Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość nanokaczor

Jeśli jaczal chcesz oszczędzać pieniądze to daj sobie spokój z glonoskrobaczką bo to nie jest ekonomiczna metoda filtracji. Glony muszą być bardzo mocno oświetlone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wazne jaka konstrukcja czy metoda, najwazniejsze ze sie sprawdza co u Godeusza wyraznie widac na zdjeciach. Ale pytam po raz kolejny co sie dzieje z bialkami, jak radzicie sobie z ich eksportem?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Co do wad.

Jak na razie zauważyłem jedną dość przykrą. Mianowicie w przypadku wystąpienia w zbiorniku glonów (np. nitkowate). Co jak wyczytałem na forum wcale nie jest wyłącznie przypadłością zbiorników dojrzewanjacych. Powstaje problem walki z nimi. Nie można stosować żadnej chemi bo przerwana zostanie filtracja. Pozostaje zdanie się na zwierzęta glonożerne. Te jednak potem, trzeba specjalnie dokarmiać.

Najwyraźniej ten scrubber nie ma wystarczającej mocy przerobowej skoro w baniaku jeszcze glony wywaliło. Założenie jest takie, że scrubber ma całkowicie powstrzymać wzrost glonów w akwarium.

@Grzegorz:

Nie jest napisane wprost o co pytasz ale może coś z tych informacji pomoże w dojściu prawdy :)

http://www.algaescrubber.net/forums/viewtopic.php?f=9&t=68

znajdź sekcję: Scrubber Advanced Topics

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Bakterie je rozkładają, koralowce je wcinają. Białka nie są problemem. Problemem są fosforany, amoniak, azotyny i azotany oraz nadmiar pierwiastków śladowych takich jak np miedź. Glonoskrobaczka usuwa te pierwiastki śladowe i zapobiega gromadzeniu się np miedzi. W ten sposób znika problem cyjano, który Grzegorzu tak samo jak ja napewno odczułeś. W mocno karmionych baniakach cyjano pojawia się bardzo często w częściach zbiornika które są mocno oświetlone. Jeśli masz glonoskrobaczkę to cyjano jeśli mają się pojawić pojawiają się na siatce, z której je łatwo usunąć.

Poziomy scrubber jest bardzo prosty w budowie i można umieścić nawet na spływie. Pionowy jest trudniejszy w regulacji, wymaga zastosowania dodatkowej pompy i co prawda zajmuje mniej miejsca ale zużywa więcej energii. Ja u siebie do scrubbera podłączyłem pompę 25 W, która pracuje 24h/dobę...

Scrubber musi mieć odpowiednią powierzchnię i musi być mocno oświetlony i wtedy ma odpowiednia moc... Trzeba mieć też do niego dużo cierpliwości bo długo dojrzewa [trochę jak DSB].

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o oszczędzanie pieniędzy, a o piorytety.

Obecnie mam zbiornik i filtr oświetlony na granicy i to mnie wkurza, wiec zbieram fundusze na zmiany. Z tym bardzo mocnym światłem dla filtra, bym nie przesadzał to nie glony wyższe. A ponadto światło mam oddalone od ekranów ok. 4,5cm, a mogłem jeszcze urwać 1cm.

Przy obecnym oświetleniu bywaja dwa-cztery ogniska bordowe wielkości złotówki na ekranie. Więc nie ma tragedii. Co do kosztów. No cóż, glonoskrobaczkę zasilam wodą ze spływu. W sumpie mam tylko pompę obiegową. W wyborze filtracji nie kierowałem się zbytnio kosztami (są w zasadzie porównywalne) lecz zasadą działania. Filtracja glonowa jest bardziej zbliżona do naturalnej i to do mnie przemawia.

leon- To nie tak do końca prawda. Glony usuwają fosforany i azotany bez względu gdzie rosną. Do czerwca nie wiedziałem co to problem glonów, jednak gdy słoneczko zaczęło oświetlać bezpośrednio zbiornik prze okno dachowe, zaczęły się problem. Za dużo godzin, za dużo słońca. Zbiornik w lato jakby stał na podwórku - popełniłem szkolny błąd :( Teraz mam dwa filtry :-)

Do tego prze pół roku nie odkurzałem skały, co też się przysłużyło glonom w zbiorniku. Teraz dzień krótszy i mało słońca - zaczynają marnieć.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ nanokaczor Czyli stosownie wegla jak i "ubogiej soli" jest jak najbardziej wskazane?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leoni.

