bo musiał bym teoretyzować a chcę tego uniknąć.

Jakość wody jaką uzyskałem nie jest bynajmniej podyktowana potrzebą hodowli SPS-ów.

Nigdy mi oto nie chodziło.

Moim celem było mieć akwarium jak najbardziej naśladujące naturę. Mam więc zarówno SPS-y, LPS-y jak i miękkie i to dość gęsto. Większość wie że trudno jest pogodzić te trzy opcje w jednym zbiorniku. Uzyskałem to między innymi odpowiednim doborem gatunków.

Mam w 200 litrach m.in.14 ryb ( nie pokolców) , 3 gatunki krewetek,8 sporych ślimaków (3 gatunki), 5 krabów, homara rafowego i jeżowca.

Dlatego właśnie aby mieć dużo różnorodnego życia potrzebowałem dobrej filtracji.

Udało mi się teraz na szczęście uniknąć teoretyzowania aby nie rozdrażniać miłośników własnych, jedynie słusznych teorii na temat algaescrubbera.

Jeśli komuś jeszcze przyda się ten opis to będzie mi miło.

http://imageshack.us/photo/my-images/821/dsc02266ex.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/515/dsc02268xo.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/856/dsc02267n.jpg/


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@godeusz niema co się obrażać ani unosić jesteśmy tu po to żeby dywagować i rozważać wszystkie aspekty tej metody, fajnie że pokazałeś że korzystasz z tej metody bo może się to przyczyni do dalszego rozwoju i stosowania w Polsce!!

Jeżeli chodzi o parametry to tak jak napisałeś są książkowe, piasek czyściutki z tym że ja mam pionowy bo jest bardzie wydajny gdyż glony rosną z dwóch stron.

Powiedz mi jeszcze jedna rzecz czy robisz podmianki??


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leoni.

Ja się specjalnie nie obrażam. Nie lubię tylko jak się dokładnie nie przeczyta tekstu i wyciąga wnioski a na domiar tego cytuje się mój fragment traktujący o dodatkowym natlenianiu wody

i na tej podstawie udawadnia mi się że nie rozumiem jaka jest różnica pomiędzy pracą odpieniacza i algaescrubbera. Toż to czysta paranoja.

Albo jak komuś pachnie z algaescrubbera szczawiem a drugiemu zdechłą rybą to ten drugi mówi bzdury. Przecież jakiś trzeci powie że czuje fiołki i też będzie, bo ma taki węch.

No każdy by się wkurzył.

Odnośnie podmian to regularnie robię niewielkie podmiany 5% co dwa tygodnie.

Eksperymentowałem kiedyś mając jako wkład pochłaniający Chemi –pur i nie podmieniałem wody przez 3 miesiące i nic się specjalnego nie stało. Niestety nie powtarzałem tego więcej aby nie kusić losu.

Dla innych zainteresowanych tematem. W mojej galerii znajduje się schemat graficzny mojego poprzedniego algaescrubbera. Były i zdjęcia ale je coś pożarło w czasie przenosin forum.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: godeusz musisz wstawic fotki z obecnego filtra i swojego baniaka, niech im zatka 'kakao' :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: baniak masz wypas i widzialem jak wszystko hula wiec filter dziala i tylko gratki dla ciebie pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co cwaniaki??? Da się? Da się! Brawo Godeusz :thumbsup: o takie cos mi własnie chodziło, ja bym to jeszcze uprościł, w sensie, nie dawał żadnych wstępnych filtracji, tylko bezpośrednio woda do takiej rynny. Kurde, czułem ze tak się da! :) Dobra, a teraz poprosze fotki baniaka, a jeśli nie jesteś do końca zadowolony z całości to chociaż korali, bo troszkę podpatrzyłem na tych fotkach i coś mi sie zdaje że buzują :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb.

Nigdy nie byłem dobrym fotografem. Marzy mi się taki sprzęt i takie zdjęcia jakie robił swojemu baniakowi Kiwi.

