Skocz do zawartości
tomasz

LAMPA LED DIY - parainstrukcja budowy

Rekomendowane odpowiedzi

Ale możesz mieć dwa moduły w jednej obudowie. Na środku komputer i jest git.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale możesz mieć dwa moduły w jednej obudowie. Na środku komputer i jest git.

Hmmm, ciekawe, o tym nie pomyślałem


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem lampę 120cm długą i wygląda to jak by belka wisiała na akwarium.

Dziś zrobił bym dwie po 30-40cm i wyglądało by jak dwie lampy. A radiator dałbym 35mm a nie 50 co dodało by lekkości całej konstrukcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to wszystko zależy od ustawienia skały, może się okazać że te 100 cm lampy wystarczy na Twój zbiornik.

Te o tym myślałem, ale wolałbym mieć lampę w jednym kawałku - jedna obudowa - lepsze chłodzenie, jeden komputer itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proszę o poradę :)

planuję lampę nad przegrodę w sumpie w której chciałbym mieć szczepki.

przegroda 30x20x20h (poziom wody).

myślałem o takim zasilaczu

http://www.maritex.com.pl/pl/shop/productInfo/ggid/16221/pid/16227/page/1/backurl/shop%2Fproducts%3Fggid%3D16221%26page%3D1

czyli do 8diód na 0,7A.

Planuję diody 2x Royal, 2x Blue, 2x White - wszystkie szeregowo.

No i teraz mam pomysł - o którego weryfikację proszę.

Gdyby dołożyć jeszcze jedną diodę - na przykład białą w szereg do pozostałych, i równolegle do tej jednej diody dać diodę red lub red-orange - czy takie cudo będzie świecić, i czy dobrze kombinuję, że te dwie diody które będą równolegle - będą świecić obie połową mocy ?

Chciałbym lampę która dobrze oświetli szczepki sps / zoa, i tak powoli myślę, czy nie za dużo tych diód :p

dioda czerwona - by mieć jak najszersze spektrum. Wydaje mi się że jedna sztuka ale wstawiona w szereg - da za dużo czerwieni.

Przy okazji chcę zobaczyć ile dają czerwone LED, czy nie dołożyć do głównego akwarium.


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie łączy się różnego rodzaju diod szeregowo. Inne napięcia przewodzenia i takie tam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że śmiało możesz połączyć .Pamiętaj tylko ze xp-e red mają mniejszy prąd znamionowy więc na całą nitkę musi iść mniejszy drivr.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak mam, w jednym pasku 6 diód mam czerwoną, zieloną i 4 białe, prąd 700mA.

Mam jedną czerwoną na 54 diody i widze ten dodatek więc 1 na 6 diód bardzo wpłynie na kolor lampki dla szczepek.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, no to mamy sprzeczne opinie :thumbup: ,

chodzi mi dokładnie o takie połączenie

ledam.png

Royale - XT-E,

Blue - XP-E

White - XP-E

Red - XP-E

prąd max 0,7A - więc nie za duży :)

chcę czerwoną osłabić - bo gdyby była w szeregu na 0,7A, to na 100% byłoby za czerwono - dlatego kombinuję, to ma być prosta lampka, prosty zasilacz, dobrze dobrane diody (no właśnie - nie za dużo na ... 12 litrów ?).

zaczynam się teraz zastanawiać, czy zamiast białych bin 0D, nie pomieszać np. z binem 8B4 zamiast czerwonej diody.


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie czerwoną. Moja na 50% 700mA ewidentnie "koloruje" zbiornik 240 litrów a co dopiero małe szczepkarium.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast uwazam ze czerwona dodaje odpowiednie widmo i jest potrzebna. Dodał bym tez zamiast tej białej obok czerwonej to zielona. Zauważam u siebie, ze korale lepiej rosną przy rozwiniętym widmie a nie tylko biało-niebieskim.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałbym zapytać o barwe Led CREE. Mianowicie przyjete jest ze odpowiednie do zastosowania sa ledy określone Diody XP-G CoolWhite jest to nazwa dość ogólna. Przytoczę tutaj post kolegi z forum:

"I tak 0A to dioda najzimniejsza - 8300K, a 3S to ta około 5000K. interesują nas biny od lewej strony czyli od 0A do 0D."

Rozumiem, że jest to barwa zimna, można by byłą ją porównać np do świetlówek/żarników o barwie zimmnej?? np. 15000K sylwania czy zarnik zbliżony do tej świetlówki.

I np nie podoba mi się barwa zimna a bardziej powiedzmy temperatura ciepła. JAk swietlowki 10000K czy o podobnej barwie zarniki. Co by można było zastosować??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest minimalna wysokość zainstalowania lampy nad lustrem wody?

Za jakiś miesiąc startuję solniczkę, właśnie kompletuję sprzęt i skłaniam się coraz bardziej do lampy led diy.

Zbiornik ma być 80x40x40, lampa 60x20. Proporcje niebieskich do białych, według sugestii Tomasza, 2:1.