Ja się specjalnie nie obrażam. Nie lubię tylko jak się dokładnie nie przeczyta tekstu i wyciąga wnioski a na domiar tego cytuje się mój fragment traktujący o dodatkowym natlenianiu wody

i na tej podstawie udawadnia mi się że nie rozumiem jaka jest różnica pomiędzy pracą odpieniacza i algaescrubbera. Toż to czysta paranoja.

Albo jak komuś pachnie z algaescrubbera szczawiem a drugiemu zdechłą rybą to ten drugi mówi bzdury. Przecież jakiś trzeci powie że czuje fiołki i też będzie, bo ma taki węch.

No każdy by się wkurzył.

Odnośnie podmian to regularnie robię niewielkie podmiany 5% co dwa tygodnie.

Eksperymentowałem kiedyś mając jako wkład pochłaniający Chemi –pur i nie podmieniałem wody przez 3 miesiące i nic się specjalnego nie stało. Niestety nie powtarzałem tego więcej aby nie kusić losu.

Dla innych zainteresowanych tematem. W mojej galerii znajduje się schemat graficzny mojego poprzedniego algaescrubbera. Były i zdjęcia ale je coś pożarło w czasie przenosin forum.

ja stosuje się do zasad i w tej chwili nie podmieniałem już wody od 12 miesięcy i jest wszystko ok, na forum jest kolega który nie podmieniał już wody od 7 lat i też ma super baniaczek


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ nanokaczor Czyli stosownie wegla jak i "ubogiej soli" jest jak najbardziej wskazane?

Grzegorz przy tej metodzie nie stosuje się żadnych pochłaniaczy a tym bardziej węgla, sól niema znaczeni abo i poco jak nie robi się podmian wody :thumbsup:


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

nie o to chodzi... Mikroelementy są ok o ile są w odpowiednich proporcjach.

Skąd Grześ wiesz co dokładnie wprowadzasz przy intensywnym karmieniu np korali niefoto... Z drugiej strony w jaki sposób działa DSB. Przecież w DSB też rosną glony tyle, że na powierzchni piasku i te glony stanowią pożywkę dla zwierzaków żyjących w DSB. System działa podobnie tyle że w glonoskrobaczce te glony usuwasz a w DSB są one dopiero początkiem łańcucha pokarmowego. Nie mówię ze DSB jest złe myślę wręcz odwrotnie ale uważam, że żaden sposób filtracji nie jest rozwiązaniem idealnym i dlatego u mnie jest system hybrydowy łączący różne metody w tym właśnie DSB, glonoskrobaczkę, biopalety filtr beztlenowy i żywą skałę w oddzielnym baniaku na której może się bez ograniczeń rozwijać życie. Zastanawiam się nad zrobieniem w nowym systemie glonoskrobaczki przed DSB. Zwierzaki z dsb zjadały by resztki glonów z glonoskrobaczki i w ten sposób można by było połączyć zalety obu metod...

Glonoskrobaczka to takie udoskonalone refugium na którym rosną takie gatunki glonów jakie chcą tzn w zależności od składu wody zmienia się "skład" glonów na siatce. Mi ostatnio wyrosły na niej czerwone nitki, które rosną dużo szybciej od zielonych nitek i tworzą gęste czerwone kępki na zielonym trawniku.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, chyba se pokleje takiego cosia :) czy koniecznie trzeba to czyścić co tydzień?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Zależy od tego jak obciążony masz baniak. Jeśli w zbiorniku jest dużo syfu to na siatce rosną ciemne glony, które zasłaniają światło. Glony które są pod spodem i nie mają dostępu do światła zaczynają gnić. Scrubber nie działa. Jak już wyrosną na nim zielone nitki to światło dociera głębiej i nie trzeba go tak często czyścić.