To jest już klasyka.

pstryknąłem to na szybko .

http://imageshack.us/photo/my-images/825/dsc02237a.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/405/dsc02170ex.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/214/dsc02175f.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/695/dsc02235f.jpg/

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Niestety ja nie mam tak pięknych korali bo mój system służy do hodowli zwierząt... Mam w obiegu tylko 1200 l filtrację opisałem wcześniej i jedną z jej części jest pionowa oświetlona z 2 stron glonoskrobaczka. Azotany nigdy nie skaczą powyżej 10 mg/l pomimo bardzo silnego karmienia i masy planktonu w zbiornikach...

Chyba mam za mało postów żeby ktokolwiek chciał ze mną dyskutować...

W każdym razie na zdjęciu jest kawałek jednego z moich baniaków z larwami Lysmata boggessi w jednym z ostatnich stadiów larwalnych:

post-12978-0-51222100-1319929929_thumb.jpg

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Natlenianie odpieniaczem na moje oko też jest spooooro przereklamowane ;)

Woda bardziej się natlenia spływając i przepływając przez sumpa niż w odpieniaczu.

Dlaczego tak sądzę? Obliczono to już ładnie, dawno temu w akwarystyce słodkowodnej na przykładzie pomp i kostek napowietrzających...

Należałoby obliczyć powierzchnię każdego bąbelka powietrza w odpieniaczu, to dało by wynik ile centymetrów wody się "natlenia".

A tu już na oko widać, że nawet u mnie, jak ta woda przelatuje z prędkością "2300" litrów na godzinę pomnożone przez powierzchnię lustra wody w sumpie plus kontakt wody z powietrzem w spływie to jest to liczba znacznie przewyższająca możliwości bąbelków z odpieniacza.

Napowietrzanie wody przez odpieniacz to mit taki sam jak kostek napowietrzających w "słodkich" gdzie używa się ich jedynie jako dekoracji. Oczywiście jedno i drugie napowietrza, ale kierując cyrkulator w stronę lustra wody otrzymamy efekt wielokrotnie lepszy.

A wracając do samego ATS, to też myślałem o poziomym. Ale tak się składa, że akurat dysponuję materiałami na pionowy :D Jeśli dziś znajdę czas to poskładam algaescrubbera obok odpieniacza i za kilka tygodni zobaczymy co to będzie.

Pozdrawiam :welcome:

Chyba mam za mało postów żeby ktokolwiek chciał ze mną dyskutować...

Za małe akwarium, jak masz poniżej 1250l w obiegu to nikt Ci nie odpisze :harhar:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

godeusz - Po co używasz odpieniacza razem z algaescrubber?



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaczor, poka poka te szkraby:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nanokaczor postów może masz mało ale przez skórę wyczuwam że doświadczenie to masz spore tylko bardziej skupiasz się na tym co robisz niż na afiszowaniu się. Przypadek trafił że nie wytrzymałeś i poprostu wyciągnięto Cię z nory tak jak mnie.

Bardzo mnie interesuje to zdjęcie. Od niedawna stosuję fito ale aż takiej ilości żyjątek nie posiadam.

Jakie powiększenie jest na tym zdjęciu. Jak nie uzyskam satysfakcjonujacej mnie odpowiedzi to będę Cię męczył na priv.

jaczal - nie dam Ci się wciągnąć w polemikę, jesteś nieobliczalny. Co do pytania - Po co - to zgadnij ???

Pozdrawiam wszystkich.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie powiem ci jakie jest powiększenie ale larwy mają w tym stadium ok 1 cm [razem ze "szczękoczułkami" do pływania].

Te robaki co tam widać to solowce, larwy krewet i wrotki.

Ja używam odpieniacza razem z glonoskrobaczką a odpieniacz jest w pojemniku z biopaletami i ma wypieniać bakterie. Sama glonoskrobaczka jest niestabilna bo zmienia się jej wydajność jak ją wyczyścimy.