Niestety ze względu na kota akwarium musi być przykryte i nie wiem czy kolorki się ładnie wymieszają w wodzie :(

Edytowane przez n00n (wyświetl historię edycji)

128L, Tunze ReefPack 250 (Comline DOC Skimmer 9004 + Comline Filter 3162), Tunze 6015 + 6025, Maxpect Razor 420R 160W 16K, start na suchej skale, żywym piachu i 10% wody z działającego zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba nieco sobie skomplikowałem wizję nowej kolorowe lampki i niestety przestałem ogarniać temat :(

poruszałem już kwestię urządzonka bt4 na stronie 37 wątku, w postach 727-737

tyle tylko, że doszły mi jeszcze do tego potencjometry

czy jakaś dobra duszyczka, mogłaby mi narysować kabelki? :)

na swoją obronę dodam, że jestem kompletnym laikiem elektronicznym, ale biorąc pod uwagę, że udało mi się bez żadnych problemów zbudować lampkę led, to pomyślałem o dalszym rozwijaniu umiejętności, niestety troszkę mnie to przerosło ;)

specyfikacja driverów:

http://www.mrelektro...006NVxxx_PL.pdf

specyfikacja rampy:

http://www.ibis.krak...nload/rampa.pdf

thumb_schemat.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój z ibisem. Kup od morświna sterownik na 3 kanały i po bólu.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale ja go już mam u siebie :(

szkoda żeby się zmarnował ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Arturze na twoim rysunku diody masz połączone równolegle !!!

Przeczytaj proszę od początku ten wątek - Tomasz dokładnie rozrysował sposób połączenia dioda - driver - zasilacz.

Pozdrawiam

tomek


100x50x55(w),lampa 2x150 HQI + 2 x39 T5, AM 3000 blue na pompie AB2000/1, 40kg LR,10 kg LS, obieg NJ3000, cyrkulacja 2x 3200 Koralia 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to tylko tak się narysowało, w rzeczywistości jest string jak z pierwszego postu, tyle tylko, że z trzema diodami, a nie sześcioma ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to przesadziłeś z tymi zasilaczami i przekaźnikiem.

Wystarczy jeden zasilacz 24v.

Podajesz napięcie DC 24V na sterownik Rampa (plus do plusa, minus do minusa)

Między wejście sterownika, a plus sterownika montujesz zegar sterujący zasilany znowu Twoim

zasilaczem DC 24V (podaje link do bardzo prostego timera na ebeyu bo tam praktycznie się zaopatruje)

Kliknij link

Ten timer ma przekaźnik w środku i nic nie musisz kombinować (dokładnie to wpinasz złącze przekaźnika tego timera, zasilanie DC 24v naturalnie podpinasz do timera na drugie łącze- na nim masz wszystko ładnie opisane)

To samo zasilanie DC 24V podłączasz pod driver led( plus do plusa itp.)

W sterowniku Rampa masz jeszcze wyjście (lutowane na środku kostki)) PWM je łączysz z PWM drivera.

Do wyjścia drivera łączysz 6 szt Ledów połączonych szeregowo.

I to wszystko chyba o niczym nie zapomniałem.

Ponieważ wszystko masz z jednego zasilacza nie masz problemu z masą przy PWM.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze zostały potencjometry :)

lampka ma się składać z ledów zielonych, czerwonych i fioletowych - po 3 sztuki z każdej barwy,

a akwarium mam raptem 200l, niezbędne więc staje się przykręcenie ich mocy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ja coś nie doczytałem albo Ty zupełnie nie wiesz co chcesz.

1. Jeżeli chcesz 3 diody na kanał to stosujemy 12V. Nie wiem skąd wzięło się Tobie te 24V.

2. Trzy nitki po 3 ledy daje 27W - za dużo na 200 litrów ??????

3. specyfikacja driverów pokazuje gdzie podłączyć potencjometr !? (w miejsce czujnika termicznego)

4. Jeżeli chcesz i sygnał z Rampy i z potencjometra to budujesz układ taki jak pokazują w specyfikacji w oparciu o dodatkowy tranzystor.

Jeżeli nie wiesz co oni pokazują to chyba podaruj sobie budowę tej lampki.

Nie wygodniej Tobie kupić zasilacz stałoprądowy plus diody? Wtedy nie masz sterowania ale za to super łatwy zestaw do połączenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no teraz już wiem, że przesadziłem z komplikacją :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy zna ktoś te diody?

http://www.maritex.com.pl/pl/shop/productInfo/ggid/29234/pid/29220/page/1/backurl/shop%2Fproducts%3Fggid%3D29234%26page%3D1

Chciałbym do swojego oświetlenia dodać po dwóch stronach akwarium po jednym rzędzie 6szt RB, ale pomyślałem, że można jedną z diód RB podmienić tą UV. Tylko brak tam informacji na jakim ona prądzie pracuje.


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

350mA.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.