Skocz do zawartości
tomasz

LAMPA LED DIY - parainstrukcja budowy

Rekomendowane odpowiedzi

Troche podepne sie. Jakich rozmiarow jest ten radiator a jakie ma byc dlugie akwa? Bo ja mam problem innego typu: akwa ma dno 900x450mm mam dwa radiatory o wym 350x240. I sie zastanawiam jak lepiej zrobic, taki dlugi jak u kolegi wyzej czyli 700x240mm czy moze zestawic je dlugimi bokami i zrobic 480x350. Bo sie zastanawiam czy jak dam 700 to za duzo swiatla nie ucieknie na boki? Lampa bedzie pewnie jakies 15-20cm nad akwa.

By Lumia 925

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche podepne sie. Jakich rozmiarow jest ten radiator a jakie ma byc dlugie akwa?

Radiator 70cm a zbiornik 120cm


8858_9098.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomnij dodac tafli szkla pod ledami. Ja mam 4mm szklo. Srednio po pol roku trzeba skrobac ze szkla sol. Jak nie dasz to diody szlag trafi. Lampa u mnie wisi 15cm nad woda. Odnosnie rozmieszczenia to opcja 1 jest ok.


-----------------------------------------------------------------

110x60x50 330L + 70L sump; Jebao WP25 ; NJ2300; Reef Octopus 2000; lampa LED DIY 150W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam lampę 12cm nad wodą.

Szyba zrobiona z plexi 4mm. Sprawdza się doskonale

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem o plexi ...:) tylko jeszcze nie wiem za bardzo jak rozmieścić zielone i czerwone? :wallbash:


8858_9098.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakich ledów CW użyłeś do budowy lampy bo szukam 10 w i nic nie mogę znaleźć o odpowiedniej barwie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam XT-E i XP-G.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XT-E znalazłem ale nie ma z odpowiednim binem

Jakim prądem je zasilasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakiego binu szukasz? Ja mam prąd 1350 mA ustawiony jako max na driverze. RB też.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakich ledów CW użyłeś do budowy lampy bo szukam 10 w i nic nie mogę znaleźć o odpowiedniej barwie.

CW to NT-1SB22-XPGC70R3 bin 0D0

RB to NT-6RB25155S-XTEROY35D37


8858_9098.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Was.

Mam pytanie, zamierzam zbudować lampion na cree (XT-E), problem w tym że lampa będzie wisiała w słodkim zbiorniku ze szczelną pokrywą.

Czy zabezpieczać dodatkowo lampę przed wilgocią?, czy zrobić standardowo na radiatorze plus zabezpieczenie plexą przed ochlapaniem. Osobiście mam dwie takie lampki ale są na koronie w otwartym zbiorniku.

Dzięki za podpowiedzi


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, temperatura radiatora spowoduje że przy lampie raczej nie będzie wilgoć się osadzać

Paweł rozwin dalej tą myśl? bo nie mogę zrozumieć co piszesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie się osadzać sól.

Ostatnio czyściłem swoją po remoncie.

Wiatraki założone tak,że zasysają z boku i oddają nad lampę ( w drugą stronę - miałem sporo kurzu na tafli wody i wyższą temp. latem)

W środku było sporo kurzu,syfu,a także sól...

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampion będzie w słodkim, więc soli nie będzie. Lampa do akwa kumpla który ma szczelną czarna pokrywę. Zamierzam dać radiator powiedzmy 5x2cm L= 40m i do niego około 5-6 XT-E wysterowanych na około 1A, bez wentylatora. Elektronikę wyjmę na zewnątrz. Radiator wysokości tak na 2cm bo mało miejsca. Dobrze oczywiście by było zrobić otwór w pokrywie fi takie jak wentyla ale nie chcę ingerować tak mocno bo lampa ma być "tylko" jako dodatek.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Enia

Tomasz,chciałam Ci bardzo podziękować za pomoc i cierpliwość .Lampa już gotowa. ( no dobra nie całkiem bo jeszcze została obudowa) :) Ma 140 cm długości,3 cm szerokości ,6 diod niebieskich co 23 cm na dwóch zasilaczach. Wszystko działa tak jak mówiłeś. :) Rano i wieczorem wspomaga przez godzinę 2 niebieskie t5, a na noc zostawiam załączone tylko 3 diody.Efekt bajka. :) Zastanawiam sie nad soczewkami rozpraszajacymi,żeby zmiekczyc nieco światło,ale nie wiem gdzie je kupić.Na allegro znalazłam 1 ogłoszenie z używanymi soczewkami z demontażu,a wolałabym nowe.Nie wiem czy takie soczewki nakładane bezpośrednio na diode nie powodowalyby jej przegrzania.Nie znam się i proszę o podpowiedz jakie kupić i gdzie, bo znając życie znów ich będzie kilka rodzai do wyboru. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Cree te soczewki?

Jeśli tak,można dostać w Maritex,czasem w Ledim. Bywają też w Farnell. Soczewki daje się na MCPCB. Na pewno troszkę światła zabiorą,ale tragedii nie będzie :-)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Enia

Komarek, tak do cree. :) Co to są te MCPCB? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

" płytka" z alu lub miedzi,na której lutowana jest dioda. Do niej lutujesz "+" i "-". Najczęściej biała lub czarna :o

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Enia

Dzięki :) Człowiek się całe życie uczy,tylko za jakie grzechy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierworodne....:p

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie, czy pokrywać pastą termo przewodząca cały moduł z 6 ladami , czy wystarczy tylko miejsce bezpośrednio pod ledem? Chyba w tym miejscu najbardziej się będą grzały... :)

Pozdrawiam.


8858_9098.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokrywać na całej powierzchni. Jednak warstwa powinna być na tyle cienka żeby po dociśnieciu nie "wylewała" się spod modułu.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.