Krewetki jak krewetki

post-12978-0-79462700-1319968428_thumb.jpg

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powiem ci jakie jest powiększenie ale larwy mają w tym stadium ok 1 cm [razem ze "szczękoczułkami" do pływania]. Te robaki co tam widać to solowce, larwy krewet i wrotki.Ja używam odpieniacza razem z glonoskrobaczką a odpieniacz jest w pojemniku z biopaletami i ma wypieniać bakterie. Sama glonoskrobaczka jest niestabilna bo zmienia się jej wydajność jak ją wyczyścimy. Krewetki jak krewetkipost-12978-0-79462700-1319968428_thumb.jpgpozdrawiam

fajnie by było gdybyś jakiś temat zaczął na temat odchowu krewetek :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napowietrzanie wody przez odpieniacz to mit taki sam jak kostek napowietrzających w "słodkich" gdzie używa się ich jedynie jako dekoracji. Oczywiście jedno i drugie napowietrza, ale kierując cyrkulator w stronę lustra wody otrzymamy efekt wielokrotnie lepszy.

I tu się z tobą nie zgodzę. Porządny odpieniacz dobrze natlenia wodę, podnosząc dodatkowo PH i zmniejsza jego wahania. Takiego efektu samymi cyrkulatorami nie uzyskasz. Poniżej masz wykres przy odpieniaczu dającym 600 l/h i 3000l/h powietrza. Jest różnica? :)

PH.jpg#overlay-context=Review_Ati_Powercone_250i


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

godeusz - Proszę bardzo. Ponieważ Twój filtr glonowy ma złą konstrukcję, nie jest w stanie skutecznie pracować. Musisz go wspomagać odpieniaczem. Sam napisałeś, że początkowo kierowałeś wodę z odpieniacza na glonowy, ale odwrotne podłączenie lepiej się sprawuje. No pewnie! To co przeleciało nie pochłonięte przez glony usuwasz odpieniaczem. Tak na prawdę to w dalszym ciągu stosujesz filtrację na odpieniaczu i tylko tracisz czas i pieniądze na światło do glonowego.

A rafę masz piękną i sam chciałbym mieć taką. Niestety z braku funduszy (dzieci, wnuczki i adopcja serca na odległość) zastosowałem oszczędnie źródła światła i nie wszystko jest tak jak powinno. Jednak przy karmieniu przeliczanym na kostki, czyli trzy dziennie. Nie mam problemów w zbiorniku spowodowanych filtracja.

Jeśli chodzi o zapachy. Sam napisałeś, że czuć "odór" czyli nieprzyjemny zapach - smród, trudno zapach szczawiu nazwać odorem skoro go chętnie jadamy na wiosnę z jajeczkiem na twardo. No chyba, że po prostu się przejęzyczyłeś.

seb- Wracając do Algascrubber.

Dlaczego jak na razie pionowy ekran jest najlepszym rozwiązaniem?

1- Potrzebuje mniej miejsca w stosunku do powierzchni filtracji.

2- Woda płynąca z góry nie tworzy miejsc o małej prędkości przepływu/zastoin i skutecznie obmywa nitki glonów dostarczając substancji odżywczych do warstw położonych przy samym ekranie. Co skutkuje przy właściwym oświetleniu zanikiem cjano i glonów żółto-brązowo-bordowych zagłuszających przyrost glonów włosowatych.

3- Czyszczenie ekranów (Dwa ekrany, czyszczone na przemiennie, średnio co tydzień. Dla zachowania ciągłości pracy filtra zawsze jeden ekran jest już po rozruchu.) dziecinnie proste.

Co do wad.

Jak na razie zauważyłem jedną dość przykrą. Mianowicie w przypadku wystąpienia w zbiorniku glonów (np. nitkowate). Co jak wyczytałem na forum wcale nie jest wyłącznie przypadłością zbiorników dojrzewanjacych. Powstaje problem walki z nimi. Nie można stosować żadnej chemi bo przerwana zostanie filtracja. Pozostaje zdanie się na zwierzęta glonożerne. Te jednak potem, trzeba specjalnie dokarmiać.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.