Generalnie lepiej czyścić co tydzień.

Czyszczenie nie jest problemem mi zajmuje tyle ile czyszczenie odpieniacza.

Problemem jest odpalenie glonoskrobaczki. Trzeba mieć dużo cierpliwości na początku i nie dziwić się że nie ma efektu po 2 tygodniach. W czasie odpalania trzeba czyścić delikatnie. Jak "siatka dojrzeje [zarośnie zielonymi nitkami]" to nawet po dokładnym oczyszczeniu za ok 3 dni siatka pokryje się glonem. Swoją glonoskrobaczkę czyściłem zmywakiem i szczotką w piątek i dziś już jest zarośnięta. Przy czyszczeniu przydaje się karta kredytowa...

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan
leon- To nie tak do końca prawda. Glony usuwają fosforany i azotany bez względu gdzie rosną. Do czerwca nie wiedziałem co to problem glonów, jednak gdy słoneczko zaczęło oświetlać bezpośrednio zbiornik prze okno dachowe, zaczęły się problem. Za dużo godzin, za dużo słońca. Zbiornik w lato jakby stał na podwórku - popełniłem szkolny błąd :( Teraz mam dwa filtry :-)

Do tego prze pół roku nie odkurzałem skały, co też się przysłużyło glonom w zbiorniku. Teraz dzień krótszy i mało słońca - zaczynają marnieć.

Słońce ma 5000-6000k w Polsce, to raj dla zieleniny w akwarium ;)

Pisałeś o oszczędności prądu, ja planuję oprzeć swojego scrubbera o dwie żarówki Philipsa.

Oni mają w serii energooszczędnych takie o temperaturze 5000-6500k w wersjach 5W, 8W, 11W, 14W, 18W i ja dam dwie 18W 6500k które według opisu odpowiadają 100W zwykłej żarówce. Czyli teoretycznie będzie 200W światła o temperaturze 6500k. Dodatkowo odbłyśniki żeby nie marnować watów na oświetlanie szafki.

I tu się z tobą nie zgodzę. Porządny odpieniacz dobrze natlenia wodę, podnosząc dodatkowo PH i zmniejsza jego wahania. Takiego efektu samymi cyrkulatorami nie uzyskasz. Poniżej masz wykres przy odpieniaczu dającym 600 l/h i 3000l/h powietrza. Jest różnica? :)

PH.jpg#overlay-context=Review_Ati_Powercone_250i

Cofam moje niegodziwe herezje którymi skalałem to forum :unworthy:

emot-supaburn.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla glonów zalecane jest światło o temperaturze 2500K do 3500K, a więc ciepłe. A ostatnio są teorie, poparte biotechnologią, że chlorofile typu A i B występujące w glonach szczególnie chlorofil A pochłaniają głównie promieniowanie z zakresu 430-450nm i 630-660nm. Ciekawe badania i możliwe, że algaescrubber lepiej własnie oświetlać takim zakresem widma - niebieski i czerwony. W hydroponice profesjonalne oświetlenia mają przewagę barwy czerwonej, więc coś jest na rzeczy.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy artykuł, już zaczynam czytać.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glonoskrobaczka to takie udoskonalone refugium na którym rosną takie gatunki glonów jakie chcą tzn w zależności od składu wody zmienia się "skład" glonów na siatce. Mi ostatnio wyrosły na niej czerwone nitki, które rosną dużo szybciej od zielonych nitek i tworzą gęste czerwone kępki na zielonym trawniku.

nanokaczor - to jest właśnie to stwierdzenie które w prawie identycznym brzmieniu użyłem tylko dopisałem jeszcze -i kropka. No i zaczeła sie cała ta awantura.

Co do robali to nie interesują mnie larwy krewetki ale te pozostałe wrotki i inne, chodzi mi o hodowle tego robactwa dla np.ryb. Skąd to zdobyc na rozmnożenie.

Ja mam mnogo takich żyjątek co to widac tylko przez szkło powiększające przyłożone do szyby.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

jak to gdzie >> u mnie...

Ale dla ryb to coś grubszego bardziej się nada. Np kiełże albo lasonogi. Można je bez większego problemu hodować na masową skalę i są one w prawie każdym baniaku...

Trzeba tylko za tym wszystkim łazić a to zajmuje czas.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Słońce ma 5000-6000k w Polsce, to raj dla zieleniny w akwarium ;)

Pisałeś o oszczędności prądu, ja planuję oprzeć swojego scrubbera o dwie żarówki Philipsa.

Oni mają w serii energooszczędnych takie o temperaturze 5000-6500k w wersjach 5W, 8W, 11W, 14W, 18W i ja dam dwie 18W 6500k które według opisu odpowiadają 100W zwykłej żarówce. Czyli teoretycznie będzie 200W światła o temperaturze 6500k. Dodatkowo odbłyśniki żeby nie marnować watów na oświetlanie szafki.

i tu jest twój błąd, nigdy przy budowie skrobaczki nie sugerujemy się ile żarówki zastępują!!, tylko ile faktycznie mają mocy

więc w twoim wypadku nie masz 200W, tylko masz 36W


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Najwyższa pora sprawdzić bo gadać można bez końca.

Czekam na żarówki powinny być jutro lub w środę.

Na początek spróbuje pod tymi (50W 10000K) Tak jak wcześniej wspomniałem i cheato i sałata pod nimi rosną jak marzenie:

compact-fluorescent-lamp-816.jpg

Co ma wisieć nie utonie.

6298020997_757b6e3989_b.jpg

Bo do tanga trzeba dwojga. Całość będzie zawieszona nad sumpem. Dwie żarówki na zewnątrz, jedna w środku.

Projekt będzie udoskonalany na bierząco w zależności od tego jak będzie wyglądała sprawa z oświetleniem i przepływem wody. Mocowanie na pompie to tylko prowizorka poglądowa.

6298025109_fc00416093_b.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze policzylem 150W :w00t: na utrzymanie parametrow?

Na stronce o skrobaczkach zalecaja pocharatac siatke np otwornica do drewna. Im wiecej zadziorow tym lepiej zarasta gloniskami.

Fajny masz ten warsztat :thumbup:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

i tu jest twój błąd, nigdy przy budowie skrobaczki nie sugerujemy się ile żarówki zastępują!!, tylko ile faktycznie mają mocy

więc w twoim wypadku nie masz 200W, tylko masz 36W

Dzięki za zwrócenie mi na to uwagi. Nie drążyłem nigdy tematu zastosowania żarówek energooszczędnych w akwarystyce. Mam taki zestaw akwarium Boyu cube, to ma 48l i tam są dwie żarówki które wyglądają na energooszczędne (te powykręcane rurki) nie ma na nich niestety info ile mają watów, ani kto je robi (sprzedają je w akwarystycznych też w wersji niebieskiej). Powiem Ci że słodkowodna zielenina rośnie dobrze przy tym świetle i nawet szybko. Dlatego wpadłem na pomysł zastosowania tego w scrubberze. Muszę podciągnąć się z oświetlenia po prostu :) Ten artykuł z linka bardzo ciekawy, szkoda tylko że przeważnie nie masz podanych tych wszystkich parametrów podczas zakupów żarówek/świetlówek.

Glonoskrobaczka to takie udoskonalone refugium

I tutaj odpowiedziałeś na główne pytanie jakie mnie nurtowało :) ATS vs Refugium.

Jestem na etapie zamiawiania nowego sumpa pod nowy sprzęt i połowa miała iść na refugium z cudownym błotkiem, ale w tej sytuacji się wstrzymam.

@ Leon

Żubrówka Biała? Czysta Żołądkowa Gorzka? Dlaczego ja tego jeszcze nie piłem? Chyba muszę podjechać tam do was odrobić zaległości i podciągnąć się w nowinkach. Toż to nawet w Wikipedii nie ma takiej Żołądkowej Gorzkiej :D

Czy ja dobrze policzylem 150W :w00t: na utrzymanie parametrow?

Prawda, że dużo? Dla porównania taka pompa 22-36W w odpieniaczu robi piekło z piany.

U mnie już oświetlenie zjada około 168W + 30W w sumpie. Prawdę mówiąc miałem nadzieję wyrobić się w takim poborze mocy jak pompa odpieniacza. W takim wypadku zrobię mniejszy ATS i będę go używał razem z odpieniaczem zamiast dużego refugium.

Dla mnie stało się to wszystko nieekonomiczne, do tego trzeba kombinować z dodatkową filtracją mechaniczną. Wolę już lać to fito częściej i inne suplementy niż sobie jeszcze dodatkowo życie komplikować :)

Dzięki chłopaki za rzeczowe posty.

Pozdrawiam :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwyższa pora sprawdzić bo gadać można bez końca.

Czekam na żarówki powinny być jutro lub w środę.

Na początek spróbuje pod tymi (50W 10000K) Tak jak wcześniej wspomniałem i cheato i sałata pod nimi rosną jak marzenie:

compact-fluorescent-lamp-816.jpg

Co ma wisieć nie utonie.

6298020997_757b6e3989_b.jpg

Bo do tanga trzeba dwojga. Całość będzie zawieszona nad sumpem. Dwie żarówki na zewnątrz, jedna w środku.

Projekt będzie udoskonalany na bierząco w zależności od tego jak będzie wyglądała sprawa z oświetleniem i przepływem wody. Mocowanie na pompie to tylko prowizorka poglądowa.

6298025109_fc00416093_b.jpg

już odpowiadam na twoją żarówkę 50W, przy takiej mocy od razu masz spalone glony!!, no chyba że masz tak wielki sump że zapewnisz odpowiednią odległość od źródła glonów.

Reguła jest tak kilka mniejszych źródeł światła np. 2x24W z każdej strony i doświetlisz całą siatkę niż jedna żarówka i mieć niedoświetlone i w dodatku spalone

Czy ja dobrze policzylem 150W :w00t: na utrzymanie parametrow?

Na stronce o skrobaczkach zalecaja pocharatac siatke np otwornica do drewna. Im wiecej zadziorow tym lepiej zarasta gloniskami.

tak Grzegorz trzeba zrobić z siatki tzw. kaktus żeby glony mogły się czegoś uczepić, inaczej wszystko ląduje w baniaku


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Leon wydaje mi się, że powinieneś zastosować rurki o większej średnicy i kształt instalacji zapewniający jak najbardziej laminarny przepływ wody z pompy do siatki.

Mam w swoim scrubberze identyczną siatkę nic z nią nie robiłem i na niej w dziewiczej supermarketowej formie wyrosły glony...

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i tu jest twój błąd, nigdy przy budowie skrobaczki nie sugerujemy się ile żarówki zastępują!!, tylko ile faktycznie mają mocy

więc w twoim wypadku nie masz 200W, tylko masz 36W

Jeżeli świetlówka zamienia na światło powiedzmy 25% mocy, a zwykła żarówka radośnie się grzejąc tylko 5%, to mając 20W w świetlówkach energooszczędnych i 20W w żarówkach w obu przypadkach mamy tak samo oświetlone refugium?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli świetlówka zamienia na światło powiedzmy 25% mocy, a zwykła żarówka radośnie się grzejąc tylko 5%, to mając 20W w świetlówkach energooszczędnych i 20W w żarówkach w obu przypadkach mamy tak samo oświetlone refugium?

świetlówki są ok, tyle ile pokazuje producent tyle świecą W, natomiast przy CFL już tak nie jest musisz zawsze sugerować sie mocą faktyczną.

A ty chcesz oświetlać refugium czy ATS??


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.